Булінг серед письменників! Міф чи реальність?
Друзі. Нині писав, хоча такий важкий день вийшов, що Боже борони. Писав "Літератора". І дещо пізніше, при таємних обставинах, наштовхнувся на відчуття певного дежавю, наче описані мною події могли відбуватися у реальності. Описував моменти навмисного, організованого, хейтерства між письменниками. Мені стало цікаво, оскільки я ще дуже молодий автор. У порівнянні з досвідченими колегами просто школяр, хоч знаю багатьох ще молодших за мене авторів. Як письменникам вдається виявити білінг з боку колег? Де межа між критикою та булінгом? Які емоції допомагають залишитися при цьому адекватною людиною? Як у коментарях не перейти на особистості та оцінювати тільки текст? Це важлива тема. Якщо у Вас є думки, радо пишіть. Допоможете мені з текстом "Літератора".
19 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиОсобисто я трохи боюся хейтерства, і взагалі всяких різних конфліктних ситуацій. Але розумію, що без нього, напевно, не буде. Тож потрібно навчитися це сприймати і аналізувати.
Якщо мені не сподобався якийсь твір я не пишу образливих слів чи щось таке. А якщо сподобався, то стараюся підтримати автора хорошим коментарем.
Лоре Лея, Дякую за підтримку та вашу думку.
Привіт, дякую за блог) Вважаю, що критика це нормально) Іноді справді буває дієвою та актуальною, коли колеги та коліжанки підказують моменти, на які просто не звертаєш увагу. Насправді ж будь-яка література, на мою думку, має право на існування, особливо якщо є читачі, яким цікаво досліджувати твоїх героїв. Мене дивує коли автори фентезі обговорюють "недоцільність" любовних романів чи навпаки, бо ну не можна порівнювати такі речі та знецінювати щось одне. Вони ж орієнтовані на різну аудиторію. Молодий автор має писати, писати більше, бо тільки так можна створювати щось справді якісне та цікаве. Тільки шляхом спроб та помилок, як інакше? А до критики звикайте, бо завжди знайдеться той, кому не подобається і все не так, та чи варто орієнтуватись на це?
Нажаль, але це правда. Сама стикнулася з цим) Одна авторка написала, що в моєму творі багато помилок і, щоб я йшла вчитися, а не писати маячню. З помилками я була згідна й заморозила книгу, щоб виправити все, але з тим, щоб мені вказували, що робити - ні. Доволі ввічливо відповівши я й забула про це, але коли виклала новий твір мені написали, що моя книга викликає нервовий сміх у тієї людини, я далі нормально написала: «Рада, що змогла розвеселити», а потім пішло й поїхало... Аби далі не розводити багнюку під книгою я написала, щоб вона переходила в інстаграм й видалила "гілку". І вже в особистих повідомленнях почався капець. Якщо коротко, то по її словам мої твори "фігня" і нікому не потрібні. Написавши, що це її думка, адже кожному своє, Я просто ігнорувала, що вона мені пише. І здавалося, що день уже зіпсований, але я змогла зайняти перше місце по рейтингу, за що я дуже вдячна читачам ʕ •ᴥ•ʔ Мене почали підтримувати автори, з якими я ніколи не спілкувалася, і це для мене багато значить до сих пір) Вже пройшло доволі багато часу від тоді, і серед авторів був такий тренд в інстаграмі, як анонімні питання, я, звичайно, теж не в трималася й завантажила F3, де мене почали хейтити ↓
Alesia, А, це маються на увазі коментарі сторінки, які бачать всі. Дякую.
Знаєте, одного разу розсилала всім оті 'запрошую дочитання' і потрапило повідомлення до автора. Чи то він був не в гуморі, чи то я, ще досі не розумію. Якщо коротко, то отримала лонгрід. Розкритиковано все, навіть обкладинка. На емоціях написала йому 'дуже гарну' відповідь. З часом заспокоїлася, усвідомила, що це пішло мені на користь, стало так званим 'поштовхом'. Адже я почала більше вичитувати текст, редагувати все. Якось натрапила на книгу однієї авторки-початківця, яка була 'в новинках'. В тексті там — абищо. От і написала, що проблеми з розділовими знаками, є опечатки. Але мене заклювали. Одна читачка(подруга авторки) почала писати, яка я страшна. Хоча на аватарці навіть не моє фото.
Однак це все досвід. Я тепер спокійніше реагую на критику, якщо вона конструктивна. Не розсилаю нікому ті повідомленням. Вважаю, що твір і так знайде свого читача. Але тут, на Букнеті, є багато авторів, які б із задоволенням розпочали скандали для піару. Теж мені не подобається, коли мій твір критикують так, ніби я вже за плечима маю сотню романів. Я гадаю, що критика повинна бути на тому рівні, що й пише людина. Можливо, половина взагалі не в тему, але чомусь захотілось написати))
Буяна Іррай, (Чогось стерлося закінчення )
...Крч, пишіть, творіть, розвивайтеся. Чим більший успіх, тим привабливішим смаколиком будете для хейтерів, отож сприймайте критику як належне))
Коментар видалено
Коментар видалено
Iнодi краще булiнг, нiж вiдсутнiсть уваги. Саме так "гартується сталь".
Iрина Мащенко (Iryna), +
А я думав що серед письменників, особливо "зелених" найприємніше ком'юніті!
Здавалося б, де може бути ще мирніше? Хіба лише на російському кладовищі.)
Не звертати увагу на такий собі булінг, спокійно приймати певні висловлення й робити роботу над помилками зі свого боку. Все це соц.мережа й легко не піддатися емоціям, гірше коли булінг проходить в колі оточення, бо ти бачиш як до тебе ставляться... Зазвичай пишуть ті, що заздрять твоєму успіху. Коректно відповісти й не реагувати на чужий яд
Я теж молодий автор. Стикалася з різним. Добре, що хоч коментарі таких хейтерів можна видалити. :)
Стикалася з різним ставленням. І дружелюбним, і дивним... Для себе зробила висновок, що завжди залишатимусь Людиною для тих, хто є Людьми. Для неадекватів в моєму житті місця зовсім нема)
Тарас Мельник, Ой, як ви точно підмітили.
Міф
Євген Палашинський (Палаш), Коротко, але це Ваша думка.
Нічого з власного досвіду. Але свого часу Союз письменників нашої країни написав тони доносів і пересаджав сам себе в табори. Ото був булінг 80-го левелу. А зараз тільки спроби психологічного тиску, що можуть дати ефект Стрейзанд, а зовсім не знищити об'єкт булінгу.
Може бути й таке, що митці - вічні підлітки за темпераментом, тоді реагують, як діти в школах на булінг. В такому разі і самогубство можливе.
Доросла розвинена людина творчої професії навряд чи буде сприймати серйозно нападки саме колег по художньому цеху. То звична творча обстановка, так би мовити.
Рома Аріведерчі, Я дико дивувався, однак у неомодерніську епоху таке має місце у житті хворих соціальними мережами та хейтерством)))
Я читаю часом у соцмережах подібні історії . Зробила висновок. що краще взагалі не реагувати на провокації. Ну. це моя позиція. А деяким авторам. навпаки, хейтерство стосовно них приносить користь. вони розганяють неабиякі срачі навколо найменшої критичної ситуації, і навіть. коли та вже затихає, приходять і підкидають дрівець у вогонь. з чого закрадається підозра. що може такі ситуації використовуються й для піару. Наприклад, нещодавно одна відеоблогерка розкритикувала історичний роман, то до цього про нього мало хто знав, а як авторка почала сваритися з нею, і робила це з великим розмахом. приваблюючи багато сторонніх глядачів і читачів, то в коментарях відразу стало мелькати : "Я про книгу вперше чую, але тепер треба купити, бо ж цікаво. що там"))
Мар'яна Доля, Так. Якщо спробувати годувати, то навіть образи у свою адресу вони сприймають як належне та отримують від того моральне задоволення, наче приниження когось у будь-якому плані може зробити їх самих щасливими...
На мою думку, критику від булінгу. В останньому немає змісту, лише викладання коричневої маси. Тоді як критика, це про слабкі і про сильні сторони твору. Бо людина ж бачить не лише погане.
Стася Павлів, Взагалі, як я помітив, більшість читачів все таки не пише коментарів. Просто прочитав і далі десь перегорнув, навтіь якщо сподобалася книга. Тут також тільки найактивніші тримають передову. На таких читачах усіх наші рейтинги, - зазвичай вони часто несуть конструктив.
Булінг чи не булінг, але плювання отрутою ох яке поширене у письменницьких колах) І починається воно часто якраз у відповідь на критику. Зрозуміла це ще коли тільки почала гуляти літсайтами і тусуватись офлайн у творчих колах. Після того взяла за правило не заводити близького знайомства чи ще гірше, дружби, з колегами по перу. Бо тут яка річ - ти хороший друг-колега, доки хвалиш, і одразу стаєш ворогом, коли, не дай Боже, покритикуєш. Скільки разів ставала свідком того, як письменники/поети обговорюють одне одного за спиною!
Інший аспект - заздрість. "От твір того-то лайно, а як читають! Примітив і несмак, читачі дурні, автор нездара...". Й пішло-поїхало.
Тому моя думка щодо Ваших запитань така: найкраще зосередитись на читачах і триматися подалі від інших авторів)) Ну або читати лише тих, хто дійсно подобається, інших просто ігнорувати. А якщо хейтять вас, найбільш дієвий також ігнор.
Хороша критика завжди аргементована і до неї слід прислухатися, бо це можливість глянути на власний твір з іншого ракурсу. Але критика рідко вдається до надмірної іронії і сарказму, якщо в хід пішли ці інструменти - це вже булінг і порскання отрутою.
Якось одна авторка також задавалася подібним питанням, і тоді я їй написала, що все залежить в ступеня нашої вихованості, відтоді моя думка не змінилася:)
Тарас Мельник, отож-бо!:))))
Люблю розумну критику . Цікавлюся думкою розумних людей . Для мене це важливо , бо якто кажуть з ким поведешся ... , а людську підлість (булінг) краще обходити стороною . На жаль є у світі така категорія людей яка не задоволена цілим світом і тут нічого не вдієш (не варто стукати до глухої стіни )
Ірина Айві, Погоджуся з Вами. Є люди, які вважають себе непересічними геніями на тлі епохи. Однак реальність кусається, і коли вони це усвідомлюють, то рятуються тільки думкою, що всі їхні біди через інших... таким точно нічого не доведеш без терапії. А є адекватні автори, здатні усвідомлювати чужі та свої помилки і перетворювати їх у відредаговані тексти...
Ох... залишатися адекватною допомогають адекватні люди поряд)
Леся Найденко, Мені також. Я намагаюся спершу знайти пораду, якщо відчуваю, що самому бракує стриманості та врівноваженості. Мудрі люди поруч - вони безцінні!!!
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати