Про Січ і волю.
Першою Січчю була невелика фортеця на острові Мала Хортиця, заснована старостою канівським та черкаським Байдою Вишневецьким у 1556 році. Хоч саме існування тут озброєного загону бере відлік з 1552 року. Спочатку залога Хортицького замку налічувала 300 чоловік.
Та не все було так просто, як це здається. Січі періодично піддавлись нападу османів. Доводилось боронити їх, а подекуди і відступати. Траплялось і таке, що січі руйнували повністю. Часто їх відбудовували, але інколи переносили на один із багатьох островів, що знаходились на Дніпрі. Варто відзначити, що не лише османи руйнували Січі. І не лише через руйнування їх переносили. Деколи цьому сприяло краще розміщення іншого острова.
Перелік Запорізьких січей:
-Хортицька (1552 – 1558)
-Томаківка (60-ті роки 16 ст. – 1593р)
-Базавлуцька (1593 – 1638)
-Микитинська (1639 – 1652)
-Чортомлицька (1652 – 1709)
-Кам’янська (1709 -1711); відновлена (1730 – 1734)
-Олешківська (1711 – 1728)
-Нова Січ (1734 – 1775)
Після знищення Нової Січі російським урядом, козаки перебрались за Дунай:
-Задунайська (1775 – 1828)
Січ – слово під яким розуміли волю, демократію, рівні права впродовж кількох століть. Коли навколо процвітало рабство, торгівля людьми, поневолення і кріпацтво на Запоріжжі витала свобода. Ні не легка, здобута кров’ю і потом, за яку поклали голови сотні і тисячі козаків і не тільки. Але ж як вони, у ті темні часи, коли собака магната, пана, калги, хана, боярина, царя чи короля мала більше прав ніж людина, відчували себе, стоячи на березі славного Дніпра і промовляли: “я вільний”. Такі люди уже ніколи б не погодились жити в неволі. Там де їхню честь і гордість розтопчуть і змішають з багном. Вони б воліли загинути з шаблею в руках, аніж блазнювати перед господарем.
Ось такий народ ніколи не скорити, ніколи не поневолити, ніколи не підпорядкувати. Сотні років це намагались зробити зусебіч. Але дух предків жив, живе і житеме у такого народу. Це передається з покоління в покоління. І це не змінити.
1 коментар
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиЯк гарно сказали! Дух предків вічно живе в кожному з нас, тих, хто щиро, по праву, вважає себе українцем.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати