Інтуїтивний метод творчості (штампи)
Про те, звідки у творах беруться штампи, і як із ними боротися.
Ще хочу розповісти вам, як у текст потрапляють штампи. Конструктори стверджують, що молоді автори "полюбляють" писати з використанням штампів. Це не так. Найпоширеніша причина потрапляння штампів у текст – надто велике шанування авторитетів і любов до прочитаного. Вам сподобалася фраза, сцена, образ, ви вважаєте, що вони підходять, висловлюють суть, допоможуть краще вплинути на читача (на вас же вони вплинули). Але у випадку такого запозичення текст стає мертвим, він не проживається, і в результаті запозичення чужого знищує реальність вашого твору.
Будь-яка, навіть сама заяложена фраза, в яку ви вклали сильну емоцію, перестає бути такою. Ваші почуття дають їй нове життя (читач просто прийме її, не замислюючись), але чим більше стерта фраза, тим сильнішою має бути емоція, яка очищує її від минулого використання. Це не стосується непрямих цитат, за ними назавжди закріпилося авторство.
Але що робити, наприклад, із таким поняттям як кохання? Тільки ледачий не писав про кохання – вважають конструктори. Але від цього кохання нікуди не поділося. Банальним є все: побачення відбувається вдень – банально, вночі – теж, є фінальна битва – конструктори назвуть вам десятки книг із фінальною битвою, немає – теж за прикладами в кишеню не полізуть.
До чого я веду? Все просто: в октаві лише сім нот, їх знають усі, але хіба кожен пише опери? Так і зі словами, про які вам будуть казати, що це "штампи" і написане "банальне". Ваші почуття їх очищають, інакше людству довелося б постійно створювати принципово нові слова і мови.
Причину першу появи штампів ми з'ясували – авторитет, чужий вплив, нехай і не навмисний. Причина друга – лінь або втома. Вам важко дослухатися до себе, емоційне напруження вас утомило, тому у вашу мову лізуть звичайні, емоційно не заряджені слова (всі ваші почуття з'їло попереднє емоційне напруження), або вам просто лінь, і ви пишете, не замислюючись, не перебуваючи в просторі свого світу. Третя причина – поспіх. Чи зможете ви насолодитися співом птахів, коли на шаленій швидкості мчите по шосе?
Але, на щастя, штампи легко виправити у написаному тексті, або взагалі їх викреслити. На них вкаже компас: під час уважного читання ви відчуєте, як зміниться відчуття, у таких місцях часто дає збій ритмомелодика, що ви почуєте під час читання вголос. Це те зло, з яким можна боротися.
6 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиМені пригадався випадок, коли я ще була початківцем на Букнет. Одна авторка написала блог на тему "Штампи у романі-фентезі", і отак по пунктах перерахувала: 1) розповідь про дитину, яка шукає своїх батьків; 2) у магічному світі герой без магії; 3) герой, який подорожує, щось шукає...ну і багато іншого, в такому дусі. І потім резюмувала - якщо в вашому творі ви знайдете кілька таких ознак, то він нікуди не годиться. А я тоді якраз писала свою "Землю дощу", і знайшла чимало того, що підпадало під ці формулювання, що мене добряче засмутило. Подумала - виходить, що я пишу штампами? Але все одно продовжила, не стала нічого переробляти. Коли ж твір було завершено, то у відгуках багато читачів написали, що він оригінальний і не схожий на інші, що мене дуже потішило. Тому вважаю, навіть незважаючи на окремі штампи ( хоча, може це й не штампи, а просто усталені традиції, за якими пишуться твори того чи іншого жанру) завжди можна створити щось власне, головне, не зациклюватися на деталях, а бачити загальну, цілісну картину зображеного в книзі світу.
Мар'яна Доля, Ми про це розмовляли в іншій гілці з пані Софією. Якщо щось прожите, то воно перекодоване, наповнене життям. Натомість штампи, з яких здебільшого складається шаблонно-стереотипна література, порожні. Вони нічим не наповнені. І саме тому не є оригінальними.
Мене особливо "подобаються" ті, хто вважає "штампами" цілі жанри або напрями. Це так кумедно :)))))
Зі штампами тяжко боротися, але можливо. Дякую)
Інна Камікадз, Є таке :)))
Актуальна тема, дякую)
Іноді автор не підозрює, що наслідування називається штампами. Гадає, що саме так і потрібно писати, щоб мати успіх) Та дуже часто це спрацьовує) Я б зазначила "на жаль", та мета у всіх різна.
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), суперове формулювання!
Інколи штампи це не так погано. Для прикладу: я ризикнкла і написала сміливий роман, у якому зробила головну героїню здебільшого з негативними якостями характеру. Щоб досягти своєї мети вона робить шокуючі вчинки та помилки, проте згодом навіть у неї починає проявлятися світлий бік. Тепер я гадаю, що якби моя героїня відповідала стандартам, була правильною та гарненькою дівчиною, а поруч з'явився владний герой, то це більше б привабило читачів. Штампи не дарма існують. Відпрацьована схема яка всім подобається.
Кристина Асецька, :))))
Про сім нот - 100%! Треба уважно дослухатися до себе. Класна тема!
Эллин Крыж, Дякую :))))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати