Підліткова проза. Огляд
Пропоную невеличкий огляд, який стосується підліткової літератури, що викладена на цьому сайті.
Мабуть ніхто зі мною не буде сперечатись, що це один із найбільш обділених увагою жанрів на Букнеті. На момент написання цього огляду з тегом "підліткова проза" я нарахувала 237 робіт, в той час, коли тег “любовний роман” стоїть у 3623 робіт — а це у 15 разів більше. Якщо бути точним, то любовний роман посягнув і на підліткову прозу, забираючи собі 35 робіт з 237. Це означає, що творів, в яких на перший план виходить не любовна історія, серед підліткової прози — 202.
Можливо, якось я і прочитаю всі ці твори, але поки що проглянула тільки вісім.
Це твори, що входять в топ двадцять і їх автори відгукнулися на мою пропозицію. Інші топові автори або проігнорували пропозицію, або її просто не бачили, бо рідко з’являються на цьому сайті.
Про що ж ми пропонуємо читати нашим підліткам?
Ксенія Деміденко "Позитивна дитина" https://booknet.ua/book/pozitivna-ditina-b402469## створила гарно приправлену гумором розповідь про пригоди Катьки — зірви-голови, яка виросла в “колгоспну” еру. Самобутній сільський антураж, живі герої покликані показати читачеві-підлітку, що колись існувало безліч цікавих варіантів як провести свій вільний час, щоб не сидіти сиднєм біля комп’ютеру. Згодна, що зараз діти не знають чим зайнятися, коли виходять на вулицю. Дівчата ще якось граються, а от хлопці збиваються у зграйки й обговорюють всі ті ж комп’ютерні ігри. Чи зможуть пройнятися цим підлітки? Напевне, вони спитають у автора, а якщо б у Катьки були можливості пограти з планшетом або приставкою, чи відмовилась би вона на користь подорожей до скотомогильника? Різні епохи, різні можливості. Думаю, що сучасні діти здатні робити шкоду не гірше за Катьку.
Наступними я прочитала три короткі твори, які за збігом обставин подавалися на конкурси. Можливо, своїм виникненням вони завдячували саме цим конкурсам. Ксенія Деміденко ("Познайомимось, відьмочко" https://booknet.ua/book/poznaiomimos-vdmochko-b408870## ) знайомить нас з дівчинкою-підлітком, яка має імідж відьми, бо з людьми, що її оточують виникають різні неприємності. Хлопчик-підліток закохується, але відьмочка зникає, намагаючись вберегти його, бо сама вірить, що здатна приносити нещастя. Пару років потому вони знову зустрічаються і з’ясовується, що ніякі чари не можуть пересилити справжнє кохання. Виявляється ніщо не заважає писати про перше кохання, не перетворюючи твір на любовний роман, і при цьому користуватися успіхом у читачів.
Мар’яна Доля піднімає актуальні теми: будь собою, не намагаюсь стати кимось іншим (“Новенька” https://booknet.ua/book/novenka-b348690 ) і знову ж таки — про ілюзорність віртуального світу і переваги світу реального (“Ідеальний партнер” https://booknet.ua/book/dealnii-partner-b244541 ). У них також немає тегу “любовний роман”, бо крім симпатій між молодими людьми, на перший план виходить ідея, що тягне за собою певні роздуми. Ідея, правда подана “прямо в лоб”. Але у кожного автора свої шляхи достукатись до читача.
Ольга Іваненко (Ольга Джонс) має фентезійно-пригодницьку серію, в якій на даний час дві частини: “Канікули на Сфері” (1 том) https://booknet.ua/book/kankuli-na-sfer-b250071 Ольга “Звір з підвалу” (2 том) https://booknet.ua/book/zvr-z-pdvalu-b371932 . Мабуть автор — фанатка Гаррі Поттера, бо маємо школу з професорами, магічними тваринами, таємницями і небезпечними пригодами. І все це відбувається на планеті, яка знаходиться на одній орбіті з нашою, тільки прихована чорними дирами. А чому ні? Тут вам реальність з магічним сполучається достатньо органічно, і є можливість мандрувати в обох напрямках.
Софія Вітерець погодилась на розгляд двох творів (“Як стати популярною до випускного” https://booknet.ua/book/yak-stati-populyarnoyu-do-vipusknogo-b333265## і “Блакитне сяйво” https://booknet.ua/book/blakitne-syaivo-b315768## ) Перший з них стилізований під розповідь школярки, яка розказує про свій шлях від сірої, трохи повнуватої мишки, яка звикла втікати від проблем до впевненої в собі випускниці. Сподобалось, що поки тікала від проблем, навчилася швидко бігати ) У другому читача чекає магічна академія, чорні й білі маги, заклинання, стихії, і, звісно, таємниці, куди ж без них.
Як бачите, напрямки дуже різноманітні, є куди направити фантазію.
Про недоліки в цьому огляді писати не буду, бо сама напросилася.
А от мораль басні така: хочете стати популярними?
Напишіть крутезну підліткову прозу.
3 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиГарний огляд) Дійсно, любовні романи відтіснили все інше. Але твори продовжують з'являтися в усіх жанрах і це добре)
Валера Дорович, Кто від кого відпочкувався - не суть важливо. Одна гідра)
Ви молодець. Проробили цікаву та ретельну роботу. Та щей у такому рідкісному жанрі. Цікаво було прочитати огляд.
Діана Козловська, Лисиця в светрі - оригінальна і вдала знахідка. Вона робить твір нестандартним. А це - рідкість на саміздаті.
Дякую за підбірку! Декого з авторів я вже читала, а декого тепер теж почитаю)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати