Легенди "Відьми та Декана": філактерії
Привіт-привіт!
Поки пишеться продовження "Відьми та декана", для вас ще трохи батавських таємниць :)
Потім привезли дівчинку з шаленими судомами. Родина присягалася, що дитина ніколи не страждала на епілепсію, не отримувала травм голови і начебто нічого такого не їла. Мефрау Грут, що поспішила на допомогу, зненацька схопила ножиці і відчикрижила хворій кіску, в яку була вплетена яскрава широка стрічка з китицями. “Проклятий філактерій”, — прошипіла крізь зуби поважна дама. Стрічку разом з волоссям поклали в блокуючий чари бокс, де вона раптово спалахнула зеленим полум'ям і в лічені секунди згоріла на попіл.
Філактеріями називають амулети, які носять на голові і на руках. Вірування це має дохристиянське коріння, але згодом для філактеріїв стали використовувати уривки зі Священного Писання. Можливо, традиція походить від коробочок з десятьма заповідями, які вдягають іудеї під час молитви.
Традиція ця дуже древня. Святий Елігій, який проповідував християнство на території сучасної Голандії аж у VII столітті, гнівно засуджував паганські звичаї і писав у своїх настановах: "Ніхто не повинен дозволяти собі вішати будь-які філактерії на шию людини чи тварини." Але хто ж його слухав?
Єпископ Утрехта Арнольд II ван Хорн аж у 14 столітті з сумом зазначав, що фламандці все ще вірять у носіння філактеріїв. І через сто років ця традиція не зникла, незважаючи на... кгм, добре назвемо це просвітництвом і розвитком цивілізації. Кажуть, що на картині Ієроніма Босха "Вилучення каменю дурості" монашка з книгою на голові є сатирою на тих, хто носить філактерії. До речі, назва картини походить від голандського прислів'я "мати камінь в голові", себто бути несповна розуму, пришелепкуватим.
Але, як то кажуть, не можеш побороти — приборкай. Тож з часом церква змирилася з філактеріями і навіть стала активно їх пропагувати. Ось, наприклад, ювелірне диво роботи Хуго де Валкурта.
Ну а в наш час під виглядом філактеріїв продають що завгодно: яскраві стрічки, начебто благословлені самим Папою Римським, браслетики та всякий інший дріб'язок.
7 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВперше чую такий термін, хоча досить цікаво. Колись захоплювалась подібним
Юлія Богута, О, серйозно? Прикольно.
Досить цікаво, не знала про ці камені дурості)))
Юлія Міхаліна, Хи, прикольна приказка :)
Нова порція цікавостей: навіть не чула про такі)
Наталка Черешня, Пиши! Ми почитаємо))
Як я обожнюю оці твої блоги з цікавинками, ти б знала :D Дяк за нову інформацію ❤
Вірджинія Хоуп, Дякую, люба!!!
Завжди цікаво почитати ваші блоги. Кожного разу дізнаєшся щось нове. Дякую за вашу працю й вміння це гарно подати.
Айрін Ван, О, мені дуже приємно :)
От, як завжди, ти вражаєш мене цими дрібницями)))
Наталка Черешня, Та взагалі, цікаво дізнаватись, щось подібне))
Можна не читати вікіпедію, можна читати твої пости. Дякую, дуже пізнавально!
Selene Evance, Дякую ))))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати