Літературна мова і сучасність
Якось, коли я ще ходила до школи (не так давно й було насправді ☺), моя вчителька української мови сказала, що багатьох сучасних авторів не можливо читати, адже, вони під впливом нинішніх віянь занадто відходять від літературної мови.
Тож, виникає логічне запитання: як має писати автор сьогодні?
Для початку повернемося до самого поняття "літературна мова". В підручниках її характеризують як оброблену, унормовану форму загальнонародної мови. Тобто по суті - це свого роду канон. Тому наступним буде таке питання: чи варто слідувати канону?
З одного боку, якщо не буде строгої норми, якої дотримуються, настане справжніснький хаос, і це не лише письменства стосується.
З іншого ж боку, те, що канонічне навряд може бути справжнім до кінця. Як не крути, а люди таки літературною мовою в реальному житті не спілкуються.
Як на мене, то сучасний автор повинен писати, спираючись на літературну мову. Наголошую, саме спираючись, а не повністю слідуючи їй. Спробуйте почитати твори письменників різних історичних періодів. Різниця є, правда ж? Суть у тому, що світ змінюється, а разом з ним і мова. Кожне нове покоління потребує чогось принципово нового. І це не неповага. Це розвиток.
Та під час цього самого розвитку не можна забувати, що старе слід вдосконалювати, а не знищувати. Тому, створюючи сучасну літературу, потрібно бережно ставитися до надбань, що здобувалися століттями. Не потрібно щось змінювати, прибирати, руйнувати. Краще давайте до нашого унікального національного скарбу - нашої мови додавати щось своє, щось, що притаманне лише для нашого історичного періоду, щоб через кілька століть наступні покоління, читаючи, могли прослідковувати, як змінювалася наша нація. Так, як зараз ми це можемо робити,порівнюючи творчість письменників різних історичних періодів.
А що про це думаєте ви? Хотілося б дізнатися думку читачів і авторів не лише як користувачів litnet, а загалом)
8 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯкось пафосно написала автор цього посту, я ніби лекцію прослухала... Кожен має писати, як відчуває, якщо книга лайно, то ніхто і не читатиме і не важливо який стиль написання. Невже усі бестселери написані літературною мовою?
Таня Саміло, чудово) це вселяє надію)
Якщо твір написаний гарною літературною мовою, його і читати приємно!
Жаргонізми, діалекти, і.т.д., на мою думку, можуть мати місце лише у діалогах героїв, щоб підкреслити характер персонажа
Тетяна Юр'єва, єдиного рецепту не існує. є безліч прикладів. навіть твори алкоголіків і наркоманів... навіть осіб з підтвердженими психіатричними діагнозами мали успіх. літературна мова - це узагальнена формула, бо творчі люди априорі вважають себе винятковими особистостями. з цим важко сперечатися. синдром генія без гендерних розмежувань.)
Для мене важливо, щоб письменник міг користуватися мовою, як інструментом.
Діалектизми, суржик, жаргон, сленг - добре, якщо це має посилити вплив тексту або потрібно за логікою сюжету, розкриває персонажа. Коли автор не розуміє, що пише суржиком або на якомусь діалекті, чи вважає, що орфографія, граматика та пунктуація обмежують його творчі пориви, а читач має зрозуміти й у такому вигляді... тихий жах! Адже це кров з очей і струс мозку замість очуківаних пригод, нового досвіду та емоцій.
Підтримую!
Пам`ятаю колись в університеті, також у нас була дискусія з приводу того що ж таке літературна мова і чим вона відрізняється наприклад від побутової? Відповідь проста, літературна мова це - повне речення. Є підмет, присудок і другорядні члени . Але я думаю цю норму просто необхідно порушувати у книгах, тому що ж в ній є ділоги, з простими людьми, які можливо, й ніколи не читали книжок. Короткі речення, неповні, все це літературні прийоми у підсиленні чогось. Які використовували й класики. Тому письмеництво це не тілька літературна мова, а й художні засоби, і прийоми. Тому оцінювати книгу тільки за літературною мовою, я думаю якось не об`єктивно.
Побутова мова або розмовно-побутова - це один із стилів літературної мови.
"щоб через кілька століть наступні покоління, читаючи,"
Через "кілька століть" не те, що читати ніхто не буде, а взагалі чи будуть люди в сучасному розумінні.
Анатоль, хочеться вірити, що таки ще читатимуть
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати