Додано
28.03.20 20:58:36
Авторське право своїми словами
Я почала рубрику у Фейсі: "Авторське право своїми словами". Хай буде тут у блог ☺️
Все, що зазвичай цікавить нас, письменників на конференціях, семінарах та приватних консультаціях. Починаючи із теоретичного, що таке авторське право, та закінчуючи роялті та подвійним оподаткуванням твору, що був опублікований закордоном.
Отже, перший пост трохи про авторське право (своїми словами).
Якщо ви письменник, поет чи художник, — твір, що ви створили (книга, вірш, малюнок, вишивка) - є Вашою інтелектуальною власністю та об'єктом Вашого авторського права (про випадки співавторства якось іншим разом).
Зараз маєте відчути полегшення, адже все, що ви створили — захищається законом. Захищаються Ваші права, як автора-творця.
Однак, закон захищає ваш твір як форму (себто вияв творчої думки в матеріальному світі не важливо усний він, письмовий чи графічний), а не ідею. Будь ласка, запам'ятайте це назавжди.
@ Ідея — не захищається @
Це аксіома для всіх країн світу, усіх правових систем. В тому є певна логіка, адже захищаючи ідею — ми обмежуємо людство у творчості :)
Для прикладу вчені виділяють лише 6 або 36 унікальних сюжетів у світовій літературі, решта є запозиченням.
Авторське право — це складова частина права інтелектуальної власності, а воно своєю чергою — складова цивільного права (це розв'язує основне питання: Яким законодавством урегульовані правовідносини у сфері інтелектуальної власності та де шукати про них).
Уявіть кілька кіл або ляльку-матрьошку, для зручності. Закон у законі, право у праві, галузь складається з інститутів.
Основні законодавчі акти (тобто Закони та інші нормативні акти) для авторського права, що треба знати: Цивільний кодекс та Закон "Про авторське право і суміжні права", їх можна знайти на сайті https://rada.gov.ua/
Вони доволі часто оновлюються тому треба стежити за змінами. В Цивільному кодексі — це книга четверта. https://i.factor.ua/ukr/law-54/section-299/
Коли ви щось написали, намалювали, вишили й т.і. - ви вже є учасником правовідносин у сфері авторського права. Бажаєте ви того чи ні. Навіть, якщо заховаєте зошит у шухляду і про нього забудете. Ви вже — автор і ви вже — творець. Це, будь ласка також запам'ятайте. Момент створення вашого твору має ключову роль (не публікації твору і не реєстрації, а сама його створення).
Авторське право існує для захисту прав письменників, поетів, хореографів, музикантів (тих, хто пише саме музику), фотографів, художників, архітекторів та програмістів. Зверніть увагу, мова не йде про співаків, режисерів чи радіоведучих. Це вже суміжне, а не авторське право.
Авторське право регулює лише ряд об'єктів (творів), що є тенденцією світової практики. Не всі об'єкти. Це означає, що в законі не існує буквального переліку всіх можливих творів. Такого переліку і не може існувати, адже творчість — це динамічний процес. Тому не лякайтесь, якщо ви вигадали якусь нову форму новели, а її в законі не знайшли. Вона все одно захищається (інше питання якщо ви створили якийсь механізм унікальний для написання цієї новели — це вже винахід і про нього поговоримо набагато пізніше).
Об'єкти перераховані тут: https://uk.wikipedia.org/wiki/Об%27єкти_авторського_права
Якщо ви створили комп'ютерну програму. Вітаю, вона теж є об'єктом авторського права. Ви її автор одразу, автоматично, з моменту її написання. (Окрім випадків, коли ви своє право продаєте).
Отже, це все на сьогодні. Про момент, коли виникають права на твір, які це права, що таке плагіат, а що таке піратство — поговоримо згодом.
#авторськеправосвоїмисловами
Айя Нея
137
відслідковують
Інші блоги
Шановні автори та читачі Букнету, що ви думаєте щодо облкладинок зроблених AI vs авторський коллаж? Нещодавно шукала щось почитати і звернула увагу - все більше обкладинок для творів створені штучним інтелектом. З одного
Привіт усім! Сидячи без світла, я зрозуміла одну просту річ — світло насправді всередині нас. І хоч це може звучати банально, але це правда. У кожного з нас є свої маленькі (і не дуже) мрії. Хтось прагне отримати 100 підписників,
Вітаю, любі читачі і читачки! Почався період свят, а під час свят хочеться казки! Ви знаєте, що я люблю писати ніжні, теплі, в чомусь наївні історії про кохання, яке, здавалося б, в реальності не трапляється. Тож сьогодні пропоную
Першу частину веселої романтичної історії "Як одружити короля" завершено!
Але попереду ще багато пригод! Запрошую до другої частини! З нагоди закінчення першої частини хочу в цьому блозі зібрати ілюстрації всіх
ШАНОВНІ МОЇ ЧИТАЧІ! Сьогодні в мене день народження, і я під цим блогом дарую вам подарунки. Смаколики для читачів. А також щиро хочу подякувати вам за шалену підтримку. Дуже радію, що попри всі негаразди і суперечливості,
1 коментар
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякуємо за інформацію) було б ще цікаво почитати , у максимально простій та доступній формі, як зареєструвати права на книгу)))
Вікторія Задорська, Є таке :) вже написала для Фейсбуку
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати