Літературні критики і критикани

Художня літературна критика як окремий жанр творчості мабуть відома усім. Памятаю, як в студентські роки замість того щоб читати повністю той чи інший роман з укрліту ми бігали в читальний зал читати "критику". Як не крути а прочитати 300-500 сторінок за кілька днів фізично було все одно не можливо.

Тому критикам я  вдячна за можливість виконати домашнє завдання і не сидіти кілька ночей за книжкою, яка в принципі мені була не цікавою.

Віккі пише, що літературна критика допомогає читачу

виробити певні естетичні смаки, розібратися в безмежному морі художніх творів, що друкуються в різних періодичних виданнях, виходять окремими книгами.

Провідними жанрами літературної критики є анотації, рецензії, статті, огляди, есе, літературні портрети, діалоги, дискусійні статті, монографії. Літературна критика активно функціонує в органічному зв'язку з журналістикою, спеціальною пресою, тому її часто характеризують як різновид публіцистики. 

Літерату́рний кри́тик — літератор і вчений, що займається літературною критикою, тобто тлумаченням і оцінкою сучасних творів, нових явищ і тенденцій в художній літературі. 

От чесно не впевнена, а чи треба була б мені людина, яка б тлумачила мої твори комусь)) Але завжди приємно отримати позитивну рецензію від знаного  в літературних колах критика. Та і конструктивне зауваження точно зайвим не буде, адже допоможе покращити якість твору.

Але поряд з таким корисним і безсумніву цікавим жанром процвітає купа паразитів від літератури. Критиканство. Дрібна, упереджена і поверхнева критика.

Критика - це опора, яку вам пропонують в допомогу,
Критиканство - це дубина, якою вас постійно намагаються огріти по голові.

Критиканство – це патологічна форма критики когось або чогось, звиродніла спроба заявити світові про себе, ілюзорно підвищуючи відчуття власної значимості.

"Конструктивна, доброзичлива критика і критиканство допасовуються приблизно так, як новий костюм, на лівому рукаві якого нашита стара  латка  крикливого кольору", - розповідає в своєму блозі письменник С. Процюк.

Зрештою, сприйняття критики і критиканства залежить від рівня самоцінки людини, і може призвести до того, що талановита людина просто втратить крихти віри в себе. 

А тепер найцікавіше. Критикан не буде зупинятись. Він пертимена як танк, і його мета не допомогти, а отримати вторинну вигоду для себе. Ну а якщо ви спробуєте образитись на його вислови, то критикан вдасться до маніпуляцій.

Він розкаже вам, що "просто сказав правду бо ніхто крім мене цього не скаже". Але ж правду можна подати різними способами. Критикан вибере найболючіший.

Або прикриється добрими намірами. Цей приклад неконструктивної критики часто називається "праведним гнівом" чи пояснюється добротою. Тут людина, котра вважає, що вона і тільки вона володіє абсолютним знанням і є еталоном для формування ваших правил, починає втручатися в професійний простір або особисті уподобання критикованого, щоб спробувати якнайшвидше змінити їх з очевидною користю для себе.

В будь-якій спробі неконструктивної критики криється нехитре посилання критикана, яке полягає в тому, що він вочевидь кращий за вас. Інколи це можна помітити і в такому явищі, як "професійна дідівщина", оскільки саме так чинять ті, хто вважає себе експертом, з недосвідченими, але успішними неофітами. При ближчому розгляді це, швидше, переживання власних втрачених можливостей, що потужно підігрівається бажанням позбавити іншу людину мрії і перспективи. Ци з опери: у мене не вийшло, нехай і тобі не вдасться. Так ведуть себе краби у відрі.

 Я мала персональне "відро з крабами" кілька років, і добре знаю, як важко жити в такому середовищі.

Може критикан спробувати нас присоромити. "Ай-яй-яй, - каже він, - як не соромно тобі виставляти на загальний огляд такий бездарний твір? Швидше ховайся в нірку, та не показуй звідити свого носика поки... " - далі йде довжелезний перелік того, що ти маєш навчитись задля того, щоб мати право виставити свою творчість поруч з іншими працівникаим пера.

То як спириймати критику? Важливо визнати право співрозмовника мати іншу точку зору, відмінну від вашої, і продемонструвати бажання почути її. Іноді за справедливу критику треба навіть подякувати, відзначивши важливість для вас бачення з боку своєї роботи або вчинків. 

Але якщо критика не справедлива, психологи і я з ними раджу робити наступне:

1. Ніколи не слухайте поради тих, хто живе не так, як ви мрієте жити. От просто затямте це собі на носі, і слухайте тільки успішних письменників, якщо ви хочете досягнути якогось успіху в цій сфері. Спілкуйтесь з тим, хто надихає, хто дає крила. Натура у письменника тонка, його легко образити, не ведіться на типові дражнилки типу "ой, мамина цяця образилась". Так, ви маєте право ображатись на несправедливу критику. А як напишете книжку по вас ще пройдеться праскою редактор. 

2. Краще і більше робіть свою справу. Замість того, щоб вгрузати в беззмістовну дискусію про свій твір, просто підіть  і напишіть ще одну главу, перечитайте її, удоскональте. Витрачайте свій час з користю.

3. Завжди повторюйте: Хто нічого не робить, того не критикують.

Якщо вас критикують, значить вас помітили, значить ваша робота та ви самі на слуху у людей. надихайтесь від того, і знову йдіть працювати)))

4. І останнє, та не менш важливе. Не критикуйте самі, коли вас не просять. Максимум - слушне зауваження. Тобто, ви ж розумієте різницю між тим, щоб сказати людині, що у неї в анотації описка,  і тим щоб обізвати її трів чорті чим. Не суньте носа туди, куди голова не лізе. Так казала моя бабуся, і вона мала рацію. 

16 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Мар'яна Доля
05.04.2020, 21:03:22

В цілому з усім згодна)) З мене досить поблажливий критик, мені незручно публічно вказувати людині на якісь помилки чи неточності, можу про це в приват хіба написати. Тому й складається враження, що в основному хвалю. Але буває, що твір хороший, ну є якісь маленькі недоліки, то я краще зосереджуся на позитиві. А буває, твір зовсім не розумію чи занадто багато такого, що мені не до душі - тоді просто мовчки закриваю, не критикую. Або якщо бачу з коментів, що людина дуже болісно сприймає критику - теж не пишу нічого.

avatar
Ліна Алекс
05.04.2020, 10:00:47

Слушно написано, що ж тут скажеш. Критикувати конструктивно треба вміти, і першим ділом розуміти, для чого це робиться. Якщо для вдосконалення тексту -- чудово, в інших випадках - ні.
Так само потрібно вміти сприймати критику, це взагалі мало хто вміє.
А критикани - вони як троляки, і звертати на них увагу, то лиш нерви собі псувати))

Показати 2 відповіді
Ліна Алекс
05.04.2020, 13:32:06

От тому я ніколи не лізу зі своїми зауваженнями, хоча дуже часто є що сказати. Просто йду мимо.

Критик - це людина , яка каже вам , як би зробила вона , якби вміла )). Насправді , тут все трохи складніше. Якісної, неупередженої критики в Україні взагалі не існує і хорошу рецензію (якщо є така потреба , бо я говорю про видавництво паперових книг) - просто купують. А щодо Букнету - то тут темний ліс )) Інколи я витрачаю море часу , щоб знайти щось до душі. Іноді коментую. Те , що більшість не має зеленого поняття про літературу , її закони , ба , навіть не намагається хоч спробувати зрозуміти , мене вже якось не зачіпає . Хоча , раніше , дуже , бо маю до літератури пряме відношення і вболіваю за її долю. Але біда в тому , що навіть конструктивну критику автори сприймають як критиканство.Особливо молоді автори - вони , як їжачки )) Так , добре , коли хвалять .Проходили , знаєм. Але , коли твір - косяк на косяку , хоч матом крий, а автор -"Не подобається - не читайте!" , при тому , що матом я крию виключно подумки , а в письмовому вигляді я - сама доброзичливість ))
Багато книг пройшли повз , багато недочитано. Причини різні - і переклади жахливі, особливо , якщо автор просто скористався автоперекладачем ( такі книжки , читаєш , як анекдот ) ; п'ятикопійчаний сюжет ...

Показати 3 відповіді
Анна Пахомова
05.04.2020, 13:19:28

Абсолютно вірно.

Насправді в мене з цим просто, я сприймаю критику виключно від близьких мені людей, яким довіряю і чітко знаю, що ви не бажають мені зла. І від свого редактора та професійного літ критика, людей, які мають відповідні освіти і потужні напрацювання в своїй сфері. На думки всіх інших мені з високої гори наплювати))

Анна Пахомова
05.04.2020, 13:16:32

Цілком здоровий підхід

avatar
Тарас Ковальчук
04.04.2020, 23:24:17

Я от думаю цьому порталу дуже не вистачає саме критики. Якісь тут всі надто добрі. Куди не зайдеш, скрізь під твором успіхів, цікаво і тд. І це добре, підтримка й все таке. Хоча іноді я й наптрапляв на такі "шедеври" що просто жах, і тут не треба бути літрературним експертом, шкільного курсу мови та літератури достатньо. Та тут якби хочуть хай пишуть, аби по під'їздах не шлялись) Я про інше. Реально ж хоч навіть ледве, чучуть конструктивна! критика корисна. Я от дуже вже чекаю, коли хтось вкаже на будь-який момент, де щось не заходить чи не так написано в моїй книзі. Наразі такі моменти мені показували тільки друзі з якими спілкуюсь. І деякі поради й зауваження стали дуже корисними. Було якось зауваження з яким я категорично не погоджувався, й до нього не прислухався й не виправив в тексті. Але кожного разу коли сідав знову писати я все одно думав над ним і намагався якось замінити слова так, щоб взагалі не було питань й навіть автор зауваження був задоволеним.

Показати 4 відповіді
Анна Пахомова
05.04.2020, 00:03:08

Так ніхто не проти слушної поради. І якщо ви самі просите - народ насипе, не сумнівайтесь.
А от дослухатися чи ні вирішувати вам.
Та до прикладу, коли я тільки почала будувати свій маленький бізнес, порад сипалось багато, причім від людей, які все життя працюють на дядю. І я мала то слухати? Та ні. Нехай спочатку вивчаться, наберуться досвіду, знімуть офіс, покажуть результат, а потім розказують мені як гроші заробляти. Так і в літературі. Нехай напишуть, видадуть, продадуть а потім вже іншим поради йтимуть давати.

avatar
Леся Найденко
04.04.2020, 23:38:45

А в мене така позиція: якщо я прочитала безкоштовну книгу і вона мені НЕ сподобалась, я не писатиму, що розчарована. АЛЕ, якщо я її купила, то напишу відгук, у будь-якому разі. Платна книга - це товар, а товар хочеться отримати якісний.

Показати 2 відповіді
Леся Найденко
05.04.2020, 00:00:39

Та то я так, щоб свої п'ять копійок вставити)))

avatar
Уляся Смольська
04.04.2020, 22:04:57

Якби ж то всі, хто любить виказувати своє "це моя думка" прислуховувалися до таких слушних порад))) І розуміли значення між критикою і критиканством... Я не вважаю себе експертом, тому не беруся когось критикувати. А бабуся в тебе розумна жінка ;)

Показати 2 відповіді
Уляся Смольська
04.04.2020, 22:38:56

І онучка не промах ;)

Погоджуюсь на всі 100%. Для себе сформувала одне правило: якщо читаю і зайшло, зачипило,то завжди напишу, якщо не подобається, то краще змовчу, бо виказувати свої "фе", то лише псувати нерви і собі, і людям. Сама не ідеальна, то як можу когось критиканити))

Анна Пахомова
04.04.2020, 22:12:49

Гарне правило, чиню так само

avatar
Стефанія Лін
04.04.2020, 20:34:03

Прямо в ціль, Аню)) І сказано все правдиво))) А рекомендації правильні)))

Показати 2 відповіді
Стефанія Лін
04.04.2020, 21:25:28

Анна Пахомова, Головне, що ти запам*ятала пораду бабусі))) І користуєшся нею)))

Ну як завжди: стисло і по суті.

Анна Пахомова
04.04.2020, 21:22:27

Хелен Соул, Дякую

avatar
Іса Тарк
04.04.2020, 20:38:04

Анно, ти дуже влучно все написала, краще і не скажеш, особливо у світлі останніх подій)
❤️

Анна Пахомова
04.04.2020, 21:22:16

Іса Тарк, за що люблю своїх колег, так це що завжди підкидають ідеї для цікавих блогів))

Ага, більшості просто конче необхідно засвоїти останнє правило)) Я ніколи не критикую, бо не вважаю себе настільки експертною людиною) А критика по типу "це моя думка" - це не критика, бо в більшості випадків засновується лише на емоційному сприйнятті людини, а не на експертному підгрунті :)

Анна Пахомова
04.04.2020, 21:14:01

Анна Котляревська, Ну треба ж десь "свою думку" приткнути))) Хоч би під чиїмось твором))

avatar
Алиса Ольгич
04.04.2020, 20:40:19

Шикарно написано! Браво!

Анна Пахомова
04.04.2020, 21:13:26

Алиса Ольгич, Дякую)

avatar
Холод Влада
04.04.2020, 20:25:14

Підписуюсь під кожним словом)) супер

Анна Пахомова
04.04.2020, 20:26:11

Холод Влада, Дякую)

Інші блоги
Звідки ви черпаєте натхнення? Давайте поділимося!
Привіт усім! Як автор, я часто замислююся над тим, що нас надихає творити, писати, вигадувати нові світи та історії. І хочеться почути, що надихає вас! Особисто для мене джерела натхнення дуже різноманітні. Наприклад: Комп'ютерні
Нетерпимість у письмі: коли хочеться дійти до фіна
Один із викликів, який супроводжує мене під час написання, — це бажання "перескочити" через усі деталі та скоріше дійти до фіналу. Здається, ніби історія вже жива в моїй уяві, і хочеться миттєво поділитися всім —
Запрошую всіх у мою нову історію!
Шановні читачі! Як і обіцяла, вже сьогодні починаю викладати нову книгу - "Дружина-потраплянка під прикриттям". Хотіла зробити це ще вранці, втім обставини виявилися проти мене) Але все одно вирішила не відкладати
Страхи: як прийняти свою вразливість
Кожного разу, коли я сідаю за написання наступної глави, мене переслідує страх: що, якщо ця історія, яка так важлива для мене, яка наповнює моє серце і хвилює до сліз, буде сприйнята як щось несерйозне, наївне чи навіть нецікаве?
Візуалізація до "Потраплянки"!
Прода на сьогодні вже є, як бонус несу вам трохи візуалізацій до Потраплянки ❤️ Північне королівство Агата (вона ж Арієстель) Ранмар де-Арк Пан Монгран P.S. Хто ще не встиг завітати до моєї новинки —
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше