Книжковий блогінг в Україні: який він сьогоднi

На Заході книжковий відеоблогінг є важливою складовою сучасної літератури. Огляди книг набирають тисячі переглядів, а про блогерів пишуть авторитетні видання.

А що ж відбувається з книжковим відеоблогінгом в Україні? Іра Зеленчук і Гульбану Бібічева, авторки каналів Imagination і Gulbanu Bibicheva, люб'язно погодилися відповісти на кілька запитань адміністрації Litnet. Читайте відповіді блогерів  у нашому інтерв'ю.


Розкажіть, будь ласка, наскільки український книжковий блогінг зараз популярний на Youtube?

Іра Зеленчук: Книжковий блогінг є досить вузькою спеціалізацією і тому приваблює лише тих хто читає, або якось пов'язаний з книгами. Оскільки зараз україномовних книг стає більше, вони стають якіснішими і різноманітнішими, то і цікавість до них зростає. Відповідно зростає і зацікавленість, до каналів на яких розповідається про книги. Але якщо говорити про популярність таких каналів на просторах YouTube в загальному, то нажаль, ми не виходимо за вузьке коло книголюбів.

Гульбану Бібічева: Гадаю, дуже популярний. Що ще більше надихає - молодь активно цікавиться цим напрямком буктьюбу. Час від часу натрапляю на відео  у мережі з новими обличчями. У спільноті в Фейсбук з'являються нові блогери, що викладають відео огляди книжок. Бачу що справа живе і розвивається.

Чому вирішили стати саме книжковим блогером?

Іра Зеленчук: В першу чергу я вирішила створювати відео для YouTube, а вже потім обрала тематику каналу. Оскільки я частіше за всього вільний час проводила з книго, то вирішила, що буде цікаво розповідати про прочитане.

Гульбану Бібічева: Це сталося спонтанно. Одного дня зрозуміла, що маю потребу поділитися своїми враженнями, а більше емоціями, від прочитаного. Найкращий і найщвидший спосіб - зняти відео. На той момент (три роки тому) я вже мала досвід блогінгу на своєму родииному каналі, де виходили влоги про життя моєї сім'ї.

Наскільки важко розвивати літературний канал? Яких зусиль докладаєте для цього?

Іра Зеленчук: Розвиток літературного каналу потребує великої кількості зусиль. Для створення одного відео потрібно прочитати книгу, написати сценарій, відзняти матеріал, змонтувати і нарешті розповсюдити відео. Щоб канал розвивався потрібно постійно створювати контент, якщо він буде одноманітним ( завжди про те, що прочитав автор і ТД і тп), то глядачеві стане нудно, та і самому автору теж, тому потрібно вигадувати щось цікавеньке. Для прикладу, на моєму каналі є і підбірки, які користуються популярністю, теги, факти про письменників, відео про книжкові новини, а також підбірки фантастичних книг за десятиліттями. Зовсім нещодавно були опубліковані три відео, в яких п'ятеро сучасних українських авторів відповідають на цікаві питання, такі відео є цікавими, але на них витрачається багато часу і зусиль. Саме створення відео, всі етапи і сам процес, приносять мені массу задоволення тому я не жалію на це сил.

Гульбану Бібічева: Три роки тому існувало всього кілька україномовних каналів про книги. Могла б перелічити не більше 7-10. Глядачі ж не мали вибору і були змушені дивитись тільки нас :) Тож розкрутка і розвиток відбувались якось природньо  без зайвих зусиль з мого боку. Наскільки ситуація змінилась, важко сказати. Думаю конкуренція за увагу глядачів зросла. Ось що по справжньому важко - витрачати багато часу на блог, і до того ж робити це регулярно протягом років. Далеко не всі витримують і кидають. Саме тому, що продовжую, я завдячую успіху каналу. 

Що можете сказати про сучасну українську літературу?

Іра Зеленчук: Завітавши на мій канал ви побачите, що більше полюбляю фантастичні твори, тому говоритиму про письменників саме в цьому жанрі. 

Я щиро радію, що зараз є багато українських авторів, які пишуть добре і навіть чудово. Не виникає бажання апелювати лише тим, що це український автор і йому можна пробачити все. Я особисто навпаки завжди прискіпливо ставлюся до творів наших авторів говорю, що мене збентежило, а що не сподобалося, хоча і роблю це в досить м'якій формі. 

Сучасна українська література зараз лише почала набирати оберти, тому завдання українського читача допомогти їй не зупинитися.

Гульбану Бібічева: Вона точно є. Вона різна: якісна і не дуже, цікава і ні, охоплює практично всі жанри. 

Частіше робите огляди на книги українських чи іноземних авторів і чому?

Іра Зеленчук: Як я вже говорила, зараз я є досить жанровим читачем, тому читаю багато книг і українських авторів і зарубіжних. Зараз в моєму списку прочитаного переважає перекладна літератур, але я намагаюся читати все, що виходить і в наших українських авторів. Чому так вийшло, що перекладна література переважає? Та все просто, в нас роками дуже мало видавали українських авторів та ще й українською. 

Пам'ятаю, як прочитала "Культ" Любка Дереша, я ще місяць ходила під враженням і читала все, що він написав. Тому для мене немає значення чи український автор чи ні, головне твір.

Гульбану Бібічева: Роблю огляди на всі прочитані книги. А читаю я все. Тобто буквально приділяю увагу різним напрямкам і авторам. Перекладної літератури все ж більше, бо зазвичай, хочу читати те, що популярне у світі, не тільки українських авторів. І ще - тому що перекладають зазвичай справді визнані твори/роботи, а з українським книговидавом інколи можна схопити кота у мішку, якщо ви розумієте, про що я :)

12 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Gulbanu Bibicheva
21.11.2019, 11:10:12

Привіт! Всім щиро дякую за увагу і підписку, за зацікавлення! В свою чергу відкрила для себе вашу спільноту і цей чудовий портал.

Показати 4 відповіді
Софія Чайка
26.11.2019, 17:12:22

Gulbanu Bibicheva, вітаю! Сайт дійсно чудовий:)

avatar
Ірина
20.11.2019, 12:56:48

Всім привіт!
Радію, що в коментарях є багато тих хто хоче щоб я ( і Гульбану=)) прочитали книги з порталу. Залишайте в коментарях посилання на книги, які на вашу думку варті уваги. Для мене головне щоб книга була завершена =) Як тільки прочитаю щось цікавеньке на порталі, зроблю огляд. Тому підписуйтесь щоб не пропустити.
П.С Це я так незграбно рекламую свій канал)

Показати 8 відповідей
Софія Чайка
26.11.2019, 17:10:59

Ірина, вітаю! На жаль фентезі не пишу)
Та відеоогляди із задоволенням подивлюся:)

avatar
Уляся Смольська
20.11.2019, 20:47:19

Не знала, що є окремі відео-канали, які роблять огляд книжок) Знаю, що в інстаграмі є багато профілів, які діляться враженнями про прочитані книги. Сама на такі підписана. А от відео ні разу не дивилася. Дякую за корисну інформацію! Було б чудово, якби дівчатка зробили огляд книг наших літнетівських авторів)))

avatar
Юліанна Бойлук
20.11.2019, 20:34:01

Дуже цікава інформація! Дякую велике! Насправді це дуже круто, коли проводять відеоогляди книг. Це дуже цікаво, пізнавально))) Сподіваюся, що дівчат зацікавлять багато книг з нашого порталу)))

avatar
Дрешпак Максим
20.11.2019, 00:12:51

Дівчата молодці! Було б круто, якби адміни Літнету замовили в них серію рекламних оглядів на якісь книжки порталу. Це прямо він-він ситуація!

Букнет admin
20.11.2019, 10:43:01

Дрешпак Максим, Дівчата самі вирішують, що читати і на які книги робити огляди. Тому "замовити" не зовсім коректне слово на наш погляд. А ось запропонувати ознайомитися з книгами Літнет цілком можна.:)

avatar
Лія Щеглова
20.11.2019, 06:40:55

Цікаві враження.
Популяризація читання набуває нових форматів та, закономірно, вийшла за рамки діяльності бібліотек. Стає індивідуальною ініціативою, і це здорово, насправді!
П'ять років тому таку діяльність я починала з письмових вражень, об'єднуючи на одній платформі відгуки різних людей. Але тоді були геть інші часи, і, напевно, якщо б робила це зараз, то обрала б саме відео формат. Та спонукало мене до того бажання поділитися прочитаним! То були дивні часи, коли складалося враження, що я ледь не єдина навколо, хто читає. Поговорити про книги нема з ким. Але той проєкт, на щастя, переконав мене у зворотному. Люди справді читають! Їх є багато в Україні, хто читає, і це класно!
Наразі, мої колеги з Миколаєва продовжують букблогерство. Є книжкова альтанка. Принципи змінилися, справді відео формат - це щось нове. Ну, і Інстаграм зручний в цьому плані формат пропонує.
Сподіваюся, ситуація дедалі більше ровиватиметься, а такі канали набуватимуть розвитку.

avatar
Andriyash K
19.11.2019, 18:24:31

Радує, що навіть незважаючи на обмежене число глядачів, дівчата все одно намагаються робити (і у них це виходить!) цікаві огляди книг. Давайте попросимо їх зробити огляд на популярні книги Litnet.

P.S. Підписалася на обох буктьюберiв.

avatar
Ірина Ярошенко
19.11.2019, 16:40:07

Сподіваюся, шановні адміни запросили цих дівчат в гості на портал)

Показати 2 відповіді
Ірина Ярошенко
19.11.2019, 18:17:01

Litnet, Дякую за відповідь, було б цікаво, чи сподобалось би їм тут.

avatar
Дмитро Чорнота
19.11.2019, 18:13:24

Раніше не знав про існування таких відеоблогів. Цікава інформація. Сподіваюсь найближчим часом отримає новий рівень популярності

О, корисні посилання) Не знала, що у нас в Україні є такі канали))

Інші блоги
Хто Поганий, Хто Хороший?
Я уважно стежу за вашими коментарями під книгою КОХАННЯ НЕДОСТАТНЬО і ви мало не щодня розбиваєте моє серце. Не очікувала, що історія так вам відгукнеться, від цього хвилююсь тільки сильніше) Максим розчаровує, Остап
Варто чи ні? Потребую вашої думки
Останнім часом все частіше замислююсь над озвучкою власний творів. І от, нарешті спробувала. Я жодним чином не диктор і не драматична актриса, я зашпортуюсь за складні слова і навіть не можу оцінити чи відповідає тембр
Завершення, передплата і новинка
Друзі, днями я завершила книгу "Дев'ять з половиною побачень". Клацнув замок, і двері відчинилися. За ними я побачив знайому фігурку у сірому пуловері і джинсах. Рудувато-золотисте волосся куйовдилося над чолом,
Трішки роздумів.
Дорогі мої, хочу трішки поділитися з вами своїми роздумами... По-перше, я в тупику свого життя, не знаю, що саме відбувається, але з цим поступово розберемось. По-друге, я пишу. Активно, адже поставила собі дедлайн і хочу до нього
Фінальна редактура Заклинательки
Вітаю, шановні читачі! Хочу попередити, що сьогодні у вас можуть вистрибувати повідомлення про оновлення ЗАКЛИНАТЕЛЬКИ ДЛЯ МАГІСТРА, але не спішіть перевіряти: найближчі пару годин буде йти злиття розділів. Фінальний
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше