Від автора автору (флешмоб порад)
Привіт, друзі) Щось я так дивлюся, колегам зайшов мій блог шкідливих порад, що точно доведеться робити другу частину. Проте це трохи згодом, а зараз поговоримо про те, як дійсно зробити свої книжки трохи краще)
До речі, якщо все ще думаєте,
- чи варто ділитися з читачами власною мудрістю - тиць сюди (порада від Ганни Зюман)
- чи варто підтягувати матчасть перед тим, як щось писати - переходь за посиланням (порада від Єви Райн)
- як, саме, написати текст, якщо, думок більше, ніж, літер?!... - за порадою то техніці написання йди до Роми Аріведерчі
Я ж хочу поговорити про те, як обирати жанр для вашого майбутнього бестселеру.
Тут, певно, варто уточнити, що мова може йти про жанр, у якому ви пишете, і про жанр, який обираєте, коли публікуєте книгу.
Почнімо з першого
Хочете ви, чи ні, але коли у вас “накльовується” історія ви вже розумієте, у якому жанрі писатимете. Звісно, якщо ельфи в космосі шукають вбивцю капітану шатла, на якому всі врятувалися після загибелі планети й закохуються, бо лишилися єдиними представниками своєї раси, то тут, как би, можливі варіанти, але, в основному це не так. Будьмо реалістами.
Насправді моя порада - для початку визначте основу своєї історії, а потім вже дивіться, до якого жанру воно більше підходить. Тобто дивитися по факту, а не підганяти під стандарти (якщо це не законодавчі обмеження). Тут варто зважати на:
- чи підпадає під категорію 18+ (це дуже важливо, бо інакше книгу можуть заблокувати)
- який вік героїв (натякну - чоловік та жінка 40+, хай би там що не казали ВООЗ, то вже не молодіжна проза, а студенти - то не підліткова)
- чи є у вашій історії любовна лінія, та яке місце вона займає (якщо її немає, чи вона займає не основну роль - сміливо можете відмовитися від декількох жанрів типу СЛР, наприклад)
Щодо всього іншого, гадаю, трошки легше розібратися (фентезі, фантастика, жахи й тд).
Тепер поговоримо про те, як обирати жанр, коли публікуєш книгу
Для початку, якщо побачили пораду типу “обирайте жанр, де менше конкуренції” - одразу ж закриваєте ту сторінку і видихаєте, що б не дай боже така дурниця не відклалася у ваших мізках. Не всі читачі обирають книги за жанрами, але більшість з них дивиться, який саме жанр має обрана ними історія. І в той момент, коли він відкриє бойовик чи жахи та зрозуміє, що то відверта…ні, не еротика, а маячня, яка не відповідає вказаному жанру, то скоріш за все він одразу ж закриє книгу, навіть якщо там буде найромантичніший за всю історію існування людства СЛР. Мало того — в такому випадку ви позиціонуєте себе як некомпетентний автор, який навіть не розуміє основи основ, що вже казати про щось глибше? Крім того, в такому випадку ви просто не знайдете свою ЦА, бо вона точно не додумається шукати вас деінде…
Виникли сумніви, щодо того, які краще жанри обрати (якщо вони відповідають дійсності) - порадьтеся з колегами чи адмінами. Ніхто з нас не кусається. Принаймні поки)
А наступною прошу поділитися власним досвідом Камілу Дані)
Сподіваюся, вам була корисною ця порада)
P.S. Забула ще сказати - останні роки ледь не з кожної колонки звучить монотонна мантра - книжки про кохання - то зло. Еротика - аморальне порно й подвійне зло, яке взагалі не має право на життя. Всі ці книжки буцімто сміттєві баки, які принижують читачів, викликають деградацію та смертельні конвульсії мозку. Так от... забийте! По-перше, це все не так, і не нам з вами вирішувати, що обере читач для власного дозвілля, а, по-друге, якісна історія буде якісною не через відсутність чи присутність кохання.
І моя особиста думка - хвиля ненависті до СРЛ та подібних книжок - то вже просто мейнстрім.
15 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякую. Теги й жанри - то найважливіша штука для того, щоб автор і читач зустрілися. Я зараз експериментую зі зміною жанру в процесі написання. І можу точно сказати якщо це не з дослідницькою метою, то не раджу.
І ще - чистих жанрів практично не буває. І тому на Букнеті можна обрати два - основний і допоміжний. І ще є три теги, за ними теж шукають. Кожне невірне слово в тегах відрізає від вас потенційних читачів, а кожне правильне - додає.
Про теги можна (і навіть треба) написати окремий блог. Але зараз не маю часу.
Щодо гайпу навколо любовної лінії в книзі - ну не вміють люди писати про це (як і про еротику) або то у них травма якась. Звісно "в житті" є люди, які не відчувають потреби в кохання. І звісно про них теж можна (і треба) писати. Бо це цікаві виключення. Але удавати, що в історії на 300 тис. символів можна відтворити реалістичний світ без того, щоб герої віком до 100+ не відчували або не згадували кохання, закоханості, статевого потягу і т.п. або дискомфорту через відсутність цих почуттів ? Та ладна. Жанр буде - ненаукова фантастика. І до реалістичності не матиме жодного стосунку.
Рома Аріведерчі, То ви собі те бажаєте. А кохання багато де в світовій літературі не зустрічається. Тож прийміть світ таким яким є і буде вам щастя. Нехай щастить в ваших вологих мріях.
Дякую за корисні поради. Але що робити тим, хто почавши писати книги, закинув читати книги?) Ви можете це якось прокоментувати?
Олена Блашкун, Так, дякую. Сподіваюся ця відпустка не затягнеться)
Так, цілком погоджуюсь з автором. Корисна порада. А що робити тим, у кого ельфи на зорельоті шукають вбивцю капітана? В бібліотеках список жанрів дуже обмежений.
Лев Степовий, "Аріас" Зюман вже читали?)))
Корисна стаття. Ще й з гумором)
Лев Степовий, Дякую, рада, що вона була для вас корисною)
Щось у мене голова задиміла...Єльфи шукають вбивцю капітана на шатлі...А до чого тут еротика?Вони що голі бронзяють по Всесвіту?
Олена Блашкун, Як не вмер так здох.
Гарні поради , дякую) Для правоти слова , треба сказати що не тільки на любовні романи накидаються, а й жахам міцно дістанеться. До речи - ельфи на космічному кораблі, це ви сильно. Задумали наукову фантастику?))))
Лео Нур, То була випадковість))
З задоволенням почитала блог) Щодо незадоволених СРЛ чи еротикою, то популярне привертає і таку увагу))
Хай живе кохання і в житті, і в книгах! :D
Аврора Лимонова, Так і буде))
Дякую))
Хороші поради. Щодо ненависті до СЛР, то скажу так – за моїми спостереженнями це найбільш популярний жанр серед читачів. Якщо його читають, то й писати потрібно. Немає поганих жанрів)
Я, звичайно напевне, ніколи не напишу СЛР. Але це діло таке. Кожному своє. Творчість повинна приносити задоволення, в першу чергу. І, якщо я отримую кайф, пишучи історичний роман, то хтось насолоджується, коли творить у жанрі СЛР. Чи будь якому іншому.
Головне усім нам натхнення і мирного неба над головою.
Мак Карсегі, Дякую))
Оо бачила книгу, де радили обирати жанр з найменшою клнкуренцією. Довго сміялась)) Дякую за гарний мануал по вибору жанру. І з P.S. повністю згодна)
Рома Аріведерчі, О, ну то вже багато "думати")) Комусь може на дві думки одночасно "оперативи" не вистачити)
Чудова порада!
Тая Стрельцова, Дякую)
І з P.S. я теж згодна.
Гарна порада. Бо часто дійсно зтикаєшся з тим, що автор тупо ставить книгу у жанр "що першим побачив". Але й обрати саме свій жанр не так вже й легко, бо на БН досить обмежена кількість жанрів. А їх же...
Ганна Зюман, ага)
і це ж лише поверхнево згадали...)
(З дозволу автора блога)
Якщо є бажання таки розібратися у жанрах фентезі, пропоную зазирнути до моєї серії блогів під назвою "Види фентезі. Короткий огляд". Самих видів, до речі, більше сорока ;ь
Друга картинка не відкрилася.
Дякую за згадку іду писати))) але ти знаєш))
До речі жанр це тема. Особливо коли ти заходиш на СЛР а там твір за п'ятий клас, тож швидше то дитяча література.
Фсьо, я пішла))
Каміла Дані, біжи-біжи)))
Так жанр часта біль)
Ліка Радош, Ага)))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати