Повна панамка або хроніки цифрового кострища ☺️

Як ШІ ледь не спалив мою карму...

Написав в соцмережі з незрозумілою закарлючкою на логотипі простий письменницький запит: «Народ, а як ви ставитеся до ШІ-обкладинок для книг? Напишіть, будь ласка, чесно: книгу з якою обкладинкою ви б відкрили?» 

І запостив дві обкладинки свого дарк-фентезі Сновида з Червоного замку Першу — я чесно стирив з пінтересту і трохи погрався зі шрифтами, другу — мені згенерував чат жпт.

Портал у потойбіччя не відчинився (принаймні поки що), але мені насували повну панамку… проклять, святої води та звинувачень у зраді гільдії живих художників. Також вживалися слова: «сміття, яке ріже очі», «низькопробне бульварне чтиво», «клішований сюжет», «жахливий несмак», «ледачий дешевий слоп» (дякую, до речі, за новий сленг у моєму словнику). Навіть наводили відому цитату з архівного інтерв’ю рок‑гурту Bredor.

Багато користувачів, які вирішили доєднатися до дискусії, натякнули, що молоді графічні дизайнери можуть усе зробити майже безкоштовно або за рекламу (що є повною нісенітницею, бо я маю досить знайомих графічних дизайнерів, і саме тому до них не звертаюся).

Ні, я розумію, що обидві обкладинки — не еталон якості дизайну. Але камон? Виявилося, що багато хто, побачивши ШІшну обкладинку, одразу скіпає, бо вважає це контентом, не вартим уваги.

Чи знецінює обкладинка зміст книги?

Чи краще це за низькопробний фотошоп кінця 90‑х / початку 00‑х?

Чи зроблять за 15 долярів графічні дизайнери‑початківці краще, ніж зобразить мої слова ШІ? Або важливий сам факт використання ШІ бодай десь?

У мене поки немає відповідей на ці питання, але залюбки почую вашу думку, мої любі

 ≽^•⩊•^≼ 

Особливо цікавою мені стала ця тема, після того, як "УП" у розділі "культура" написало статтю, що Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук користувалася ШІ для свого останнього роману і цього не цурається. 

31 коментар

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти

Крутецькі!

Кіт Анатолій
26.05.2026, 14:37:56

Катерина Воронцова, Дякую (✿ ^‿⁠^)

Не бачу нічого поганого у використанні ШІ для створення обкладинок.

Кіт Анатолій
26.05.2026, 14:37:43

Василенко Сергій, Теж так думаю (✿ ^‿⁠^)

avatar
Вадим Сухобрус
26.05.2026, 09:29:28

Тут питання інше. Для того, щоб було сплатити дизайнеру, треба щось мати автору. Для того, щоб було у автора - потрібно купувати книги читачу. А в нього теж повинно бути чим платити та бажання це зробити. І ось - де в цій круговерті грошей люди та ШІ? Здається, все більш по різні боки.
Читав про Токарчук, але є ще цікавіші новини, про те, як в однієї компанії, яка займається ШІ велика кількість програмістів була звільнена після того, як вони розробили та запустили модель ШІ здатну для розробки. Вже зараз скорочення персоналу рахується від 20 до 30%. Фріланс впав на 50%.
А користуватись... ну, тут вже що зробити? По-перше, зараз є більш важливий напрямок сплат, ніж дизайнери. Принаймні для нас, гадаю. По-друге, потрібні великі позови до творців ШІ. Здається, хтось вже 1,5 млрд сплатив. Але ж, заробив та створив. Ну, по-трете, за авторські речі безумовно треба платити. Вибачте, щось сумбурно, в дорозі)

Кіт Анатолій
26.05.2026, 14:37:19

Вадим Сухобрус, Отож бо й воно. А мені ще наводили приклади обкладинки видавництв Віват, КСД та інших, і писали - зроби ось так. Ну, клас... як тільки найму відділ маркетингу, як в них - одрузу всіх порадую (◕‿◕)

avatar
Єва Борея
26.05.2026, 09:47:01

Як дизайнерка *гучно закочую очі*… маю нестерпне бажання роздати потиличники тим розумникам! -.-

Я взагалі не бачу проблеми в ШІ для дизайнерів. Частенько сама доробляю за ним усе необхідне, і це все одно робота. ШІ допомагає, а не робить абсолютно все)

Мене дивує ця агресія... ніби людина скоїла страшний злочин лише тому, що використала сучасний інструмент. Вже страшно щось запитати — поховають живцем!))

А зараз я згадую старі обкладинки з оголеними тарзанами, непритомними дівчатами, жахами в стилі “дитина вперше відкрила Paint” і квіточками на ВСЬОМУ незалежно від жанру... Але чомусь саме ШІ став кінцем світу))) Ну-ну)))

Кіт Анатолій
26.05.2026, 13:33:19

Єва Борея, Приємне чути, що не всі дизайнери бачать в ШІ лише конкурента, а й сприймають його як помічника в житті та роботі ❤️❤️❤️ Мене живцем не поховали, але доволі прозоро натякнули, що я сам повинен це зробити ( ˶ˆᗜˆ˵ )

Добре, що в мене багатий досвід спілкування з людьми і Меркурій в нульовому градусі Тільця. Я не сприймаю критики близько до серця і стараюся з лимонів робити лимонад ʕ☆ᴥ ~ʔ

avatar
Белла Ісфрелла
26.05.2026, 10:33:40

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
26.05.2026, 13:26:49

Белла Ісфрелла, ❤️❤️❤️

avatar
Сергій Більцан
25.05.2026, 22:30:04

Я знав одного дядька-фотографа, який колись дуже обурювався цифровими фотоапаратами, мовляв, вони не передають того внутрішнього контексту, що плівка. Але потім, дивлюся, повним ходом перейшов на цифру й навіть обзавівся дроном. Проти прогресу не попреш.)))

Показати 3 відповіді
Сергій Більцан
26.05.2026, 10:29:19

Вадим Сухобрус, Я про сприйняття нового. Просто одним воно йде на користь, а в інших відбирає роботу. У оформлювачів обкладинок до книжок, напевно, в рази клієнтура впала — тепер кожен сам собі художник. Тож вони, звісно, будуть незадоволені. А скільки ще таких нюансів є... )

avatar
Аріда Демоніар
26.05.2026, 09:09:10

Обидві дуже гарні й до того ж атмосферні. А якщо комусь не подобається, то це вже їх проблеми ❤️❤️❤️☺️☕

avatar
Ріна Март
25.05.2026, 20:24:33

Не розумію а в чому проблема обкладинки ШІ? Що це їх так поплавило? Тих дописувачів?

Показати 4 відповіді
Ріна Март
26.05.2026, 09:00:53

Кіт Анатолій, ❤️❤️❤️

avatar
Ріна Март
25.05.2026, 20:26:49

Я сама вперше зробила обкладинку ШІ до нового фентезі, яке почну викладати першого дня літа. Всі мої обкладинки тут - чесно стирені в Пінтерест і оброблені в Канва )) До речі, друга обкладинка атмосферніша. Перша - просто крута картинка

Показати 2 відповіді
Ріна Март
26.05.2026, 09:00:10

Кіт Анатолій, Дякую ❤️ Сподіваюсь, не лише в плані літератури)))

avatar
Олена Ранцева
25.05.2026, 21:38:37

Ох, тема ШІ зараз гостріша, ніж вершечки літер абревіатури хд
Скажу вам так: коли винайшли перший фотоапарат, люди хрестовим ходом йшли проти бездушного зображення. Всюди кричали, що тільки портрет, написаний художником, правильний та має цінність. А ота фотокартка зло, вона знищить людство і т.д.
Коли винайшли печатну машинку, кричали, що книги, написані на ній, не справжні, без душі. Що писати треба тільки від руки, і саме в цьому справжня творчість.
Тож пройде час, ШІ стане рутиною, з'явиться якась нова гостра тема для обговорень.
Не заморочуйтеся.

Показати 2 відповіді
Олена Ранцева
26.05.2026, 08:22:27

Кіт Анатолій, Та будь ласка) Іноді суперечки дійсно не варті аж такої уваги

avatar
Арія Щульц
25.05.2026, 23:02:36

❤️✨

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:58:43

Арія Щульц, ❤️❤️❤️

avatar
Грудна Жаба
25.05.2026, 21:37:25

то завіснікі хочуть вам отбить тягу до мисьтецтва. не слухайте нікого.
не знаю яким ви там ші користуєтеся, але картінки класні, мені наравляця

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:55:41

Грудна Жаба, Оооо, пані Жаба, сердешно вам дякую за добрі слова ʕ ᵔᴥᵔ ʔ Радий, що зміг підкупити вашу довіру цікавими зображеннями (˶′◡‵˶)

Ох, я свою думку там висловила, мене тригернули коментарі високолобої еліти)
Тож висловлюсь і тут: для мене ШІ візуали не тотожні з ШІ текстом. Автор може самостійно написати круту, пропрацьовану книгу, але на певному етапі викладає її безкоштовно і має повне право генерувати додатковий візуальний матеріал до тексту. Я не розумію як це у головах певних індивідів може бути маркером генерованого змісту книги. Певно, такі люди вважають, що автори із ілюстраціями "живими", малюють їх самі після багатогодинного редагування кожного розділу. Іншої логіки я не бачу.
Звісно, справжні ілюстратори дратуються, коли замість них обирають ШІ контент, як, скажімо я дратуюся, коли купую у книгарні книгу за пристойну суму, а її не те, що не посоромились редагувати(сподіваюсь, не писати) через ШІ, а ще й хвости промпту лишили по тексту. В той час, як я пишу і редагую самостійно.
Але коли це безкоштовна книга, де автор виставляє власну роботу, не просячи грошей, чого він має платити за 1-2 ілюстрації, коли може під кожен розділ нагенерити їх під десяток безкоштовно, як і книга, до якої він це робить?
Кожен обирає прийнятне для себе. Чим менше ми нав'язуємо власну думку, тим ліпше.

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:54:30

Кайла Броді-Тернер, Дуже вам дякую, що прийняли участь в дискусії та чесно написали свою думку. Я теж вважаю, що ШІ та пінтерест у сучасних реаліях, це справді легальний і крутий інструмент для візуалізації. Для авторів, як я — це рятівне коло, і можливість хоч якось привернути увагу до своєї творчості.

Якби я продавався чи друкувався, то може й мова про інвестиції в обкладинку були б доцільними. Та поки... маємо, що маємо, робимо, як робиться ...

avatar
Олена Мисак
25.05.2026, 20:56:24

Не бачу нічого поганого у ШІ-обкладинках, а так, на мою думку, говорять ті, хто або не любить ШІ, або сам ніколи не пробував їх робити, а це ще те завдання, як виявилося.

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:49:23

Олена Мисак, Я гадаю, що в декого з коментаторів була схильність до поверхневого судження та зверхневого сприйняття (-︹-)

avatar
Дієз Алго
25.05.2026, 20:41:29

Ну, графічних дизайнерів розумію)
А якщо чесно - до ШІ і художники- оформлювачі часто робили досить страшненькі обкладинки. Тепер з допомогою ШІ стандарти набагато виросли.
Для безкоштовного самвидаву - чудово. А от вже як оформлювати книгу повністю... Там набагато більше роботи, ніж просто картинка на обкладинку. І так, художник має прочитати книгу, його бачення має співпасти з авторським... Тому графічного дизайнера й обирають по його попереднім роботам, щоб мати уявлення.

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:43:13

Дієз Алго, Саме так! Я теж вважаю, що автору мало просто передати художнику загальну суть книги в стислому форматі. Художник повинен відчути її повністю (*ᴗ͈ˬᴗ͈)ꕤ*.゚

avatar
Оксана Дичка
25.05.2026, 20:33:53

Скільки людей, стільки і думок)) Мені взагалі байдуже яка обкладинка, ну майже)) Головне вміст книги. Не завжди за яскравою обкладинкою ульотний сюжет, або навпаки, за сіренькою обкладинкою може бути бестселер))

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:40:12

Оксана Дичка, Я теж ніколи не звертав особливої уваги на обкладинку... Тим паче, різні видання можуть бути по різному оформленні

avatar
Morwenna Moon
25.05.2026, 20:17:55

В мене колись був дуже неприємний досвід з художником щодо створення обкладинки, тому більше якось юні дарування спонсорувати бажання немає. Роблю сама в ШІ або мені робить чудовий артер, і теж з використанням ШІ, бо саме так герої схожі на самих себе, а не криві й косі, бо художник так бачить. Дякую, мені не треба таке. Обкладинка має бути естетичною, а не просто мазнею.

Показати 3 відповіді
Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:36:30

Morwenna Moon, ❤️❤️❤️

avatar
Зодча Тіней
25.05.2026, 20:24:21

Оце так історія! Думаю, моє ставлення до ШІ ви знаєте. Я чудово з ним співпрацюю і не бачу в цьому ніякого злочину. Як на мене, обидві обкладинки гарні. Але якщо ви навіть намалюєте щось олівцем на папері, все одно будете в чомусь винні. Тому не звертайте уваги, робіть так, як вам більше подобається)

Кіт Анатолій
26.05.2026, 07:33:44

Зодча Тіней, Дякую вам за підтримку ʕ⁠っ⁠•⁠ᴥ⁠•⁠ʔ⁠っ♥️

avatar
Лія Світова
25.05.2026, 19:18:22

Ставлюся неоднозначно. З одного боку, це прогрес і корисний інструмент для редагування текстів або створення артів та обкладинок. З іншого — ШІ ніколи не замінить емоції та той зв'язок, який виникає між автором і читачем. У всьому має бути баланс. Бо зараз трапляється й таке, що ШІ просто пише за людей готові розповіді, що власне виглядає не дуже.
​Я, власне, користуюся ШІ для виправлення помилок, бо часто, коли нахлине натхнення, пишу взагалі без розділових знаків і з одруками. Також роблю з його допомогою обкладинки і в цьому не бачу нічого поганого. Але кожному своє, і в кожного своя думка.
В ви не звертайте уваги і робіть так як відчуваєте.♥️♥️♥️

Показати 4 відповіді
Лія Світова
25.05.2026, 22:18:47

Грудна Жаба, Звичайно писати. Робити те що подобається та насолоджуватися процесом. Натхнення вам.♥️

Я розумію, коли не ШІ для платних книг, окей...
Але для безкоштовних. Гарно оформлено, написано з душею, вкладено багато праці... БЕЗКОШТОВНО. А ще ж просувати требо, реклама, всякі блоги-пости... Ой.
Не звертайте уваги ❤️

Показати 2 відповіді

Кіт Анатолій, мене дивує, що для власного безкоштовного контенту треба платні обкладинки і візуалізації, так ШІ теж платне... Оце тільки вкладай, поки інші жаліються, що їх знецінюють... Дуже чесно і відповідально.

avatar
Ксенія Кова
25.05.2026, 19:33:45

Якщо написати хороший промпт, вкласти все задумане автором, те що він хотів би бачити - то ШІ зробить таку бомбу, яку не всі дизайнери могли б зробити, а якщо і зроблять то за «бєшені бабкі». І якби це була книга для видавництва, то зрозуміло. Але якщо це самвидав, то ші рятує від саморобних нецікавих обкладинок. ( маю на увазі мене, бо я в дизайні - нуль) ;)

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:38:41

Ксенія Кова, Ага, за "жалкіє чотири пачкі денях" у видавництві може і можна вимагати польоту фантазії дизайнерів, а за бескоштовний твір з літплатформи.. ну таке (×﹏×)

avatar
Агнія Бурне
25.05.2026, 19:32:52

Мені, до прикладу, взагалі все рівно на обкладинку. Ніколи в житті не обирала книгу по обкладинці. Тільки по анотації або першій главі.

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:37:01

Агнія Бурне, Можу додати, що мені ще й не щастить останнім часом з покупкой книг через гарно обкладинку (ó﹏ò。) В середені не все так чудово...

avatar
Іванка Сокіл
25.05.2026, 19:22:48

Дизайнери початківці точно не зроблять краще за ші, ба більше, навіть дизайнери зі стажем, можливо за задумом зроблять оригінальніше (сумніваюсь), але також не потребують використовувати ШІ для тих чи інших елементів) хоча в цьому випадку обкладинка 1 мені пиглянулась більше) 2 - гарна, але надто глянцева ❤️

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:35:14

Іванка Сокіл, Ось, і я про це. Ніколи не знаєш, що отримуєш від дизайнера на виході. Чи відчує він вайб твоєї книги? Чи сподобається тобі його бачення?
Дякую, що написали. Мені також горгулія подобається (✿ ^‿⁠^)

avatar
Квін Тесс
25.05.2026, 19:21:43

Обидві обкладинки - гарні. Буває беру читати книги тільки тому, що сподобалась обкладинка, і все одно, де і як вона зроблена, але... Зміст книги може знецінити зображення, а не навпаки)))

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:31:51

Квін Тесс, Дякую ♥️ Я теж вважаю, що поливати брудом книгу, яку навіть не відривав, це якось дико ♥️

avatar
Ромул Шерідан
25.05.2026, 19:12:08

Гарні обкладинки. Взагалі то, я проти всього штучного. ШІ, штучні хімічні фарби, кісті, пензлики, олівці, папір — геть! Обов'язково треба народжувати, або вирощувати. Без парників і теплиць. Обкладинка має бути народженою або вирощеною. Тоді буде справжньою))))

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:29:05

Ромул Шерідан, Ахахаха (˶ˆᗜˆ˵) Пане Ромул, у вас розкішна іронія.

avatar
Лія Лісова
25.05.2026, 19:02:56

Зазвичай всі хто так каже, найбільше користується ШІ.. хіх)
Чесно, не розумію цього хейту, бо самій в кайф генерувати там різні зображення. Як на мене, ШІ - геніальний винахід людства❤️

Показати 2 відповіді
Morwenna Moon
25.05.2026, 20:26:57

Лія Лісова, Повністю підтримую, ШІ - це реально геніальний винахід людства❤️ І не користуватися ним - гріх )

avatar
Марк Лис
25.05.2026, 19:09:47

Ой, да цього ниття на ШІ не уникнути. Вже було подібне, коли мануфактури конвеєром прибили. Нічого, перевзулися і пішли далі. Ну так, отримали кризу, звичайно)))
Але в нас і без ШІ - криза на кризі, тож чого плакати.

А взагалі, бачив мем допис. Чувак на якийсь там сайт виклав картину якогось митця минулих літ, підписавши "ну і що ШІ не може". І усі кричали, що ШІ створив мазню й наплутав кольори, навіть не здогадуючись про те, що це оригінал, а не ШІ.

Тому, пане Кіт, не звертайте увагу! Завжди були ті, хто какулями кидався, завжди були й ті, хто не судить книгу за обкладинкою. Тож не засмучуйтеся, якщо засмучувались, усе буде добре))

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:24:20

Марк Лис, Красно дякую за підтримку, пане Лис ❤️ Я не засмутився, бо знав де я це писав. Мені було цікаво почути думку читачів поза бульбашкою літплатформ. Реальних читачів з живого сегмету без компліментарності.
Захотілося критики і прокинувся настрій побути у шкурі Леопольда, який носив призвіще Мазох ʕ⁠ ⁠ꈍ⁠ᴥ⁠ꈍ⁠ʔ ✧˖°. ⋆

avatar
Лєна Міле
25.05.2026, 19:17:19

По-перше, не всі ще заробили на письменстві, щоб графічним дизайнерам платити. Тому викручуємося так, як можемо.
По-друге, не такі вже ШІ й безкоштовні. За Suno плачу, за Gemini теж. Безкоштовні поступово стають платними. Це теж копієчка і частина витрат.

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:14:43

Лєна Міле, Враховуючи, що я не копійки ще не отримав за свою писанину, і навіть не на пів шляху до цього, то абсолютно вас підтримую ❤️

avatar
Тиха Ніч
25.05.2026, 19:00:26

А мені подобається ШІ-обкладинка)

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:11:55

Тиха Ніч, Дякую ❤️ Я теж вважаю, що вона вийшла нівроку ❤️

avatar
Крісті Ко
25.05.2026, 19:01:27

❤️❤️❤️

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:11:31

Крісті Ко, ❤️❤️❤️

avatar
Марія Залевська
25.05.2026, 18:54:07

♥︎♥︎♥︎

Кіт Анатолій
25.05.2026, 20:11:28

Марія Залевська, ❤️❤️❤️

Інші блоги
Моя Мелодія кохання: зустріч світла з темрявою
Привіт, мої любі читачі! Сьогодні я хочу поділитися з вами неймовірною новиною. Моя книга «Темні лінії» офіційно стає частиною чарівного літературного марафону «Мелодія кохання», який проводять авторки
⭐запрошуємо до флешмобу "Перлини України"⭐
Дорогі читачі та автори! ✨ Сьогодні у нас із чарівною авторкою Еллі Мун надзвичайно хвилююча та особлива подія. Ми вперше об'єднали зусилля, щоб створити дещо абсолютно унікальне — те, чого ще не було на теренах нашої
Знайомство з Ельтанарією ч.5
Привіт, мої любі. Ну, що? Продовжуємо знайомитися з Ельтанарією?☺️ І розпочати я хочу саме з тих, без кого ця історія неможлива, як і без головної героїні. А перед тим, як почати, хочу ще раз нагадати, що книга є учасницею
Фінал і новий персонаж
Сьогодні вночі фінал «Адвоката для вбивці». Також сьогодні вночі в Ляльководі ми зустрінемо Ставроса Зорбаса (не дивуйтеся такому імені. Він просто грецького походження). По правді, мене вибісив цей знатний з@ср@нець
Повертаюся до творчості
Тижневий відпочинок від Букнету трішки затягнувся, але ось я тут, нарешті змогла вирватися з циклу життєвих труднощів. Не те щоб вони зникли, але хоча б дві проди на тиждень старатимуся підтримувати. Дякую всім, хто чекав❤️ І
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше