Як писали книги без доступу до інформації?

Як письменники писали свої твори до того, як інформація стала легкодоступною? Давайте поміркуємо разом)

Коли письменник пише книгу, наприклад, про середньовіччя, йому потрібно вивчити величезну кількість інформації. Як люди жили, у що одягалися, що їли, якими словами спілкувалися — і безліч подібних речей. Зараз ми вивчаємо все у інтернеті, а як писали тоді, коли знання не були під рукою?

Припустимо, автор ідеї йде до бібліотеки й вивчає всю потрібну йому літературу з цієї теми. Витративши кілька днів, а то й тижнів, він готовий писати!

У якийсь момент письменник вирішує додати розділ, у якому герой знаходить старовинну мапу. Тепер йому потрібно знайти інформацію про матеріал основи (пергамент чи папір), склад чорнил, картографічні символи (картуші, рози вітрів), типи проєкцій. Письменнику знову доводиться шукати літературу й детально вивчати зовсім іншу тему, щоб додати кілька речень про мапу до своєї книги.

Це дослідження займає шалену кількість часу — і це ще за умови, що автор узагалі знайде потрібну інформацію. А якщо у бібліотеці не буде жодної книги про картографію?

У сучасних книгах мені подобається, коли автор розповідає читачеві щось нове з різних тем. Сьогодні, саме швидкий доступ до інформації дає нам можливість писати книги, додаючи в них правдиві деталі.

 

Якби вам довелося писати книгу без інтернету, що було б найскладнішим?

Цікаво почитати ваші роздуми)

 

8 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Очерет
14.01.2026, 14:14:39

Колись, ще будучи малим звіздюком, писав оповідання про піратів. Ручкою в зошиті - це були дев'яності, який там інтернет, який комп'ютер... Постійно звірявся з атласом, аби не напартачити десь з географією.
Правда, атлас не врятував від просто нереальної купи помилок, тому добре, що той зошит давно канув в Лету і його ніхто не побачить)))

avatar
Дана Новак
13.01.2026, 20:13:23

Я почала писати ще без жодного доступу до Інтернету) Пам'ятаю, мала окремий зошит, куди виписувала примітки з бібліотечних книг про усіляких історичних діячів та події, також записувала традиційні страви, імена та звичаї різних країн, аби мати під рукою) Та й усякі цікавинки загалом. Підлітком, коли писала драматичну історію з персонажкою, що вживала наркотики, довелося взяти Наркологію і якусь ще радянську просвітницьку брошурку в бібліотеці – ахах, досі пам'ятаю, яка була бібліотекарка здивована, що я таким цікавлюся)

Показати 6 відповідей
Дана Новак
13.01.2026, 22:09:57

Дана Рей, Саме так)

avatar
Наталія Шепель
13.01.2026, 20:40:56

На жаль, деякі сучасні автори, маючи доступ майже до всієї інформації, й досі не перевіряють те, про що пишуть.
І це сумно.

Дана Рей
13.01.2026, 20:59:43

Наталія Шепель, Я досить часто зустрічаю випадки коли люди чують якусь інформацію, і одразу вірять у неї. Без жодних сумнівів. Це справді засмучує, бо сказати можна будь-що, а більшість повірить. І дуже складно переконати таких довірливих, що їхня інформація неправдива.
От і у письмі таке трапляється, інколи навіть очевидні факти потрібно перевіряти

avatar
Morwenna Moon
13.01.2026, 19:39:11

Я пишу з дитинства, раніше читала книжки й ними надихалася. Шось додумувала, шось шукала в енциклопедіях, шось писала з власного досвіду )) Та я й зараз читаю чи слухаю якусь книжку, і така — опа, цікавий момент, треба над ним подумати! А потім через кілька годин вже несусь до подружок с обкладинкою та сюжетом ))))))))))))))

Показати 3 відповіді
Дана Рей
13.01.2026, 20:08:16

Morwenna Moon, ♡♡♡

avatar
Ольха Елдер
13.01.2026, 19:34:24

Я колись починала з фанфіків і на той момент, вже інтернет був. Щось шукала і це було складно. Навіть не можу уявити, як зараз писати без пошуків через ші-пошуковики. Звісно, доводиться переглядати посилання, які вони дають, але це виборка не 3 гугл сторінки (щонайменше), а 5 джерел))) Наприклад)
А як взагалі без нічого, то навіть не знаю. Напевно, це щось, або в чому ти добре орієнтушся чи готов розібратись. Або повністю свій світ, який будуєш в окремому зошиті)

Показати 2 відповіді
Ольха Елдер
13.01.2026, 19:52:22

Дана Рей, ❤️❤️❤️

avatar
Оляна Лі
13.01.2026, 18:53:26

Мої перші "творики" з'явились ще до того як я почала користуватись інтернетом. Щоправда, це не було щось детальне та розумне. А просто натхнення дитини яка читала багато казок. Тому власне і писала просто схожу казку, але зі своїм баченням, деталями та іншими діями персонажів.
Бачила цікавий фільм такої теми "Янгол" 2007 року. Він про дівчину що жила на початку 20-го ст., вона писала книги та стала успішною, хоча відмовлялась читати інші роботи, що врешті мало негативні наслідки (більше не спойлеритиму, фільм вартий уваги, особливо якщо вас цікавить подібна тема)

Дана Рей
13.01.2026, 18:59:40

Oliana, Дуже дякую за пораду, обов'язково подивлюся цей фільм))
Записую у план перегляду ♡

avatar
Olena I
13.01.2026, 18:58:56

❤️❤️❤️

avatar
Мрія Чарівна
13.01.2026, 18:37:39

Я писала))) Я ж не зараз почала... Ой, важко. От як уявляєш, так і пишеш)))
Особливо класно, коли тобі 15 і життєвого досвіду нуль)))

Показати 3 відповіді
Дана Рей
13.01.2026, 18:46:15

Чарівна Мрія, Обов'язково))))

Інші блоги
✨️❤️знижка на спекотний дарк роман — без гальм❤️✨️
Привітики☺️✨️ Мої любі, сьогодні діє знижка на спекотний дарк роман Залежність Ворона❤️ Якщо ви любите владних кримінальних босів із добре підвішеним (в усіх сенсах) язиком, ласкаво прошу до книги) До речі, вона
Флешмоб ❤️мелодія Кохання❤️ Моя нота
Вітаю, друзі! Я щаслива долучитися до найчуттєвішого флешмобу «Мелодія кохання» і щиро вдячна за його організацію двом прекрасним авторкам Крісті Ко ❤️ та Тетяна Степанкевич ❤️ Для кожного воно звучить
⭐️ Новинка + візуалізація ⭐️
Всім привіт! ⁠♡⁠‿⁠♡⁠ Мої любі, як ви вже зрозуміли, ваша авторка вирішила трохи ризикнути й писати одразу дві історії паралельно. Учора стартувала моя новинка «Тихий. Моя. Я так вирішив» — історія
Трохи про мій Вибір альфи...
Уявіть світ, де перевертні існують офіційно. Вони керують корпораціями, володіють статками, впливають на політику. А ти — звичайна людина, яка стає особистою помічницею альфи. Що може піти не так? Вибір альфи&nbsp
Прокидатись від... ❤️новий розділ (мега гарячий)
Привіт, любі Спокусники! Новий розділ вже на сайті. «Скандальна угода з босом» розділ дуже гарячій, тож тут більший уривок дати не можу… Тож коротко й хижо усміхаюсь, перш ніж пірнути під ковдру
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше