Дещо про "добрих" радянських людей

 Один з аргументів любителів совка - ох які люди були раніше. Завжди допоможуть , підтримають . Цього дня 1975 році сталася подія , демонструюча зворотне. 

 

 Через гори до моря 

Вересень . Кінець сезону відпусток. По тридцятому всесоюзному маршруту , який має назву "Через гори до моря" має пройти одна з останніх груп відпочиваючих.

 Старту є вiд поселення Хаджок , а закінчується в Дагомисi. Маршрут серед професійних туристів та альпіністів вважається відверто простим. 

 Багатолюдний , збитий - протоптаний , окультурений ( велика кiлькiсть таборiв , баз) . По ньому навiть школярiв - пiонерiв водили. Про що всi прекрасно знали , i вiдносилися з вiдвертою зневагою до переходу. 

 А гори , такого не прощають. 

  

 Аби по швидше відкараскатися. 

I так , почали формувати групу на перехiд. Група отримала номер 93 , при складi 53 особи. При тому , що нормах група мала бути з десяти - п'ятнадцяти.   

 Життя з нормативно - правовими актами не завжди йде пліч об пліч. Та й совок це була країна де на правила , норми , закони плювали на всіх рівнях  

  Частою була практика поєднання груп. Двi групи збивали в одну . В результаті ті хто мали вести 10 -15 , вели 20 - 30. Але 53 особи , однією партією , це навіть для радянського тотального безладу занадто . Як так сталося ? 

  Кінець сезону. Людей лишилося не так багато. Основний склад гiдiв та інструкторів з тимчасово найнятих на сезон робітників. У них , як i у відпочиваюх  , також закінчуються відпустки. Притому що подавляюча більшість - вчителі , викладачі , або взагалі студенти. На початок вересня , гостро став кадровий голод. 

  Керівництво вирiшило не заморочуватися зайвого. Збили людей в мінімальну кількість груп , хай швиденько по "дитячому" маршруту пройдуться , по домах роз'їдуться та закінчимо вже сезон. 

 

  Проблеми пiдготовки    

 Гiдом був призначений Олексiй Агеєв.  Досвiдчений гiд , альпiнiст , професiйний турист. За п'ять днiв вiн провiв декiлька малих походiв , аби група звикла до клiмату та навантажень. Також Агеєв боровся з пиятикою . 

 Треба сказати що справа це була важка , та й по сутi завiдомо безнадiйна. П'ятдесят три особи. За всіма не услідкуєш. До того ж основна маса приїхала потеняться по горах , поїсти кашу з вогнища , та прибухнути під спiв гiтари. 

 Але основний прокол був не в цьому. Через величезну кiлькiсть людей , не вдалося створити єдину команду. Вiдпочиваючи розiйшлися по групах , за принципом земляцтва , чи якихось інтересів. Що згубно для гір. 

 

Замiна гiда та кiнець дисциплiнi

 Все б , не зважаючи нi на що , могло б обiйтись якби досвiдчений гiд  продовжував вести групу. Але для Агеєва походи були офіційним підробітком на літо. Основна робота - шкiльний учитель.  Початок начального року , у школі вже вимагають починати заняття. То ж вiн лиша роздуту групу на двох помічників - Олексiя Сафонова та Ольга Ковалюва. 

 Студенти з Донецька,  як i їх керівник , знайшли підробіток на лiто. Вони мали певний досвід туризму , але не мали жодного інструкторського. Вони взагалі не мали права вести групу.  Але , як зазвичай в совку , всього на всіх  не вистачало . Тож довелося йти з тим хто є. 

 Додайте до цього вiк iнструкторiв. Бiльшiсть учасникiв були банально старше. До того ж те , що одна з інструкторів - дівчина.  Навiть  зараз , не зважаючи на курс до цивілізованого свiту , часті прояви сексизму та статевої дискримінації.  В темну радянську пору фраза -"место женщини возле плети ", була чи не офіційною . 

  Як результат - якщо  вiд досвiдченого iнстуктора хоча б ховалися , то при молодi бухали у відкриту . Будь-які спроби навести хоча б якийсь лад, завершувалися відправкою по маршруту "русского военного корабля". 

 

 Невдало вилiзший день народження 

 Цього дня 9 вересня 1975 року , стадо відпочиваючих , попхало в гори. Спочатку все йшло по плану. Отримавши продукти , розділили групу на дві частини. 

 До місця ночивлі дійшли без якихось пригод. Розбили табір. Намети , багаття , святкова вечеря на честь першого дня i... день народження у одного з учасників переходу. 

 Пизнiше , бiльшiсть з виживши , навiть не могли згадати на чию честь напилися. А пили , до втрати свідомости. Інструктора , просто махнула на цю вакханалію рукою. 

 

 Похмiльний перехід 

По плани , пiдйом мав вiдбутися зi свiтанком. Зходу зiбратися , i пiти. Але на приведення п'яних тiл  ,в бiльш - менш прямо ходячий стан , пiшло три години. 

 За цей час , погода почала псуватися. Нависали хмари , підіймався вiтер,  температура  стала різко падати. Проте маршрут був легким.  Звичайний час проходження - 1 година. Тож гіди , особливо нічого не боячись,  підняли людей на перехід. 

 

 Сніжний  шторм  

В намічену годину  вкластися не вдалося. Група далеко не самих швидких людей , сильно розтягнулася . До того ж погода стала псуватися , набагато сильніше чим розраховували.  Під час початку підйому пiшов дощ. Кам'яниста порода стала слизькою . Температура різко впала , а згодом повалив сніг.   До того ж почав дути  сильний, штормовий вiтер. 

  Відпочиваючи приїхали на Кавказ , розраховуючи ще на теплу погоду . Особливо теплими речами ніхто не запасався. Люди не розраховували на таку погоду.Гiди - студенти , якi самi лише другий раз йшли по цьому маршруту , гадки не мали що робити. 

  I так не просту ситуацію , ускладнило ще й те , що  група вже вибралася  в гірську зону. Лісопосадка , яка хоча б якось закривала б вiд вiтру , лишилася позаду.  Тим часом погода погіршувалася. Дрібний сніг перейшов у снігопад.  Видимість впала  до пари метрiв.  Вiтер піднявся до такої сили  , що буквально здував людей з ніг. 

 

 Розкол групи 

 Як уже було сказано,  група єдиною  командою не стала. Люди здружилися група по декілька осiб, i самостійно старалися  вижити. Проте треба віддати належне гідам. Ковалювiй та Сафонову , в снігопад , по слизький дорозi, яка на додачу вже встигла взятися кіркою льоду ,  вдалося зібрати людей. 

 Постало питання - що робити? Гiди стали його обговорювати.  Прямо посеред дороги , в ураганний  вiтер. Не знайшовши вiдповiдi , стали консультуватися у замерлих , переляканих,  дезорганізованих людей. 

 Бачачи що гiди самi нічого не знають , люди остаточно перестали їх слухати. Група розкололася на декілька менших , з більш авторитетними лідерами.  

 

 Шлях до стоянки пастухів  

 Одна з груп , яку очолили все-таки прийнявши рішення гiди ,вирішила повернутися назад , але змінити маршрут. Зовсім поряд , в парi сотнi метрiв знаходилася стоянка пастухів.  Готуючись до підйому , вони бачили дим з труби. Гiди розраховували на те , що пастух не вижене стадо в таку не погоду. Як мінімум там був запас дров , та укриття від негоди. 

 Похід це був пекельний.  Дорога проходила по обледенілій кам'янистий поверхні, при ураганному  вiтрi в лице. Густоростучий колючий чагарник не давав можливостi обпертися руками.  Видимість стала ще гiшою. В бурi люди втратили зоровий контакт один з одним. 

 Але не зважаючи на все , людям вдалося вийти до стоянки пастуха. Спуск зайняв півтори година .  Хоча й не без втрат. 

 

 Кинутий над прірвою 

 Доходячи до місця , поривом вiтру , в провалля  знесло Семена Буджарського. Йому дивом вдалося зачепиться за виступ в скелі. 

 Його "друг" Микола Загорянський спочатку кинувся за ним. Але Семен вiдповiв що не треба. Сам все одно його не витягне , йди краще за підмогою . Пообіцявши повернутися з підмогою , Загорянський пішов . 

 Опинившись в теплiй хатi пастуха , Микола Загорянський "забув" про свого друга. Пізніше , слiдчому на допиті вiн скаже :

" Я припускав, що він уже мертвий" 

 Коли буря вщухне , будуть почати пошукові роботи. Одна з груп , обмежуючи маршрут пересування туристiв  дістане тіло Семена Буджарського.  

 Судово- медичина експертиза встановить , що смерть настала мінімум через день пiсля того, як "друг" пішов по допомогу. 

 

" Нi ногою з тепла" 

Вiдразу по прибуттю ,Олексiй  Сафонов відправився на пошуки вiдбившихся вiд групи. Але йому вдалося знайти всього трьох . 

 Мiсцевi пастухи , не зважаючи на наявність лише однієї  пари теплого взуття на двох ( така погода на початку вересня , навіть  місцевих застала зненацька ) прийняли участь у пошуках. 

 Один з пастухів , Одинцов Вiталiй,  знайшов трьох дiвчат. Двох вiн привiв , а от третя завалилась в провалля. Привiвши дівчат до хатини , вiн попросив допомогу , аби витягнути третю. На що отримав відповідь: 

"Ми нi ногою з тепла" 

 

  Зігрівшися вирушили на пошуки

Плюнувши на таких помічникiв , пастух пішов сам. Недалеко вiд свого житла , вiн знайшов ще двох людей, якi вiд холоду вже не мали сил йти. 

 Повернувшись до хатини, вiн знову попросив про допомогу. Хай хоча б привели тих , хто поруч . У відповідь - повний iгнор. 

 Це вивело з себе Одинцова . Буквально кулаками i пинками, вiн  виштовхав двох здорових чоловiкiв з хатини. Вказавши напрямок,  повернувся до звалившоїся дівчини. 

 Цi два кадри , потинялися певний час місциною . Потом повернулися, зi словами : 

"Ми нікого не знайшли"    

 

 Соколиний  "подвиг"

Одну з груп, яка самостійно вибиралася до будинку пастуха" очолював " Олексій Соколов. Його люди вибивалися з сил , благали  не кидати вiдставших. На що отримали відповідь :

" Ви полежiть.  Ми за вами повернемося" 

 Але як тільки опинився в будинку , відразу заліз пiд ковдру та заснув. Дорогу , з його групи , не пережило п'ятеро.  На що цей " герой" дав наступні пояснення: 

"Якби ми всім допомагали, то трупiв було б бiльше

 

 Сiмка нелюдiв 

 Особливо ця iсторiя стала вiдома завдяки дiям групи під керівництвом кандидата технічних наук , досвідченого туриста Трофима Iвановича Зотова.Бачачи розгубленiсть гiдiв , вiн , будучи більш досвiдченим та  пiдготовленним вiрiшує все-таки. Здійснити перехід.     

  Його розрахунок був наступний - зараз відкрита мисцевiсть на горі продувається вiтром. Перебравшись через гору , уже сама гора дасть частковий захист вiд опадiв. Плюс за горою починався лiс. Додатковий захист вiд стихії. Переночувавши ,  на ранок можна було продовжити  дорогу згідно з планом. 

  Сформувавши свою групу з семи чоловік , i почав підйом. Дорогою до нього пробились ще двадцять осiб . Про що думав найстарший з групи як по вiку (43 роки) , по становищу в суспільстві ( шанований викладач) , по досвіду гірських сходжень ( в його активi ряд підйомів  найвищої категорії  складностi)? Про те як вивести людей ? Аж нiяк. Його ... захоплювали краєвиди. 

З власноручних(!) показів Трофима Зотова : 

" Спуск був вкрай важким , i зайняв півтори години. Декiлька разiв менi доводилось зупинятися ,аби перепочити та обернуться . Снiг на травi , створював заворожуючи пейзажі" 

 Спустившись в низ почали розкладати багаття , готовить їжу , розтирати обмороженi кінцівки спиртом. До них почали підтягуватися iншi виживши . I тут почався самий треш. 

 Цi семеро ... людьми таких назвати важко , відштовхували замерзаючих  людей вiд багаття. Розiйшлися  на невеликi вiдстанi , вони знаходили виживших. Але замість допомоги , роздягали людей , забирали їжу , медикаменти i кидали замерзати на смерть. 

 Ось як пояснив свої дії  один з учасників семерики  Віктор Сажанцев :

"Ми не мали розплачуватися за легковажність інструкторів. Я був впевнений що допомоги чекати нема звідки, i розраховував тiльки на себе . " 

 Слiдчий : 

-Уточнiть , на кого мали розраховувати тi, у кого було менше сил чим у вас?"

 Сажанцев : 

- Головним фактором , який призвiв до трагедії була відсутність волі до життя у загиблих. Хто хотів вижити , той вижив

 Остання фраза в протоколі допита була власноручно обведена Сажанцевим , i тричі підкреслена. 

 

Нема прохання = нема допомоги

Цікавий , навiть показовий факт . Перед групою 93 , йшла група 92 . По плану вони мали з'єднатися , i фiнiшувати разом. 

 З протоколу допита інструктора Геннадія Беляєва : 

- Я був iнструктором 92 групи . Ми прийшли  днем раніше , i мали дочекатися 93 . Вона не прийшла до визначеного часу .Ми думали вони укрилися в поселеннi Армянськом" 

Слiдчий :

-Ви не допускали що групу спiдкала бiда? 

Iнструктор Беляєв: 

-Такий варiант не виключався .

Слiдчий:

- Чому ви не пішли їх шукати ?

Iнструктор Беляєв:

- Мене нiхто не запрошував . 

Слiдчий:

- А хто вас мав запрошувати ? 

Iнструктор Беляєв : 

-Я не  знаю. " 

Якщо в 92 групи є хоча б якесь виправдання , то в 94 все зовсім по iншому. Тут, знову дамо слово документам. 

 З протоколу допити Сергія Борзенка , iнструктора 94 групи:

 Питання: 

-У вашій групi було багато хворих? 

Вiдповiдь 

-Хворих не було . Лише здоровi та фiзично витривалi. 

Питання: 

-Чи виникло у когось з ваших туристiв бажання допомогти потерпілим? 

Вiдповiдь : 

- Такого розпорядження туристам не давалося. 

Питання :

- Ви не лише не пішли на пошуки , але й забрали з собою продукти , льодоруби , теплі речi. Хiба ви не розуміли що вони знадобляться потерпілим? 

Відповідь : 

- У нас просили лише горiлку. Як би нас просили про допомогу , чи продукти , то ми б не вiдмовили. 

Питання : 

- А хто вас мав просити? 

Відповідь: 

- Не знаю.

  Ось як зустрiч з 94 групою згадував пастух Одинцов:

"Бачу - люди йдуть , я до них

- Горілка є ?- питаю 

-З самого ранку - заявив хтось з натовпу. 

-Розтерти - киваю на обморожених у хатi. 

 Вони походили хвилин двадцять,  потiм розвернулись i назад пiшли.

  Повернувшись на базу , 94 група навiть не повідомила про бiду що трапилася з 93 . 

 

 Про рятувальну операцiю.  

Треба уточнити про рятувальну операцiю. Єдиною живою  туристкою  яку знайшли рятувальники була Світлана Витрикуш. Її разом з Михайлом Остапенко знайшов поряд з хатою пастух. Їх мали забрати двоє вигнаних пинками з хати. 

 Михайло замерз першого ж дня. Світлана з гілок складає шалаш i три днi ,вірячи в те що її знайдуть без їжі , теплого одягу трималася до початку пошукових робіт.

 Вона була врятована відразу після початку рятувальної операції - 13 вересня. Сніжна буря почалася 10 вересня. Закінчилася 11 . З 11 по 12 вересня чиновники чекали , може група сама вернуться. Ніхто не хотів брати на себе відповідальність , тому тягнули з початком рятувальної операції.

 В совку ж як було - якщо сталася надзвичайна ситуація,  відповідальний товариш такий то , проходь на нари. Якщо Надзвичайна ситуація велика , тоді керівництво по вище  слiдом. Реально винних ніхто не шукав , сажали відповідальних. 

 Ну а кому хочеться сидіть?  От i отримали совкову звичку - все своїми силами "порiшать" , або ж по тихому. Нi першого , нi другого зробити не вдалося. 

 

 

 В наслідок цієї трагедії 21 турист замерзли на смерть. Двадцять одна людина , через байдужiсть своіх же товаришiв назавжди залишилися в горах. 

 Ось така вона , реальна советская " помощь,  взаемовыручка та подержка" . Ось такi вони , "советские люди " у всій своїй красi . 

 Пишить в коментарях , як вам  історія . 

2 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Єва Райн
09.09.2023, 21:43:52

Жахлива історія. Просто немає слів. Совок -- то страшний монстр, але й там були люди,а були істоти. Тут, здається, 90% групи були саме істотами. Дякую за блог, Лео!

Лео Нур
09.09.2023, 21:54:30

Єва Райн, Основна маса , були саме що істоти(((

avatar
Наталія Ковган
09.09.2023, 20:46:06

Я завжди хапаюся за голову, коли чую, що при совку було офігенно. Найгірше, що саме молоді люди так думають...

Лео Нур
09.09.2023, 20:54:49

Наталія Ковган, Батькiвся , а ще бiльше бабусiв та дiдусi, ностальгiя. Нажаль , сприймають на вiру, не напружуючи себе перевiрити слова (((

Інші блоги
Купуй книги - допомагай ЗСУ! Важлива акція
Друзі! На Букнет стартувала благодійна акція на підтримку Збройних сил України. На всі кошти від покупки зазначених нижче книг до 28 лютого включно будуть придбані дрони для 125 бригади ТРО ЗСУ. ДО ПЕРЕЛІКУ КНИГ Акція
Боюся, що він дізнається правду...
Дві дуже приємні знижки сьогодні! Невинна для Суворого - Ти в зад моїй тачці в'їхала. Січеш чим розплачуватись будеш? – Бандит накриває своєю тінню. Змушує від страху стиснутися. - Ні? - Я й справді не розумію. - Отже,
Доброї ночі!
Маю ще одну знижку на історію. Дівчинка Ворона - Ну що, візьмеш мою дочку? - А тобі її не шкода? Адже зламаю. - Зовсім від рук відбилась. Але впевнений, що ти зможеш її перевиховати. - Добре подумай, потім шляху назад не
Новинка й день народження
Вітаю, мої любі! Вашій авторці сьогодні виповнилося аж 38 рочків:))) І свій новий особистий рік вирішила розпочати з публікації новинки. Кому сподобалася "Сповідь Сліпої гори", то дуже сподіваюся вас не розчарувати
Смачна магія. День другий
Вітаю вас, друзі! Отже, з минулого разу є четвірка лідерів: обкладинки 2, 5, 9 та 15. Сьогодні розпочну з 16, щоб не заплутатися. Тож, поїхали! 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.. 25. 26. 27. 28. 29. 30. Запрошую
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше