Школа молодого автора: спілкування з читачами

Привіт!

Сьогодні я хотіла б поговорити про таку важливу відмінність самвидаву від "традиційної" літератури, як можливість отримувати зворотний зв'язок від читачів прямо в процесі написання вашої книги. Звичайно, якщо ви опублікуєте паперову книгу, і почнете проводити презентації та зустрічі з читачами, то теж отримуватимете відгуки і запитання. Проте це вже буде у відповідь на завершену книгу і не зможе вплинути на її зміст. Натомість спілкування автора з читачами "у процесі" може мати цікаві і навіть несподівані наслідки.

Особливо, якщо автор не дуже досвідчений. Він може бути настільки радим, що його читають і коментують, що коли читач запропонує змінити нещасливий фінал на хепі-енд ( наприклад) або написати продовження (хоча автор цього й не планував), то він одразу погоджується. Чи варто це робити - вирішувати тільки вам. Однак моя особиста думка - сліпо слухатися думки читачів не варто. Адже один може бажати одного розвитку подій, другий - зовсім протилежного. Усім все одно не вгодиш, а поміж тим можна забути про свій, авторський оригінальний задум.

Також часто читаю у блогах нарікання на те, що читачі не хочуть коментувати ( ставити зірочки, додавати книги в бібліотеку тощо). Друзі, вимогами це робити ми їх не змусимо! По-перше, якщо читає книгу незареєстрований читач, він просто не зможе цього зробити ( а таких немало). По друге, часто автор помиляється у кількості своїх читачів, вважаючи, що раз у книги, наприклад, 100 прочитань, то це значить, що її прочитало стільки ж людей, і засмучується, що зірочок ( наприклад) всього 5. Але якщо у творі 20 розділів, то поділіть 100 прочитань на це число ( бо одне прочитання - це саме прочитання одного розділу, а не цілої книги!) - і вийде, що кожен, хто прочитав, поставив вам зірочку. Тепер ви розумієте, що у вас чудові результати і радісно працюєте далі, щоб читачів було ще більше))

Щодо того, що не всі коментують книгу - зважте на психологію людей. Є екстраверти, які люблять спілкуватися і будуть писати довгі відгуки на кожен розділ, а є такі, хто прочитає книгу повністю і тільки тоді напише коротко: "Дякую, мені сподобалося". Але це не означає, що цей читач гірший, просто у нього інший тип спілкування. А комусь, можливо, й сподобалася книга, але він соромиться прокоментувати -  нічого страшного в цьому немає. Він може поставити зірочку, чи дати нагороду, або ж зробити репост. Не варто писати довгі "страждання" на цю тему. Не сваріть тих, хто щось не робить, краще не втомлюйтеся хвалити тих, хто це робить - і таких людей ставатиме більше!

Зазвичай ми спілкуємося з читачами: а) у коментарях; б) у зверненнях в тексті самого твору; в) в блогах; г) в соцмережах.

Про звернення до читачів після розділів книги я вже писала ТУТ

Повторю лише, що сама такі звернення практикую. і переконалася, що читачі їх читають та реагують нак них.

От з дописами у блогах дещо інша справа. Знову ж таки, з власного досвіду можу сказати, що блоги більше читають самі автори. Так, читачі теж заглядають ( в основному на якісь розіграші та акції). Але рекламні пости у блогах зазвичай мають мало коментарів чи й взагалі нуль ( особливо якщо вони складаються лише з одного речення "У моїй книзі вийшов новий розділ"). Друзі. не треба такого писати. Це просто спам, який не принесе вам жодної віддачі.

Не будьте ледачими -  якщо вирішили прорекламувати свою книгу в блозі - не обмежуйтеся тільки обкладинкою і анотацією, напишіть щось цікаве, на крайній випадок, хоча б цитату, з якої можна отримати уявлення про саму книгу. Я пробувала по-різному - і рекламувати нові розділи, і повідомляти в блозі  лише про початок та закінчення книги. Особливої різниці в кількості прочитань не було.

Але це не стосується соцмереж - от тут варто повідомляти про вихід нових розділів ( звичайно, якщо є час і натхнення). У мене щоразу після таких публікацій прочитання різко зростають, приходять нові читачі. Але знову ж таки, допис має бути цікавим - найкраще зробити оригінальний банер чи ілюстрацію, дати цікаву цитату або своїми словами розповісти про зміст твору, можна запропонувати відгуки читачів. І не забудьте про посилання на книгу! Бо інакше ваша реклама не матиме сенсу - адже читач не знатиме, де шукати твір. Також обов'язково повертайтеся до своїх публікацій і відповідайте на коментарі, або просто "лайкайте" коментарі, якщо вони не потребують особливої відповіді. Це саме той випадок, коли, перефразуючи рекламу одного "креативного" автора, "вам не важко, а читачам приємно".

У соцмережах також можна проводити різноманітні опитування ( до речі, їх читачі полюбляють), конкурси, флешмоби тощо.

Про коментарі після вашої книги на сайті - на них потрібно відповідати обов'язково! Не нехтуйте цим. Правилом доброго тону вважається також відповідь на кожен коментар до допису вашого блогу. Іноді я стикаюся з тим, що автори відключають коментарі до свого твору, мовляв, для того, щоб читачі не відволікали їх від написання, або ж не критикували. Але при цьому втрачається той самий "фідбек", зворотній зв'язок, який є таким цінним для кожного письменника. На мою думку. цього робити не варто, бо тоді ви пишете ніби сам для себе, у своїй "башті зі слонової кістки". Ви можете слушно зауважити - а що робити з хейтерами, які приходять,щоб спеціально написати щось неприємне ( а є й такі люди, на жаль). Для того, щоб подібного уникнути, на сайті є корисна функція - ви можете заборонити коментувати ваші твори і блоги конкретній людині, але всі інші робитимуть це без проблем.

Я буду виглядати як Капітан Очевидність, але все ж нагадаю - відповідати на коментарі ( навіть неприємні) слід ввічливо, не починаючи сварок. Якщо коментар не подобається - його можна просто видалити ( хоча тут теж є нюанс - залишається інформація на сторінці, що коментар від такої-то людини видалено, і якщо видалень багато - це теж гратиме не на вашу користь). Тому краще просто аргументувати власну думку, а якщо коментар вас ображає чи порушує правила сайту - ви можете поскаржитись модераторам, або ж заблокувати цього дописувача.

Що робити, коли читач у коментарях до твору постійно вказує на ваші помилки? По-перше, подякувати за допомогу. Адже багато авторів спеціально шукають бета-рідерів, редакторів, ще й платять їм гроші, а тут вам безкоштовно надають таку підтримку)) Проте, щоб не відлякувати інших читачів "граматичними" діалогами, можна запропонувати надсилати знайдені помилки у месенджер чи приват у Інстаграмі, чи на електронну пошту ( як буде зручно вам та читачеві). Ну і, звичайно ж, більш ретельно редагувати ваші твори перед публікацією ( як це робити, ми поговоримо в одному з наступних випусків "Школи").

І ще трішки про блоги . Правила їх публікації ми можемо знайти ТУТ

Ось тут можна знайти мій допис , у якому ми колись дискутували на тему, про що краще писати, а про що не писати в блогах. Звичайно, це лише суб'єктивні думки, кожен автор може вважати інакше, і я не маю нічого проти))

Згідно з правилами сайту, ось про що заборонено писати в блогах:

У блогах заборонено:

  • обговорювати інші електронні видавництва та ресурси;
  • анонсувати події, конкурси або власні публікації на інших онлайн-майданчиках;
  • пряме обговорення авторами творчості інших авторів;
  • обговорення політики та роботи функціонала порталу (для цього існує форма зворотнього зв’язку, прохання писати через неї), дій модерації та адміністрації порталу.
  •  
  • А як ви спілкуєтеся з читачами? Чи любите це робити? Можливо, маєте якісь власні секрети?  Буде цікаво дізнатися))

15 коментарів

Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис

Увійти

Дуже гарний допис. Дякую Вам за чудові думки та поради.

Показати 2 відповіді

Мар'яна Доля, Спасибі Вам. Це взаємне побажання. ))

avatar
paniOtojbo
18.01.2021, 21:18:57

Вітаю! Красно дякую за цей змістовний цікавий допис. Він перший з тих, що я прочитала в серії "Школи молодого автора" і мені захотілося прочитати інші. Дякую також за вашу працю і те, що ви не шкодуєте зусиль для спілкування з читачами і іншими авторами, я вважаю, це так само важливо як ваші літературні твори.
Щодо самої теми моя думка така, що автор, який має змогу спілкуватися з читачем ще в процесі написання книги, насправді, має велику вдачу! Бо автори, що дописують її до кінця і лише у разі видання книги друком, чують зворотний відгук, мають лише критику і не мають жодного представлення, які враження і емоції відчуває інша людина при читанні кожного нового рядка його історії. Мені здається, надто мало авторів замислюються про те, яку увагу їхньому існуванню приділяють на подібних сайтах, адже якщо їх прочитали тут, значить вони отримали віддячний кредит довіри. Коли люди читають виданих друком авторів, то сприймають як дане те, що вони заслуговують на це. Критика і хейтерство - це неприємно, звісно, але, зважаючи на вище описане, у ній є і додатковий визнавальний сенс!
Тож бажаю терпіння і успіхів усім тутешнім авторам і надхнення для подальшої праці!)

Мар'яна Доля
18.01.2021, 21:38:57

paniOtojbo, Дякую за такий цікавий і змістовний коментар! Повністю згодна з вами, нам дуже пощастило, що живемо в епоху інтернету, коли можна отримати практично миттєвий відгук на свою працю. Бо письменники минулих епох теж практикували свого роду самвидав - публікації творів "з продовженням", фактично те ж саме, що тутешні книги "в процесі" - але в газетах і журналах. І читачі писали відгуки, їх теж друкували у пресі. Правда, все це займало більш тривалий час, ніж зараз)) Але результат був схожим.

avatar
Olena Mazur
18.01.2021, 11:47:43

Дякую за пояснення з приводу переглядів та коментарів. А якщо автор - інтроверт, тоді як будувати спілкування з читацькою аудиторією?

Показати 2 відповіді
Olena Mazur
18.01.2021, 12:55:39

Мар'яна Доля, Згодна, більш розкуто себе почуваєш.

avatar
Буяна Іррай
18.01.2021, 11:38:39

Дуже доречний блог. Я так розлінилася, що з читачами не спілкувалася давненько, як результат- впала активність! А нема активності, то й продовження не поспішає. Хоча розумію, що частіші оновлення привернуть увагу читачів, але без фідбеку мотивації нема.

Мар'яна Доля
18.01.2021, 11:42:41

Буяна Іррай, Це так, я по собі знаю, буває, немає настрою чи часу і не пишеш у соцмережах, то відразу це відбивається на прочитаннях не в кращий бік. Часом читачі забувають про книгу, а тут побачили нагадування - зайшли і відразу кілька розділів прочитали))

avatar
Окса Фом
17.01.2021, 19:47:20

"Що робити, коли читач у коментарях до твору постійно вказує на ваші помилки?"
Хочу трохи конкретизувати це питання.
Що робити, коли інший автор у коментарях до твору говорить про помилки, але не вказує на них, а коли намагаюся конкретизувати та продовжити діалог "морозиться"? Помилки й дійсно бувають (я ж звичайна людина), але перед викладкою кожен раз перевіряю в вдвох онлайн-редакторах. Твір безкоштовний, не завершений, тому замовляти редактора на кожну главу проблематично і затратно (для автора, який пише безкоштовно). Що робити у такій ситуації? Можна запропонувати такому автору чи читачеві оплатити редактора? )) Бо ну... якось я не знаю, як реагувати на такий нечемний "мороз".

Показати 7 відповідей
Мар'яна Доля
17.01.2021, 20:35:46

Окса Фом, Дякую! Гарного настрою та натхнення вам!

avatar
Лана Іссан
17.01.2021, 20:05:01

Дякую. Гарний блог. Дуже люблю спілкування з читачами. Це надзвичайно важливо. Стараюся завжди відповідати на коментарі і дякувати за нагороди. Буває, що враховую думки читачів щодо продовження книги. Але основне, звісно, залишаю за собою. Іноді, певні висловлювання про мою творчість на довго піднімають настрій, змушують тішитись, як дитина, ще більше старатися. При нагоді дякую всім, хто підтримує мене різними способами. Всім успіхів.

Мар'яна Доля
17.01.2021, 20:27:20

Лана Іссан, Чудово! Повністю згодна з вами))

avatar
Ніка Єнжель
17.01.2021, 13:42:34

Стосовно читачів - сказали влучно. Краще не скаржитися, а більше заохочувати і радіти тим, що є. Правда, блоги більше цікаві авторам, що трохи шкода. А про поширення в мережах цікаво, складаю приблизну картину майбутньої сторінки. Ще б руки дійшли туди, як ото у вас доходять :D І справді, як ви все встигаєте... Може, двійника маєте, допомагає? х) Дякую~

Показати 5 відповідей
Мар'яна Доля
17.01.2021, 17:32:35

Ніка Єнжель, Так, я теж дуже боялася тоді. Але все минуло нормально, правда стовідсоткового зору не маю, але не падає більше - і то добре))

avatar
Ольга Кава
17.01.2021, 17:00:44

Як на мене, коментар "А буде продовження?" - це найкращий комент. І більшого й не треба. Більшість реально просто читають, не коментуючи. І в цьому не має трагедії.

Мар'яна Доля
17.01.2021, 17:06:43

Ольга Кава, Згодна, що немає трагедії, якщо не коментують усі, хто читає. Але в мене були книги, які не коментував майже ніхто...і це реально пригнічувало. Одну я через це навіть видалила і збираюся переписати. Тому особисто для мене коментарі відіграють важливу роль, але я не наполягаю, щоб в обов'язковому порядку коментували всі, кількох активних читачів цілком вистачає для того, щоб мати уявлення, як читачам "заходить" твір.

Дякую за допомогу! Поради корисні та суттєві. Іноді читаєш і розумієш, що цього і не знав. Добре, що Ви розпочали цю Школу. Нам молодим авторам- це велика допомога. Сил Вам:))

Мар'яна Доля
17.01.2021, 13:01:58

Сніжанна Четверт, Дякую! А вам натхнення та успіхів на письменницькій ниві!

Гарний блог) Дякую вам за чудову інформацію. Думаю, для новачків, типу мене, вона актуальна ✨✨✨

Мар'яна Доля
17.01.2021, 12:42:03

Кушнір Олександра, Дякую! Це радує, отже недарма пишу, а то часом думаю, чи не насварять мене за проголошення "прописних істин")))

avatar
Лідія Шефер
17.01.2021, 11:59:58

Дякую за поради!

Мар'яна Доля
17.01.2021, 12:41:12

Лідія Шефер, Будь ласка! Хай приносять користь))

avatar
Сергій Волошин
17.01.2021, 11:03:52

В мене тільки одне питання і добре, що Ви на нього відповісте. Коли Ви встигаєте стільки всього написати???? Це ж понад людські сили....

Мар'яна Доля
17.01.2021, 11:21:53

Сергій Волошин, Я іноді сама в себе те ж саме запитую)) Насправді, це забирає багато часу, але я вже звикла і пишу досить швидко.

avatar
Іван Дурський
17.01.2021, 10:28:59

Люблю ваші дописи! Дякую, що ділитесь досвідом!

Мар'яна Доля
17.01.2021, 10:43:20

Іван Дурський, Дякую, що заглянули! Досвід, може, не надто оригінальний, більшість "старожилів" усе це знають, а от новачкам згодиться, щоб не наступати на наші граблі))

Хотіла прокоментувати ось цю частину: "коли читач запропонує змінити нещасливий фінал на хепі-енд ( наприклад) або написати продовження (хоча автор цього й не планував), то він одразу погоджується. Чи варто це робити - вирішувати тільки вам. Однак моя особиста думка - сліпо слухатися думки читачів не варто. Адже один може бажати одного розвитку подій, другий - зовсім протилежного. Усім все одно не вгодиш, а поміж тим можна забути про свій, авторський оригінальний задум."
Я погоджуюсь з Вами, що не варто постійно слідувати за коментарями, бо можна заблукати у власних думках та ідеях. А от особисто я дотримуюсь одного правила при написанні історії(знайшла цю пораду на одному із сайтів в Інтернеті) : перед тим як почати писати, я обираю одну людину(переважно когось зі зщнайомих) і пишу так, неначе для цієї людини. Так дійсно легше, принаймні мені, бо буває, коли пишеш часто задумуєшся що б сподобалося тій чи іншій людині. Мені це допомагає.

Мар'яна Доля
17.01.2021, 10:42:02

Валерия Дроздова, Так, це гарна ідея , недарма й багато театральних акторів чи ораторів користуються таким методом - вибирають у залі якусь одну людину і грають чи виголошують промову ніби звертаючись до неї))

Інші блоги
Трохи про мене і про ідею написати книгу
То як мене звати вам відомо, мені буде 21 на новий рік, навчалася на вчительку історії, закінчила навчання цього року. Я люблю слухати музику, малюю і хочу вручну намалювати своїх персонажів до книги, пишу вірші з 11 років і
Новинка — уже чекає на вас!
Вітаю! Нова історія, уже на сайті. Сьогодні стартувала іще одна моя книга, тож радо усіх запрошую на її сторінки. "Бранка по неволі" — це теж зимова історія. Але тут без романтики. У низці йдеться про жорсткі
Флешмоб #дракон_з_подарунками
Вітаю всіх. Що сказати, я теж вирішила прийняти участь у флешмобі #дракон_з_подарунками. Дракон_з_подарунками. Запрошую всіх до моєї казки. Насолоджуйтесь. Всім натхнення. Новорічне Диво у притулку.
Про що говорять нам діалекти?
Добрий вечур цімбори, єк дужі? Запитали би у вас гуцули. Зрозуміли? Тоді що б відповіли ви почувши таке запитання? Мені цікаво, яка відповідь пролунала б в тій чи іншій етнографічній групі, нашої великої і такої багатої культурою
Важливо!!!
Добрий вечір, мої дорогі читачі ❤️! Завтра, на жаль, не вийдуть продовження обох книг, що зараз є впроцесниками. Мій синочок захворів, тож до ноутбука не дістатися) Дякую за розуміння) Побачимось на сторінках моїх історій
Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше