Антична тіньова філософія.
ФАКТАЖ
Взагалі, Стоя – галерея-портик, це самостійна споруда, прямокутної форми, з дахом. Основна її функція – створювати затінок та комфорт для любителів поспілкуватись. А що греки були знаними базікалами, то загальновідомо. Вони збирались на симпозіумах, влаштовували слухання, софістські зустрічі й весь час говорили-говорили. Щоправда, треба віддати належне, слухати теж вміли. До прикладу організатор симпозіуму давав можливість висловитися кожному по черзі й перебивати зась!
Але сьогодні не про п'яне варнякання, а про неспішну бесіду в затінку, в умовах жаркого клімату, між відвідуванням храму та базару, чи то пак агори.
Практичні греки будували Стоі, або ж портики по периметру торговища, аби зробивши покупки чоловіки могли спокійно обговорити новини, поділитись своїми думками. Чому чоловіки? Бо покупками займались саме чоловіки, а не жінки. Не жіноча то справа – гроші тринькати.
А ще Стоя у греків часто відділяла, (як це було в Ольвії), матеріальне життя від духовного. Тобто храм від базару. Купив оливки та риби, наказав аби раби торбичили здобутки додому, а сам з відчуттям добре виконаного чоловічого обов’язку – забезпечив родину здобиччю – відпочиваємо в затінку та подумки перебираєш в кишені дріб’язок, аби зробивши кілька кроків зробити пожертву в храмі. А втім, не так. Кишень у греків не було, тож ялозили монети у спітнілих руках і мріяли чимшвидше позбавитись розпеченого металу, а тут жертовник на шляху! Сервіс!
Саме завдяки нехитрій споруді – Стої, яка по суті є лиш захистом від сонця, з’явилось ціле філософське вчення, що зветься стоїцизм. Філософ (звісно давньогрецький) Зенон із Кітіона полюбляв спілкуватись зі своїми учнями саме в затінку Стої. Схоже, він міг вдало розповідати про природу, логіку та етику, тільки під дахом Стої, бо чому ж філософський напрямок отримав свою назву не від імені автора (чому, наприклад не Зенонізм?), а від імені звичайного даху на колонах?
СЮЖЕТ
Я якийсь час спостерігав, як незграбно йдуть хлопці з важкою ношею, списами під пахвами та щитами за спиною, потім пішов в протилежному напрямку – до Великої Стої, поступово переходячи на біг. Взагалі, вихід з двору храму геть в іншій стороні, проте кам’яна огорожа зовсім невисока, мені по груди, тож я вирішив просто її перескочити, що і зробив.
Велика Стоя побудована таким чином, що вона дає захист від нещадного сонця як парафіянам храму Аполлона Дельфійського, так і відвідувачам торговища. Її стіна вмурована в загальну огорожу, а дах, що підтримується гладкими колонами нахилений з одного боку в двір храму, з іншого в агору, де, чи не щодня відбуваються баталії між тими хто хоче продати дорожче й іншими - бажаючими купити дешевше.
0 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВидалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати