Помилки, ви мої помилки
На цей лонгрід надихнула й ситуація з одним автором у ФБ (ну напевно всі здогадаються, про кого йде мова), і сьогоднішній пост стосовно помилок у творах. Зараз висловлю свою думку, за що вигребу від обох сторін дискусії)) Приготували каміння, лайку та образи? Тож, почнемо!
З одного боку, на кожен товар свій покупець, і якщо люди готові платити гроші комерційним авторам за книгу, де купа помилок – це їх особиста справа, значить, їх це влаштовує. Тим більше, що вони (читачі), можливо й не знають, як правильно пишеться те чи інше слово. Тому їм норм. А читати ніхто нікого не змушує, кожен сам вибирає.
Якщо ж когось, хто купив книгу, не влаштовують помилки, то він має повне право звернутися до автора та вимагати повернення грошей.
З іншого боку, давайте уявімо ситуацію. Приходите ви в ресторан, замовляєте картоплю з м’ясом і овочевий салат. Підходить офіціант з великою мисякою, в яку накидав і картоплю, і м'ясо, і салат, і все різними шматками, одні – недосмажені, інші – підгорілі. Все це перемішано, як недоїдки. А офіціант кидає це вам на стіл і каже «та й так схаваєш!». Які будуть ваші враження?
А тепер висновок. Для мене автори, які не вичитують тексти, проявляють цим зневагу до своєї аудиторії. Так, є поняття творчості, є брак часу, звісно. Але публікація твору, де помилка на помилці – це зневага, «та й так схаваєте». І не має значення, комерційні вони, не комерційні, беруть гроші за книги чи ні.
Проте, публічно тицяти носом у помилки – теж вважаю недоречним. Можна просто не читати той твір або того автора в принципі. Якщо аудиторія почне тікати від автора, і ніхто не буде читати його книжки, то він сам здогадається, що щось пішло не так. Закон ринку – продається лише якісний товар, а інші виробники або прогорають, або починають підтягувати свою продукцію до певних стандартів якості.
П.С. В цьому пості мова йдеться не про випадково пропущені помилки, які є у всіх (так, і в мене теж, бо я ні разу не філолог, а за твори на укрмові отримував 3 бали з натяжкою). І не про хибодруки, які теж у всіх зустрічаються. Мова саме про помилки, на які автор, прямо кажучи, забив, проігнорував, ніколи вичитувати, бо треба книгу викласти, щоб аудиторія не втекла до конкурента.
12 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВи як завжди влучно. Ще до початку букнетівської дискусії, була у мене думка написати свій лайфхак, як виправити пропущені чи замінені букви, неправильно вжиті відмінки і форми, коли очі не можуть їх помітити. Але з усім цим кіпішем, притримаю коней, а то ще мене потягнуть "на стрелку")))
Богдан Государський, Вговорили) Читайте)
Ой, як ти влучно, але сподіваюсь не про мою душу. Але хай і так, ти цілком правий. І я так розумію каменями нікому кидатись? Ну й зась. Оооо... А про того цікавого письменника і я знаю. Я йому навіть пояснення писала, ледь не цілі п'єси. Хм... До автора не дійшло і він обрав пасивне ставлення. Слава богу не до мене. Я ж обрала розумну і правильну стратегію, але є тут такі, які попали під розстріл.
Богдан Государський, Щиро дякую))
Ой, сподіваюсь, Ви не написали це через мене? (Тут має бути зніяковілий смайлик)
Богдан Государський, Так, це нікуди не годиться. Я от зараз перечитую своє дЄтище і знаходжу помилки. Мене аж пересмикує, бо як я могла так помилитися (тут теж має бути смайлик). Їх не дуже багато, але все одно не розумію себе...
Маєте рацію! Сама не люблю текстів, що рясно пістрявіють помилками. І не важливо, платні чи бекоштовні, все одно неприємно. Безкоштовні можна полишити читати будь-якої миті, а от з платними інакше. Гроші начебто невликі, але чомусь відчуваєш себе ошуканим.(((
Також маю до цього гастрономічну асоціацію: коли в ресторані подають вишукану і гарно сервіровану страву, а потім виявляється, що вона зроблена з гнилої картоплі, тухлого м'яса, чи прогірклої олії. Задоволення мало.(((
Стосовно якості перших безкоштовних глав платних творів - то також не показник. Одного разу купила твір, бо сподобалося, що написаний він чудовою грамотною мовою. Але що трапилося з автором через пів книги, я не зрозуміла: текст, здавалося, пропустили крізь гугл-перекладач! В цей момент я відчула, що мене обдурили.) Книгу дочитала, але гіркий осад лишився.
Тепер купую лише ті твори, в якості яких буду стовідсотково упевнена, прочитавши інші твори цих авторів.)
Мар, О!!! Виявляється, деякі автори таке практикують! Навіть не думала, що автор може бути таким відверто підступним!( Мало поваги до таких людей, які бажають отримати плату за неякісний продукт, не прикладаючи сил до його поліпшення. Це мені нагадало ситуацію: у нас на центральній вулиці стоїть чоловік з баяном, співає. Зовсім не старий, руки-ноги на місці, проте ані грати, ані співати він не вміє абсолютно. Він просто, як дитина, тисне на будь-які кнопки та співає, не в ритм, те, що в голову прийде. Але все одно підходить до перехожих і вимагає гроші за свою "творчість": "Дай пару гривень для музиканта! Тєбє шо, жалко?" Йому жодного разу грошей не поклала, не люблю нахаб. А от тим, хто стояв далі і грав справжню музику й душею співав, а не хапав перехожих за руки, щоб привернути до себе увагу, давала гроші з легким серцем.)
Дуже лаконічно пояснили на прикладі картоплі. Не погодяться тільки ті, кому байдуже на граматику. Вважаю, що мати цікаву ідею абсолютно не достатньо, а треба ще подумати про якість написання.
Богдан Государський, Не кожний може генерувати цікаві ідеї та якісно писати одночасно. Тож автор має гарно попрацювати, що його сприймали як справжнього письменника) Хоча навіть в цьому випадку від критики не втекти.
Продається цікавий товар, а не лише якісний граматично =)
Холод Влада, На пару помилок в розділі, я також не зважаю)))) Я захоплююсь тими, хто пише багато і швидко, бо я так не можу.)))) Але зустрічаються такі твори, де автор навіть не витрачає час, щоб перечитати розділ перед тим, як викласти. От у таких текстах найчастіше і є найбільша кількість помилок, хиб, неузгоджених слів, русизмів, неправильно побудованих речень. Коли автор намагається якнайшвидше викласти новий розділ, щоб не випасти з графіка, він проявляє повагу до читача, який цієї проди чекає. Але він зовсім не задумується, чи легко це буде читати. А от це вже не повага. Я такого автора не читатиму, навіть, якщо сюжет буде цікавим, а інтрига багатообіцяючою. Я просто знайду інший твір, іншого автора.)))
Ви саму суть ухопили. Одна поправка: якщо їжу оплачують не до подачі, а після, і можна не платити за неї, якщо не подобається, то нехай подають, як хочуть. Особисто мені однаково, чи поважає мене той, до чийого товару я прицінююсь. Не однаково тільки чи це те. що мені треба і чи вистачить грошей. Не дітей мені з продавцем хрестити. І йому зі мною теж Знайдеться той, хто заплатить - ну на здоров'я.
Тут інше цікаво - кількість тих, хто платить за не вичитане і не платить за вичитане, що знаходиться на одному ресурсі.
От де загадка Сфінкса.
Особисто мене вона притягує, як магнітом, до невичитаних популярних творів. І до вичитаних непопулярних теж, але не так сильно :)
Мар, Ви абсолютно праві. Можна пробувати чужі прийоми, деконструкцію штампів, іронічне прочитання. Але ламати себе під чужий стиль немає сенсу. Він неорганічний і нікому не зайде, ні новим читачам, ні старим.
Дуже гарно все сказано. Повністю згодна з вами. А відносно платних книг, є ж такий нюанс, як безкоштовний початок. Помилок зазвичай приблизно однаково, що на початку, так і далі по тексту. Якщо починаєш читати і бачиш, що море помилок, то, чи варто купувати, щоб потім мучитися і сваритися з автором? Краще вже купити іншу книгу, де грамотніше написано. Хіба, ні? А, якщо байдуже до граматики, то й нема проблеми. Дякую вам, що заохочуєте до вдосконалення. Дуже мудро ви сказали про те, що закон ринку працює. І, хто хоче справді втримати увагу читачів, рано, чи пізно змушений вчитися, виправлятися, або шукати інше заняття. Успіхів.
Богдан Государський, Дуже дякую.
Правильно Ви сказали, цитую: " читати ніхто не змушує, кожен сам вибирає", я погоджуюся на всі 100)) А щодо творів комерційних авторів, то дається ж можливість прочитати перші розділи й зрозуміти, чи хочеш придбати книгу, чи ну його з тими помилками.)
Іра Тіхонова, До речі так, є безкоштовна частина, щоб оцінити твір)
Сьогодні це топ тема! Ви знаєте Богдане, я перед пудлікацією вичитую текст не менше чотирьох разів і через декілька днів знову можу заглядути до тексту і знайти, щось типу Я ЗАЧЕКАТИ, коли має бути Я ЗАЧЕКАВ! І що поробиш...
Тетяна Котило, Дякую за відгук)
Згодна з вами! А ще зустрічаю іноді таке - автор спеціально пише книгу з помилками. У соцмережах він може спілкуватися бездоганною літературною мовою, а відкриваєш книгу - і бачиш суржик, неузгоджені між собою відмінки, занадто штамповані звороти. Можливо, так роблять, щоб не відлякати невибагливого читача?
Богдан Государський, Так, популярний.
Дуже гарний блог! Ти молодець!
Аделіна Янг, Згоден! Я так само роблю, не подобається - не читаю. Якщо автор сам прохає у блозі, щоб йому вказували на помилки, то можу, особистим повідомленням у ФБ. Але не на публіці.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати