Письменницька майстерня: як музика оживляє текст?

Ви коли-небудь замислювалися, як народжуються найемоційніші сцени? Для мене половина успіху книги — це правильно підібраний трек. Під потрібну музику картинка в голові стає чіткою, а текст пишеться сам, ніби я просто стенографую кіно.
Музика для мене — це справжній телепорт в емоційний стан героїв та атмосферу локацій.

Гнилу Гать я майже всю писала під шаманські, туманні ритми Danheim.
Монументальні обсидіанові зали Цитаделі набували величі під потужні баси 2WEI.
А сцена, де Зорн розкривається як породистий маніпулятор, народжувалася в дивовижному музичному двобої: його витончені маніпуляції та інтриги плелися під надривні акорди Alex Clare - Too Close, а от внутрішня реакція Каліди, її запеклий опір та відмова здаватися прописувалися під потужний трек Bishop Briggs - White Flag.

Але найцікавіше відбувається, коли потрібно прописать тонку, глибоку й дуже інтимну сцену. Тоді я можу зациклити одну-єдину пісню на кілька годин, щоб зловити ритм дихання героїв.
Так у другій книзі пишеться один дуже важливий момент для Каліди і ... (спробуйте вгадати). Коли героїня виснажена боротьбою з власним мороком, думки хаотично кружляють, а свідомість запекло пручається сну, єдиним рятівним і заземленням для її темної сили стає його гаряча рука. Безумовна відданість, жар і тиша без жодного слова... Ця сцена створюється під трек We Ended Before We Tried.

У такі моменти я просто налаштовую "частоту" сцени, а потім питаю кожного героя, що і як він хоче сказати. І, повірте, часом вони дуже мене дивують і повністю перехоплюють ініціативу...
До речі, маленький натяк на майбутнє: до виходу другої книги залишилося всього три розділи! Зовсім скоро ви самі зможете відчути цю сцену.

Запитання до любих читачів і колег письменників.
А як ви любите читати/писати — в абсолютній тиші чи під музику, яка допомагає глибше зануритися у світ? Який трек із моєї письменницької кухні вам захотілося послухати просто зараз?

18 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Вадим Сухобрус
27.06.2026, 14:45:36

Роблю що так, що так. Від настрою залежить. Бо музика цікава само по собі, має свою вагу, та вплив. Треба попасти в ритм, це непросто. Якщо спланувати атмосферну під щось таке, що має бути тематичне - це додасть. Але може заважати. Хоча іноді, якщо захопить, ставлю аби щось та вже не чую)

Я, мабуть, тут трохи вибиваюся із загальної тенденції. ? Я сам пишу музику, яка мені подобається, але книги найчастіше пишу саме в тиші.

Чому? Тому що музика, яка найкраще підходить до сцени, у мене зазвичай уже звучить у голові. Вона ніби автоматично підбирається під настрій, героїв і події. Тому частіше відбувається обернений процес: не музика народжує сцену, а сцена народжує музику.

Буває й навпаки — якась історія настільки западає в душу, що хочеться огорнути її мелодією чи піснею, створити для неї окремий вайб і дати їй зазвучати.

До речі, іноді автори створюють до своїх творів віршовані сетапи. Мені дуже подобається, як це робить письменник Сергій Більцан. Один із його віршів настільки мене зачепив, що я оформив його у повноцінну пісню:

https://www.youtube.com/watch?v=O1bbuxqQcG8

Тому для мене музика і література — це не два окремі світи, а дві сторони однієї творчої історії.

avatar
Очеретяна Кішка
25.05.2026, 16:37:07

музика - це "чарівна паличка", якщо вдається знайти вдалий альбом для себе, то писати просто кайф! Вперше зараз послухала Danheim і 2WEI- це фантастично! Обожнюю таку музику, вчасно я побачила блог))

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:56:06

Очеретяна Кішка, Ох, ваш коментар просто бальзам на мою душу❤️ Я дуже рада, що вам сподобалися треки! Заходьте ще, я тепер постійно буду ділитися своїм музичним закуліссям. А оскільки я повністю залежу від музики при написанні, то вже встигла стати справжнім меломаном і можу багато що нового підказати. Від всього серця дякую вам за теплі слова ❤️

avatar
Очерет
24.05.2026, 21:01:56

Не люблю писати під музику, бо вона перебирає на себе всю увагу. Є певні виконавці, які дають натхнення - наприклад, ZWYNTAR або (останнім часом) Trench Orderly.

Цікаво послухати White Flag) Назва зачепила. Так-то жодної з перерахованих пісень не чув)

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:23:07

Очерет, Дякую, що поділилися своїми фаворитами, ZWYNTAR — це дуже атмосферно! А щодо "White Flag" — не поспішайте робити висновки лише за назвою. Можливо, цей трек здивує вас своєю енергією і зовсім не тим, на що ви очікуєте від такого заголовка. Буду рада почути ваші враження після прослуховування!

avatar
Крісті Ко
24.05.2026, 20:58:58

❤️❤️❤️

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:20:39

Крісті Ко, Від всього серця дякую ❤️

avatar
Містер Чілл
24.05.2026, 21:10:38

(загадково посміхається)
З вашого мені нічого, здається, не знайоме, але Каліда... Я чомусь згадав гурт Kaleida, асоціація сама виникла - оо, так, колись я часто слухав цих дівчат. (З вдячною посмішкою показує пальцями знак сердечка) Зараз же я або створюю власноруч музику під свої книги, або слухаю просто свою музику, створену раніше, або відібрані плейлисти сінтвейв, часом метал, по настрою.

Якось без музики майже не пишу, дуже рідко коли потрібна сильна концентрація то можу без слів на фон щось увімкнути.

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:20:19

Містер Чілл, (загадково посміхається у відповідь) Влучна асоціація. Kaleida... у цьому звуці справді є щось від неї — холодний блиск, витонченість і прихована загроза. А щодо створення власної музики — це особливий вид серйозної гри, коли ти не просто пишеш історію, а й диригуєш її серцебиттям. Це найкоротший шлях до того, щоб зробити світ книги не просто літературним, а живим. Приємно зустріти того, хто розуміє смак таких ігор.

avatar
Анна Потій
24.05.2026, 21:14:35

Під музику читати й писати не можу. Вона відволікає. Але послухати щось, спіймати натхнення і тоді писати - ось це можу. А ще люблю створювати разом з ШІ пісні під сюжет книги. Зацікавило з вашого списку Danheim - зазирнула в ютуб послухати і сподобалось. Люблю таке.❤️

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:16:54

Анна Потій, Дуже цікаво, що ви використовуєте ШІ для створення музики під сюжет — це відкриває неймовірні можливості для персоналізації атмосфери! Рада, що Danheim вам припав до душі, їхня музика дійсно має особливу магію!

avatar
Олена Ранцева
24.05.2026, 21:19:15

У мене не пишеться під музику, але буває якусь пісню почую і така: "О, оце воно!"

Та що там говорити, основний сюжет книги, яку пишу для видавництва, народився з однієї пісні

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:13:47

Олена Ранцева, Буває так, що одна мелодія стає зернятком, з якого потім виростає цілий світ!Дуже цікаво, що музика для вас — це не фон, а першоджерело сюжету. Щиро дякую, що поділилися своїм досвідом ❤️

avatar
Олена Мисак
24.05.2026, 21:29:43



Я не пишу під музику — мені потрібна тиша. Але перед тим, як писати деякі сцени, можу щось послухати. Наприклад, на останню історію мене надихнула пісня *Let the World Burn* — Chris Grey.

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:11:57

Олена Мисак, Дуже влучно підмічено: іноді музика потрібна не як фон, а як емоційний імпульс, що запускає внутрішню історію. Щиро дякую вам за коментар ❤️
Доречі, терк неймовірно гарний ❤️

avatar
Ана Харві
24.05.2026, 21:31:15

Часто і читаю і пишу під музику) проте, слухаю не окремі пісні, а підбірки-плейлисти, бо одна пісня по колу надоїдає, а шукати щось власноруч часу немає. Тому й назв пісень не знаю, бо більше для атмосфери слухаю, аніж для конкретних сцен чи сюжету))

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:09:39

Ана Харві, Цілком вас розумію, готові плейлисти — це справжній порятунок, щоб не випадати з потоку думок. Щоправда, я підходжу до цього питання трохи інакше: створюю окремі плейлисти для арок у цілому, а коли виникає потреба підкреслити настрій у конкретному розділі чи навіть сцені — формую більш прицільні добірки. Дякую, що поділилися своїм методом налаштування на потрібну хвилю!

avatar
Morwenna Moon
24.05.2026, 21:56:12

Під музику не пишу — заважає. Але майже до кожної книги роблю добірки для атмосфери з книгами, музикою та фільмами.

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:06:51

Morwenna Moon, Це чудовий підхід — ділитися з читачами не лише книгою, а й фільмами! Це дає змогу глибше зануритися у ваш всесвіт. Дякую, що поділилися своїм методом створення настрою❤️

avatar
Лія Світова
24.05.2026, 22:20:47

На початку я писала під музику, яка мене надихала. А зараз якось не пишеться під музику — вона відволікає, і думки вилітають із голови. Тому можу сказати, що для мене це, мабуть, залежить від настрою. Бажаю вам великого натхнення♥️

Показати 2 відповіді
Лія Світова
25.05.2026, 16:06:25

Зодча Тіней, Дякую♥️

Читаю/пишу під підбірки -плейлистів та можу ще паралельно дивитись дорами

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:02:27

Магістр Анімарум, О, це вже вищий пілотаж! Велике спасибі, що поділилися своїм досвідом ❤️

так, музика додає атмосфери, коли ще й знаходиш ту саму пісню))) але інколи люблю пописати в тиші

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:01:31

Маріанна Темницька, Дякую, що поділилися! У тиші є свій особливий шарм — вона дозволяє глибше чути голоси самих героїв. Але коли вдається знайти ту саму композицію, яка збігається з ритмом сюжету, це справді відчувається як маленька магія.

Чудова підбірка♥️
Я не завжди пишу під музику(часом відволікає), але завжди маю саундрек до сцени)
У поточній книзі кожен розділ має відповідну пісню, тож чудово розумію, який ефект музика надає тій чи іншій сцені)

Зодча Тіней
25.05.2026, 16:00:40

Кайла Броді-Тернер, Згодна з вами, іноді тиша — це найкращий простір для думки, а музика стає ідеальним фінальним штрихом, який збирає сцену до купи❤️

avatar
Кіт Анатолій
25.05.2026, 08:05:27

Гарний плейліст (⁠つ⁠✧⁠ω⁠✧⁠)⁠つ❤️ Danheim у мене відкладений на наступну книгу, де пауватиме сам цей настрій(˶′◡‵˶)

Зодча Тіней
25.05.2026, 15:58:24

Кіт Анатолій, О, Danheim — це завжди безпрограшний вибір, коли хочеться зануритися в щось первісне та величне! Впевнена, що в наступній вашій книзі цей настрій зазвучить по-новому❤️

Цікавий підбір пісень✨

Зодча Тіней
25.05.2026, 15:50:23

Василенко Сергій, Щиро дякую! Сподіваюся, щось з цього вам сподобалось ❤️

avatar
Мельська Наталі
25.05.2026, 15:42:49

Прекрасна підбірка! ♥️

Зодча Тіней
25.05.2026, 15:49:44

Мельська Наталі, Дякую ❤️ Дуже рада, що вам сподобалось ❤️

Інші блоги
Один ритм на двох. Подяка та відео-спойлер
Спочатку я хочу подякувати за рекомендації до моєї нової історії «Один ритм на двох» чудовим авторкам Ельфріде Ноар та Анні Лір. Спасибі за постійну підтримку моєї творчості, це дуже зворушливо
Письменницька майстерня: як музика оживляє текст?
Ви коли-небудь замислювалися, як народжуються найемоційніші сцени? Для мене половина успіху книги — це правильно підібраний трек. Під потрібну музику картинка в голові стає чіткою, а текст пишеться сам, ніби я просто
Новий розділ!
ВОСЬМИЙ розділ! Ціла серія коротких романів у стилі Black Mirror. І ось ДРУГИЙ роман — «Люсіль» — уже в процесі публікації! Додавайте до своїх бібліотек!
Нова глава
Війна між Данилом та Мартою виходить на новий рівень. Після викрадених медіаторів Данило вирішує, що настав час відповісти. І якщо хтось думав, що помста буде тихою, то дуже помилявся. Ніч гурт «Пульс» з імпровізованим
Коли він побачив її ❤️
— Маєш вільне місце на кораблі? — я витріщився на сестру Катрісс, аж ніяк не очікуючи від неї такого питання. — Знайду, якщо потрібно, — повільно промовив я. — Вам треба до Каланії, сестро? — О ні, Ателю, —
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше