Глибокий сенс чи затерте кліше❓️

Герой та нічний метелик. Глибокий сенс чи затерте кліше?

Нещодавно натрапив на допис в тредсі, де автор описував спілкування головного героя з працівницею найдавнішої профессії в сучасній літературі — як ознаку поганого тону. Мовляв, це ганебне кліше, якому місце в дешевих романах, а не в якісній прозі.

Я на якісну прозу не претендую, але давайте розбиратися.

Чому це вважають моветоном? На мою думку, претензії стосувалися не до самого факту наявності такого персонажа, а до того, як це подається авторами. Мовляв, ми всі бачили ці сценарії десятки разів у вигляд сповіді випадковому зустрічному.

Герой виливає душу жінці, яку бачить вперше, бо вона єдина, хто його розуміє. Це виглядає штучно і часто служить лише для того, щоб автор міг краще розкрити роздуми героя.

Будь-яка тема в руках автора стає інструментом. Чому ж її не використати з користю? Подібна взаємодія може бути виправданою, якщо вона працює на деконструкцію, а не на підтвердження стереотипів.

Можна подати працівницю борделя — як живу людина зі своєю історією, яка взагалі не крутиться навколо потреб головного героя. Якщо сцена написана лише для того, щоб герой міг пафосно покурити в ліжку і подумати про сенс буття — згоден, це може виглядати, як кліше. Якщо ж автор використовує цей контекст, щоб підсвітити незручні питання моралі, влади чи самотності — це вже ознака чогось більшого. 

У фентезі цей прийому стає ще небезпечнішим, бо він часто тягне за собою хвіст середньовічних стереотипів. Але водночас цей жанр в свою чергу дає значно більше інструментів, щоб перетворити кліше на щось унікальне.

Чому мене зацікавила взагалі ця тема, подумаєте ви. Бо зазвичай, я пишу містичні дописи про магію, ворожіння, алхімію та таке інше. Все просто. Цей допис в тредсі мені попався саме тоді, коли я писав подібну сцену. 

Вона розповість не просто факт («вбивця — граф, підсвічником в оранжереї»), а дрібницю, яку міг помітити лише той, хто був дуже близько. 

Що саме працівниця борделю сказала головному герою ви можете дізнатися за посиланням.

Їх розлучила смерть

А як ви ставитеся до такого прийому? 

≧◠ᴥ◠≦

   

*посилання на соцмережі клікабельні

27 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Оксана Соловій
14.04.2026, 15:52:02

Професія не впливає на вміння слухати і співчувати. Будь-що можна назвати кліше, бо все напсано вже до нас. Справа в тому як атор обіграє сцену

Показати 3 відповіді
Кіт Анатолій
15.04.2026, 09:33:15

Оксана Соловій, Хєхє)) Це точно ( ˶ˆᗜˆ˵ )

avatar
Зодча Тіней
14.04.2026, 20:53:06

Любов, зрада, вірність - все кліше. Тільки від автора залежить зробить він це дійно живим і гострим моментом книги, або це буде лише черговий дешевий пафос.

Кіт Анатолій
15.04.2026, 08:23:20

Зодча Тіней, Гарно сказано ᓚᘏᗢ❤️

avatar
Арія Щульц
14.04.2026, 15:57:04

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
15.04.2026, 08:23:05

Арія Щульц, ❤️❤️❤️

avatar
Вадим Сухобрус
14.04.2026, 10:31:35

А мені використання кліше вбачається абсолютною нормою. Комусь це вже може на щось натякати, давати певне розуміння. Це ж не плагіат, а кліше. Для багатьох воно може бути знайомим та зрозумілим. Але є інше — використання кліше таким чином, щоб вивернути подію інакше, змінити сенси. Наприклад: прийшов герой, почав усе викладати, а повія його послухала, зітхнула та почала стільки про своє розповідати, що він узяв та й у монастир пішов... або повісився, щоб не заважати читачу шукати нові кліше))

Кіт Анатолій
15.04.2026, 08:22:11

Вадим Сухобрус, Повеселили))

Кліше справді можна сприймати як своєрідний інструмент, яке створює відчуття знайомості, дає читачеві точку опори. Але водночас саме вивертання кліше, його несподіване використання, і є тим моментом, де народжується новий сенс. \(★ω★)/

avatar
Белла Ісфрелла
14.04.2026, 11:22:50

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
15.04.2026, 08:20:15

Белла Ісфрелла, ❤️❤️❤️

avatar
Лана Нова
13.04.2026, 23:45:55

Якщо розібратися, то вже стільки кліше наклішували, що нового видумати вже й неможливо. Будь який прийом - кліше. Важливо, як автор його використовує та чи цікаво це читати.

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:25:55

Лана Нова, Ось, і я так подумав. Головне не інструмент, а майстер, яким з ним працює ฅ^._.^ฅ

avatar
Kassad
13.04.2026, 21:15:45

Сам по собі прийом мене не відштовхує. Відштовхує момент, коли він виглядає не частиною живої історії, а зручним інструментом для автора. Якщо сцена написана як життя — сприймається нормально. Якщо як заготовка під “глибоку думку” — тоді вже відчувається штучність.

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:24:47

Kassad, Абсолютно погоджуюся. Прийом сам по собі не є проблемою, якщо він органічно вплетений у тканину історії. Тоді сцена дихає життям, навіть знайомий хід сприймається природно й додає глибини ✧◝⁠(⁠⁰⁠▿⁠⁰⁠)⁠◜⁠✧

avatar
Очерет
13.04.2026, 21:04:25

Без кліше та їх грамотного використання сучасна література не стала б тим, чим вона є)

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:24:00

Очерет, Згоден. Гадаю, особливо цікаво, для читача, коли знайомі форми поєднуються з новими ходами, і текст водночас впізнаваний та свіжий ₍^. .^₎⟆ ✧

avatar
Дієз Алго
13.04.2026, 20:16:02

Кліше мають бути гарно обіграні. Якщо так- то чому б і ні? А загалом більше ціную несподівані прийоми. Проте в кожному методі є свої привабливі сторони

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:22:24

Дієз Алго, Цілком слушне зауваження (✯◡✯) Кліше справді можуть працювати, якщо їх подати з вигадкою чи іронією. Тоді вони стають не банальністю, а інструментом гри зі смислами. А несподівані прийоми додають ефекту відкриття, який завжди цінується ᓚᘏᗢ❤️

avatar
Ганна Літвін
14.04.2026, 05:03:46

✨️❤️❤️❤️✨️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:11:02

Ганна Літвін, ♥️♥️♥️

avatar
Ірина Бібік
13.04.2026, 23:45:21

❣ ☄❤ (⁠ ⁠◜⁠‿⁠◝⁠ ⁠)✨

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:57

Ірина Бібік, ♥️♥️♥️

avatar
Ваня Павелко
13.04.2026, 23:44:53

❣️✌️☕✍️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:55

Ваня Павелко, ♥️♥️♥️

avatar
Марія Залевська
13.04.2026, 23:44:39

Моя думка непохитна))) Нормально ВСЕ, що нормально для автора!

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:53

Марія Залевська, Згоден ♥️♥️♥️

avatar
Христина Вілем
13.04.2026, 23:38:45

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:43

Христина Вілем, ♥️♥️♥️

avatar
Оксана Павелко
13.04.2026, 22:19:44

☺️❣️⭐

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:41

Оксана Павелко, ♥️♥️♥️

avatar
Ромул Шерідан
13.04.2026, 21:01:13

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:38

Ромул Шерідан, ♥️♥️♥️

avatar
Мельська Наталі
13.04.2026, 20:57:43

♥️♥️♥️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:36

Мельська Наталі, ♥️♥️♥️

❣️❣️❣️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:34

Тетяна Степанкевич, ♥️♥️♥️

avatar
Діана Лисенко
13.04.2026, 20:23:02

❣️❣️❣️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:30

Діана Лисенко, Дякую ❤️❤️❤️

avatar
Крісті Ко
13.04.2026, 20:19:47

❣️❣️❣️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:27

Крісті Ко, Дякую ❤️❤️❤️

Дуже інтригує ◈✨◈

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:21

Аліна Шапошник (Аліса Кін), Дякую ❤️❤️❤️

avatar
Кі Цуне
13.04.2026, 20:12:36

Дуже гарні візуалізації (⁠ ⁠◜⁠‿⁠◝⁠ ⁠)⁠♡♥️♥️♥️♥️

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:19

Кі Цуне, Дякую ❤️❤️❤️

avatar
Ольха Елдер
13.04.2026, 20:06:57

Чудові гарнюні ❤️❤️❤️ А за всім стоїть окрема історія...

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:16

Ольха Елдер, Дякую ❤️❤️❤️

avatar
Лія Лореляйн
13.04.2026, 20:06:00

О, яка цікава тема... І розкішний візуал...

Кіт Анатолій
14.04.2026, 08:10:03

Лія Лореляйн, Дякую ❤️❤️❤️

avatar
Марк Лис
13.04.2026, 22:39:09

Кожна сцена та подія так чи інакше розкривають персонажа. Те, що гг взагалі скористався подібними.... Послугами — говорить про нього одне. Те, що він почав виливати їй душу — зовсім інше. Тому, як спробу розкрити героя, вай нот?)

Kassad
13.04.2026, 23:54:45

LibertyFox, Why not, як то кажуть) Головне, щоб це справді щось додавало героєві, а не просто виглядало “наче глибоко”.

avatar
Лілія Зелена
13.04.2026, 20:58:27

Помітила одну річ: кліше, як правило, критикують автори, а більшість читачів (на цій платформі), навпаки, їх люблять і чекають. Це моє суб’єктивне спостереження)

Лана Нова
13.04.2026, 23:48:04

Лілія Зелена, Згодна з вами. Читач взагалі такими речами не переймається. Тому що він не навчався в літературних академіях і не знає цих нюансів.

avatar
Morwenna Moon
13.04.2026, 20:04:17

Ну які ж кралі ❤️

Кіт Анатолій
13.04.2026, 20:05:10

Morwenna Moon, ♡(≧◡≦)♡

Інші блоги
Моя Мелодія кохання: зустріч світла з темрявою
Привіт, мої любі читачі! Сьогодні я хочу поділитися з вами неймовірною новиною. Моя книга «Темні лінії» офіційно стає частиною чарівного літературного марафону «Мелодія кохання», який проводять авторки
⭐запрошуємо до флешмобу "Перлини України"⭐
Дорогі читачі та автори! ✨ Сьогодні у нас із чарівною авторкою Еллі Мун надзвичайно хвилююча та особлива подія. Ми вперше об'єднали зусилля, щоб створити дещо абсолютно унікальне — те, чого ще не було на теренах нашої
Знайомство з Ельтанарією ч.5
Привіт, мої любі. Ну, що? Продовжуємо знайомитися з Ельтанарією?☺️ І розпочати я хочу саме з тих, без кого ця історія неможлива, як і без головної героїні. А перед тим, як почати, хочу ще раз нагадати, що книга є учасницею
Фінал і новий персонаж
Сьогодні вночі фінал «Адвоката для вбивці». Також сьогодні вночі в Ляльководі ми зустрінемо Ставроса Зорбаса (не дивуйтеся такому імені. Він просто грецького походження). По правді, мене вибісив цей знатний з@ср@нець
Повертаюся до творчості
Тижневий відпочинок від Букнету трішки затягнувся, але ось я тут, нарешті змогла вирватися з циклу життєвих труднощів. Не те щоб вони зникли, але хоча б дві проди на тиждень старатимуся підтримувати. Дякую всім, хто чекав❤️ І
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше