Графоманія
За більш як 35 років служіння музі красного письменства, я не одноразово стикався з проблемами графоманії. А хто не стикався? Це ж у нас, у літераторів, миле діло. Не подобається автор — оголошуй його графоманом, і жодних проблем. Більш лагідний варіант — ремісник.
Почепив ярлик на «ворога» і зразу легше жити… Бо сам наче виріс над ним.
Знайома ситуація, правда? Кого з нас не обзивали так чи інакше ті, хто вважає себе справжніми письменниками, а всіх інших лише фоном.
Та й бог їм суддя… Чим би дитина не тішилася… Я про інше…
Про саму сутність графоманії. От чим нас тішить вікіпедія:
1. Графома́н (від грец. γραφω — «пишу» + μανία — «потяг») — людина, що має сильний, часто хворобливий, потяг до письменництва, але не має відповідних здібностей.
Отакої. Як можна стати письменником, не маючи сильного потягу до письменництва? Більше того — щоб писати великі, серйозні тексти, треба проводити за письмовим столом увесь вільний час. А краще — увесь час. Наприклад, написання повноцінного роману на 350-400 книжкових сторінок займає від 3 до 4-5 місяців… щоденної, 8-10 годинної праці. І так уже добрих 12 років.
Тобто, замість того, щоб насолоджуватися життям, автор корпить над «клавою», перебуваючи при цьому думками десь в інших світах. До того ж, особливо на початках, без будь-якої гарантії, що працю оцінять і оплатять. Хіба нормальна людина на таке здатна?
Те ж і зі здібностями… Хто їх оцінить? За якими критеріями?
Тиражі? Дурня… Тут усе від вбуханих у рекламу сум залежить.
А ще від сформованого попиту.
Далеко не треба ходити. Східні сусіди, особливо останні роки, такий маразм друкують десятитисячними тиражами, що волосся дибки стає. А піпл розкуповує.
Лауреатство? Перемоги в конкурсах?
Як відомо, на смак і колір… Те ж і з комісіями. Хтось любить попа, хтось попадю, а хтось — попівну. Особисто не зміг читати десятки творів різних світових лауреатів. Та й наших аналогів доста. Теж загальновизнаних… А як на мене — клініка і потік свідомості. Уже на третьому абзаці голова боліти починає. Там не те, що безхитрісна і простодушна графоманія, там шизофренія повна. Однак — комусь заходить.
Висновок?
Він у мене є… Але не будемо квапитися. Давайте поговоримо на цю тему ще трохи. Готовий вислухати ваші думки… А свою — я закінчу іншим разом. На днях.
10 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиТе, що популярно, теж може бути графоманією, неякісно написаною. Треба писати те, що подобається вам, а не споживачам.
Олег Говда, Ви трохи плутаєте.
Писати, що подобається вам, це не те саме, що писати для себе
Маєте рацію.Кожен творить, як може, в міру своїх здібностей та здатності переробляти свій та й не тільки життевий досвід, як і кожен судить в міру того ж самого.Я, якщо читаю і бачу якусь певну ідею, яку намагався виразити автор, і втілив це у відповідну словесну оболонку, над якою видно, що неабияк попрацював, не назву його графоманом. Та як сюжет відверто банальний, або навпаки, якось вже занадто "висотаний з пальця", наче автор сидів і вигадував "ось я з ним іще таке зроблю!", і до того ж текст недбалий, схожий на тисяч інших, і від нього віє порожнечею, штучністю ...оце, мабуть, і є оте графоманство.Та хіба і в інших сферах життя не стрічається такого, що особа має великий потяг займатися тим, до чого не має ані хисту, ані вміння? Людина людину не повинна судити суворо або зверхньо, немов вона сама ніколи не хибить, та висловити свою думку має право, як і покластися на неї, без оцього -"мені не сподобалось, та іншим заходить, то може я чогось не розумію"...може:), а може, що це внутрішнє чуття, яке відрізняє справжне від штучного.
Dana, Взаємно) До зустрічі на сторінках моїх творів)
Коментар видалено
Потяг до письма у мене з'явився у підлітковому віці, я написала декілька віршів, гумористичних сценаріїв, хоч поняття немала як це робити правильно. Потім почалася критика яка закопала на довгий час моє прагнення щось творити. І тільки тепер, через декілька років я знову взялася за письмово, і можливо мої твори не ідеальні ( І я це знаю) Люблю всеодно писати, хто хоче хай читає, а хоче ні.
Олег Говда, :)))
Ярлики вішати завжди легше.
Лара Роса, 100%
Моя думка полягає в тому, що автор має писати та публікувати свої твори, відкриваючи їх людям. А далі вже як буде. Завжди знайдеться людина, що скаже "все погано, підіть до он того вчителя чи робіть не так". А комусь сподобається) Ставати кращим можна тільки в постійному русі, бо письменник, що постійно пише росте з кожним днем. Якщо це в задоволення, свій читач завжди знайдеться)
Лоре Лея, золоті слова
Письменництво - це важка праця. І є визнані письменники, які написали так багато, що на них можна спокійно вішати ярлик "графоман". В хорошому сенсі слова. І в кожного письменника є "хворобливий потяг до писання" - без нього ніяк. Може, це натхнення? Адже всі ми трохи шалені ))
Мені важко читати, наприклад, потік свідомості у Марселя Пруста. А там ого скільки тексту! Вважаю, що він графоман, а критика так не вважає))
Все це дуже суб'єктивно.
Кожен текст знайде свого читача.
І про ярлики Лара Роса сказала точно!
Лариса Бондарчук, О, с класиками, особливо нав'язаними "вищими" інстанціями, далеко не все гладко. Часом ловиш себе на думці: боже яке бездарне убожество. хоча, часом і перекладач винен
Тут мало такого штибу блогів, тому дякую. А ще я підтримую думку, що на всякий крам знайдеться свій покупець. Чекаю вашого висновку.
Інна Камікадз, Навзаєм.
"Хворобливий потяг до письменництва" — то про мене)))
Ще у мене такий самий потяг до читання)))
Щодо висновків: Письменник повинен писати. Якщо комусь хочеться називати цей процес графоманією...то й нехай)))
Анастасія Дніпровська, не лише про вас) сам і дня не можу без писанини. свербить десь)
На мою думку, слову "графоман" незаслужено надають негативного контексту. Хтось хоче грати на роялі, але не вміє це робити віртуозно. То що, йому клеймо на лоба поставити? Хтось хоче малювати або вишивати хрестиком, або пиляти лобзиком. Кожен реалізується по-свому. А те, що не всі виходять на Олімп, то все конкуренція винна)
Тетяна Гищак, згоден. як на мене - це лише термін, який не має жодного заьбарвлення. як меломан чи бібліофіл
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати