Школа молодого автора: ще про співпрацю колег

Привіт!

На початку свого блогу хочу нагадати, що сьогодні діє знижка на мої книги:

"Тисячу років тому. Лицар та королева" (історичний роман)

""Завтра буде вчора" (фантастика, містика)

"Під знаком меча і корони"(фентезі)

"Пройти під веселкою" (фентезі. містика)

"Вітер та Соловейко" (фентезі)

А тепер - обіцяне продовження теми про письменницьку співпрацю. Насамперед хочу поговорити про бета-рідерство. Бета-рідер - це читач, який знайомиться з рукописом до його публікації , щоб допомогти покращити текст. Головна ціль бета-читання - отримати перше враження і зрозуміти, як майбутня аудиторія сприйме написане.

На Букнеті бета-рідерів може бути багато ( адже по факту, всі ті. хто читають твір у процесі та регулярно залишають коментарі - це вже бета-рідери. І такі читачі дуже цінні для автора. Ніколи не обурюйтеся, якщо читач вам десь вказав на помилку чи якийсь "ляп" у сюжеті. Звичайно, найлегше відповісти "Я художник, я так бачу" і забити на зауваження та пропозиції. Адже то ще треба перечитувати, думати, як вдосконалити текст, а попереду стільки цікавих ідей і вигідних проектів!

Проте подумайте - раптом через якийсь час ви забажаєте опублікувати цю книгу ( чи видавець сам помітить її і запропонує співпрацю - а що, можна і помріяти)). А ви такий надсилаєте в видавництво сирий, невичитаний текст з багатьма помилками і неточностями ( бо вам немає часу його перечитувати, а бета-рідерів ви послали подалі і навіть коментарі закрили, щоб неповадно було втручатися у творчий процес). Якщо ви надішлете невідредагований текст - це однозначно буде "мінусом" у вашій творчій репутації. Ще є вихід найняти професійного редактора і заплатити йому за роботу гроші, але зважайте, що послуги хороших редакторів коштують недешево.

Тому, як кажуть, навіщо платити більше, якщо можна обійтися дружньою допомогою? Можна домовитися з іншим автором про взаємне бета-рідерство: ви читаєте його книги, вказуючи на помилки і неточності, а він - те саме робить для вас. Що заощаджує обом гроші і час, а також допомагає "виловити" ті помилки, які автор сам не помічає навіть після ретельної вичитки ( буває й таке).

Отже. з бета-рідерством розібралися. Тепер перейдемо до марафонів взаємочитання. Це по суті, те ж саме бета-рідерство, але ви отримуєте не одного читача. а відразу кількох. Хоча й самі натомість маєте читати й коментувати інших авторів. Зазвичай такий марафон обмежений певними часовими рамками. Спершу проводиться збір усіх бажаючих і складання списку, потім кожен пропонує книгу, яку хоче запропонувати для читання і обговорення. Якщо кількість учасників невелика - то читають всі всіх. Коли ж учасників багато. складається список, і кожен учасник марафону читає певну кількість книг, які йдуть за ним у списку ( наприклад, він стоїть під номером 1, і має завдання прочитати десять книг, то це будуть книги номер 2-11). Читають твір повністю ( якщо він невеликий) чи кілька перших розділів ( якщо це роман ( звичайно, при бажанні можна і роман прочитати повністю). Обов'язковою умовою є написання розгорнутого коментаря  під книгою про свої враження, позитивні і негативні моменти, зауваження та пропозиції автору. При бажанні учасники пишуть дописи в блогах, ділячись враженням від книг, які особливо запам'яталися.

Більш складний, але дуже цікавий спосіб побудови читацького марафону можна побачити тут

Організатор марафону Наталія Дев'ятко об'єднала всіх учасників у групи, внаслідок чого за кілька етапів усі прочитали всіх.

Ну, а що далі - спитаєте ви. Коментарі до своєї книги прочитали, подякували, самі написали відгук про прочитане в коментарях до книг інших учасників. А душа просить якось використати отриману інформацію, аби і себе показати з вигідного боку, і допомогти авторові, чия книга особливо сподобалася.

У такому разі ви можете відчути себе літературознавцем і написати рецензію.

Зразу зауважу - допис у блозі під заголовком "Новинка від колеги", де ви скопіюєте анотацію, теги та викладете уривок, який вам надасть автор - це не рецензія. Це просто реклама. І ніде правди діти, більшість читачів блогів з цією рекламою роблять те, що й глядачі на телебаченні - там перемикають, а тут пролистують далі. Проте право кожного автора організовувати свій блог на власний смак і розсуд, тому далі можуть читати ті сміливці, хто хоче написати дійсно цікавий відгук, який привабить аудиторію і викличе бажання прочитати рекомендовану книгу.

 

Рецензія буває:

Офіційна – друкується в урядовому або відомчому виданні з приводу виходу книги державного значення. Пишеться суворим канцеляритом, з дотриманням усіх норм етикету, нейтральна або стримано-хвалебна.

Функціональна – для складання враження про книгу в контексті конкретних задач і цілей: чи підходить твір для конкретного видавництва та серії, як успішно можна його продати, чи висвітлює він якісь певні питання. Пишеться ясно і доступно. Вміст важливіший за форму.

Інформативна – для потенційних читачів і покупців, з метою допомогти прийняти рішення – варто читати чи ні. Пишеться просто, можна додати трохи красивості і краплину аналізу, рекомендовано увінчати кількома характерними цитатами.

nuIp7n24Abczl8ccXAEUhAxUb4NfrQonX-sCueW_r58coEOBgui3jXF8D1x9SMUy4AuYQIWQ07wWEtNFkvtpj73gjUK6-6R7g-zbm7OvQsI2IJNrwuWvwJoXqWV6GbqDjh1Saldo

Есе на тему – міркування про марність всього існуючого з використанням книги у вигляді відправної точки. Чим красивіше і загадковіше написано, тим краще; політ думки рецензента обмежений лише її наявністю.

Публіцистична – автор загострює увагу на проблемі, від якої суспільство от-от загнеться. Пишеться яскраво, жорстко, влучно, обов’язково спірно – щоб більше списів зламали при обговоренні.

Критична – твір (а часто й автора) анатомують, препаруюсь і розбирають за літерами: що сказав, що хотів сказати, що подумали читачі, хто з них де помилився і як добре, що розумник-рецензент все це помітив. Основні вимоги – слідкувати за логікою, не опускатися до простого кидання послідом, аргументувати свою позицію. А також стежити, аби у тексті рецензії не було помилок: критик, який володіє матеріалом гірше за того, кого критикує – жалюгідне видовище.

Проплачена – наперед хвалебний чи ганебний відгук про книгу. При написанні важливо не перестаратися з дьогтем чи сиропом, інакше знудить навіть замовника, і він не заплатить.

Особистий відгук – суб’єктивне враження про книгу, без спроб об’єктивної критики чи аналізу. Пишеться живою мовою спілкування, припускаються жаргонізми та сленг (в усіх інший типах рецензій вони вкрай небажані).

Рецензія відрізняється від відгуку або есе як за змістом, так і за формою. Як уже говорилось:

  • зміст рецензїі — це аналіз твору;
  • зміст відгуку — це загальна оцінка твору;
  • зміст есе — це враження та роздуми автора, які викликані сприйняттям теми твору

А ось вам невеличка шпаргалочка. як написати справжню рецензію: 

 

1. Прочитайте твір, за яким будете писати рецензію.

2. Визначте теми, що розвиває автор твору, який ви рецензуєте.

3. Прокоментуйте назву твору.

4. Висловте свою думку про зміст твору, проблеми, які порушує автор, про ідею твору.

5. Напишіть, чи вважаєте ви проблеми, про які пише автор, актуальними в наш час; чи поділяєте ви точку зору автора на ці проблеми.

6. Розкажіть, в чому збігається чи не збігається ваше сприйняття предмета мовлення з авторським.

7. Відзначте мовленнєві засоби, які складають своєрідність стилю автора.

 

До речі. у своїй групі в Фейсбук "Читацький клуб Мар'яни Долі" ( там у нас маленький ювілей - 700 учасників, чому я дуже рада)) , я нещодавно проводила опитування - щодо того, чи читають читачі відгуки авторів про книги інших авторів, і чи має для них значення форма і зміст самих відгуків, чи вони сліпо довіряють авторитету того, хто рекомендує книгу. З результатами опитування можна ознайомитися тут

За підсумками такого моніторингу громадської думки стало зрозуміло, що читачі відгуки читають, але й свою голову на плечах теж мають))

За результатами на сьогодні, у опитуванні взяли участь 57 респондентів. Із них переважна більшість (31 людина) відповіли, що побачивши рекомендацію, вони переходять на сторінку рекомендованого автора, читають анотацію до книги, перші кілька сторінок, щоб отримати уявлення про те, як пише автор, і лише тоді роблять висновок, чи варто додавати книгу до бібліотеки і читати далі. Такий спосіб можна назвати "довіряй, але перевіряй".

На другому місці (13 голосів) - відповідь "звертаю увагу на зміст та якість такої реклами". Тобто, якщо рекомендація написана на скору руку, немає власних вражень автора або багато помилок - читач до такої книги не загляне зовсім.

На третьому місці (11 голосів) - відповідь "якщо довіряю тому, хто пише відгук, то відразу йду читати рекомендовану книгу".

І на четвертому місці (2 голоси) - більш категорична відповідь "я такій рекламі не довіряю, бо вона "договірна" або проплачена."

Отже, висновок, шановні автори, ви можете зробити самі. Сподіваюся, мій сьогоднішній "лонгрід" допоміг вам розібратися у деяких аспектах письменницької співпраці. А наступного разу ми поговоримо про поради для якості та оригінальності наших творів.

До нових зустрічей!

Підписуйтеся на автора блогу, аби нічого не пропустити!

8 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти

То справді був дуже цікавий досвід. А ще такий марафон - гарна можливість познайомитися з іншими авторами. І ще багато хто побачив, наскільки цікаво коментувати твори інших. Це дуже добре!

Показати 3 відповіді
Мар'яна Доля
31.01.2021, 23:54:36

Наталія Девятко (Natalia Devyatko), Було б чудово!

Не могла пройти повз цього блогу. Дуже корисна і цікава інформація)) Дякую! Марафони читання захоплюють, люблю брати в них участь, минулого разу знайшла для себе кілька цікавих творів)

Мар'яна Доля
31.01.2021, 16:27:01

Лександра Славичч, Дякую! Я теж залюбки беру в них участь, адже це можливість знайти цікаві історії і познайомитися з хорошими людьми !

avatar
Лана Іссан
31.01.2021, 15:09:01

Дуже дякую. Море корисного знайшла у ваших дописах. Зокрема в попередньому про співавторство і в цьому. І опитування дуже зацікавило. Успіхів.

Мар'яна Доля
31.01.2021, 16:14:29

Лана Іссан, Дякую! Рада, що мої блоги виявилися корисними ))

avatar
Juli Pencil
31.01.2021, 15:33:49

Прочитала і подумала, що якось давно не було тут марафонів взаємного читання... А це класна штука – і на свій твір можна отримати корисні відгуки, і для себе багато нових творів знайти))
Додам, що ваші дописи справді цікаві і корисні, завжди їх читаю, коли бачу))) Ви молодець! Дякую))

Мар'яна Доля
31.01.2021, 16:13:59

Juli Pencil, Дякую! Так, марафони - це круто, до того ж, щоб їх організувати, не потрібно ніяких особливих повноважень, це може зробити будь-хто))

ДЯКУЮ! Я нарешті збагнула, що (скоріш за все - хто) мені треба))) Ваші дописи неймовірно корисні.

Мар'яна Доля
31.01.2021, 12:38:34

Ксения Демиденко, Дякую! Чудово, коли розумієш, у якому напрямку працювати далі)) Удачі вам!

avatar
Інка Вікторова
31.01.2021, 11:12:13

Дуже корисний допис! Дякую! Збережу)

Мар'яна Доля
31.01.2021, 12:13:45

Інка Вікторова, Дякую! Рада, що змогла стати в пригоді))

avatar
Ніка Єнжель
31.01.2021, 12:00:40

"Проплачена": наперед хвалебний чи ГАНЕБНИЙ відгук?:D Тобто, за помідори, кинуті у твій бік, можна і заплатити? А так допис корисний, собі теж збережу х)

Мар'яна Доля
31.01.2021, 12:13:23

Ніка Єнжель, Проплатити може не тільки автор, але й його конкурент))

Інші блоги
Знижки на день народження!!!
❤️ ЗНИЖКИ НА ЧЕСТЬ ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ❤️ Мої прекрасні читачі! Цей рік разом з вами був просто неймовірним! Я від усього серця дякую вам за спілкування, підтримку, натхнення, любов до моїх героїв та увагу до історій!!!
книга подібна калейдоскопу
Кожна книга подібна калейдоскопу. Або вітражів ще небачених, поки що... А ще: у книгах засинає час... Його пробуджують очі читача...
Візуалізація найкращого друга гг - Ігоря)
Пишіть коментарі! Мені дуже цікаво чи збігаються наші уявлення про персонажів)) Гарного і мирного дня)
Переробка твору
Коли твір, над який потратив багато часу за три місяці повністю прочитало лише сім людей, починаєш задумуватися, що потрібно його переробити, внести суттєві зміни. І тоді починаєш тратити час на нього, а не на щось нове. А
Любов ще та зараза❤️ Знижка!!!
Вітаю! Я сьогодні привела до вас шалено харизматичного Мурчика!)) От якби усі похмурі понеділки починалися з чоловічого стриптизу))) Протягом цієї доби на роман «Любов ще та зараза» діє смачна знижка! Якщо ви ще не заглядали
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше