Мала та велика проза. Різниця у роботі над ними.

Чи є різниця між роботою над малою і великою прозою?

Так, і колосальна.

Я б порівняла роботу над оповіданням, скажімо, із виготовленням перстня:

є ескіз виробу (синопсис);

є конкретний алгоритм дій;

і, на вихлопі, є перстеник (оповідання).

Його можна покрутити в руках, роздивитися, підправити при потребі.

Коли перстень оздоблений цікавим плетенням (а оповідання – сплетінням дій та обставин), можна чітко передбачити, як уся та краса має розташовуватися, і який матиме вигляд у кінцевому результаті.

Робота ж над романом нагадує мені труд садівника.

Ти вже не працюватимеш, дивлячись на виріб зверху, хоча і маєш план саду (синопсис).

Ти входиш у нього. Працюєш зсередини.

Доглядаєш окремо кожну рослину (персонажа), надаєш їй потрібного вигляду. І ніколи не знаєш напевне чи прийметься вона, чи зів’яне, чи розростеться так, як ти запланував.

Не можеш бути певним, як виглядатиме кінцевий результат, бо сад постійно змінюється під впливом розвитку рослин: котрісь починають домінувати, котрісь відходять у тінь.

Робота над малою прозою цікава, динамічна зі швидкою, але нетривалою віддачею.

Робота над романом – створення паралельного мікровсесвіту, частиною котрого ти й сам стаєш на період його написання.

А які порівняння та асоціації виникають у вас? Напишіть, бо й справді дуже цікаво. Можливо, для кокось усе по-іншому.

7 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти
avatar
Люмен Белл
08.01.2026, 14:22:49

Мені простіше наприклад придумати цілий цикл із розгорнутими подіями та сюжетними лініями, ніж обмежитись одним оповіданням) Для мене люди, які пишуть короткі оповідання, в яких ще й приписують гарно героїв і в кінці потрібно братись за голову від поворотів - титани своєї справи)
Справді, всі ми по різному бачимо те, що творимо і себе як автора)

Люмен Белл, Так, усі різні і це прекрасно!

avatar
Ава Роуз
08.01.2026, 15:57:11

Успіхів і багато читачів

Ава Роуз, Дякую, навзаєм!

avatar
Ньюбі Райтер
08.01.2026, 16:01:12

я - любителька творів середнього обсягу - десь 100-200 сторінок. Там нічого зайвого, лише герої, сюжет та розв'язка. А якщо ще й подано з інтригою та цікаво - взагалі любов! Романи допускають багато води, а оповідання часто опускають емоції через швидкий перебіг подій. Але то моя думка. Ваш підхід до обсягу творів дуже художній. Одразу видно, що писала письменниця (сорі за тавтологію)

Ньюбі Райтер, Погоджуюся щодо обсягу. Не люблю зайвої води.

avatar
Patty Black
08.01.2026, 14:19:21

Коментар видалено

avatar
Лана Василенко
03.08.2021, 19:36:51

А я думала, то тільки я така непередбачувана. Ніколи не знаю, куди заведуть персонажі, поки не профіналю задумане. Сидиш такий, на хмарі, і міркуєш, кого куди послати.

Показати 4 відповіді
Лана Василенко
04.08.2021, 10:23:31

Іра Тіхонова, У цьому і кайф!

Для мене теж кожен твір - то подорож у далеке і незвідане. І коли роман, мандрівка буде дуже довгою.

Показати 2 відповіді

Аліна Червоноока, Це точно :)

avatar
Мар'яна Доля
31.07.2021, 23:08:03

Дуже цікаві асоціації! А я собі уявляла так : оповідання - це як маршрут з точки А в точку В, нікуди не звертаючи. А роман - коли знаєш початок дороги і куди маєш прибути, а сам маршрут визначаєш, то керуючись навігатором ( планами і задумами), то дорожники вказівниками ( відгуками читачів), а то й просто власною інтуїцією. І часто опиняєшся при цьому на роздоріжжі і думаєш, куди потрібно звернути, щоб не заблукати, а вчасно прийти до мети))

Мар, Так, роман - то тривала подорож, сповнена несподіванок. ;)

Інші блоги
Граємо на Козу (початок о 00:00)
✨ Мені довірили таємну місію. Дуже важливу. Сховати дещо цінне у моїй книзі «Обов’язок принцеси». ✨ Це «щось» відкриє Вам портал до захопливого світу з драконами і говорячою КОЗОЮ, яка буде цих
Чому читачі люблять Гайворона? І знижка на нього!
Доброго часу доби, шановне панство. Маю кілька звісток, довго вас своїми писулями маринувати не буду, бо спека така, що справді все підгорає у прямому сенсі цього слова. Син поклав термометр на сонечко, набігло сорок шість
Фінал...
Вітаю вас всіх, дорогі читачі) Гадаю, ви зауважили(а можливо і ні), що останні мої книги зараз - заморожені. Причиною цього стало моє остаточно рішення взяти перерву в написані книг. Останнім часом мені стало набагато
Цікаве оновлення
Таксі приїхало, і Андрій пішов за мною мене проводжати. Ми зупинились біля авто. — Люся! Ти неймовірна жінка! Мені дуже сподобався вечір із тобою, — підійшов він ще ближче до мене. — Дякую, але не варто! Андрію, я
"Чому мене не читають?"
Всім вітання! У цьому блозі пропоную коротко поговорити про те, що ми, автори, любимо найбільше, а саме наших безцінних читачів ♥️. На жаль, не всі автори на "Букнет" мають своїх фанатів. Дехто лише починає свій
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше