Реєстрація

Поговоримо про піджанри: фантастика

 

Нещодавно ось тут ми спробували визначити, що таке літературний жанр, які особливості деяких жанрів та найпоширеніші помилки авторів при виборі того чи іншого жанру для свого твору.

А тепер хотілось би розібрати конкретні піджанри, знову ж таки, щоб не плутатися в них. Почну з того, що для мене самої є найближчим — а саме, фантастики та фентезі.

Сучасні літературознавці, власне, визначають фентезі не як окремий жанр, а як піджанр фантастики. Але поскільки на сайті вони розділені, то будемо виходити з цього.

Отже, жанри фантастичної літератури — це усі напрямки літератури, що описують надприродне,  розкривають фантастичні теми та сюжети і містять певні фантастичні елементи. Різновидів фантастичної літератури є не просто багато, їх дуже багато)) Я назву тільки найпоширеніші, а характеризувати і наводити приклади буду лише на  ті, що в нас на сайті  виділені  в окремі піджанри. 

Тверда наукова фантастика та таймпанк або кіберпанк, еволюційна та біологічна фантастика, філософська і соціальна фантастика, утопія і антиутопія,  мистецька і релігійна фантастика, фантастичний детектив, психологічна, гостросюжетна та феміністична фантастика, фантастичний трилер, сатирична, абсурдистська, гумористична фантастика, романи-катастрофи та постапокаліптика, пригодницька та воєнна фантастика, мелодраматична та любовна фантастика, еротична фантастика, наукове фентезі, урбаністичне та міське фентезі, історичне, героїчне фентезі та казкова фантастика, міфологічна й епічна фантастика, фантастика жахів та темне фентезі, містика й окультна фантастика,  готична проза та крутійський роман, магічний реалізм і сюрреалізм, романи про вигадані країни і загублені світи, спортивна та політична фантастика, альтернативна історія, дитяча фантастика та фентезі, фантастична драматургія та поезія… я навіть перелічувати втомилася, а це ж іще й не всі різновиди фантастики, існуючі на сьогоднішній день.

Добре, краще розберемо піджанри, найпопулярніші на Букнет. 

Любовна фантастика — ну, гадаю, особливого пояснення цей термін не потребує. Головною його  особливістю  є наявність однієї чи кількох любовних ліній, а дія відбувається в якомусь фантастичному світі чи фантастичних обставинах. Наприклад, “Дружина мандрівника у часі” Одрі Ніффінджер, “Лід” Анни Каван. Є й еротична фантастика, наприклад, “Плоть” Філіпа Хосе Фармера, “Срібний металевий коханець” Теніт Лі, “Діти Твіра” Фелікса Димова.

Бойова або воєнна фантастика — цей жанр виник у 20-му столітті, на піку холодної війни. У центрі уваги авторів цих творів знаходилися війни, битви, а також політика. Частина цих творів мала антивоєнне спрямування. Різниця від класичної військової літератури у тому, що автори описують війни майбутнього, або ті, які відбуваються у фантастичних світах. Отже, якщо у вашому творі присутні кілька епізодів бійки між героями, а сама книга про любов — буде помилкою, коли ви віднесете її до бойової фантастики! Класичними придставниками жанру є “Зоряний десант” Роберта Хайнлайна, “Король-провидець” Кристофера Банча, “Сталевий Пацюк” Гаррі Гаррісона.

Наукова фантастика — найчастіше саме цей жанр асоціюється в читачів із власне поняттям фантастики. Він містить фантастичні допущення  в області науки, змальовує вигадані технології і наукові відкриття, контакти з нелюдським розумом, можливе майбутнє чи альтернативний хід історії, а також вплив цих допущень на  суспільство і особистість. Засновником цього жанру вважають французького письменника Жуля Верна. Що цікаво, в українській літературі термін “фантастика” вперше вжила Леся Українка. І в її творчості теж є риси фантастики чи фентезі ( наприклад, у “Лісовій пісні”). Однак, я відволіклася від жанру наукової фантастики, тому повернуся до неї та приведу приклади кількох її представників:  це Жуль Верн, Артур Конан Дойль, Герберт Веллс, Олександр Бєляєв, Артур Кларк, Айзек Азімов, Рей Бредбері та ще багато інших добре відомих усім нам авторів. Тепер про помилки наших авторів : наукова фантастика — це те, що теоретично є можливим у майбутньому ( кажучи простими словами). Багато творів класиків, у яких ішлося про явища, для них фантастичні, наприклад політ у космос, телебачення чи мобільний зв'язок — нині вже стали реальністю. Тому, якщо у ваших творах є магія, магічні академії, супергерої, якісь непояснювані законами природи світи — то в науковій фантастиці таким історіям не місце. 

Постапокаліпсис — піджанр наукової фантастики, у якому дія відбувається  у світі після якої-небудь глобальної катастрофи. Це може бути світова війна із застосуванням ядерної, хімічної або біологічної зброї, вторгнення іншопланетян,  повстання машин, падіння астероїда, пандемія чи будь-яка інша халепа)) Засновником цього жанру вважають Мері Шеллі з її оповіданням “Остання людина”, та найбільшої популярності він набув у другій половині 20 століття. Серед авторів, що писали у жанрі ПА — Герберт Веллс, брати Стругацькі, Роджер Желязни, Стівен Вінсент Бене, Річард Метісон та інші. 

Антиутопія — зображення небезпечних наслідків, пов’язаних з  експериментами над людством задля його “поліпшення”, певних, часто принадливих соціальних “ідеалів”, антитеза утопії. Вперше цей термін вжив британський філософ і економіст Джон Стюарт Мілль у 1868 році. В жанрі антиутопії творили Джонатан Свіфт, Жуль Верн, Герберт Веллс, Джордж Орвелл, Олдос Гакслі, Вільям Голдінг, Станіслав Лем, Рей Бредбері, Євген Замятін та багато інших письменників.

 

Яка ж різниця між фантастикою та фентезі?

Фентезі — жанр фантастики, який зазвичай використовує чари та інші надприродні явища як первинний елемент сюжету, тему чи місце подій книги. Багато творів в межах жанру відбувається в уявних світах, де магія і магічні істоти є загальноприйнятними. Фентезі, як правило, відрізняється від жанрів наукової фантастики і фантастики жахів тим, що автори її творів, як правило, уникають наукових і моторошних тем.

Я хотіла піджанри фентезі теж “втулити” у цей блог, але на нашому сайті представлені лише два, ще й не найбільш поширених із них — бойове та міське фентезі, а всього у фентезі багато піджанрів, і деякі з них дуже цікаві. Поскільки я є палкою прихильницею фентезі, то виділю розповідь  про всі його існуючі піджанри  ( а раптом вони теж будуть із часом виокремлені на Букнет?) у окремий блог, а ще торкнуся містики та жахів, котрі теж за класифікацією літературознавців є різновидами фантастики. 

 

Отже, далі буде))

12 коментарів

Авторизуйтесь, щоб додавати коментарі

Увійти
avatar
Ворожеска
17.05.2020, 21:20:28

Дякую за такий «розлогий» аналіз, зберігаю собі та чекаю на продовження.)))

Мар'яна Доля
17.05.2020, 21:49:30

Будь ласка! Постараюся з продовженням не затягувати))

avatar
Анна Ост
17.05.2020, 14:16:27

А я тепер остаточно заплуталась))) Можна для тих, хто в танку трохи роз'яснень?)) Якщо героїня живе у вигаданому світі і володіє магією, то це фентезі, так? (чари і місце подій як первинний елемент). А якщо це сучасна українка, яка раптом починає магічить чи спілкуватися із дивними істотами, це фантастика?( ну нехай любовна чи пригодницька, але саме фантастика?)

Показати 3 відповіді
Мар'яна Доля
17.05.2020, 15:29:38

Вже скоро))

avatar
Крися
16.05.2020, 15:22:23

Я б бажала, щоб було пригодницька фантастика чи щось про пригоди

Мар'яна Доля
16.05.2020, 16:30:26

Так, ми всі дуже цього хочемо, щоб був новий жанр - чи окремо пригодницький роман, чи піджанри пригодницького фентезі та фантастики.

Жанрова належність – то значною мірою умовність, більшою мірою маркетингова.
Високочолому академіку прилюдно захоплюватися фентезі не комільфо, а от бойовою-героїчно-соціально-утопічною фантастикою про світи робіків, космітів, чорні діри… ніби й ОК.
Так звана космічна фантастика – це чисте фентезі. Замість големів – роботи-кібоги, замість атефактів – надтехнологічні вироби. Ті ж роялі в кущах, ті ж суворі герої, які рятують всіх і все не зважаючи на бажання самих рятованих, ті ж королі-правителі в ролі імператорів чи президентів галактичних союзів-імперій.
В чому притягальність фентезі – цих казок для дорослих?
Насамперед тим, що там, врешті-решт гівнюкам дають по рогах, а світлі є світлими.
Це так не схоже на наш світ, яким безроздільно правлять неуцтво, хтивість та жадоба.:--)

Мар'яна Доля
16.05.2020, 16:29:02

Дуже влучно сказано)) Бо я не раз спостерігала, як чоловіки скептично відгукуються про жінок, що читають "казочки", а потім самі вмикають якусь комп'ютерну "стрілялку" про роботів або сталкерів - і все, випадають із життя)) У всіх іноді виникає потреба побути дітьми))

avatar
Іван Дурський
16.05.2020, 12:17:23

Інформативний блог. Дякую!

Мар'яна Доля
16.05.2020, 12:31:03

Іван Дурський, І вам дякую, що прочитали!

avatar
Тетяна Юр'єва
16.05.2020, 11:37:45

Дуже цікаво! Чекаємо на продовження блогу!

Мар'яна Доля
16.05.2020, 11:48:00

Тетяна Юр'єва, Дякую! Скоро буде))

avatar
Ярина Мартин
16.05.2020, 10:53:43

Інформативно і доступно! Дякую)

Мар'яна Доля
16.05.2020, 11:01:21

Ярина Мартин, Спасибі! Буду й про інші жанри писати. як знайду вільну хвилинку))

avatar
Інка Вікторова
16.05.2020, 10:40:42

Чудово пояснили) Дякую! Є над чим задуматися.

Мар'яна Доля
16.05.2020, 10:43:33

Інка Вікторова, Дякую!

avatar
Ірина Ярошенко
16.05.2020, 10:15:57

Дуже цікаво, докладно і зрозуміло. Дійсно, шкода, що на порталі небагато піджанрів, що іноді доводиться сушити голову над тим, куди його поставити. Але з розвитком платформи і збільшенням кількості книг, думаю, їх додадуть. Тому наша задача - писати багато, різного, і якісного!

Показати 2 відповіді
Ірина Ярошенко
16.05.2020, 10:20:33

Мар'яна Доля, Все, пішла писати, надихнувшись)

Інші блоги
Запрошення на безстроковий марафон
Шановні колеги по перу! Запрошую прийняти участь у безстроковому марафоні. Що означає безстроковий? Читайте далі, зрозумієте. На марафон приймаються закінчені твори. НЕ має значення: - платні, чи ні (але враховуємо,
Запрошую у нову книгу циклу "Втікачка"!
Любі читачі! Нова книга про пригоди Теї - "Втікачка з Сутінкового світу-4" вже почала викладатися. Буду вам вдячна за підтримку у вигляді лайків та коментарів! АНОТАЦІЯ: Попереджали мене мудрий наставник
Чи варто опиратися спокусі?
Вітаю, друзі! ) З романтичними історіями про справжнє кохання навіть найпохмуріша осінь стає яскравішою. Сьогодні запрошую вас зазирнути до Кирила та Вероніки. До кінця доби на книгу “Моя особиста спокуса” діє приємна
Три смаколики
Сьогодні діють знижки одразу на три мої книги! Це сучасні любовні романи про справжні почуття. "Таємне завдання" – любовний роман, у якому героїня постала перед вибором. Вона повинна була виконати завдання і
Завершення передплати + новинка від колежанки
Всім привіт! Хочу повідомити, що цього тижня завершується роман "Єва шукає гроші щастя". Це чудова нагода придбати практично готову історію за ціною передплати, адже потім вартість зросте. "Єва шукає гроші щастя"
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше