ОписовІсть чи ДинамІка
Присідайте поруч... погомонимо... Нині про те, що важливіше - гарно і натхненно змальований пейзаж, як у попередників, чи динамічність сюжету.
Звісно, як і завжди, є безліч прихильників як одного, так і другого.
А я б почав з того, що читач змінився у порівнянні не те що з минулими віками, а й десятиліттям. Інформаційний потік, лише за останні 10-15 років, внаслідок поголовної інтернетності, зріс на порядок. Заразом змусивши і наші мізки ворушитися швидше. А молодь так взагалі вже народжується з більш потужним процесором і швидкодійнішою оперативкою.
Якщо років сто тому (і раніше) читали слова, то вже під кінець минулого століття, почали ковтати тексти реченнями. Сьогодні більшість лигає написане блоками (абзацами).
Похідне - низька вимога до грамотності. Читач не звертає уваги на окремі літери, він поглинає сумарну інформацію, зашифровану ними. І кілька "битих" знаків на загальну картину сприйняття тексту не впливають.
Тому "щось синеньке червоніється у фіолетовому смарагді чорного малинника" він банально промине, як викидають обгортку цукерки, поспішаючи посмакувати ласощами.
Звідси вивід: не мордуйте читача детальними та багатослівними описами. Перше - це мало кому цікаво. Друге - читач не живе у замкненій кімнаті, і майже 100% усе те, що ви намагатиметеся гарно описати - бачив. Як мінімум, на ютубі.
Окрім того... і це біда більшості початківців. Малюючи текст, автор тримає в голові чітку і яскраву картину. А тому думає, що читач теж її бачить. Ніт! Читач побачить лише те, що ви зумієте описати. Тому не переборщуйте з деталізацією картинки. Робіть замальовки, але намагайтеся обійтися мінімальною кількістю слів. Найнеобхідніших і влучних у кожному конретному випадку. Тих, що нестимуть важливу для мізансцени інформацію.
Кладіть широкі мазки, а прописувати деталі дозвольте читачеві. Згідно уяви і життєвого досвіду. Це дозволить йому стати співавтором і з більшою насолодою зануритися у вашу оповідь.
Успіхів та натхнення...
Ну а тим, кого тягне пофілософствувати, можу сказати лише одне. Уявіть собі банкет. В обному боці хтось читає лекцію в протилежному - розповідають веселі анекдоти. Як думаєте, де буде більше слухачів? Ото ж. Але вибирати вам і лише вам. Бо то ваш текст і ваш хрест...
Успіхів усім і творчої наснаги
6 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиТобто треба рівнятися на сучасного читача? І якщо 100 років тому фразеологізм "один мов палець" описував сироту, то в сучасного читача може виникнути цілком резонне запитання - куди поділися решта 19 пальців? Небезпечне виробництво? :)
І цей фразеологізм у першому ж реченні анотації. Мені, до речі, подобається фраза, припускаю, що такими широким мазками подається атмосфера твору, час дії, але чи зрозумілий такий словесний зворот сучасному читачеві з більш потужним процесором і швидкодійнішою оперативкою?
Валера Дорович, яка мета? хочете читача - орієнтуйтеся
Багато динаміки й діалогів, мало описів - сучасні твори. Якщо книги мають багато описовості, то нинішній читач не зможе довго того читати. Хіба що фривольні сцени))))
А епічні твори - то на любителя. Взагалі, все це справа смаку, хто що любить, те і пише, і читає))
Лариса Бондарчук, загалом, так. але ще й час свої умови диктує. читання з екрану, на ходу, не те що сидіння з товстелезною книгою на канапі.
Ну, що ж, як я і передбачав, нікому те все не цікаво, бо кожен має свій досвід і своє бачення. Більше морочити голову не буду.
Наталка Черешня, я так і написав)
Якийсь ви нетерплячий з коментарями. 2 години пройшло, ніхто не відповів... Ви обираєте такий час, коли всі працюють чи навчаються, і немає часу, щоб зазирнути на сайт. Більша частина збирається ввечері, коли є час відпочити та займатися своїми справами.
А щодо того, що ви пишете у блогах. Особисто для мене було б цікавіше читати не просто сухі факти, до яких автори самі приходять. А реальні приклади. Ви пишете, що багато ваших історій надрукували. То розкажіть, які гулі ви набили, доки продиралися через всі ці хащі.
Дмитро Євтушенко, ))))
Дякую за пораду! Інколи так хочеться посмакувати красивими описами, що й немає сили втриматися)))
Анастасія Дніпровська, Опис опису різниця. Талановитий автор десятком слів скаже більше, ніж аматор у п'яти абзацах. А головне - більшість тепер читає з гаджетів. Згадайте розмір екрану телефона і уявіть, як той опис там вміститься. Тож стислість - сестра не лише таланту, але й вправності
Погоджуся з вашим дописом. Чітко все розклали по полицях. Дивно, якщо автори не беруть до уваги прогрес та орієнтуються лише на класичні твори. Однак, коли говоримо про платформу букнет, чи більшість інших літературних майданчиків, то мені подобається термін - "автор електронних новел", ідеально відповідає тому, чим ми тут займаємося)
Буяна Іррай, У 19-му столітті був популярним термін - вигадник (рос. - сочинитель). Як на мене, він якнайкраще відповідає духу нашої праці. А буде твір викладено на папері, в неті чи викарбувано на камені - суть від цього не міняється.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати