Дослідження існування привидів та вампірів
Книги "Відьми та Декана": Трактат про існування привидів разом із додатком про вампіризм
Знаєте, коли упирі здобули всеєвропейську славу? А хто надихнув Стокера на образ вбивці вампірів Ван Хельсінга? Зараз розповім!
Дуже сподіваюся, що вельмишановний барон Герард ван Світен вибачить, що я використала його ім'я і славетний трактат у своїй фентезі, та ще й назвала посібником з заклинань. Хай вас не вводить в оману пишна назва "Трактат про існування привидів разом із додатком про вампіризм". Ця робота, опублікована у 1768 році, насправді є чудовим взірцем доказової медицини. Чому ж вона з'явилася?
Вона глипнула через плече на непорушного Ван Раппарда. Той метав очима блискавки і гнівно роздував ніздрі. Медвідьма здійняла брову.
— Щось не так? Я, як слухняна дівчинка, півдня штудіювала трактат Ван Світена. Все одно не було чим зайнятися. Він виявився прихильником Горація, цитати з “Ars Poetica” через сторінку. Ось, наприклад, — вона підняла томик і перелистнула, — О! Quodcunque oftendis mihi fic incredulus odi. Ненавиджу все, що мене ображає. Прекрасно сказано. Дякую за пораду, докторе Ван Раппарде.
Вірування в упирів здавна відомі серед слов’ян, але на початку XVIII століття поголос про вампірів охопив усю Європу. Причиною тому стали два випадки "вампіризму" у Австро-Угорщині. Двоє колишніх військових, як з жахом переказували, були вкушені кровопивцями, після чого стали полювати на сусідів. Австрійські чиновники почали офіційне розслідування. Невдовзі, дякуючи газетним статтям, чутки поширилися на усю Європу.
Люди запанікували і починали ексгумувати покійників. Тих, у кого знаходили сліди крові біля вуст або рожевість тіла, вважали вампірами і спалювали. Під підозру потрапляли і живі люди — ті, хто уникав денного сонця та мав бліду шкіру. І понеслося. Так званим упирям, що живим що мертвим, вганяли в груди кілки, відрубували голови, спалювали, в тому числі живцем.
Множинні випадки самосуду та загибелі людей нарешті спонукали австрійську імператрицю Марію Терезію у 1755 році почати розслідування. І доручила вона його власному лікарю, голландцю за походженням, Герарду ван Світену.
Ван Світен був людиною передових поглядів: активно реформував австрійську систему охорони здоров'я, вдосконалював навчання лікарів. З його ініціативи у Відні було створено Ботанічний сад, хімічну лабораторію, запроваджено клінічне викладання для медиків. А ще придворний медик активно боровся з "варварськими забобонами". Кращу кандидатуру для розслідування не варто було й шукати.
Ван Світен вивчив задокументовані випадки, опитав свідків і написав доповідь-резюме, що вийшла друком під назвою Abhandlung des Daseyns der Gespenster, nebst einem Anhange vom Vampyrismus (Дослідження існування привидів разом із додатком про вампіризм). Вчений дав природниче пояснення подіям, що приписувалися діям вампірів. У передмові ван Світен писав, що "весь цей гвалт походить лише від поспішних страхів, забобонного легковірства, темної і рухливої фантазії, простоти і невігластва у цього народу".
Імператриця Марія Терезія , ознайомившись з текстом, указом заборонила боротись з можливими "вампірами" варварськими методами.
І, щоб ви знали, саме Ван Світен став для Брема Стокера прототипом його героя Ван Хельсінга у знаменитому романі "Дракула".
8 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДивилася якось німецький документальний фільм на ту ж тематику (походження легенди про вампірів). Там показували село десь в румунській провінції, де ще наприкінці 90-их в ХХ столітті пройшла ціла хвиля "вампірської" істерії. Вже не пам'ятаю, хто там кого звинуватив: чи то невістка свекра, чи то сусідка сусіда... Одні родичі вступилися за покійного, інші - за обвинувачувачку... Ледве півсела на півсела з вилами не пішло.
Наталка Черешня, Повірте, в українських селах Слобожанщини у ворожок вірили не менше :-))) Та що там, у нас і на початку 2000-их в селі таке розказували, що йой.
Блог - це клас! Пишіть, як буде час і натхнення. Порівняємо досвід. :-)))
Моторошні історії, хоч і цікаві. Не раз думала, як же добре, що ми не живем у часи сердньовіччя, коли таке все було нормою)
Дмитро Євтушенко, От з цим абсолютно погоджуся.
Історія має бути живою
Ще ви забули розповісти про гемофілію, чи так звану "Блакитну кров". Це захворювання також якоюсь мірою вплинуло на забобони про вампірів. Коли кров не згорталася навіть при подряпинах, а отже людину бачили постійно в крові.
Дмитро Євтушенко, 100%
Отак от, маєш алергію на сонечко та ще й бліденький від того і всьоо - вампір))
Юлія Міхаліна, Від усіх))
От не люблю я вампірів... Ох, дай краще щось про Люка)) Поки не дописала Туата-де))))
Наталка Черешня, Шушуть)))
Еге ж, чого варті історії, коли ексгумували тіла й знаходили їх в скрученому стані, а кришка труни була подерта. Важка фізична праця, інфекції, інтоксикації, передозування деяких препаратів та недостатньо розвинена медицина могли призвести, що людину визнавали мертвою...Можу тільки з жахом уявити, що почувала та людина, коли прийшла в себе...
Оксана Зіентек, Принаймні, Катерина старалася))
Хоча в неї слова дуже розходилися з ділом, на відміну від Марії Терезії
Вампірюшок не люблю після "Дракули", а твої цікавості люблю)
Selene Evance, Хе, так історія якраз ро те, що вампірів не існує))
Люблю, коли ти цікавості приносиш)) Ось так поколупатись в багатьох забобонах й можна стільки всього знайти при бажанні та вмінні! Головне, щоб у пошуках не обмежували. Ван Світену пощастило отримати карт-бланш на досліди))
Наталка Черешня, Отакі от - справжні герої))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати