День психічного здоров'я? Не святкуємо))
Сьогодні - міжнародний День психічного здоров'я. Захотілося на цю тему поговорити. Зокрема, про той міф, який існує в суспільстві - що серед письменників і взагалі творчих людей багато психічно неврівноважених особистостей.
Виявляється, існує ціла галузь психопатології - европатологія, яка займається дослідженням психічних проблем, пов'язаних із творчістю та творчою особистістю. Наприклад, вченими із Каролінського університету в Швеції було проведено дослідження взаємозв'язків між творчими професіями і психічними розладами, внаслідок яких дослідники дійшли висновків, що письменники мають більш високу схильність до розвитку біполярних розладів, шизофренії, депресії, зловживання алкоголем та наркотиками, більш схильні до вчинення самогубств.
Можливо, це через те, що творчі люди більш вразливі, чутливі, мають багату уяву, яка здатна навіть невелику проблему роздмухати до колосальних розмірів? Але з іншого боку, творчі особистості просто більше перебувають в центрі уваги суспільства, тож часто їхні вчинки трактують як дивацтва чи "неправильність". і складається враження, що у всіх митців періодично "з'їжджає дах". А дехто спеціально вибудовує собі скандальний і епатажний імідж, хоча насправді є цілком здоровим і благополучним. Але чому б і не попіаритися?
Хоча серед відомих письменників усе ж багато людей із проблемами зі здоров'ям та складною, часом трагічною долею. Так, наприклад, у Едгара Аллана По лікарі діагностували безліч різних фобій, біполярний розлад та депресію. У нього постійно чергувалися періоди високої працездатності, емоційного збудження з приступами депресії, тривоги і апатії. Недаремно й твори його просякнуті містичними та пригніченими настроями.
Франц Кафка все життя страждав від невпевненості в собі, замкнутості, підвищеної чутливості. Психіатри стверджують, що він мав так званий Едіпів комплекс - тобто потяг до матері та негативне ставлення до батька, і це теж знайшло відображення у його творчості.
Трагічно склалася доля американської письменниці Вірджинії Вульф - вона виросла у богемній, творчій сім'ї, нібито цілком благополучній. Але в 13 років дівчинку згвалтували її кузени, що стало для неї психологічною травмою, яка назавжди відвернула її від фізичної близькості з чоловіками. У цьому ж році померла її мама, а через два роки - сестра та батько. Вірджинія пробувала здійснити самогубство, довго лікувалася в психіатричній клініці, але приступи депересії з галюцинаціями та спробами суїциду залишилися з нею назавжди. Зрештою, одна зі спроб накласти на себе руки увінчалася успіхом - письменниця втопилася.
Страждав психічними розладами і ще один американський класик - Ернест Хемінгуей. У нього був біполярний розлад та суїцидальні настрої. Психіатр Ірвін Ялом так писав про Хемінгуея: "Він нав'язливо шукає зовнішніх небезпек, щоб урятуватися від ще більшої небезпеки, котра йде зсередини..." Алкоголізм, манія переслідування ( письменник вважав, що за ним стежить ФБР), а потім ще й страх, що він не зможе писати... Після перенесеного курсу елекросудомної терапії ( таке на той час було лікування психічних розладів) він частково втратив пам'ять і дійсно не зміг більше писати, після чого покінчив життя самогубством, застрелившись із рушниці...
Спілкуючись з немалою кількістю творчих людей, я дізналася, що ті чи інші проблеми є в багатьох із нас. У когось - депресія чи тривожність, страхи чи панічні атаки, хтось періодично розчаровується в собі і власній творчості... Але разом з тим у нас є велика перевага - можливість скористатися таким способом лікування власної душі, як творчість. Недарма арт -терапію завжди вважали дієвим методом психотерапії. Тому карти нам у руки, точніше, ручку і папір, чи ноути з комп'ютерами)) Сублімацію ще ніхто не відміняв))
Будьте здорові як фізично, так і психічно!
10 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯ завжди вважала, що письменники — це дуже особливі люди. Є психічні розлади, які роблять їх по-справжньому особливими. Ніхто не відміняв того припущення, що, можливо, вони в мене є, то й що? Якщо це привело мене до письменницьтва — я вдячна всім тим людям, які змусили мене абстрагуватися від світу. От і все.
Марьяна Доля, Це просто неймовірно)
ФБР справді стежило за Хеменгуеєм, були відкриті архіви, де це випливло. Тож його манія переслідування не сказати, що була манією. Він зізнавався друзям, що вони стежать за ним навіть в лікарні, що, звісно, сприймалося, як ознака хвороби, що лікування не допомагає, і підсилювали його, але у звітах ФБР було зазначено, що в лікарні за ним теж стежили. Його підозрювали у зв'язках з кубинцями.
Такі дєла...
Лія Щеглова, Так, я вчора вже прочитала про те. Сумно склалася його доля, пригадалися і наші письменники - "шістдесятники". яких радянська влада оголошувала психічно хворими та піддавала примусовому лікуванню...
Тобто, день (взятия Бастилии) психічного здоров'я пройшов даремно...
Ну штош...
Тетяна Юр'єва, Ну чого ж, провели перекличку мешканців палати номер шість - це вже плюс))
Напевно творчі люди схильні до психічних порушень через те, що "творять" вночі. Недарма Кафка казав, що людина повинна висипатися.
Мартін Штарк, Цікава теорія)) Правда, дехто й висипається, і все одно "чудить"))
Божевільний відрізняється від генія лише завдяки оцінці його дій суспільством (позитивна чи негативна). З біологічної точки зору й геній, й божевільний є однаковим відхиленням від середньостатистичного представника виду.
КТГорошко, Не можу не погодитися з вами))
Я думала, що тільки в мене таке буває: панічні атаки, депресії й таке подібне. Тепер я розумію, що я не одна така. Взагалом цікавенька інформація, багато чого для себе відкрила, адже я цікавлюся про психологію й про психологічне здоров'я. Щиро дякую вам :)
Відлюднена Чарівниця, Будь ласка! Хай все буде добре, не хворійте!
Та це тільки на геніальних письменників нападають розлади, так що не бійтеся, нам розлади не загрожують.
Але все ж пильно слідкуємо за колегами: якщо у когось зносить дах, то ця людина, мабуть, талановита.
Не раджу також намагатися розбудити в собі талант, наслідуючи приклад Вірджинії, ніхто не гарантує, що після зґвалтування ви станете писати краще.
А мені більше подобається Ернест Хемінгуей з його трьома щоденними літрами вина. До його рівня я поки що не наблизився, але стараюсь.
Вячеслав Третяк, Краще не наближайтеся, бо життя в нього було не дуже)) Хоча келих-другий вина в день здатен допомогти боротися з життєвими негараздами.
Дякую, Лесю! Дуже кумедний допис, хоч і місцями не смішно, звісно)) Мені завжди було цікаво, чи дійсно всі письменники тойво)) але зараз вже розумію, це лише один із багатьох інших стереотипів. Всі люди взагалі травмовані. Але може по-справжньому дивні ті, кого вважають геніями.
Марина Гайдар, Так, я теж думаю, що проблем повно і в звичайних людей. просто відомі особистості завжди на виду. то й дістається їм найбільше - і справжніх діагнозів. і вигаданих...
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати