Психологічні поради письменникам та письменницям
Психологічні поради письменникам та письменницям
Не став собі за ціль, сісти та написати за раз цілу книгу. Роби маленькі кроки до великого результату. Наприклад, сьогодні я напишу два абзаци, а завтра цілу сторінку. Післязавтра напишу главу, але якщо не буде сил, нічого страшного.
Не свари себе за те, що ти не написала(в) нічого чи зовсім трохи. Ти не можеш 24/7 бути активною(им) та працювати, тобі теж потрібно відпочивати. Ти ж не хочеш отримати вигорання? Отже прислухайся до себе та своїх бажань. Написала(в) тільки три речення - скажи собі, що ти молодець! Бо це вже крута робота, яку не кожен може виконати. Не захотіла(в) писати сьогодні взагалі - скажи собі дякую, за те, що прислухалась(вся) до себе та відпочила(в)! Вміти відпочити - це навичка, яка приходить з практикою. Не забувай про вихідні!
Не тисни на себе, не змушуй себе писати в режимі нон-стоп. Прислухайся до себе та своїх бажань. Підтримуй себе!
Ввімкни ноут або відкрий нотатки на своєму телефоні і почни писати. Опиши свої почуття, думки, те, що бачиш навкруги. Напиши одне чи два речення. Зазвичай, після цього прокидатися натхнення і виходить писати ще й ще. Але якщо далі не пішло - відчепись сьогодні від себе.
Ти не лінива(ий). Ліні нема. Твій мозок не буде щось робити, якщо йому нема у цьому вигоди.
Запитай себе:
Чому мені не вигідно писати?
Чому я хочу писати?
Що для мене письменництво?
Який результат я хочу отримати?
Що я хочу показати у своєму оповіданні?
Чому для мене це важливо?
Не романтизуй роботу письменника і пам’ятай, що це така ж робота, як і інші, а отже отримуй від цього задоволення.
Займись самодисципліною. Наприклад, кожного дня з понеділка по п’ятницю о 17:00 я вмикаю таймер на тридцять хвилин і пробую писати весь цей час, поки таймер не подасть звуковий сигнал про закінчення часу. Якщо після закінчення часу ти все ще хочеш писати - пиши, якщо ні, то ти вже маєш результат за ці пів години далі не мучай себе.
Пиши все що приходить у голову. Не думай над правильно побудованим реченням, після буде час відредагувати. Якщо щось не сподобається, ти завжди можеш видалити, але раптом з цього вийде новий бестселер?
Які події дають тобі натхнення? Може ванна зі свічкою, маленька подорож, відпочинок з друзями, смачна їжа тощо? Випиши собі на аркуш все те, що приносить тобі гарний настрій й натхнення та виконуй це по можливості. Піклуйся про себе та свій стан!
Створи свій талісман письменництва. Знайди річ, яка, на твою думку, допомогає тобі писати, приносить вдачу у письменництві. Якусь особливу твою річ: каштан, який знайшовся на вулиці гуляючи з коханою людину, камінчик із сонячного пляжу з того самого відпочинку, ручку, яку подарувала тобі мама тощо. Коли хочеш писати, бери свій талісман і тримай його поряд, нагадуй собі, що він допомогає тобі.
Якщо не любиш редагувати чи втомився від цього, попроси, когось із близьких тобі людей допомогти з вичиткою. Не бери все на себе. Якщо є можливість заплатити за редакцію - роби це.
Якщо відчуваєш втому, відчуваєш, що щось не виходить у написанні - жалійся! Розкажи комусь, хто зможе вислухати(якщо тобі не потрібна порада, а тільки, щоб тебе вислухали, скажи співрозмовнику про це одразу) або запиши свої переживання у щоденник. Випусти свої емоції, не давай їм накопичуватися величезним сніжною грудкою.
Шукай свої історії навкруги. Слухай історії інших. Дивись на гарне зображення і думай, що трапиться далі, якщо це пауза і зараз натиснути на плей. Уявляй, як події могли б розвиватися навкруги тебе. Твої історії поряд і вони чекають на те, щоб їх записали.
Твоя робота не мусить бути ідеальною. Твоя задача написати свою історію. І вона буде цікавою. Ти знайдеш своїх читачів. Не став за ціль написати одразу всю книгу і видати її. Пиши те, що тобі хочеться і в такому об’ємі, в якому є сили та бажання писати.
Пиши чернетки! Не бійся зіпсувати блокнот.
Зроби ціль - не готова ідеальна робота. Зроби ціль - задоволення від процесу.
Бажаю всім натхнення та отримання тих результатів, який кожен бажає для себе.
Авторка тексту: Ангеліна Александренко©
6 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякую Вам, дуже цінні поради!♥️Треба роздрукувати та повісити в рамку!)
Ангеліна, Ви надихаєте!)
Ангеліна Александренко, ♥️
Якраз сьогодні моя підсвідомість влаштувала саботаж. Я не писала, я гуляла, і вела себе на прогулянці, наче бешкетний підліток))
Олена Ранцева, Це круто))
Хороші поради, Ангеліно. Гадаю багатьом знадобляться. Бо щось забагато було останнім часом скарг на неписун.
Єва Ромік, Щиро дякую за коментар♥️
Класні поради! Якраз вчасно))
Ів Енцані, Дуже рада цьому♥️ Дякую за коментар))
Трохи суперечите самі собі. Спочатку «не змушуй», а потім «взяла себе в руки і займайся самодисципліною»?
Ірина Скрипник, Дисціпліна важливий фактор) там вказано, що, наприклад, кожен день сідаєш та пробуєш писати протягом 30 хвилин, якщо далі не вийшло, то не змушуй) якщо сьогодні взагалі не хочеться навіть речення написати, то ок) я, наприклад, не пишу у вихідні, вихідні - це мій відпочинок) пишу в будні, але якщо відчуваю, що взагалі ніяк не хочу і сьогодні треба відпочити, то просто не пишу) завжди можна робити виключення і прислуховуватися до себе) і тут ще залежить ціль написання, у кожного вона різна: комусь треба за пів року написати роман для видавництва, тоді тут тільки самодисципліна, а для когось це хобі у вільну хвилину)
Ангеліно, дякую Вам за поради! Іноді, коли пишу, забуваю поїсти та попити. Так мене захоплює це заняття, що ні на що не зважаю. Ваші слова буду мені нагадуванням, що іноді корисно відліпитися від комп'ютера та зайнятися чимось іншим або навіть взагалі нічим)
Софія Дудник, Щиро рада допомогти!) дійсно, піклування про себе завжди важливо, але ми часом забуваємо чути себе) дякую за Ваш коментар!)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати