Індійський Степан Бендера

Цього дня 21 жовтня 1943 року , на картi свiту виникла нова держава - Азад Хiнд , що в перекладi "Вiльна Індія". Очолив її ідейний борець за незалежність Бос Субхас Чандра, чия доля надзвичайно схожа з українським борцем за незалежність Степаном Бандерою. 

  Упущена можливість

 Народився майбутній борець за незалежність Індії в 1897 році, в доволі забезпеченiй сім'ї. Подробиці його дитинства мало видомi. Бувши дев'ятою дитиною з чотирнадцяти , що для Індії норма, з малу навчався в приватних коледжах. 

 Його студенство припало на роки першої світової, i подальшу кризу Британської імперії. Ще в 1915 роцi Бос Хандра став вербувати людей , для підняття революції. 

 Час був вдалий. Найбоєздатніші частини були виведені з Індії на фронти першої світової. Тi якi лишилися , передислоковані до кордону з Китаєм , де в той час була обширна німецька колонія.  По суті справи в містах лишилися нечисленні гарнізони, якi охороняли стратегічні об'єкти ( склади , порт, залізниця) i поліцейські сили. Час для повстання вдалий. Але індуси його не слухали. 

 Зате його слухали, i уважно слухали поліцейські. Боса Чандру декілька разів замiтають на нари. Але під час першої світової, Індійська поліція , на крикливих студентів не відволікалася. Геморою вбуло два - кримінальний свiт, який всюди i завжди активізується в умовах воєн, i німецькі шпигуни. Яких також вистачало. До того ж його все одно ніхто не слухає. Занадто молодий, фактично не відомий в русi. 

 Виступить на якомусь мітингу, закличе до революції, поліція його в "воронок" посадить, потримають пару днів, i відпустять. До кінця першої світової війни , Бос Чанду мав приблизно двадцять ходок різної тривалости. 
 Активного, молодого оратора, якого пресують "менти поганi", народ став підмічати, прислухатися. Проте, вже все змінилося. 

 З завершенням першої світової 1918 році, індійські військові були повернутi на місце дислокації. В дев'ятнадцятому, з початком війни за незалежність Ірландії, аби не допустити "Ірландського сценарію" в iнших колоніях був посилений полiцейский нагляд. 
 Час було упущено. 

 Реформа по британські
  Після вiйни Бос Чандру потрапив в поле зору iншого відомого індійського лідера - Мхат Нагамбi. Один з найвідоміших пацифістів у свiтi. Вiн був прихильник "здобуття незалежностi мирним способом". 

 Тут треба сказати, що Ірландія дечому та навчила Британців. В імперії почалося щось на зразок реформ. Були дозволені політичні партії, місцевим стали дозволяти займати відповідальні посади. Бос Чандру, за порадою Мхат Нагамбi , починає займатися політикою. 

 Вершиною його політичної кар'єри стане обрання мером Калькутти в 1930 році. Займаючи високий чин глави одного з найбільших міст Індії, вiн почина активну реформаторську діяльність. Яка рубалася просто на корні. 

 Система була побудована так - ви місцеві, можете там ухвалювати закони, якісь реформи починати, але затверджувати все це діло будемо ми. Без санкції генерал-губернатора ви нічого не зробите. 
 Коли Мхату Нагандi було повідомлено про цей стан речей, вiн став заспокоювати своїх сподвижеників. Мовляв, те що ми зайняли посади при владі, це вже перемога . Боса Чандру, така перемога не влаштовувала. Вiн  розриває контакти з Мхат Нагамбою, визнаючи правда що його ідеї гарні, але не реальні. 

 Чекаючи на грозу

 Після розриву з Мхат Нагандi приходить до більш радикального напряму. Вiн засновує "Індійську гвардію" - спеціальний загін місцевої самооборони. Займалися вони охороною вулиць, по типу дружинників. Зброю їм ніхто не давав. Ходили з бамбуковими палицями.  Це звісно не вогнепальна зброя, але й до сьогодні використовується в якостi ризинового кийка. 

 Мхат Нагандi , треба сказати , все це назвав "Цирк". А от те, що було не цирком, так це закупка зброї. Налагодження контактів з СРСР i Німеччиною, як противниками Британії. Маскування під спортивнi клуби таборів підготовки. 

 Чудово розуміючи, що самотужки Британію не здолати, а її вороги поки що його не підтримають, став накоплювати ресурси, чекаючи грозу. I вона настала.

 Індійський Монте Крісто

 З першим залпом другої світової, Бос Чандру був заарештований. Спочатку під домашнім арештом, потім повноцінно i серйозно. Британці хотіли швиденько зшити діло на " Изменника родини", але не вийшло. 

 В Iндii вже сформувалося громадське  суспільство , яке починало вимагати доказів, оприлюднення матеріалів справи, відкритого суду. В плани Британців це  не входило. Вони думали по швидкому стратити Боса Чандру . Коли керівництво дає команду "Фас" , менти себе доказами не напрягають. 

 Всі чудово розуміли, що якщо та маячня в них в теках, потрапить до суду, а якщо він ще буде відкритим, то все звинувачення розвалиться . Але й вихід був простий - кожен більш менш досвідчений слідчий, знає тисячу i один спосіб як затягнути справу до безкiнечностi. 
 Але в плани Боса Чандру не входило всю вiйну годувати тюремних клопів. 
 

Одіссея по союзниках 

 Бачачи що справу затягують, Бас Чандру планує втечу. 17 січня 1941 року йому вдалося втекти. Вибравшись в Афганістан, зустрічаються з агентами абверу. Вони його "підкидують" до радянського кордону, повідомивши своє керівництво. 

 Те що перши роки Другої світової , Iндийський Степан Бенера провив в тюрюмi, не означало що він був вiдiрваний вiд реальностi. Йому доставляли пресу, вiн зустрічався з адвокатами, своїми сторонниками, i був в курсi справ. 

 В той час, активною була тема союзу Німеччини з Радянським Союзом. Британці вважали що Сталін, вступить в вiйну на боці Гітлера. Тож після втечи , Бос Чандру попрямував до СРСР, аби запропонувати свої послугу майбутньому противнику Британії. 

 Проте в британській розвідки також не дурні сидять. Вони швидко встановили що втікач в Москвi, i стали вимагати його видати. Але тут рейх підключився , i в березні 1941 року, вiн вже на території Німеччини. 

 З прибуттям до , вiн відразу приступив до формування батальйону СС "Вiльна Індія" , які були набрані з численних індійських емігрантів . Не зважаючи на свою назву, ця військова частина фактично в боях участi не приймала, а була ще одним пропагандиським ходом. 

 Наступний поворот в його житті -  29 травня 1942 року. Особиста зустріч з Адольфом Гітлером. На нiй вiн заявив , що пiтримує індусів, але вона не входить в зону його прямих інтересiв. Тому переадресовує його до Японського посла

 Об'єднуй i володарюй

 Після цієї зустрічі Бос Чандра відбуває до окупованого японцями Сингапура. Там налагодив зв'язок з своєю мережею, i став формувати "Індійську національну армію", сформовану з колишніх військовополонених індусів. 

 Операція по звільненню Індії починалася вдало. Піднімалися повстання, з ходу захоплювалися острови, армія перейшла кордон, більшість населення сприймали їх як законну владу Індії, але далі декількох районів просунутися не зуміла. 

 Одвічний принцип "Розділяй i володарюй" Британцями  був перевернутий навпаки. Ними були об'єднані індусько -  будейська Індія, i мусульманський Пакистан. Якi до Британців були дві різних країни, i після них такими стали. 
 Окрім релiгiозного питання, спрацювала улюблена імперська тактика - не чiткi кордони в середині країни. Це призводило  до великої кількостi спiрних земель, як наслідок - ворожнечі двох націй. 

 Як тiльки Індійська армія вступила звільняти свою батьківщину, в Пакистані тут же сформувалися добровольчі загони на їх придушення. 
 
Вiльна Індія

 Уже до Жовтня 1943 року, було досягнуто певної рівноваги на фронти. Індуси не могли просуватися далi в глиб країни, але й Пакистанці не могли їх вибити. Бої перейшли до окопних, в дусі Першої світової. 

 Тут цікавий момент - Британія не давала пакистанцям танки. Боялися що вони проти них повернуться. А в Японії їх i так було не багато , аби ще й роздавати.  По умовах договору Індію звільняли індуси, без японців. 

 Не маючи можливостi просуватися в глиб країни Бос Чандра став розбудовувати те що мали. 21 жовтня була проголошена незалежність . 24 жовтня сформований уряд. Випускалася власна валюта. Почтовi марки. В них був свій герб, гімн, прапор. Приймалися власні закони. 

 Треба сказати японці, добротою душевною не вирізнялися, i бiд натворили не менше чим нацисти. Один факт - те що людина на 80 %  складається з води було встановлено японським підрозділом "Загiн 731". Військово полонених, попередню зваживши, заганяли в спеціальну парилку. Де висушували до стану скелета, а потім зважували те що лишилося. 
 Але за індусів був Адольф Гітлер, а проти нього перти японці не хотіли. 

 Лапа Кремля
 Все хороше, має властивість закінчуватися. От так в 1945 році , коли японці тикали з Азії прийшов кінець "Вільної Індії". Якщо з учасниками цього руху ситуація ясна, про що нижче, то з главою до сьогодні загадка.   

 Офіційна версія наступна - 18 серпня 1945 року, Бос Субхас Чандра сів в літак , маючи намір летіти до Японії. Літак розбився десь під Тайванем. Вже тоді ,в цю версію ніхто не вирив. 
 Справа в тому , що уламків літака, i відповідно тіла національного героя Індії не було знайдено. Як тоді, так i до сьогодні. 

 Британiя відразу же заявили "Японці лiквiдували свою маріонетку". Японці оперативно провели розслідування, i представили докази що їм , тiкаючи з Азii, взагалі не до нього було. 
 Індуси стали котиться на британців. Бо якби Бос Чандра був живий, вiн може б i не очолив Індія, але величезний вплив мав би. Британцям тоді так мирно не пiти. 

 Такi дискусії продовжувалися аж до 90-х. В час  коли архіви були відкритi , впливла наступна інформація - на Луб'янці була сформована розвiд група, з цілью захоплення  Боса Чандри. З подальшою його перевербованою для підняття комуністичного повстання в Iндii. 

 Що пішло не так ,невідомо. Чи то при перевербовцi перестаралися. Чи то нестільки не хотілося їхати до Кремля , що опiр чинив. В часи коли архіви були відкритi , Індія не була в пріоритетi в дослідників. Ну а зараз, коли гебешник все знову засекретив, дізнатися можливостi немає . Проте його справа не минула безслiда.

  
 1945 рiк . Британці готуються покинути Індію. На останок хочуть вчинити розправу над індусами з "Вільної Індії". Проте на їх підтримку збиралися мітинги, з вимогою випустити національних героїв незалежної Індії. 
 Совоє прохання підкріпили британською ж зброєю, яку явно мали намір пустити в діло в випадку відмови. Як результат - масштабна амністія

5 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти

Індійський Степан Бандера - це якесь: "Ми будемо боротись за свій дім... але спершу я заспіваю."))

Лео Нур
13.11.2022, 20:36:53

Станіслав Войтюк, I з танцюю. Хоча для початку треба Гiту знайти))))

Мене затягнув відьомський конкурс, навіть не помітив сповіщення)
Чесно кажучи, за Індію нічого не знаю. Схід - то тонка справа і типовому європейцю чи слов'янину розібратись у всьому так с ходу непросто, але Індія завжди була чимось окремим.
Але цікаво.

Лео Нур
04.11.2022, 19:39:59

Станіслав Войтюк, Схід - то тонка справа, це точно. Дякую що завiтали

avatar
Буяна Іррай
22.10.2022, 01:50:02

Як писав Багряний - "Сміливі завжди мають щастя". Індусам трохи більше пощастило в розміщені, адже нас душив союз з одного боку, а німці з іншого. Проте, свободу отримамують ті, хто бореться. Добре що їхньому народу це вдалося.

Показати 2 відповіді

Лео Нур, Як не крути, але з Індією не спрацює карта "мышебратья")

avatar
Павло Тульський
21.10.2022, 23:25:23

І знову цікавий екскурс, дякую! Питання по тексту: "В той час, активною була тема союзу Німеччини з Рейхом"?? (із Союзом?)

Лео Нур
21.10.2022, 23:29:22

Павло Тульський, Дякую) Смiшно вийшло) Виправив

avatar
Анна Пахомова
21.10.2022, 23:22:05

Дуже пізнавально. В Другу світову багато країн боролось за незалежність, Індії от пощастило не потрапити в радянську окупацію

Лео Нур
21.10.2022, 23:24:47

Анна Пахомова, Їм ще пощастило, що комунізм з Китаю не принесло.

Інші блоги
Коли відчуваєш, що не стоїш на місці
Вітаю, любі!) Сьогодні я зайшла на Букнет і зрозуміла, що все-таки не стою на місці. Моя книга-антиутопія "(не) одна під дощем" посідає 15 місце (постійно стрибає туди сюди, але бодай вже на першій сторінці) у жанрі. Та
Знижка одразу на дві книги!!!!!!!!!!! 22.11.24
Шановні читачі, сьогодні діє знижка на книги "Казково потрапити 2" та "Чоловіки для лиходійки" тому всі, хто планував прочитати, можуть зробити це саме зараз!!!!!!!!! Приємного читання, мої любі!!!!
Нетерпимість: коли хочеться швидше дійти до фіналу
Один із викликів, який супроводжує мене під час написання, — це бажання "перескочити" через усі деталі та скоріше дійти до фіналу. Здається, ніби історія вже жива в моїй уяві, і хочеться миттєво поділитися всім —
Звідки ви черпаєте натхнення? Давайте поділимося!
Привіт усім! Як автор, я часто замислююся над тим, що нас надихає творити, писати, вигадувати нові світи та історії. І хочеться почути, що надихає вас! Особисто для мене джерела натхнення дуже різноманітні. Наприклад: Комп'ютерні
Страхи: як прийняти свою вразливість
Кожного разу, коли я сідаю за написання наступної глави, мене переслідує страх: що, якщо ця історія, яка так важлива для мене, яка наповнює моє серце і хвилює до сліз, буде сприйнята як щось несерйозне, наївне чи навіть нецікаве?
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше