Як реагувати на критику

Критика - це те, з чим кожен автор рано чи пізно стикається. Часом вона може принести багато неприємних переживань.

Хоча найчастіше критичні судження про наші твори є все-таки корисними і допомагають зробити їх кращими. Але це тільки тоді, коли критика конструктивна - нам радять, як виправити помилки чи недоречності, і роблять це доброзичливо. Звичайно, найбільш правильно, коли критичні думки висловлюють один на один - в приватному спілкуванні, а не виносять на загальний розсуд.

І все одно трапляється таке, коли в коментарі під наш твір або до нашого блогу прийшла людина, яка відкрито пише... ну, скажімо так, не дуже приємні речі для автора.

Як ви чините в такому випадку? Найпростіший шлях -  видалити коментар і забанити автора. Але ж на Букнеті видно, що коментарі видалено, тому якщо під твором дуже багато таких видалених коментарів, у читача може закрастися підозра, що щось із книгою не так. А часом автори взагалі закривають коментарі, таким чином уникаючи критики ( але разом з тим вони позбуваються й можливості отримати позитивний відгук).

Чи треба боятися критики, навіть якщо вона неприємна? На мою думку, більш вдалим рішенням є гідна відповідь з аргументацією власної думки. Якщо критика конструктивна і ви з нею згодні, можна просто подякувати дописувачу за те, що він бажає допомогти зробити книгу кращою.

Коли ж критика є не дуже приємною, спрямованою не так на вдосконалення твору, як на самоствердження "критика", потрібно виробити тактику реагування, яка по-перше, відіб'є у хейтерів бажання піаритися за ваш рахунок, а по-друге, навпаки, додасть популярності вам.

Нещодавно читала в блозі відомого бізнесмена і копірайтера Дениса Каплунова дієві поради, як реагувати на критику. Вирішила поділитися ними з вами, можливо, комусь ці нескладні рекомендації допоможуть вийти із складної ситуації переможцем.

1. ВІДПОВІДАЙТЕ НЕ ВІДРАЗУ - дайте коментарю трохи «пожити» своїм життям.
За вас можуть «вписатися» інші, а у вас буде час знайти гідну відповідь.
Коли ви швидко відповідаєте - ви показуєте, що швидко заводитеся.


2. ВІДПОВІДАЙТЕ КОРОТКО - чим довшою є ваш відповідь, тим більше приводів даєте
ви для продовження цькування. Коротка відповідь - це теж відповідь. багатослівність -
ознака «попадання в ціль».
Не виправдовуйтесь - пам'ятайте, виправдовуються винні. Ваше завдання -
відповісти так, щоб донести свою позицію. А висновки нехай роблять ті, хто вас читає.


3. СУВОРО, РІВНО, БЕЗ ЕМОЦІЙ - ваш  коментар у відповідь повинен бути
спокійним. Показуйте, що у вас високий емоційний інтелект
і є протиотрута від енергетичних  "вампірів".


4. АРГУМЕНТИ У БІЙ - ви доносите свою позицію і підкріплюєте
її аргументами. Тоді опонент буде змушений приводити свої докази,
інакше його «робота» марна. А публіка сама вирішить, чиї аргументи сильніші.


5. ВВІЧЛИВІСТЬ - навіть якщо з вами поводяться нешанобливо, в публічному.місці вам слід зберігати холоднокровність і бути ввічливими. Так, звертайтеся до опонента на «Ви», навіть якщо він цього не робить.


5. НАВІДНІ ЗАПИТАННЯ - змусьте опонента трохи «попітніти»
і продовжувати висловлюватися далі. Чим більше він пише поганого - тим гірше
для нього. Задавайте навідні запитання в стилі «Чи правильно я Вас зрозумів?»


6. ПРОСІТЬ НАДАТИ ДОКАЗИ - якщо бачите, що хтось на вашу адресу
відверто бреше або вам приписує те, чого не було - спростовуйте
спокійно і запитуйте підтвердження.


7. ВСТАВЛЯЙТЕ ЦИТУВАННЯ - так, «цитування» - це зброя тролів
і хейтерів. Однак, коли ви самі за допомогою цитування думок починаєте
їх ловити на протиріччях - це вам в плюс.


8. РЕДАГУЙТЕ ДО ... - як тільки написали відповідь - не поспішайте її публікувати.
Перевірте силу своєї позиції, виправіть одруківки і продумайте заздалегідь,
чи не викличе ваша відповідь нове загострення.

А взагалі бажаю усім нашим авторам, щоб критика  на їхню адресу була тільки доброзичливою і приносила користь!

7 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Кейтрін Шкроб
04.08.2021, 11:53:29

Більшість авторів на цій платформі пишуть з помилками, що надзвичайно ріже очі. Вони абсолютно не сприймають справедливу критику. Правила пунктуації знають лиш одиниці. А ще більше дивує, коли такий автор вже відкрив комерційний кабінет, має багато продажів, але не наймає коректора. Було б добре, якби твори з великою кількістю помилок видалялися автоматично. Це б змусило повчити правила української мови. Згодні?

Показати 14 відповідей
Мар'яна Доля
05.08.2021, 20:39:42

Кейтрін Шкроб, Дякую! Обов'язково приєднаюся до обговорення))

avatar
Рома Аріведерчі
04.08.2021, 12:23:59

Критика - то думки фахівця щодо твору. Літературна критика - якщо ми все ще про неї - штука прекрасна, але дорога.Тобто зараз немає умовного Белінського, який раптом завітає до нас і викладе своє бачення нашої творчості.
Зараз за огляд твору треба платити тим, хто фахово розбирається в літературі.
І звісно треба дякувати колезі або читачу за увагу до твору, навіть якщо твір не сподобався. І обговорити з ними проблему корисно для всіх.
Це було про критику. А про хейтерство і булінг - ну то питання стилю. Але читачеві, на мій погляд, не цікаві вияснення відносин під твором. І читач не ідіот - люди зараз в інеті самі живуть і добре розуміють - якщо когось хейтять, то це явно вартий уваги твір або автор. А хейтер просто - пасивно-агресивна шавка, що підвищує ЧСВ за рахунок когось, на її думку, вразливого.
То ж проста подяка за увагу та ігнор - не найгірша реакція на хейт.
Вчора на ФБ розбиралася ще одна ситуація - бета-рідер на прохання автора , дуже конкретне і зрозуміле, прочитав чернетку і почав виправляти помилки. Але на саме питання не відповів. Таке теж буває. Ну люди й так можуть розуміти місію критика. Чи дякувати бета-рідер в такому разі? Явно ні.

Показати 7 відповідей
Рома Аріведерчі
04.08.2021, 17:50:08

Іра Тіхонова, Присоромили. Але я тільки за те, щоб мої твори читали, запрошую :)

avatar
Тетяна Котило
04.08.2021, 12:29:41

Дякую! Дуже потрібні поради! Тема критики - це вічний біль.

Показати 2 відповіді
Тетяна Котило
04.08.2021, 15:35:28

Мар, Погоджуюсь! Щоразу собі це кажу:)

avatar
Лана Іссан
04.08.2021, 12:13:49

Дякую. Чудові поради. Збережу собі цей блог. Успіхів. І окреме дякую за дотепні картинки))).

Показати 2 відповіді
Лана Іссан
04.08.2021, 15:22:24

Мар, Дякую. Навзаєм.Так, за конструктивну критику завжди дякую, намагаюся покращуватися.

avatar
Каміла Дані
04.08.2021, 11:46:14

Ви знаєте, особисто мені критика допомагає побачити те, що не бачу я. Так це болить і б'є прямісінько в серце, але коли це правда на це не потрібно ображатися. Я довго привикала до критики (біля 5 років). Працювала в однієї Контесси, яка постійно виливала всю критику на мою голову, і саме її докори та підказки мені домогти звикнути до критики. Тому зараз, якщо мені читачі дають зауваження чи виправляють, я дуже радію, адже це означає що вони хвилюються за автора і хочуть допомогти. Звісно пишуть і матюки, але я на такі повідомлення роблю загальний пост і на тому кінець і звісно не відповідаю). Дякую за блог, надзвичайно корисний)))

Показати 4 відповіді
Каміла Дані
04.08.2021, 12:13:48

Мар, Напевно до цього треба звикнути. Просто в мене натура така ненавиджу хамелеонів, які у вічі кажуть одне, а через декілька хвилин відвертаються і кажуть зовсім інше! Я свого часу через таких людей мала багато проблем. Спочатку мовчу і дивлюся, а потім...як Бог дасть)

О, теж хотів написати пост про критику, бо нещодавно став свідком одного протиріччя у ФБ. Тільки там трохи про інше буде, можливо на вихідних вдасться викласти.
Дякую за поради! Хоча якщо коментатору нічим зайнятись, або це хвора людина, то будь-як відповіді для нього - як запрошення до дискусії. І там важко переконати в чомусь, у них на все є контраргументи, в результаті просто даремно витрачений час. Єдине, що тішить - подібних людей не так багато)

Показати 3 відповіді
Мар'яна Доля
04.08.2021, 11:58:57

Богдан Государський, Так, а для декого це просто спосіб зняти стрес - у тебе виникла проблема - зіпсуй настрій ближньому, хай і йому буде погано((

avatar
Аліна Скінтей
04.08.2021, 11:04:35

Дуже корисно було прочитати!
Насправді, мені тяжко зрозуміти таких коментаторів - а саме "цькувальників", якім насамперед потрібно образити автора, принизити. Звичайно, буває таке, що зустрічаєш текст, який тобі не до вподоби, просто не твоє і все, нічого не заважає закрити сторінку автора і продовжити пошуки свого тексту, який тобі подобається. Але лишати гнівні коментарі - дурниця.
Ваш пост дуже конструйований та корисний!:)

Мар'яна Доля
04.08.2021, 11:26:45

Skintey Alina, Дякую! Я теж зазвичай, якщо мені не подобається книга - просто проходжу повз. Хіба що автор сам просить критики - тоді можу написати, що, на мою думку, можна зробити для вдосконаленя тексту. Але якщо критики не просять, не варто нав'язувати її. Це як годувати людину силоміць.

Інші блоги
Що вас надихає?
Можна годинами дивитись на зорі, мружити очі, підставляючи обличчя сонячним променям, вдихати п'янкі аромати польових квітів, слухати спів пташок або просто насолоджуватись шумом дощу, який монотонно тарабанить по даху
Просто цікаво.
А хто з чого пише? То лише я один такий, що з планшета, просто у нотатках? Бо просто ненавиджу шурхіт клавіш.
щодо продовження "Дорослішання"
Вітання всім, хто не спить. Простіть усі, хто чекає, але продовження викладу десь на тижні. Але при нагоді, була б рада почути Вашу думку, як зробити краще. Викладати главу повністю, але рідше, чи дробити її але викладати ч
Переробка твору
Коли твір, над який потратив багато часу за три місяці повністю прочитало лише сім людей, починаєш задумуватися, що потрібно його переробити, внести суттєві зміни. І тоді починаєш тратити час на нього, а не на щось нове. А
Як у Вас починалося?
Друзі, автори, колеги. Поділіться будь ласка своїми першими кроками: 1. За який час набрали перші 100 підписників. 2. Що головне для того, щоб ваша аудиторія зростала? 3. Які лайфхаки чи власні кроки можете порекомендувати? Не
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше