Реєстрація

Як я краду чужі обличчя (і не тільки)

Як я краду чужі обличчя (і не тільки) або візуалізація літературних героїв

Багато хто з письменників, вигадуючи зовнішність своїм героям, застосовує такий прийом: роздруковує кольорове фото актора чи іншої відомої людини, на яку має бути схожим літгерой, і в процесі опису, притримується образу зі світлини. Інші автори мають в уяві своїх близьких і знайомих. Насправді це класний метод, бо ти ніколи не схибиш: очі твого героя з карих раптом не стануть сірими, а кучеряве коротке волосся – білявою косою. Класна фішка, та не для мене. Ніколи так не робила. Бо для своїх героїв я краду зовнішність людей, які існують зі мною в одному просторі і часі, яких бачу на власні очі, щоправда, всього раз у житті, але вони вражають, ніби блискавка. За пару десятків років активного писання я проробляла цей фокус безліч разів. Бачте, мені видається, що неспішно й розважливо описана зовнішність, зі світлини наприклад, – створює плаский і нецікавий типаж, навіть якщо прототип має якісь визначні риси. А от поцуплена зовнішність, отримує в тексті більш виразні ознаки, адже тут важливий раптовий сплеск емоцій автора, який, власне, продукує непересічний опис.

Типажі я краду зазвичай у громадському транспорті, закладах харчування чи просто з натовпу. Ось це обличчя я стибрила в чоловіка з маршрутки Ірпінь-Київ.

«Кожна частина його обличчя – самодостатня. Найбільш видатна – лобова кістка. (Трактувати можна двояко). Але вона випинається над очними ямками, як дашок над ґанком. На шкірі, що обтягує чоло, – один-єдиний рівчак зморшки. Він лише підкреслює «потужність» чола.
Круглі, сірі очі. У них є щось маніакальне. Може, то – затятість? жорстокість? Такі очі може мати справжній покидьок. Рот. На обличчі він живе окремішнім життям. Широкий. М’ясисті губи, особливо нижня. Вони рухливі, як присоски на щупальцях восьминога. Навіть коли скуті мовчанням.
А що, як він читає мої думки? – Дивиться на моє клацання в телефоні пильно, сіро-маніакально. Обертає голову до вікна.

О, так і є! Це обличчя – таки самодостатнє, композиційно довершене! Гармонія чола, що загрозливо нависає над коротким, тупим носом, і важкої, відкопиленої через неправильний прикус губи потверджує геніальність божого задуму щодо нього».

Мені мороз біг по спині, а я висіла на поручні над цим чуваком і відважно строчила в нотатнику всі думки й емоції викликані його фізією. Цей типаж не перекочував поки в жоден із текстів, але це неодмінно станеться.

Петра Коня, героя мого роману «Голова», (читати можна тут: https://litnet.com/uk/book/golova-b216381) я змалювала зі свого чоловіка.

«Петро мав гладко поголену голову. Голився давно, років зо двадцять, відтоді, як йому проступили перші залисини, а то було ще у студентські роки. Проте відсутність волосся на голові компенсувала буйна темна рослинність на щоках і підборідді, ледь забілена на вилицях і густі широкі брови, що вигідно відтіняли променисті сіро-зелені очі доволі незвичного розрізу. Кутики очей були м’якими, ніби припухлими, складалося враження, що Творець уклав в очні ямки Петра по оливці.»

О, а заявляла, що ніколи такого не робила! Брешу! Крадійка ще й брехуха! :) Але розкажу вам історію, як цей роман народився, і ви зрозумієте, що звалу в мене не було. Отже, щебетливий квітневий ранок. Розплющую очі від сонячного променя, що, здається, намірився пропалити мені повіко. Обертаю голову. Поруч чоловік. Цілую його в очі. Він прокидається. Усміхається. Потягається. Підводжуся і йду на кухню готувати каву. Щоб ви розуміли, від ліжка до чайника – метрів шість. До холодильника, в якому вершки, – ще зо два. Ось за ці вісім метрів, кільканадцять секунд, в моїй голові раптом вистрелює картинка: ось зараз відчиню холодильник, а там – голова мого чоловіка! Маячня? Не заперечую! Але саме ця сцена, що стала першою і фінальною в романі «Голова», породила цілий каскад героїв і їхніх пригод. Та звідки беруться ідеї, – мабуть, варто буде написати окремий блог.

Рухаємося далі: іду я якось спекотним Києвом, а на мене сунуть… ноги.

"Перше, що він побачив крізь цю напівпрозору завісу, – ноги. Вони рухалися проти світла: різкого й разючого, аж зір випікало. Стрункі, з доладними литками, ніби викроєні за лекалом, у коротких джинсових шортах. Невідворотно насувалися на нього, як сонячний удар на непокриту голову. Він спинив погляд на колінах: делікатні, мов порцелянові піали, здавалося, крізь тонкість шкіри просвічується й тонкість кістки. «Які ноги!» – звилося внутрішнім вихором непідробне захоплення…

… Між тим, ноги наближалися із кожним наступним кроком. 

«Фе-е, яка гидота! – стрельнуло в голові й нудотою підскочило до горла. – Ці дівчата здатні зі світу себе звести, аби лишень глянцева краса і мода. А виходить «урода»!»

Михайло зморщив носа, вгледівши бридкі цятки на колінах і вздовж литок. Точно такі минулого літа мала їхня секретарка Юлька, та ще фіфа. Казала, закопиливши накачану чимось там губу, що то – наслідки невдалої лазерної епіляції.

Ноги, що наближалися, були поцятковані, як крила куріпки. Що й казати – жалюгідне видовище! Та коли вони опинилися за метр-два, Михайло отетерів.

«Та ж то не опіки, а ластовиння! Лапате руде ластовиння! На колінах? Литках?! Чудасія. Ще такого не бачив! – Михайло усміхнувся сам до себе і притьмом перебіг поглядом вище».

Це – фрагмент зовнішності реальної дівчини, яка стала Казимирою –  героїнею останнього з опублікованих романів «Світи суміжні». Здається, його ще можна знайти у якихось книгарнях чи на сайтах.

А ось це неземне, хоч і цілком реальне створіння зі столичного метро стало героїнею мого найсвіжішого, наразі неопублікованого роману.

«Я стояв, похитуючись у такт коливанням вагона, й відверто витріщався на ту дивовижу. Світле, аж попелясте волосся, стрижене під каре, густе, ніби перука, й укладене м’якими хвилями. Я був упевнений, що то перука! Бо сучасні дівчата таких зачісок не носять. Таке волосся мали хіба що красуні минулого століття, як-от Мерилін Монро чи ота, друга, з тонюсінькими бровами… як її? Марлен Дітріх! Але ось об’єкт моєї уваги підніс тонку, майже дитячу ручку, й поправив пасмо, що зісковзнуло на очі. Відкрилося високе чоло. «Ні, волосся її, рідне», – заперечив я сам собі і крадькома усміхнувся. Друге, що впало в око, – її молочно-порцелянова шкіра, як на личках японських ляльок. Оце, ти думаєш, я гоню? А то! Треба було її бачити!

…. Очі – банькуваті, як у хамелеона, чи, може, в риби, були блаженно прикриті підпухлими біля вій повіками. Вони, хоч і видавалися надміру товстими, але тремтіли від прозорості. Облямівка вій також аж світилася власною білизною. «Ні, це таки хамелеонові очі. Хамелеона, що кайфує. Точно, кайфує від музики!» – розмовляв я сам із собою. Поглядом, по міліметру, я обмацував її незвичайне обличчя. Вигин профілю – навскісна пряма. «Ну який вигин, коли пряма? – заперечував сам собі. – Таки риба». Профіль у неї справді був схожим на риб’ячий. Дівчина-риба, яка щось вимріювала чи фантазувала».

Таких прикладів можу наводити десятки. Майже зі 100% вірогідністю типажі реальних людей, що одного разу вразили мою уяву, стають оболонкою для моїх героїв. Але секрет цікавого опису полягає в тому, що емоцію треба хапати тут і негайно. Навіть якщо дуже кваплюся, я зупиняюся, відхожу в бік і записую власні відчуття і враження в телефонний нотатник. Не записала, вважай, втратила назавжди. Так само буває і з ідеями, сюжетними поворотами, що починають лізти з усіх шпарин, щойно прикладеш голову до подушки. І якщо їх не зафіксувати – на завтра і сліду не зостанеться. Щоб ви розуміли, чернетка цього блогу написана вночі, коли Морфей силоміць тягнув у свої тенета, та я все-таки вирвалася. :)

Діліться своїми лайфгаками зі створення типажів. І будьте пильними! Ну, щоб хтось не стибрив вашу зовнішність! :)

4 коментаря

Авторизуйтесь, щоб додавати коментарі

Увійти
avatar
Мар'яна Доля
12.04.2020, 17:58:33

Я теж часом запозичую зовнішність чи манеру спілкування для своїх героїв у реально існуючих людей. Правда, детальні описи зовнішності в моїх творах досить рідко зустрічаються, так само як і описи природи тощо. Намагаюся двома-трьома реченнями обійтися, більше люблю конкретні дії чи діалоги.

Роксолана Сьома
12.04.2020, 18:20:20

Як гарно, що всі ми різні :) але насправді розлогі описи чи їхня відсутність залежать не лише від авторського стилю, але й від жанру і навіть конкретного тексту. Погодьтеся, дивно буде, якщо в любовному романі таких описів не виявиться, натомість в оповіді від імені "складного" підлітка вони точно видаватимуться зайвими, навіть комічними

avatar
Ліна Алекс
12.04.2020, 16:58:44

Недавно використала такий прийом, "вкрала" обличчя для другорядної героїні у жінки, яку побачила в автобусі. Вже дуже специфічне воно в неї. Додало родзинки персонажу, хоча на щось суттєво, звісно, не вплинуло.
Ви праві в одному: життя нам завжди підкидає цікаві моменти, головне, встигнути їх зафіксувати вчасно.

Роксолана Сьома
12.04.2020, 18:08:32

Ну зовнішність ні на що суттєво не впливає, але коли є характерні риси, читачеві легше ідентифікувати героїв. Гірше, коли їх немає взагалі, самі лишень імена. А якщо це ще й екзотичні, чи іноземні імена, то збагнути, хто кому сват чи брат, буває, дуже складно :)

avatar
Ірина Ярошенко
12.04.2020, 14:51:27

А я не люблю довгі описи. Люблю, коли в саму канву в тексті вплетений образ героя, але якісь особливі риси роблять його живим. Сама образи малюю в голові під час планування та роботи над самим твором, вірніше, вони самі спливають, тому дуже важко підібрати візуалізацію згодом. Іноді, звісно, можу використати образ людини, яку колись бачила і вона мене чимось вразила, але це буває рідко.

Роксолана Сьома
12.04.2020, 15:17:05

Ірина Ярошенко, та в мене теж, по-різному буває. Є тексти, де героя означує якась одна-дві характерні деталі. Власне, дві останні цитати також висмикнуті з різних частин текстів

Інші блоги
Нова обкладинка для "Заберу тебе собі")))
Шановні читачі, ось така гарненька одежинка тепер буде у нашого романа. Сподіваюсь, Вам сподобається!!!!!!! Робота Валерія Доровича Що робити, коли підстаркуватий бос поклав на тебе око і не проти покласти руку? І до чого
Папоян Давид "Епоха Розбрату. Том 1", рецензія
Прочитала книгу Папоян Давида «Епоха Розбрату. Том 1» в рамках марафону Тетяни Гищак. Сюжет твору досить динамічний та цікавий. На початку думала, що буде щось схоже на «Гру престолів», проте автор
Приємностей багато не буває, вірно?
Знижка відразу на ДВІ історії!!! Няня по зальоту Оце я потрапила! Так, саме такі думки завітали до мене в голову, коли я дізналася, що мені доведеться підміняти маму на посаді няні. І ні, не те щоб я не любила дітей. Хлопчик,
Вітаю! Маю для вас гарну новину!
Бажаю гарного дня та маю новину - сьогодні діє знижка на дану книгу! Пручайся, мені подобається - Яка ж ти все-таки скотина, Ігнатов, - я з презирством дивлюся на чоловіка. - Я думав ти будеш вдячнішою за допомогу, - на його
Ну ж бо...Покарай мене солодко... Знижка!!!
Мої любі, сьогодні діє знижка на пекельну історію=) Ну ж бо...Покарай мене солодко... "Ось це екземпляр!" Подумала я, жадібно розглядаючи шикарного мужика за сусіднім столиком. Ех, якби я тільки знала, чим закінчиться
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше