Подвійний облом Сталіна
Сьогодні я вам хочу розповісти про невдалi спроби Сталіна захопити Фінляндію після Зимової війни. Взагалі в мене з цього приводу пишеться окрема "не художня " книга, але часу не так багато, як хотілося тож доводиться дещо відкладати в бiк. Цей допис, по суті своїй, являється коротким синопсисом до книги.
Червень 1940 рiк . Після окупації Прибалтики, Сталін прийняв рішення про "остаточне вирішення Фінського питання", маючи об'єктивнi шанси на успіх. Після анексій Литви , Латвії i Естонії його казна значно збагатилася. Вдалося сформувати частини з мистцевих комуністів. Та й авторитет повернувся. Фіни ж не могли цим похвалитися.
Після Зимової вiйни армія була виснажена боями на лінії Маннергейма. В держави не було більше сильних укріплень. Вони почали будувати укріплення на новому кордонi, але при фактично пустій казні це було малоперспективне заняття.
Союзників на міжнародній арені фактично не лишилося. Європа окупована Гітлером, який в притул підійшов до кордонів Фінляндії. Британія блокована, Америка була занадто далеко, і не змогла б надати допомогу.
На додачу до всіх бід почалися спалахи холери. До епідемії ще було далеко, але в умовах коли лiків нема, i взяти їх ніде, це було лише питанням часу.
В серпні 1940 року Сталін висуває ультиматум - демілітаризація ; відставка не вигідних Кремлю діячів з майбутніми виборами. А аби вибори пройшли "чесно", в кремлівському розумінні цього слова, допустити радянські війська на територію Фінляндії. Була дана відмова , від по суті капітуляції. В Кремлі вже починали святкувати перемогу, але тут біда прийшла звідти, звідки не чекали.
Адольф Гітлер розриває мораторій на постачання зброї, i в одноосібному порядку відновлює поставки. Гельсінкі в шоку, адже в часи війни з росіянами , німці заборонили транзит зброї через їх територію. Далi більше, Гітлер вiдправляє лiкарiв, медикаменти для боротьби з холерою. Починаються поставки продовольства в зруйновану вiйною державу.
В Кремлі впали в ступор вiд цього. Рейх, союзник i партнер, у відкриту посилає своїх громадян у ворожу Москвi державу. Гадки не маючи що взагалі відбувається, Сталін вирішив пригальмувати.
Почалися затяжні переговори. Вони тривали аж до листопада 1940 року, до поки в Сталіна не здали нерви. Посадивши міністра іноземних справ Молотова в літак, він направив його до Берліну з наказом - добитися особистої аудієнції в Гітлера, i отримати пояснення по цій ситуації з перших вуст.
12 листопада 1940 року відбулася ця зустріч. На нiй Вячеславу Молотову, прямим текстом було заявлено що Німеччина не зацікавлена в приєднанні Фінляндії до СРСР.
Наступна спроба захопити Фінляндію Сталіну випала в 1944 році. Під час наступу радянський військ, вони приблизилися до кордону. Але й тоді не склалося.
Ще в 1943 році фінський уряд остаточно переконався що Німеччина програє. Тому були встановлені контакти з Американською стороною, яка в 1944 році наполягла на окремій конференції по Фінському питанню.
Тоді в Москву прилетіли представники Фінляндії, при гарантуванні їм безпеки з боку США. На тій же конференції сплили не надто приємні факти для СРСР.
Ще в 1940 році, вступаючи в союз з Рейхом, фіни наполягли на рядi умов. Головних умов було дві. По перше Фіни йшли виключно по відторгнуті Сталіним землі. Просування в глиб територій Росії здійснювалося частинами добровольців, i СС. Якi знаходилися в підпорядкуванню німецького командування. Гітлер на це погодився. Об'єктивно кажучи, Фінської армії i так не багато лишилося, i їм хоча б тi території утримати.
Друга умова - Фіни вступають в війну, виключно після нападу радянського боку. В Берлiнi i на це погодилися. На території Фінляндії знаходилися німецькі військові бази, тож напад був лише питанням часу.
22 червня фіни заблокували частини рейху на своїй території, заявивши що з гідно з підписаними документами, не пропустять їх через свою державу. До 25 червня фінська армія не приймала участi вiйнi. Більше того , фіни планували прийняти нейтралітет.
Але в СРСР ще свято вiрили в концепцію "На чужий землі i малою кров'ю". Вважалося що ось зараз, з дня на день, червона армія збереться i погоне німців. I вирішили заодно i фiнiв загарбати. Знаючи про умови договору, якi фіни не приховували, Сталін розпорядився нанести авіаудар по столиці, втягуючи Фінляндію у вiйну.
Там же всплили не надто героїчні факти про дії радянських партизанів. Побоюючись вступати в боя з армійськими i полiцейськими частинами, "партизани" займалися терором против мирних фiнiв, якi повернулися на свої землі. Як стало відомо в 1942 році, з документів захоплених після розгрому "партизанiв", навмисно вибиралися села де були невеликі гарнізони, або ж взагалі їх не було. Сталін не став роздувати цей скандал, i пішов на мирову.
Фіни в другій світовій війні втратили значну частину території. До середини п'ятдесятих, фактично вся фінська економіка працювала на виплату репарацій росіянам, якi виплатили вже Хрущовi. Як би там не було , але финляния зберегла свою незалежність , i тричі не допустила російської окупації.
2 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДякую. Про терор проти мирняка є справді моторошні факти. На жаль все повторилося цього року у нас.
Рома Аріведерчі, Часи йдуть, а методи все тіж
Дуже пізнавально. В цій ситуації Суомі шкода, опинились між молотом і наковальнею.
Анна Пахомова, Так , фінам в другу світову не позаздриш.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати