Відгук на книгу "Тихіше води, нижче трави"
Вітаю вас, мої хорошенькі)
Сьогодні я знову до вас з відгуком на книгу Тетяни Гищак "Тихіше води, нижче трави".
У рамках марафону https://booknet.ua/blogs/post/363457. Користуючись нагодою хочу подякувати організаторці, бо мені постійно трапляються книги від яких я в захваті.)
Анотація дуже влучно передає зміст і ціль всього твору. Скільки у ній речень — всього лише три? І два з них запитання. Але вже від неї починаєш шукати відповідь і включати мозок)
Обкладинка мені дуже подобається. Вона незвичайна і таємнича. Наскільки я знаю, пані Тетяна лікар. Так от в мене виникає питання, а чи не офтальмолог часом?)) Бо відчула себе в кабінеті лікаря у якому мені перевіряють зір. Бо з телефону буквочки трішки задрібні, добре, що назва написана ще й з боку. Ну трішки б більший шрифт))
Твір належать підлітковій прозі, але більш ніж певна, що підійде він і для старшої категорії людей. Бо історія зовсім не проста і зовсім не очевидна. Вона глибока, емоційна і така що пронизує.
Головними героями виступають школярі, але їхнє мислення мені більше тягнуло на студентів, як мінімум. Дуже розумні діти. Головним лідером класу є Гліб Лавров (і до речі фамілія йому ідеально підходить, бо він сам на себе надів лаври). У хлопця зовні прекрасна репутація, ох, але що ж там діється всередині. У ньому проявляються риси, які одразу є дзвіночками не волі, як він сам собі думає, а якраз таки рабства. Рабства своїх таємний недобрих бажань, які керують ним, а не він ними.
Знаєте у головного злодія цього світу(маю на увазі Люцифера) проявилися кілька недобрих рис, які привели його до падіння. Гордість, жага влади і рівності Богу, прагнення керувати. Так, от все це є і в пориваннях Гліба. Він пускає бісики очима всьому класу, діє хитро, наче змій і дуже біснується, коли хтось йому не підкоряється. А такі знайшлися!
В цю компашку входить новий учень — Андрій Єрьоменко, нічим непримітна сіра мишка Аня, та жиробасик Жора. Чесно вам сказати, навіть не знаю хто з них всіх мене захоплює найбільше. Мабуть, таки Жора. Хоч на початку він видається найслабшим, так би мовити, дзвіном у цій групі, і навіть сам Андрій не ставить на нього великих сподівань, проте з часом цей хлопчина вас добряче здивує.
Та все ж, головним героєм таки виступає Андрій. У нього батько суворий, проте справедливий. Матір Андрія живе у Лондоні і у неї давно інша сім'я. Наразі, Андрій проживає саме з батьком. Із-за конфлікту в минулій школі батько Андрія ставить йому умову — два місяці бути тихіше води, нижче трави. Або іншими словами автора, не пхати свого буратінячого носа куди не слід, бо тато Карло йому того довго дерев'яного носа відріже і надає тою дубиною по одному місцю. І плюс до всього хлопцю не світитимуть заняття із боксу, яким Андрій горить займатися.
Як на зло, у новій школі, дехто так і хоче підпалити нашого Буратіно своїм пекельним вогником. Гліб розпочинає справжній булінг проти хлопця, і грозиться й іншим влаштувати "темну", якщо не допомагатимуть. Тільки от не виходить зламати Буратіно. Бо Андрій живе по принципах волі, а Гліб по принципах вседозволеності. І ні, ці поняття, ну аж ні як не тотожні, вони кардинально різні.
До речі, бісиком Гліба я називаю не просто так. Виявляється хлопчина належить до секти сатаністів, а там вже точно люблять робити "темну". І знаєте, дочитавши твір видається, що зло залишилося без наказаним. Але це не так. Зло може вигравати багато битв, але воно ніколи в кінці не буде переможцем.
Про почуття, які тут теж є. Аня, відчуває, що закохується в Андрія. І як то є у дівчат кожне слово чи фразу сприймає як натяк. Вариться в здогадках, подобається вона Андрію чи таки ні. Андрій же точно відображає чоловічу сторону почуттів, він стриманий, але не холодний. Може інколи грубити, та все ж не грубіян. І якщо йому таки вдалося вберегти свого носа від проблем у школі, то перед коханням вже точно безсилі всі) навіть такі суворі дядьки, як його батько.
А ще мені дуже припав до душі такий персонаж як Аркадій — це директор школи. Він завжди діє обережно, і йому вдається розв'язувати найскладніші конфлікти.
Прочитавши книгу, мені видається, що вседозволеність неодмінно призводить людину до рабства. Вводить в ілюзію свободи, затягує в тенета зла і людина врешті-решт втрачає контроль над своїми "вільними" діями. У той час, як воля ніби має багато обмежень і бар'єрів, але здолати їх можуть лиш справжні люди, а слабаки їм заздрять, от і біснуються. Набагато легше дозволяти собі все, що хочеться і набагато важче стримувати себе від всього, що хочеться. Справжня свобода не у вседозволеності, справжня свобода у вмінні дозволити собі бути інколи слабким перед людиною, яку любиш. У вмінні захистити, а не принизити слабких. У той час, як вседозволеність робить людей рабами, свобода звільняє людей.
Андрій, Аня та Жора обмежували себе рамками людяності, у той час, як у Гліба взагалі не було рамок. І робив цей бісик "темну" бо світлої він і не знав, та й не хотів знати. Рамки моралі, поведінки, пристойності придумали зовсім не слабаки й не раби, їх якраз і створили для того, щоб витягти людину з рабства її "темної" душі і бажань.
Раджу прочитати книгу Тетяни, єдине рабство в яке ви попадете, це сюжет твору)) Немає нічого ціннішого у людини, як свобода, це особливо гостро відчувається зараз в час війни. І зараз якраз чітко видно і те, до чого призводить вседозволеність без рамок, без моралі, без душі.
Будьте вільними! Живіть у світлі. Вчіться у школі життя. Не принижуйте слабких. Це зробить вас сильними.
5 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиІнно, гарна рецензія! Стосовно шрифту то його можнарегулювати самому в додатку Букнет.Як цікаво як? Напишу десь приватно.
Оля Пасічник, 0632289069)
Цікаво ви описали цей твір. Ваші слова змушують звернути увагу на книгу))
Валерія Оквітань, Дякую вам)
Добавлю ще про Жору. Він - самий головний герой, хоча на перший план виходять інші. Він найбільше змінюється протягом повісті, саме він "рубанув дракону яйця" і це він насправді "тихіше води-нижче трави".
Тетяна Гищак, Клас!) Бо саме Жора мені дійсно найбільше припав до душі)
Дякую за рецензію!
Для себе вважаю самим цінним, коли мої роботи спонукають читача до роздумів і висновків. Про зв'язок вседозволеності і рабства якось не задумувалася, але виходить що дійсно так.
Щодо офтальмології, то я педіатр) Мабуть, тому і герої мої більшістю ще не виросли з дитячого віку. Діти дорослішають дуже по-різному. Хтось в 14-15 років ще дитина-дитиною, але є й такі, що деяким дорослим до них далеко. Максималізм, відсутність досвіду, формування особистості робить цей вік цікавим для виразу якихось ідей.
А над більшими буквами подумаю)
Тетяна Гищак, О так, підлітки дуже цікаві особистості) Вони дійсно бувають дуже різними.
Щодо офтальмолога це жарт) хоча букви дійсно трохи мілкі. Успіху вам) у творчості і у роботі з підлітками і не тільки))
Чудовий путівник по твору. Читала. Проблемний твір. Частіше зараз треба говорити про людяність, особливо підліткам.
Ксенія Демиденко, Дякую, Ксеніє) про людяність варто нагадувати всім, навіть собі
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати