"Чемодания" кримінальна тінь перемоги.
Сьогоднi 9 травня , черговий спалах "Победобесия" на болотах. Сьогоднiшня розповідь не про це , а про неприглядну сторону "Победителей - осовободителей"
Дана історія бере свій початок в 1944 роцi. Радянськi вiйська перейшли кордон, i просування армії різко сповільнилося. Європа. Більше міст, вони ближче один до одного. Армія не мала масового досвiду ведення вуличних боїв.
До того ж бойовий дух в частинах рiзко впав. "Родина" залишилася по заду. В багатьох сім'ї лишилися в постраждалих війною домівках. Німців з землі вигнали. Чого в тих окопах сидіти?
Радянська пропаганда закликала "йти на помащь, окупированим фашистами народам". Допомагало це слабо. Більшостi солдатам , румуни, чехи , болгари були до лампочки. Гинути ,аби комусь там допомагати, коли в тебе в дома біс зна що коїться, не хотілося. Інтернаціонал, основа комунізму, тріщав по швах.
Кремль намагався підняти солдат, ввiвши систему масових нагород. Але бажаючих за нагородний пістолет в кишені, іменний годинник на руці, чи якусь цацку на грудях лiсти під кулі багато не знаходилося. Хоча такi й були. Але масово положення на фронтi не виправили.
Треба було щось вирішувати, ато американці ще чого доброго Берлiн візьмуть. I було прийнято рішення - дозволити мародерство. Важливий момент - по первах росіяни корчили з себе захисників поневолених народiв.
Фронтовим частинам заборонялося чіпати місцевих. Все аби комуністи на місцях, могли створити образ дружнього "старшого брата". Але коли вибір став між симпатіями людей , i гаслом "ми Гітлера закопали" , було вибрано друге. I понеслося.
В січні 1945 року , начальник військової контррозвідки СМЕРШ доповідав Сталіну, про наступний факт - під час захоплення міст , вiд 25 % до 50 % особового складу частин, просто пiд час бою розбрідаються в пошуках трофеїв.
Сталіна це дещо засмутило. По факту в 1944- 45-тому йшли вперед не "За Родину за Сталина" , а за набитий трофеями речмішок. Але головне що йшли. Ось як цi події згадує Олександр Солженіцин у своїй поемі "Прускi ночi":
В кой бы дом искать добычи?
Где богаче? Где верней?
Ванька в дверь прикладом тычет.
Сам же термін "Чемодания" виник в перши дні після перемоги. Грабунок мирного населення набув промислових масштабів. Мародерство, яке гордо називали "трофейною лихоманкою" охопило всю армію. Як згадував той же Солженіцин:
" Навiть останній занюханий штабний писар , ніколи на фронтi не бувавший ,не бажав сидіти в сторонi. З пістолетом в руках, чи автоматом на плечі, відчуваючи себе героєм, вривався в домівки німців, забираючи все що сподобається". Власне кажучи , за такi вислови , "которие клевещут на воина освободителя " вiн i загримів в ГУТАБ.
Та що там про тиловиків казати . Легендарний знiмок "Возгружения знамени победи" цензура взагалі хотіла заборонити.
Олексій Ковальов , на постановочному знiмку встановлює прапор перемоги. Його підтримує Абдул Iсмаiлов. В якого годинники на обох руках. Це для союзу годинник трофейний, i питань ніяких нема. Але знiмок готувався на експорт. В цивілізованому свiтi такi речi не віталися. Довелося в ручну, голкою вицарапувати зображення другого годинника.
В один речовий мiшок все не спакуєш, тому забирали в нiмцiй валізи, в якi складували награбоване добро. Вiд цього й назва . "Чемодан " на російськiй валіза. Маршал Жуков, про факти масового мародерства, грабунку , відвертого розбою відзивався так :
" Кожний солдат має право забрати в німців все що захоче. Ми маємо , поки нiмцi ошелешені результатами вiйни, вивести все найцінніше".
Кожен солдат , мав право вивести все ,що мiг втягнути на собі. Лейтенантам давався для цих потреб велосипед. Капітан чи майор отримував для вивозу трофеїв мотоцикл. Підполковник - полковники легковий автомобіль. Генералітет - вантажівку.
До того ж кожен мiг послати до дому посилку , до десяти кілограм вагою. Але цим користувалися не так часто. Нi для кого не було секретом, що на почтi посилки відкривали , вигрібали саме цінне , набиваючи для ваги відвертим сміттям.
Армія з цим явищем не хотіла боротися. Навпаки маючи дозвіл з верху, всіляко заохочувала. А доблесні чекісти не могли. Бо самi були в долi. Тут показовий приклад з начальником НКВС радянської окупаційної зони Німеччини, генералом Iваном Сiровим.
По приїзду на місце служби, цей кадр зайняв особняк міністра пропаганди Геббельса. В підвалах , при обстеженні приміщення , було знайдено заначка колишнього власника - 80 мільйонів рейхсмарок.
Сiров розпорядився закупити на них товари, для оперативних потреб. Тут треба пояснити момент - відразу після вiйни, постало питання про заміни рейхсмарки на iншу валюту. Аби позбавитися вiд символа нацизму. Всі , хто мав на руках гроші, хотiв їх збути , поки вони ще в ходу. Так що тут генерал діяв , згідно обстановці, i нічого кримінального тут не було.
От тiльки вiн мав відзвітувати що , в якiй кількостi, було закуплено на дані кошти. А чекiський генерал цього не зробив. Взяв значну суму, кудись витратив, а не звітував. Все б йому зізшло з рук, головний чекіст окупованої Німеччини. Але Жуков , по своїм каналам , дізнався про цю справу, вiн напряг військову прокуратуру.
Фішка була в тому, що прокуратура з трибуналом , були в його юрисдикції, i мали право проводити перевірки навiть в відношенні чекістів. До того ж сам генерал, свято вiрячи у свою безкарність, не підчистив сліди. Документи на цю "заначку Геббельса" знайшлися доволі швидко.
Але ніякого суду чи слідства не було. Зарвавшогося генерала відправили в Москву, де перевели в мiлiцiю. Сам же ж Жуков, в обмін на те , щоб справа не мала хід, отримав повний контроль над залізницею, яку раніше контролювало НКВС. Тепер військові, могли не заморочуватися з декларація, а гнати повним ходом вкрадене майно.
Тільки офіційно СРСР вивезло з Німеччини - 400 тисяч залізничних вагонів; 2 000 заводів; 340 тисяч станків; 200 тисяч електромоторів; 1,5 мільйони голiв худоби; 2 мiльони тон зерна, картоплi , овочів; 20 мiльонiв лiтрiв спирту; 60 тисяч роялей; 460 тисяч радіоприймачів; 160 тисяч коврiв; 900 тисяч предметів меблів ; 260 тисяч настiльних годинників; 1, 5 мільйонів чоловічих та жіночих пальто; 1 мільйон головних уборів та пар взуття.
Ось така вона , тінь перемоги. Сьогоднішні росіяни , виносячи унітази з будівель, продовжують традиції "дедов воевавших" .
7 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякую за цікаву історію про історію.
Рома Аріведерчі, Радий що сподобалося))
Варвари, вони і є варвари. Я вже писав, роки минають, проходять століття, а росіяни ментально не міняються. Цивілізація не для них. "Понятия і гопничество" Ось чим живе росія.
А про станки і заводи – це істина. А потім б'ються в груди і кричать, що Сталін розвинув країну.
Не може розвиватись жодна країна, якщо злочинці, лінтяї і голосракі захопили владу, а всю інтелігенцію і працьовитий народ, або пересадили, або вбили. Мало того країна не допускала прояву індивідуальності. Всі одинакові. Маємо результат – всі (або тотальна більшість) відбиті придурки, або ті, від кого нічого не залежить.
Дякую за, як завжди, пізнавальний допис.
Лео Нур, Плюс я завжди виділяю абсолютний цинізм.
в росіянців, взагалі, з історичними фото халепа на халепі виходить. Якось вони були опубліковали низку фотографій, які, демонстрували бравих червоноармійців. От тільки були там нюанси.... Як то, зображені солдати, чомусь тримали в руках автомати Томпсона, і форма в них була аж ніяк не радянська... На іншому фото, де було зображено екіпаж бомбардувальника - пілотів із зосередженими суворими обличчями (явний та щирий образ воїна-червоноармійця), взагалі виявився з архіву люфтваффе... Схожа історія з фото захисників Брестської фортеці, яку розмістили на площі Оренбургу...там взагалі треш...на фото неозброєним оком видно, що для фотографа позують солдати вермахта
Між іншим, підкидаю Вам ідейку - можна запиляти окремий блог з такими от "ляпами" від недороблених пропаганд...истів із історичними фото часів Другої Світової)
Іра Сітковська, Ну а де в Мордорi щасливi дiти?
Проектуючи оце все в найближче (я впевнений) майбутнє, ми матимемо нагоду помародерить.
Але ми не станемо користуватись такою нагодою. Бо:
1.Ми інші
2.Огидно в них щось брати
Білопілець Сумний, 3. Що з них взяти? Що взяти з тих, хто унiтази тягне)))
Дуже цікаво!
Та й здається ту першість встановлення прапору теж підрихтували!
Тому що першим не міг в очах СССР та світу бути українець...
Іра Сітковська, Радянський союз. Росія перша у всьому.
На жаль, історія циклічна...
Дякую за цікавий блог.
Alesia, На жаль так((
Але ж сьогодні тільки 7ме...))
Дякую за черговий цікавий блог)
Рудий Лепрекон, автор жива людина Я на вчора дещо перебрав, на стільки що з ранку думав що сьогодні дев'яте травня;)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати