Дарую обкладинки. І ще про Велекодній фольклор
Щоб не плодити блоги, вирішила обєднати все в одному. Отож спочатку щодо обкладинок. У мене знайшлося три непотрібні обкладинки. Я не майстер їх робити, але раптом комусь знадобляться.
Тепер же до чергової порції фольклору. Майбутнє свято я не могла обійти стороною, тим паче, що навколо нього стільки цікавих повірїв.
Українська народна символіка поєднує язичницькі та християнські елементи, що витворюють синтез, виражений у національному світосприйнятті, звичаях, традиції, декоративному мистецтві, фольклорі.
Для прабабусь і бабусь українців, хрест, молитва, великодня крашанка, як і рушник, паляниця, вогонь у печі, обручка, пучечок певного зілля, пов'язаного навхрест, а також слова «добрий день!», «з Богом!», «бувайте здорові!», були не просто предметами і словами, а знаками добра і сили, заступниками від нещасть, були — оберегами.
Писанка — символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості. Кожен орнаментальний мотив має певне сакральне значення. З них на писанці складається мальована молитва про злагоду і мир поміж людьми. У християнській культурі українців писанка стала символом воскресіння. В народі кажуть: «У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки».
Хоча Великдень є основним хистиянським святом, та українці здавна надають особливе значення різним повірям та забобонам. І паралельно із традиційним святкуванням, дехто дотримується інших вірувань. В таке свято відьми не сплять.
У народі є віра, що в дні великих свят стають більш активними демонологічні істоти, особливо ті, що живуть серед людей. Саме в це свято з’являється рідкісна можливість побачити, а якщо пощастить, то і приборкати відьму: як сторож відкриє церкву, всі відьми лізуть цілувати замок, щоб вони скрізь їм самі відкривалася; намагаються відьми смикнути батюшку за ризи або витертися ними: якщо не вдасться, то вона на цілий рік втрачає свої чари.
На Ввсеношну чаклунки нібито приносять до церкви пікову шістку. Коли священик виходить з вівтаря й каже: "Христос воскрес!", вони нібито тихо промовляють:
— У мене в кармані карта є.
Тоді така карта допомагає відьмам змінювати свою подобу, сприяє у чаклуванні.
На Великдень можна дізнатися, хто займається відьмацтвом. Для цього треба взяти на Святвечір з-під скатертини часник і посадити його в черепочку, щоб ріс до Пасхи. На Великдень покласти його під язик й побачиш відьму.
Можна кожного понеділка Великого посту відкладати по одному поліну дров. На Великдень вдосвіта розтопити піч цими дровами. Відьма зразу прибіжить і буде просити вогню, бо таке вогнище пече її зсередини.
Якщо на Пасху, проходячи повз гурт жінок, з пальців скласти дулю і одну руку покласти до кишені, а другу закласти в пазуху, то відьма обов"язково відгукнеться:
– На чортового батька ти мені дулі даєш? Віднеси своєму батькові!
Під час заутрені можна бачити в церкві відьму з глечиком на голові. Для цього треба взяти шматок дерева з труни мерця, але цей шматок повинен мати дірку від випалого сучка. Треба дивитися крізь цю дірку, але так, щоб не відділятися від натовпу, «бо відьми розірвуть».
Хто прийде до церкви з першим вареником, сховавши ще на Масляну, той побачить відьму. Відьми здебільшого ховаються по дзвіницях.
Дівчата, щоб вийти заміж повинні під час церковної служби на Великдень сказати: «Воскресіння Христове! Пошли мені нареченого холостого!».
Жінки та дівчата в цей день можуть трошки помолодіти: освячене червоне пасхальне яйце кладуть у воду, а потім цією водою вмиваються. Зізнайтеся, хто так робив?
7 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиКраса)))
Кейтлін, Дякую)
Якщо можна, попрошу у Вас першу
Анна Пахомова, Дякую. Пізніше отпишу
Завжди подобається, як ви пишете про фольклор. Це ж не просто бабські забобони, як раніше вважали деякі. Це - цілий пласт народної культури. Шкода, що багато чого вже забулося. Але деякі звичаї навіть комуністів пережили. :)
Ірина Звонок, Я виросла між цих забобонів. Але зараз сприймаю їх виключно як матеріал для роботи
Які гарні!
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), Дякую)
Гарна підбірка.
Зі слововживання можна побачити. що відьми нарід дуже цікавили, бо на момент побутування цих (новітніх до речі) вірувань вже добре ховалися.
Часник - то, мабуть, міжнаціональний засіб проти злих сил :)
А дуля в кишені - досі дієвий засіб від поганого ока, як багато хто вважає.
Сама по собі дуля - теж язичницький жест, але в страшну п'ятницю про це не будемо :)
Обкладинки просто ВАУ!
Доброго дня))) Можна мені третю обкладинку?)))
Анна Пахомова, Написала)
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати