Стімпанк до чаю
Доброго дня.
На годинниках неділя. І саме сьогодні важливий час, щоб поговорити про Стімпанк.
І розпочнемо ми з подорожі у часі, а саме в уже далекі сімдесяті роки минулого століття. Такі автори як Вільям Гібсон і Брюс Стерлінг вважали сучасну літературу недостатньо технічно підкованою в світлі розвитку і масової комп’ютеризації технологій. Разом з тим народні заворушення в тому числі у США незадоволених війною у В’єтнамі — породило нову культуру «панків». Це все вилилось у жанр «кіберпанк».
Ці два чоловіки і вважаються батьками жанру кіберпанк у літературі, але в ті часи жив і творив ще один письменник фантаст Кевін Джетер який ще у 1972 році написав свій перший роман — «Лікар Аддер», який фактично і заклав фундамент для жанру кіберпанк. Роман отримав високі оцінки іншого фантаста Філіпа Діка, проте видавництва протягом дванадцяти років не осмалювались його надрукувати через надмірну жорстокість і сцен сексуально-провокаційного змісту і вийшов тільки в 1984 році.
«Лікар Аддер» історія про колишнього військовополоненого Аллена Лімміта який взявся за доставку валізи для хірурга з ім’ям Аддер. Цей твір був класичним кіберпанком. Проте так як він був заглушений цензурою гуру жанрами стали Уїльям Гібсон і Брюс Стерлінг. Джетер не став тим самим визнаним автором жанру і в 1979 році вийшов роман «Ніч морлоків» який і став продовженням твору Герберта Велсса «Машина часу» де ті самі морлоки змогли збудувати свою машину часу і відправитись у Лондон 19 століття. «Ніч морлоків» не знайшла великого відгуку в аудиторії. А в 1987 році в дискусії з Джеймсом Блейлоком на сторінках журналу «Locus» він, посилаючись на свій роман «Ніч морлоків» і придумав іронічну назву «Стімпанк» в противагу кіберпанку.
По іронії долі велику роль в розвиток стімпанку послужив роман «Різницева машина» за авторством Гібсона і Блека, тих самих прабатьків кіберпанку. Дія роману розгортається в Лондоні 1855 року, в альтернативній реальності. У 1831 році в Англії перемогла антифеодальна революція. До влади прийшла Партія промислових радикалів на чолі із лордом Байроном. В країні відбулася форсована індустріалізація, вирішальну роль в якій зіграла Різницева машина, виготовлена Чарльзом Беббіджем.
Різницева машина — це потужний суперкомп'ютер парової епохи. Він контролює всіх підданих Британської імперії. Кожна людина в пам'яті машини має індекс. Машина перетворюється на Всевидяче Око, яке в альтернативному XX столітті поглинає Лондон.
Суть стімпанку в промисловій революції, поява перших парових епох впровадження їх в життя людей і пов’язаних з ним проблем.
Соціальна нерівність, праця дітей на заводах так як нові машини дозволяли працювати при цьому не докладаючи великих фізичних зусиль.
В нас час стімпанк є більше фоном. Великобританія вікторіанської епохи стала красивою обкладинкою в фільмах, творах. Соціальні проблеми жанру стали більш розмиті або взагалі забуті. К для мене це не є проблемою. Жанр розвивається і набуває інших граней. Комусь ріднішим є стиль раннього стімпанку комусь інший. В кожного свої смаки та це нормально. Саме це і послужило тому, що це породило безліч піджанрів таких більш-менш самостійних як дизельпанк і атом панк до гідро- і клок- панків. Про це все ми і поговоримо далі докладніше.
Взагалі, на мою думку, в стилях різних панків є основа не тільки соціальних проблем як це було при зароджені, але й зведену в абсолют технології буд-то парових як в стімпанку так і кібернетичних в кіберпанку.
Американський крик Джефф Вандеймаєр у своїй книзі «Біблія Стімпанку» називав сім основних піджанрів Стімпанку. На жаль знайти переклад чи книгу в продажі мені так і не пощастило тому я відштовхуючись від декілька його тезисів додам кілька від себе.
Бойлерпанк — підняття революції робітників проти капіталістичної еліти. В основі використання лопат, вугілля і пара.
Клокпанк — в центрі будови світу в противагу паровим двигунам заводні механізми.
Маннерпанк — піджанр де розглядається складна соціальна ієрархія між персонажами, частіше всього в контексті безкінечних танців і вечірок.
Вестерн-стімпанк — парові механізми в стилістики «дикого заходу» США.
Теслапанк — світ на основі технологій створених Ніколо Тесли.
Нерфпанк — стилістика костюмів стімпанку залишається повною, але в яскравих тонах. Образ доповнюється іграшковими бластерами «Nerf».
Романтизм газових ліхтарів — піджанр з ухилом в альтернативу історію з романтизацією вікторіанської епохи.
І хоча дизельпанк відносять до піджанрів стімпанку для мене він дещо інший.
Стімпанк за основу бере «парову революцію» і Лондон 19 століття, а дизельпанк 1930-1940 роки в якому за основу взяті дизельні і бензинові двигуни.
Так само і атомпанк це ретропогляд на початок 20 століття з атомною енергетикою.
З розвитком жанру до нього додавався і вплітався світ магії, що породило такі чудернацькі, дивні і прекрасні жанри:
Дрімпанк — концентрується на алхімічної силі сновидінь. Відчуває вплив класичних літературних жанрів (наприклад, магічний реалізм), міфології, процессоріентірованной психології. Дрімпанк надихається «логікою сновидінь» або казковою реальністю.
Міфпанк — поєднує фольклорні, міфічні штампи з постмодерністськими фантастичними особливостями.
Стітчпанк — показує світ, де головними дійовими особами є живі ляльки.
Ельфпанк (так , так є і таке) — піджанр міського фентезі, де з паровою машиною та іншими технологіями Європи 19 століття уживаються магія і фентезійні раси: гноми, орки, ельфи.
Стилів і піджанрів є стільки, що одне їх перечислення піде багато часу ще хочу згадати пару які для мене є цікавими навіть дивними)))
Аеропанк — твори, дія яких пов'язана з повітряними пригодами на різних «паролетах» серед небесних островів.
До нього можна віднести й сейлпанк де човни з вітрилами за допомогою магії чи інших технологій можуть літати проти законів фізики і навіть між планетами.
І ще згадаю такий чудернацький стиль як вейлпанк — світ основною рушійною силою є китовий жир)
Сфера і жанр є цікавим і безмежним в плані творів, фільмів і польоту фантазії. В кожну мить можу з’явитись новий напрямок.
У світовій культурі стімпанк не є у ж «легендарним» чи культовим, але для мене як для автора є цікавим. Саме тому шукаючи інформацію по стімпанку, я зіткнувся, що навіть інформація по ньому є досить розірвана по різним джерелам. Тому я і вирішив поділитись своїми нотатками по стімпанку.
Ще раз хочу наголосити, що початковий стімпанк як і прабатько кіберпанк був більше про соціальні нерівності і боротьбу з ними. Чи то з великими корпораціями як в кібер- чи то з аристократією в стім-…
Але саме антураж готичного світу, барокко, кібернетичних чи парових чудернацьких механізмів разом неоновими вивісками чи комп’ютером що працює на пару - залишиться як мінімум у моєму серці.
Всім гарного дня)))
5 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиДізналася для себе нове) Вейлпанк взагалі розвеселив)
Юлія, ))
Кількість та назви ...панків щиро посміхнули)) Дяка
КТГорошко, Дякую)) це тільки найвідоміші...якщо " копнути" то можна знайти ще щось цікаве
Я з стімпанком познайомилася на цій платформі, але й не уявляла, що він такий розмаїтий
Інна Камікадз, Дякую за відгук))
Завжди цікавив стімпанк, як читача, хоча, як автор до нього ніколи не зверталася. І навіть не уявляла про таку шалену кількість піджанрів! Дякую, що поділилися інформацією. Прочитала з цікавістю.
Ана Пест, Дякую)) були думки, щось подібне зробити по кіберпанку як жанру з чого все і розпочалось. .. Ну і можливо детальніше зануритись у світ стімпанку, в ту "епоху" і пройтись по піджанрах. ... Проте все буде залежати як сподобається читачам дана тематика
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати