Тиха вода?
Добрий день! Вперше виринаю на Букнеті у 2025 році з відгуком у рамках марафону і вітаю усіх з різдвяно-новорічними святами!
Твір Тетяни Гищак "Тихіше води, нижче трави" починається з досить буденної події – головний герой Андрій Єрьоменко приходить до дев'ятого класу нової школи. Хлопець він сильний – спортсмен – з характером, вміє себе ствердити, але від батька має сувору настанову перші два місяці у новій школі поводитися "тихше води, нижче трави", що незабаром призводить до неочікуваних наслідків...
Клас, у який він потрапив, на перший погляд здається наповненим типовими персонажами – "лідер" Гліб, "красуня" Марго, "сіра мишка" Аня, "товстун" Гоша – але незабаром кожна з цих "масок" розкриється у власній манері і покаже, що насправді за нею ховається, коли між Андрієм і Глібом розпочнеться конфлікт. Незважаючи на те, що усім персонажам усього по п'ятнадцять років, конфлікт набиратиме обертів недитячого масштабу і завершиться справжньою трагедією...
Окрема цікава лінія – стосунки між Андрієм та його батьком Олександром – два чоловіка, дорослий і підліток, схожі і водночас різні. Через певні обставини вони живуть удвох – і методи виховання старшого Єрьоменка, який водночас є тренером Андрія, можуть здатися досить жорсткими, але з тим – видно, що батько і син по-справжньому прив'язані одне до одного. Можна побачити, як атмосфера в їхній маленькій родині формує характер підлітка – сильний, але, можливо, дещо сухий і такий, що не завжди розуміє власні емоції, не лише тому, що це вперше – недарма ж визнати почуття до дівчини він зміг лише під впливом певного "допінгу"!
Кохання в книзі й перше, юнацьке, яке хоче всього й одразу, і зародки дорослого почуття. Показано, як дівчинка Аня з кумедною підлітковою серйозністю розмірковує – "чи це стосунки? Чи він просто користується нагодою підтягнути математику?" Вона, як юна жінка, перша починає думати про почуття, коли хлопець про це ще й гадки не має) І досить добре видно різницю у відношенні до цього між нею і її обранцем – вона тішиться емоціям, а він вже хотів би якнайшвидше перевести все у іншу площину. (Щоправда, особисто для мене, чесно кажучи, цей момент здався трохи невідповідним їхньому вікові – пам'ятаю свої п'ятнадцять років, які були не аж занадто давно – що мені не було нагальним чимскоріш отримати дорослий досвід) Але, з іншого боку, досить прагматичне, конкретне відношення Андрія правдоподібне з точки зору виховання батьком, який має певне розчарування у стосунках з жінками.
Назва твору деякою мірою може стосуватися й одного з центральних персонажів, "лідера класу" Гліба Лаврова – юнак має вигляд такої собі "тихої води, що греблю рве", бо ж, на думку батьків та вчителів, він – ввічливий, розумний, спокійний, не "бунтар", на відміну від того ж Андрія – тоді як насправді хлопець вміє бути геть іншим. Схоже, немов Гліб знайшов собі "батьківську фігуру" не у власній повній родині, а деінде – особу, з якою, вочевидь, мав більшу, так би мовити, "духовну спорідненість", що й вплинуло на хід подій – хтозна, якби не сталося цього спілкування, чи набули б повного розвитку у Гліба певні риси його характеру, які призвели до трагічних наслідків.
На задньому плані окреслена фігура Гоші – його власна драма і особистісне зростання на фоні жаги до помсти – чи то пак, до справедливості?
Твір написаний гарною, жвавою мовою, більшість персонажів і ситуацій мають життєвий і впізнаваний вигляд.
Трохи покоробили слова у фінальному розділі – "Гіркота втрат робить нас сильнішими" – немов би трагедія одного з персонажів розглядається не як те, що для нього сталося непоправне, а виключно з точки зору впливу на головного героя.
Рекомендувала б цей відносно невеликий твір – 21 розділ з епілогом, 147 сторінок – для прочитання поціновувачам життєвих історій з неоднозначними персонажами і стосунками.
2 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВітаю! Кілька днів тому вдруге перечитала цю книгу. Я вже писала і про реакцію моїх одинадцятикласників на цей твір. Дуже гарна книга, спонукає до роздумів і змушує робити висновки. Найщиріші побажання авторові. Таню, мені лише шкода, що цієї книги немає в шкільній програмі.
Ніка Цвітан, Дякую за Вашу думку!
Новий рік з новою згадкою про мене!
Дякую!
Всім, хто заглянув у цей блог, нагадую, що вийшла друкована версія цієї повісті (посилання на видання в анотації до твору)
Щодо погляду на моїх героїв наші думки збігаються. Дуже хотілось би, щоб читач помітив того, хто найсправді був "Тихіше води", але "рубанув дракону яйця як справжній супергерой". Без нього перемога над злом була б неможлива.
Тетяна Гищак, Так, це був драматичний поворот і майже неочікуваний – здавалося, "зло поборене", але... цього разу воно змогло нанести останній удар
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати