Як створити світ фентезі?
На перший погляд, фентезі здається найлегшим жанром для письменників-початківців, адже що може бути простіше, ніж мріяти? Майже кожен із нас вигадував для себе у дитинстві цілі світи і країни, населяв їх улюбленими персонажами. Або створював свою історію на базі вже відомого з книг чи фільмів, вигаданого іншими авторами світу. Здавалося б, це безвідмовний спосіб, щоб спробувати себе в ролі автора. Але кожен, хто дійсно працював у цьому жанрі, знає, наскільки далекі звичайні фантазії від дійсно цікавого і опрацьованого світу фентезі. Насправді, щоб читачі високо оцінили книгу та зображений у ній світ, потрібно провести чималу підготовчу роботу.
Закони світу
В першу чергу важливо подумати, чи буде відрізнятися ваш фентезійний світ від звичайного у плані законів фізики. Чи будуть люди літати на килимах-літаках, чи стане герой володарем якої-небудь надсили або швидкості. Пам'ятайте, що обґрунтовувати науково такі речі не обов'язково, адже це не наукова фантастика. Однак важливо підкреслити для себе таку відмінність і пам'ятати про неї, щоб не потрапити в халепу при побудові сюжету (буде досить дивно, якщо герой, який уміє літати, виявиться спійманим в яму або в світі, де всі володіють читанням думок, хтось буде губитися в здогадах про мотиви чужих вчинків).
Устрій світу
Чи буде ваш фентезі-світ ділитися на різні країни або області? Можливо, ви віддасте перевагу общинному ладу, де немає держави? А якщо вона існує - то що краще для вашої історії: монархія або демократія? Про цей аспект світу варто поміркувати заздалегідь, особливо якщо планується кілька різних за цим пунктом областей, що взаємодіють один з одним.
Для продумування світоустрою корисними можуть виявитися реальні книги з історії, адже вже відбувалося, здається, усе, що тільки можливо: розвинені цивілізації стикалися з племінним і общинним ладом, велися нескінченні війни, цілі країни приходили в занепад і виявлялися стертими з лиця землі, монархії змінювалися республіками, а республіки - монархіями...
Надприродне і магія
Це найулюбленіший аспект фентезі для читачів, головна риса, що відрізняє його від інших літературних жанрів. Жоден інший жанр, крім фентезі та казки, не пише про магію. Звичайно, не обов'язково вводити цю тему у свій фентезі-світ, якщо вона вам не до вподоби. Але якщо вам подобаються різні дива та магія, сміливо вводьте її у сюжет, адже вона дає можливість обґрунтувати практично що завгодно.
Раси та народності
Подумайте, чи зустрічатимуться у вашій книзі представники різних рас? Чи будуть вони тільки антропоморфними, або ж ви захочете населити світ ще й розумними тваринами. рослинами тощо? Вигадайте назву для кожної раси або народності і потім - легенду або реальний факт про виникнення цієї назви. Це допоможе вам відразу замислитися про культуру вигаданого народу, його міфи, мрії і героїв. Вам не обов'язково потім вводити це в книгу, але самі подумайте, наскільки це збагатить опрацювання персонажів: вже не грубий незрозумілий орк виявиться в сюжеті, а істота абсолютно іншої культури, яка, наприклад, поклоняється землі і вважає злом сонце, тому, що батько-прабатько всіх орків боровся з ним і перетворився на попіл.
Істоти, які населяють світ.
Навіть якщо у світі фентезі передбачаються тварини, які розмовляють, (тобто, по суті, представники інших рас в пункті вище), все ж у ньому можуть бути і звичайні або ж міфічні звірі. Також рослинність може абсолютно відрізнятися від звичної для нас. Спробуйте скласти невеликий перелік флори та фауни вашого світу, так, наче ви створювали б довідник: вигадайте назви, опишіть відмінні риси рослин, зовнішній вигляд тварин, їхні звички та поведінку.
Створіть розділ з небезпечними і отруйними істотами, а також із цілющими травами і протиотрутами. Можливо, цей довідник і не знадобиться вам в основних поворотах сюжету (якщо тільки кого-небудь не вкусить отруйна змія і не доведеться терміново шукати протиотруту), але зате ви легко зможете змалювати похід лісом, прогулянку на природі так, що це буде дійсно чарівний фантазійний світ, а не копія земного.
Карта
Багато письменників фентезі взагалі починають саме з неї. Ретельно пропрацьована карта світу завжди була у Дж.Р.Р.Толкіна, збереглося багато його докладних малюнків і схем, а кожен шанувальник фентезі знає, що рівних Толкіну за масштабністю в творінні світу складно відшукати. Спробуйте, можливо, цей спосіб підійде і вам.
Почніть малювати на чистому аркуші паперу обриси населених земель вашого світу. Що буде його межами? Що оточує населені землі? Намалюйте основні природні локації (ліси, гори, а також моря, річки і озера). Виберіть для кожної змальованої країни або раси місце для життя на цій карті. Обгрунтуйте, чому мешканці живуть саме там. Можливо, їм дійсно подобаються умови, а може, їх потіснили більш активні сусіди? Це може легко стати відправною точкою в усьому сюжеті.
Звичайне життя
Тепер спробуйте взяти будь-яку з точок на карті, населену мешканцями, і розкажіть про них якомога детальніше. Що вони бачать, коли розплющують очі вранці? Про що думають і мріють? Що їм доводиться робити кожен день, аби просто продовжувати існувати, а чим вони займаються заради задоволення? Що для них абсолютно буденне, а що - незвичайне?
Спробуйте описати якомога більше варіантів таких біографій. Припустимо, на вашій карті виявилися гірські селища, велике місто біля моря і безліч жителів лісів, які будують тимчасові притулки. Опишіть побут кількох представників цих природних зон, причому продумайте і те, як буде жити правитель (якщо він є), і то, як живуть бідняки при таких умовах.
Такі короткі біографії не тільки допоможуть створювати другорядних персонажів, але і дозволять виявити явні невідповідності в сюжеті.
А як ви створюєте власні фентезі світи? Чи маєте якісь секрети щодо того, як краще їх прописувати, аби було цікаво і правдоподібно? Чи ваші світи схожі на наш, земний, чи, може, кардинально відрізняються від нього? Буде цікаво дізнатися))
А про один із моїх світів ви можете прочитати в циклі "Іллюзі"
Перша книга: "Земля дощу"
Друга книга: "Повітряний замок"
Третя книга: "Вітер та Соловейко"
Передісторія: "Під знаком меча і корони". До речі, на цей роман, який можна читати окремо, як самостійну історію, а можна разом із трилогією про Дану, сьогодні діє знижка 25%!
Не пропустіть такої нагоди, книга буде цікава всім, хто полюбляє класичне фентезі з пригодами і романтичною любовною історією, яка водночас не є основною сюжетною лінією, а лише доповнює її. Знижка діятиме до кінця сьогоднішнього дня.
Бажаю приємного читання та вдалих вихідних!
Ваша М.Д.
13 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиУ своїй першій книзі "Блакитне сяйво", я створила фентезійний світ у середині реального та спробувала переплести їх. Щоб читачам було цікаво, не залишала їх без екшену, постійно вводила нових персонажів та намагалася в кожен розділ додати якесь нове заклинання абощо.
Також я десь читала, що людям цікаво дізнаватися про другорядних персонажів та їх життя, тому постійно доповнювала основну сюжетну лінію, розповідями про життя не головних героїв.
Ну і звісно, як ви написали, повинні бути ретельно продумані закони та правила. Але, незважаючи на те, що пів року тому я ще була новачком, мені вдалося розписати все це і читачам дуже сподобалося.
Проте звісно також не потрібно забувати про те, що не повинно бути помилок, адже це зменшує інтерес до книги у будь-якому жанрі. І читаючи зараз ваш блог, я розумію, що потрібно повертатися до книги та повністю відредаговувати)
Дякую за цікаву статтю)))
Софія Вітерець, Рада, що ваш перший досвід у цьому жанрі був вдалим)) Щодо редагування, то надарма кажуть "досконалість меж не має". Я досі редагую книги, написані ще два роки тому, щоразу як перечитую, знаходиться що вдосконалити))
Ваш світ Земель чудовий. Я вже чекаю обіцяного продовження де ви зведете різних героїв в одному творі з нетерпінням))).
Мар, )))
Дякую за корисний і цікавий блог, за те, як щедро ви ділитеся з нами авторським досвідом.
Дивно, але саме над відмінністю фентезі від інших жанрів зараз думаю і я (бо у мене фентезі в процесі, і зненацька виявляються деякі особливості жанру, до цього нібито вивченого вздовж і впоперек).
Маю, наприклад, дивне відчуття - фентезі більше відрізняється від фантастики, ніж від СЛР.
Ви дуже вірно пишете: магією можна поясними у фентезі все. Натомість у фантастиці - треба уже уточнення, історичні або наукові\псевдонаукові пояснення. Але в СЛР теж є магія, що називається там коханням, пристрастю, залежністю або долею. Там теж ніхто не дивується купленим\проданим нареченим, шлюбам з примусу, коханню після ненависті, токсичним відносинам. що зненацька перетворюються на чисте кохання й подібним чудесам.
І одночасно з цим велика частина любителів СЛР не читає фентезі й навпаки.
Для мене це зараз найцікавіше спостереження й одночасно загадка, у порівнянні з якою летюча риба, що спіймалася у ловчу яму - просто ідеально логічна ситуація :)
Лана Іссан, :)
Дякую за гарні поради!
Немеш Іван, І вам дякую, що зазирнули до блогу!
Теж дякую вам за такий корисний запис(人 •͈ᴗ•͈) Якраз слід задуматися над деякими речами, бо як тільки почала історію в такому жанрі, то особливо не замислювалася, все збиралася магією пояснити. Потім би мала що вигрібати з тої ями магії ಠ ͜ʖ ಠ Все ж, іноді світ не до кінця можеш добре продумати, як і героя, тому маю наміри дописувати якісь факти у нотатнику у випадку вписування їх в історію. Непогана ідея, потім не сплутаєш (принаймні я так думаю) :)
Ніка Єнжель, О, креатив))
Я перед тим, як узятися за чергову фентезі історію беру зошита та ретельно по пунктах розписую усі аспекти світу. Звісно, в голові вже маю загальний план, тому концентруюся на тих елементах, котрих потребуватиму в тексті. Вже потім малюю мапу, на основі вже пропрацьованого. Часу то забирає багато, та потім легше і швидше працювати над оповідкою.
Альбіна Чернявська, О, ви всерйоз підходите до справи!
Не знаю як кому, а мої світи створюються і обростають деталями по ходу написання сюжету. Я пишу, як автор і читаю, як сторонній читач одночасно. Якби на це треба було б складати план, мені було б нудно у його рамках. Толкієну зручно від цілого до частин, мені - від частин до цілого. І це нормально. У кожного своя техніка. Вважаю, що неправильно насаджувати чиюсь "успішну" техніку тільки тому, що одного разу комусь зайшло і автору поталанило засвітитися, а потім він став знаменитим. Фентезі на те і фентезі, що не потребує чітких рамок. Щодо СЛР і фентезі у Рома Арівідерчі цікава паралель, хоча не можу з нею погодитися. Мушу сказати, що люблю фентезі, можливо навіть любовне, але терпіти не можу СЛР. Сучасне життя - це власний вибір людей, а не магія у всьому винна.
Лана Василенко, В кожного свої методи роботи, дякую. що поділилися!
Дякую. Цікаво пояснили. От саме ця вся маса завдань, які ви описали, і відлякує мене, поки що, від написання фентезі. То справді далеко не така легка справа, як здається. Треба бути якимось особливим чином заглибленим, жити у тих своїх фантазіях, що можуть одиниці. Або дійсно все гарно продумувати, вигадувати кожну галузь життя, природу, карту. Все. А це дуже копітка праця. Успіхів вам.
Мар, Дійсно. В мене, мабуть, ближче середини. Трохи того, трохи того. )))
Я спочатку складаю загальний план, мапу світу. Не малюю, а просто в уяві. Коли ж пишу, уявляю себе на місці героїв. Бачу, що вони роблять, яких речей торкаються, у що вірять, що їх оточує. Так світ обростає цікавими деталями.
Аріка Сант, Я теж так роблю. Мені часом цілі епізоди снилися, з усіма подробицями))
Створювати світи - моя найулюбленіша справа)) На мій погляд, це саме цікаве, що тільки можна уявити))
Нідейла Нельте, І це просто суперове відчуття!
Я ще в дитинстві вигадувала сіти, малювала карти, але найперша спроба створити власний унікальний світ в оповіданні "Покручі, або помилки природи" трохи пигальмувалася. Просто світові виявилося затісно в рамках оповіданя.))) Я ж сподіваюся, що колись ця історія виллється у повноцінний роман, бо сама вже деякий час живу у цьому світі.)))) Набираюся натхнення.)
Ана Пест, Цікаво буде почитати)) Нехай натхнення не покидає!
Гарні поради, корисні для попереднього продумування, бо часто саме на таких деталях і "сиплються" недосвідчені автори, забуваючи про, здавалося б, банальні речі.
Мар, Гадаю, так у кожного трапляється час від часу.
Створити світ за певним планом неможливо. Ним треба жити і в нього треба вірити. Інакше то буде конструктор.
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), В мене зразу з'явилися в голові герої, а вже навколо них будувався світ))
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати