Що таке «зайці» в тексті та як їх позбутися?
Зайцями в тексті називається ситуація, коли у вашому творі точка зору скаче від одного героя до іншого.
Наприклад:
«Олеся не промовила вголос, але затаїла на Михася сильну образу. Вона глянула на парубка, й того ніби вдарила блискавиця: у серці щось кольнуло, думки полишили голову. Дівчина пішла геть, приховуючи, як гірко та боляче їй було на душі».
Тут ми ніби проникаємо в голову то до Олесі, то до Михася. Але наскільки це погано та чи варто щось змінювати?
Точка зору
Нумо для початку розберемося, що взагалі таке «точка зору». Якщо по-простому, то уявіть, ніби за героєм літає камера, яка показує світ його очима (як в відеогрі). За рахунок цієї камери ви знаєте про відчуття, думки та дії свого персонажа.
Загалом можна виділити 2 основні варіанти точок зору:
- від першої особи: «Я подумала, я пішов, я зробило»;
- від третьої особи: «Вона подумала, він пішов, воно зробило».
Якщо брати першу особу, то тут все просто: герой сам розповідає про себе, і якщо точка зору раптом зміниться на третю – буде дуже помітно. А якщо на першу, але іншого персонажа – це потрібно якось позначити, бо читач може й не зрозуміти.
З третьою особою дещо складніше. Автор може й сам не помітити, як щойно описував переживання та думки Олесі, потім раптом перескочив на Михася, а в кінці додав вражень Степана, який взагалі стіну спиною підпирав і не сказав ані слова. Тобто наша уявна камера скакає від одного героя до іншого – це і є той самий «заєць». Наскільки це погано та чи існують «легальні» зайці, яких не треба «відстрілювати»?
Загалом у книжковому світі вважається, що отаке скакання зайців говорить про непрофесіоналізм автора, який не може показати важливі деталі іншим чином, окрім як залізти у голову другорядного героя.
Але при цьому, якщо точки зору мають розділення, наприклад, за главами, то це абсолютно нормально.
Як обійти правила?
Хоча є одна лазівка, яка дозволяє «узаконити» наших непосидючих зайців, і секрет її криється у самому авторові.
Щоб пояснити, як вона працює, нумо знов повернемось до третьої особи. Загалом її можна розділити на 2 типи, які мають ще по 2 підтипи:
1️⃣Обмежена - автор демонструє все з точки зору певного персонажа, можна сказати, що він прив’язаний до нього та не може вийти за рамки його сприйняття.
- об’єктивна - описує лише дії та зовнішні прояви героя.
- глибока - має доступ у його голову, а тому може розповісти про почуття, думки та внутрішні метання.
2️⃣Всезнаюча - все одно, що бог у світі вашої книги. Вона знає все, може за секунду переміститися з одного місце в інше та подивитись, що там відбувається.
- об’єктивна - нейтральний споглядач твору, який описує дії героїв, але не занурюється у думки та глибинні переживання.
- глибока - знає все і вся, може без обмежень розповідати про думки, почуття та настрої різних героїв, від її погляду не сховається нічого.
Саме у всезнаючій третій особі й криється секрет легальних зайців. Якщо той, хто розповідає історію, знає абсолютно все, то може поділитися власним знанням. Але тут мінус в тому, що так складніше будувати інтригу, а усі слова, навіть якщо це припущення, сприймаються як безумовна правда.
Наприклад, у нашій книзі "Місяць, схований за хмарами", точка зору подається від всезнаючої третьої особи, яка є одним з учасників твору. Але при цьому, ця особа переслідує власні цілі, тому може щось висвітлити, а щось приховати.
Полювання на зайців
Якщо ви хочете писати від обмеженої особи, але раз у раз помічаєте, що ваші «зайці» скачуть по головах, маємо кілька порад, щоб їх «відстріляти».
- Уявіть, що на плечі героя постійно сидить заєць, який уважно за ним спостерігає. Він не знає нічого того, що не знає персонаж. Коли наступного разу писатимете сцену, запитайте себе: а на чиєму плечі зараз заєць?
- Пишіть, як пишеться, а вже на етапі редагування шукайте та винищуйте зайців.
- Дайте собі відпочити від готового тексту кілька днів/тижнів/місяців, а тоді з новими силами та менш упередженим ставленням перечитайте написане. Тут головне, щоб ви вже вийшли з того емоційного стану, у якому писали сцену чи твір.
А якщо розумієте, що мисливець з вас ніякий – попросіть друзів, родичів чи редакторів проглянути ваш текст.
А що ви думаєте про зайців у тексті? Це допустимо чи вам не подобається, коли точка зору скакає кілька разів на абзац? А може ви маєте певні умови, при яких зміна точки зору є можливою??
Більше цікавого у нашому Instagram
0 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиВидалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати