Історичні романи  Vs  Фентезі.

Кому що більше до вподоби?

Я люблю історичні романи. Це мій улюблений жанр з дитинства, коли хороших книг було мало і треба було купувати їх за макулатуру. А потім Радянський Союз розвалився і з’явилося багато хороших книг у вільному продажу. Ото був рай для мене!

Подобається мені і фентезі. Особливо така класика жанра, як «Відьмак» або «Гра престолів». Тобто, цикл книг носить назву "Пісня льоду і полум'я", але люди звикли до серіальної назви. У цьому циклі, до речі, обидва жанри тісно переплітаються, і сам автор казав, що при написанні свого твору надихався «Проклятими королями» Дрюона, тобто улюбленими книжками мого дитинства. А ще – у циклі явно можна простежити аналогії з подіями та персонажами Війни Червоної та Білої троянди. І не тільки.

Тобто, у кожного свій смак. І це чудово, бо кожний жанр має своїх поціновувачів і заслуговує на повагу.

На перший погляд здається, що фентезі писати легше. Коли автор працює над історичним романом, він по крихтах збирає дані по вибраній епосі, читає і перечитує купу документів, досліджує, яке вбрання носили, з якого посуду їли, як думали, які мали звичаї та закони... І ще багато чого. І горе автору, якщо він хоч десь помилиться, бо відразу з’явиться критик, який скаже, що пурпуени у XV столітті мали відкидні рукави, що падали не нижче колін, а точно до рівня колін. Або що окуляри придумали на рік пізніше від часу, що описується у книзі. А тому автор невіглас, нічого не знає, і його книги лайно, яке не варто читати.

Здається, що у фентезі можна накидати все, що завгодно, виправдовуючись словами: «це мій всесвіт, я тут роблю все, що хочу!» Але насправді не все так просто! У хорошому фентезі всі деталі добре продумані і взаємозв’язані. Дракон може вилупитися хоч з курячого яйця, але це повинно бути логічно пояснено. Не пам’ятаю хто сказав : у вашому всесвіті може бути два (чи чотири?) сонця, але треба логічно пояснити існування всесвіту з такою кількістю сонць. (Цитата не точна, але зміст приблизно такий). Але як би старанно автор не виписував свій всесвіт, все одно знайдеться критик, який скаже, що дракони так не літали, а у ельфів форма вух була не така.

Мені здається, що зараз читачам більше подобається фентезі. Чому так? Одна з причин може бути такою: історичний роман деякими читачами (підкреслюю – деякими, бо всі ми різні) сприймається як продовження шкільної програми. Знову запам’ятовувати імена, дати, історичні події... Набридло! А фентезі – це казка. Це - не обов’язково. Це – цікаво і приносить задоволення. (Насправді, хороший історичний роман теж приносить задоволення) Ніхто не змушує нічого запам’ятовувати. І який парадокс: читач сам по собі запам’ятовує і дивні імена персонажів, і географію вигаданих країн, і раси ельфів, і підвиди драконів, і науку чаклування...

Ось автори і грають з читачами в азартну гру. Беруть за основу якусь реальну історичну подію, додають туди ельфів та драконів, вигадують для героїв хитромудрі імена, змішують, струшують, як середньовічний алхімік – свою реторту, нагрівають на вогні пристрастей, додають за смаком сіль та перець – гострі еротичні сцени, і вуаля: фентезійний роман!

А ви що думаєте про ці жанри? Як читачі і як автори.

Ну і користуючись можливостями самореклами... Пропоную вашій увазі моє нове фентезі, що пишеться за вищезгаданим рецептом: «Замок Монтьєль».             

6 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Рома Аріведерчі
06.06.2025, 18:36:23

Ельфи, дракони й інші фольклорно-фентезійні раси, складні імена для фентезі, в тому числі історичного, абсолютно не обов'язкові. Це скоріш фансервіс, бо читач саме чогось такого очікує) А от світ будь-якої жанрової книги має бути логічним саме для цього жанру, це точно.

Показати 28 відповідей
Рома Аріведерчі
09.06.2025, 15:32:41

Коментар видалено

avatar
Ірина Скрипник
07.06.2025, 10:59:58

Але і для того, і для того важливе розкриття світу через описи й бекграунд. У великих циклах (як «Колесо часу», «Пісня льоду й полум’я», «Темна вежа»), є десятки сторінок лору, описів географії, релігії, економіки. Ворлдбілдінг там іде, як «окрема історія». Тобі розкажуть і легенди, і пісні, і карти покажуть. Але часто читаєш і думаєш: «Я що археолог вам? Де вже сюжет?»

Це, звісно, все дає відчуття справжньої глибини. Та іноді автор захоплюється настільки, що світ затьмарює персонажів (привіт, Джордан і його «інвентаризація»). Персонажі просто плоскі. За ними не цікаво спостерігати, а все тримається лише на «декораціях».

Показати 5 відповідей
Ірина Скрипник
07.06.2025, 18:56:32

Дієз Алго, Ну, кожному своє :)

avatar
Наталія Шепель
07.06.2025, 18:38:12

З історичними романами — біда. Деякі автори вважають, що достатньо просто перенести події в Середньовіччя, а перевіряти факти — зовсім не обов’язково.
Тому й виходить, що люди в Європі їдять індичку (хоча до відкриття Америки ще сотні років), батько й син мають однаковий титул, а жінки носять кілт поверх сукні. Атмосфера часу? Побут? Реалії? Та навіщо, головне — щоб було «колоритно».

З фентезі трохи простіше: будь-яку нелогічність можна списати на інший світ і свої правила.
Не треба особливо ламати голову — «нащо? і так згодиться».
Ось тоді й маємо: дві пари вух (котячі й людські) на одній голові, король одружується з простолюдинкою без жодних наслідків для трону, сім супутників — бо так звучить епічніше. І т. д.

А у Германській міфологіі гномів взагалі називали Нібелунгами. Але якась дивана історія з ельфами.Після 17 ст. - слово єльф стало збірним для всіх істот із загостреними вухами, чи то фейрі, чи то леприкон...

avatar
Анна Стоун
06.06.2025, 15:33:25

Люблю поєднувати ці жанри. Це найцікавіше та найважче, коли треба читати багато додаткової літератури, логічно усе зв'язувати, щоб не просто накидати різні раси. Як читач люблю фентезі, яке виглядає, як ще один реальний світ, коли автор добре усе прописує

Ірина Звонок
06.06.2025, 16:16:56

Анна Стоун, Погоджуюся з вами на 100 відсотків.

Інші блоги
Візуал для тих, хто не розуміється на собаках
— А у вас є собака? — несподівано для себе запитую я, вивчаючи чоловіка, поки він мене не бачить. — Є! — відповідає він, і його обличчя миттєво змінюється. Погляд стає м’яким, і навіть зморшки біля очей розгладжуються.
✨літні оповідання 500 градусів ✨ Найкращі в жанрі✨
Марафон літнього читання набирає обертів! Моя книга «Безлюдний острів» теж долучилася до цього неймовірного марафону. Літо – час, коли душа просить романтики, пригод, гарячих емоцій, нових знайомств, запаморочливих
Авторам новачкам! Ч-1
Для мене написання книг було недосяжною мрією, яка крокувала за мною німою тінню упродовж життя. Про що б я не думала, що б я не бачила — все завжди перетворювалося на сюжет. Я писала книги олівцем у зошиті. Їх читали
А в мене для вас гарні новини!
Вже завтра на книгу Між двох тіней буде знижка.✨ Тож якщо ви ще не придбали цю історію, це чудова можливість це зробити. Це найнижча ціна на книгу, дешевше вже не буде. Тому не пропустіть цей момент познайомитися
Вони дістались до мертвого села
Сьогодні я нарешті знайшла натхнення та опублікувала продовження другої фентезійної історії про два світи - світ людей Яв та світ істот української демонології Нав - епічне бойове фентезі "ЗАБУТА ЗИМА" Сьогоднішня
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше