Про синдром самозванця у письменників/ць

*Про синдром самозванця у письменників та письменниць*

Для початку давай розберемося, що таке синдром самозванця?

Синдром самозванця (англ. impostor syndrome) — це психологічний феномен, при якому особа потерпає від масової невпевненості у власних здібностях, досягненнях та успіхах і не здатна інтерналізувати свої особисті успіхи.
[ Вікіпедія ]

Як він проявляється у письменників та письменниць?

~ я не друкуюсь, тож я не письменниця/ик;
~ мої твори не достатнього рівня;
~ тільки погані твори отримують критику, отже мої твори погані;
~ письменництво — це розвага/хобі/не серйозна справа;
~ успіху досягають лише ті автори, які здобули перемогу у конкурсах;
~ я обманюю людей, кажучи їм, що я письменниця/ик.
~ письменник/ця — це лише той, хто друкується.
~ видавництва не пишуть мені, бо я поганий/а письменник/ця.

Щось із цього звучить знайомо? Тоді ви 1 із 70% людей в інтелектуальних сферах діяльності, які хоча б 1 раз в житті відчували себе самозванцем (за результатами одного із наукових досліджень — Sakulku, J. (2011). The Impostor Phenomenon. The Journal of Behavioral Science, 6(1), 75–97.)

Стоооооп! Ці всі установки тільки шкодять тобі та вони абсолютно не вірні!

Як же побороти синдром самозванця?
~ постав у всіх своїх соціальних мережах вид діяльності «письменництво», заяви про себе!
~ при знайомстві, коли тебе питають про твій вид діяльності, кажи з гордістю: «Я письменниця/ик!».
~ напиши у шапці профіль всі свої досягнення (наприклад, здобула два літературні рекорди, написали три книги, публікувалась у журналі, видала збірку оповідань тощо).
~ створи свою дошку пошани, де розмісти свої досягнення у письменництві (фото з презентацій, нагороди, сертифікати, перший/а вірш/проза тощо), нагадуй собі, що ти гідна/ий називати себе письменницею/ком.
~ розкажіть комусь чи запишіть у щоденник те, про що ви переживайте, про свої сумніви, не лишайтеся в тиші одні;
~ приймай свої помилки, вони частина тебе, всі роблять помилки і це абсолютно ок! Чи пішла дитина з першого разу? Ні. Так чому ти потребуєш від себе встати та піти з першого разу?
~ визнай проблему, визнай, що ти маєш синдром самозванця — це вже 50% успіху!
~ відзначай кожен, навіть маленький успіх! Кажи собі дякую, кажи собі, що ти молодець і що ти заслуговуєш на це, бо хто, як не ти сам/а підтримає тебе?
~ записуйте позитивні слова людей про вас, як вони вас хвалять, як лишають позитивні відгуки до ваших творів, роблять компліменти;
~ не забувай піклуватися про себе: здоровий сон, здорова їжа, щоденні фізичні навантаження(прогулянка, йога, біг, зал), проведення часу для себе, хобі, час з друзями та рідними, подарунки собі тощо.
~ розрізняйте голос самозванця від вашого власного, задайте собі запитання: В яких ситуаціях «приходить» відчуття, що ви самозванець? Що ваш «самозванець» вам говорить? Які слова використовує? Як ви себе почуваєте після цих слів? Що робите?
~ перевірте слова самозванця на користь: після нового приходу самозванця спитайте себе: Ця думка допомагає мені стати кращим спеціалістом? Якщо так, то подумайте як саме. Можливо, це саме та думка, що вказує вам на зону зростання? Тоді, враховуючи це, обов’язково запишіть, на що звернути увагу / що конкретно робити і коли. Якщо ні, відпустіть і перемикнутися на щось інше. Це може виходити не одразу, але якщо ви будете практикуватись достатньо, з часом помітите, що це вдається. До речі, слухати самозванця відносно вашої ідентичності, а не дій, умінь і поведінки, ніколи не корисно.
~ знешкодь свого самозванця: Нагадавши собі, що він не має над вами влади і може перешкоджати вашому успіху тільки тоді, коли ви це дозволите. Незалежно від того, що він там говорить, ви здатні робити те, що є потрібно, заради важливих вам результатів. Щоб посилити ефект, ви можете намалювати свого самозванця на аркуші паперу, додаючи йому кумедного і зовсім не страшного вигляду.
~ зніміть маску самозванця та будете собою!
~ працюй над своє самооцінкою (можеш використати ці відео з медитативними вправами як перший крок до любові до себе:  Челендж "5 днів любові до себе"
~ не порівнюйте себе з іншими! Ви особливі – такі які є. А інші люди – інші;
~ зміни свої негативні установки на позитивні: Письменництво — це робота. Письменник — це той, хто пише і не обов’язково друкуватися. Мої роботи не можуть подобатися усім і це нормально. Не обов’язково перемогти у конкурсі, щоб відчувати себе письменником. Я письменниця/ик!

На початку всі ці дії будуть даватися важко і в якийсь момент ти можеш подумати, що результату немає і це все дарма. Не зупиняйся! Твій самозванець не хоче йти, а ти хочеш його подолати, тож дійте, любі! Я у вас вірю!


*Автори тексту: Ангеліна Александренко та Анастасія Ведишева*

9 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Анастасійка
18.10.2024, 13:33:29

Ангеліно, вітаю! Хто Ви за фахом?

avatar
Тетяна Олiйник
17.10.2024, 20:26:30

Дякую вам! Дуже корисні поради практично для кожного (якщо нас аж 70%)

Тетяна Олiйник, Щиро дякую за коментар!)

avatar
Lexa T Kuro
17.10.2024, 15:54:50

І за цей блог теж дякую Вам, Ангеліна ♥️
Чесно, впізнала у деяких моментах себе, і, безумовно, відмітила в собі синдром самозванця). Тепер буду працювати, щоб його позбутися.
Дуже часто останнім часом отримую відповіді в неочікуваних місцях. Ще раз дякую Вам♥️
Бережить себе та своїх! Натхнення Вам!

Показати 2 відповіді
Lexa T Kuro
17.10.2024, 16:16:54

Ангеліна Александренко, Навзаєм♥️

avatar
Олена Ранцева
17.10.2024, 15:02:42

Насправді це дуже гостра тема, тому що у нашому суспільстві синдром самозванця йде більше не від невпевненості самої людини у собі, а від суспільних стереотипів. Бо в Україні це поки що не професія, дійсно заробити на письменництві важко, доводиться танцювати з бубном і вести блоги хд

Але від синдрому треба позбавлятися, бо письменником є кожен, який створює нові історії та записує їх. Навіть якщо в стіл. Це не Нобелівська премія, це звання не виміряється якимись критеріями чи кількістю виданих книг. Тим паче не виміряється чиїмось визнанням.

Мені нещодавно прилетіло, що я не письменниця, бо мене ніхто нею не визнав...

Я зреагувала бурно, Ангеліна знає, скільки я обурювалася і психувала, але ці слова допомогли пропрацювати цей момент. Головне не у тому, скільки книг видав, де друкувався чи які сертифікати отримав, а у внутрішньому рішенні.

Тварь я дрожащая или право имею?

Впевнена, на Букнеті зібралися усі, хто має Іскру таланту і вже дозволив собі писати без оглядки на інших ♥

Олена Ранцева, Щиро дяеую за такий коментар♥️
Не можу не погодитися)
Тоеба розбивати рамки, вірити у себе та йти до своєї мрії♥️

avatar
Лада Короп
17.10.2024, 14:43:17

Дякую пані Ангеліною за корисні поради та цікавий блог. Синдром самозванця раніше розглядала по іншому. А зараз зрозуміла, що він є в дуже багатьох людей й не тільки письменників)

Показати 2 відповіді
Лада Короп
17.10.2024, 15:02:52

Ангеліна Александренко, ♥️♥️♥️

Дуже Вам дякую за цінні поради, беремо в роботу ❤️❤️❤️

Катерина Овчаренко, Щиро дякую за коментар♥️

avatar
Олеся Глазунова
17.10.2024, 14:48:29

Цікаво! Але чомусь думаю, що тут немає ще одного важливого твердження. НАВЧАЙСЯ! ВДОСКОНАЛЮЙСЯ! РЕДАГУЙ! БУДЬ ЦІКАВИМ!
На жаль, на Букнет є приклади графоманства та використання текстів створених ШІ.
Дуже часто читачі не йдуть, бо особливо немає й на що... Можна завісити усю кімнату сертифікатами, пройти купу курсів, а тексти будуть кишіти помилками, бо автор буде думати "колись та, може, й виправлю".
Себе потрібно любити, цінувати, плекати, але й до читачів ставитися з повагою, щоб не було соромно за свій текст.

Олеся Глазунова, Звичайно) треба вдосконалюватися, завжди) тут я більше кажу про приклад, коли людина пише, їй все подобається, має читачів, позитивні відгуки тощо, а потім приходять вони – сумніви у собі. Коли вони не обосновані)
Погоджуюсь з Вами)
Дяеую за коментар♥️

avatar
Ніка Цвітан
17.10.2024, 14:31:26

Не знала, що синдром самозванця є і в письменництві. Виявляється, що деякі мої сумніви є характерними ознаками цього синдрому. Треба позбуватися. Дякую))

Ніка Цвітан, Дякую за коментар♥️
Рада допомогти!)

avatar
Олена Федорова
17.10.2024, 14:36:26

Ви все вірно пишете. Є ще різні установки, які мають місце серед письменницької спільноти. Наприклад, колись мені пропонували увійти у Спілку письменників й відтоді я "знаю", що письменником вважається особа, яка написала та видала щонайменше ДВІ книги. Коли я спитала, чому саме дві, бо в мене було більше, то мені відповіли, що одну можна написати випадково, а от коли вже дві, то ти - точно письменник. Не знаю, чи правильна така думка. Однак, найголовнішим, напевно, буде не перейматись таким питанням взагалі. На мою думку, якщо ти не можеш НЕ ПИСАТИ, то ти - письменник. Отже, бажаю всім просто писати те, чого бажає Ваша душа!

Олена Федорова, Теж мене це колись здивувало)
Щиро дякую за коментар♥️
Не можу не погодитися з Вами)

Інші блоги
Нід Хелп.
Ситуація наступна: я автор, який (поки що) пише у жанрі містика/жахи, з віковим цензом у 18+, проте у моїх книгах немає, наприклад: "забороненого кохання", або "кохання до жорстокого боса", або "кохання до жорстокого
Знижка! Маленька брехня заради почуттів.
Вітаю, любі НАТХНЕННИКИ!!! Сьогодні діє НАЙБІЛЬША ЗНИЖКА 20% на неординарну історію кохання "ВОНА МІЙ БОС" Уривок “— Але ти б хотіла спробувати? Хотіла б більшого ніж простий, прісний
Глава 9 та роздуми про мізогінію
Субота - тож нова глава вже вийшла, а це значить, що ви мусите перевірити, що ж там коїться. Насправді, тема мізогінії та сексищму у літературі набула такого розголосу та хейту лиш рік тому, коли Україною почали ширитись
Коли історія здається нудною: чи це знайомо вам?
Привіт, друзі! У процесі написання книг трапляються різні моменти: то відчуваєш захоплення від власних ідей, то сумніваєшся у кожному слові. Ось, наприклад, нещодавно я писав одну з ключових сцен для своєї книги. Уявляєте,
Роздуми
Почала описувати свій вчорашній сон і подумала, що якщо я опублікую цю історію, то мені точно потрібно буде збирати валізи на іншу планету. Подумала навіть про створення додаткового письменницького акаунту, тільки з псевдонімом
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше