Інтуїтивний метод творчості (ритмомелодика)
Про ритмомелодику та розділові знаки у творі.
Ритмомелодика має зовнішні технічні прояви – розділові знаки і довжину речень та абзаців, тривалість сцен і глав.
Головне запам'ятати, що не правило керує вами, а ви самі формуєте текст. Розділовий знак – найчастіше це пауза. Зараз поясню щодо кожного.
Кома – коротка пауза. Крапка – довга. Тире – трохи коротше за крапку. Найдовша пауза позначається трьома крапками. Про крапку з комою раджу забути, цей знак добре сприймається у науковому тексті, у художньому він часто недоречний.
Не варто зловживати двокрапкою і тире. Їх, звісно, потрібно ставити відповідно до правил, але якщо можна віддати перевагу комі або крапці, краще поставити ці знаки. Чому? Зустрічаючи тире або двокрапку, читач автоматично починає думати: а чи правильно вони тут стоять? Через що зменшується рівень занурення у текст.
Не варто зловживати і трьома крапками. Обірвана мова, недомовленість, звичайно, сильний прийом. Але якщо трикрапок буде занадто багато, то мимоволі виникне ефект заїкання або відчуття недоумства автора, який не може нормально висловити свою думку.
Цікава ситуація зі знаками оклику та питання. Проти такого запису емоцій я нічого не маю, але ось їх засилля, як то "!!!" або "??", вже сприймаються мною досить негативно. Іноді такі додаткові знаки просто необхідні, але уявіть собі, якщо протягом всієї сцени герої горлають одне на одного, вони ж просто похрипнуть. Або часте глибоке здивування може наштовхнути читача на думку про недоумкуватість героя.
7 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЕммм... Не хочеться руйнувати вашу віру в читача, але зазвичай він (не той, що сам пише, як тут, на Букнеті, а той, що на просторах мережі загалом) поняття не має, де насправді мають стояти тире чи двокрапка ;) Не кажучи вже про крапку з комою :) Тому я не переймаюся: треба тире - ставлю тире, підходить двокрапка - вибираю двокрапку :)
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), Щодо запам'ятовування - свята правда :) З паперу - наше всьо :)
Дякую за доречні поради. Іноді, навіть не задумуєшся, що розділовий знак аж так може вплинути на сприйняття читачем твору. Попереджені, отож озброєні. Гарних свят!
Корисні прийоми! Знаки треба вміло використовувати автору, але й читати їх потрібно вміти, щоб інтонація передавалася. Нажаль, обидва ці вміння це бувають не завжди :)
Оці !!! якось нагадали мені історію на порталі, де в кінці реплік в діалогах використовували ))). Тільки смайликів для краси не вистачало. Ніби не книжку читаєш а повідомлення в фейсбуці. Звісно, талант автора мною оцінений не був й кінець історії залишився невідомим.
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), Або ще не закінчив школу...
Читача потрібно поважати, і я намагаюся вдосконалювати й свою грамотність, й навики, але без помилок не виходить, хай йому грець:))) А ще на Різдво мені подарували чудову книгу, дуже давно мріяла прочитати, а там - тире за тире!
Інна Камікадз, :))) Як каже моя подруга: якщо в книзі залишилося дві помилки, то вони починають множитися :))))
Обожнюю тире :)
Ліплю його де треба і не треба в процесі написання, потім героїчно борюся з цим при редагуванні тексту.
Тетяна Юр'єва, У мене колись теж так було :))))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати