Про підлітків на Букнет
Всім привіт!
Якийсь час тому Оксана Кириченко (Aillin Ai) вже піднімала тему про підліткову літературу і там детально розповіла про ознаки жанру та про те, як писати не варто на прикладі окремо взятих книжок, що були видані у світі. Я б хотіла торкнутися теми підліткової прози зокрема на Букнет.
Почну з невеликої передісторії для тих, хто прийшов пізніше. Цього жанру не було раніше, і фактично, на платформі не було місця для дитячої та підліткової літератури. Було «Різне» і була «Молодіжна проза».
Згодом адміністрація порталу внесла певні зміни у розподілення жанрів. З’явилась «дитяча література» у «різному». Але молодіжна лишалася єдиною. У той час там було намішано мама-мила, всього різного. Автори ж як думають, якщо я молода (а хто себе немолодою вважає?) – то пишу молодіжну прозу. І виходило, що в одному розділі «молодіжної прози» було буриме із кохання, ґвалтування, пригод, драконів, що мають статеві стосунки з принцесами й всякого-всякого-всякого. Фактично, авторам, які пишуть не для дітей, а для підлітків – у цьому розділі не було місця, бо їхні роботи просто губилися серед того розмаїття. Хоча сама платформа неодноразово заявляла, що «молодіжна» - це якраз для підлітків і туди не можна ставити ценз 18+ та додавати книги з цим віковим обмеженням. Але хто ж би там читав ті рекомендації, правда?
Тут варто зауважити, що згідно з Законом України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», до молоді належать громадяни віком від 14 до 35 років. А ВООЗ офіційно продовжила вік, коли людина вважається молодою – тепер це 44 роки.
Самі розумієте, те що доцільно читати дитині 14 років – не завжди буде цікаво 35 чи 44 літнім людям. І навпаки, не все, що читають повнолітні, доцільно давати дітям-підліткам.
Окремим жанром підліткова проза з’явилась лише декілька місяців тому, здається, у березні цього року. За що, власне я, дуже дякую платформі, адже це дало змогу розділити та виокремити те, що можна радити дітям-підліткам.
Але… Знову-таки велике-велике «АЛЕ». У цей жанр стали пхати теж саме, що у молодіжку. Ну а що? Там конкуренція менша, легше вийти в топ.
Тож, до чого я все це? Зроблю пунктами, аби було наочно.
1. Любі автори, якщо ви підлітки – це ще не значить, що ви пишете підліткову прозу! Література для дітей та підлітків – це украй серйозно! Це те, що формує особистість молодого покоління. І це відповідальність!
2. У підлітковій прозі завжди - чуєте? - завжди героями виступають діти. ДІТИ. Можна трохи старшого віку, ніж та авдиторія, на яку ви розраховуєте. Але це мусять бути неповнолітні особи.
3. Діти за нашим законодавством НЕ МОЖУТЬ брати шлюб. Тож, якщо ваші герої одружились, стали чиєюсь «ігрушкою» (це цитата з твору, який нещодавно бачила в підлітковій прозі), ведуть розпутне життя, показують стриптиз, міжрасово кохаються з ким-то там – це НЕ підліткова проза. Ставте молодіжку – не прогадаєте.
4. Якщо ваші головні герої палять сигарети чи травку, вживають алкоголь, наркотики, і ви робите акцент на тому, що це нормально - це НЕ підліткова проза. Так, наші діти мусять знати про ці явища та їхні наслідки. Але важливим є аспект, в якому автор вказує, що це не є нормально та правильно. Ми за здорову націю! (Пункт додано за підказкою Ірини Ярошенко).
5. Поважайте цей жанр! Адже це для дітей! Для наших дітей! Власне, знаю, що на порталі є чимало неповнолітніх авторів, які пробують себе – і це чудово! Але ж, дівчатка, хлопці, ретельно зважуйте, чи справді ваш твір відповідає розділу «підліткова проза»? Чи справді ваша мова бездоганна і гідна тої, на яку рівнятимуться підлітки? Просто на мить уявіть себе мамою / татком підлітка та чесно спитайте самого себе: чи хотіли б ви, аби вашу роботу читала ваша дитина? Що вона з того винесе? Чи справді їй буде корисно прочитати вашу історію?
У фіналі свого тривалого спіча (дякую всім, хто дочитав до кінця) хочу порадити шикарні історії з розділу підліткової прози, які я читала, могла оцінити та сміливо раджу власним дітям: «Чак. Магія крові» та «Чак. На порозі світу» Оксана Кириченко (Aillin Ai), «Сходинки» та «Сходинки. Повернення» Ірина Ярошенко, «Місячна троянда» Ірина Ярошенко, «Одна історія на двох» Ярина Король. Крім того, на порталі представлено підліткову літературу від видавництва АССА. Там славнозвісні Коти-вояки і ще ряд повістей. А у безкоштовному доступі є твори зі шкільної програми.
ПиСи. Нагадаю, що адміністрація порталу лишає за собою право міняти жанр книги без згоди автора, лишати його тільки один на свій розсуд, не даючи автору можливості втручатися та змінити, заблокувати книгу за порушення. Це прописано в тих же правилах, які, як правило, рідко хто читає.
Тож, нащо нам такі нєрви? Обирайте жанри вдумливо.
Всім добра…
24 коментарів
Щоб залишити коментар, увійдіть в обліковий запис
УвійтиГарний і корисний пост, дякую вам за те, що розповіли усе детально про цей жанр ❤️. Чесно, я своїй книзі теж спершу надала жанр "Підліткова проза", але потім зрозуміла, що герої за віком трохи не підходять і змінила. На жаль, багатенько авторів-підлітків часто додають свої книги в жанр "Підліткова проза", а не завжди там усе так правильно, як хотілось би. Трохи лячно, що читала деякі книги авторів, типу мене, і там постійно були ранні сексуальні відносини та алкоголь, що для нашого суспільства, певно, стало нормою. Хай сайт займеться перевіркою чи блокує твори, які не відповідають жанру та віку, для якого призначений.
Кушнір Олександра, даруйте, не побачила коментар. Так, у першу чергу саме автор мусить оцінювати текст на відповідність тому жанру, в який хоче поставити роботу. Воно для всіх жанрів актуально, але підліткова -то окрема тема. Гадаю, сюди тільки якісне треба ставити, коли на 100% впевнений у тому, що бездоганна мова, що є сенс.
Модератори реагують, якщо їм вказати, на цю невідповідність. Тут якраз той випадок, коли варто свідомо стежити за тим, що з'являється у рубриці та скаржитись на книгу, якщо вона порушує умови жанру.
Авторам і справді здалося б стежити за тим, що вони пишуть і який жанр тому присвоюють, тим не менш, самим підліткам не завжди кортить читати літературу, що відповідала б їхньому віку, навіть навпаки – часто вони навмисно обирають твори, які важче даються їхнім юним мізкам. Це стосується як творів із топів елітарної літератури так і творів сороміцького характеру або й узагалі – творів для дорослих
Лія Щеглова, Підтримую
Адміністрація Букнет, н.м.д., має створити розділ порад від авторів і додавати туди такі от крутезні блоги!
Анна Дейна, хм, дякую за таку оцінку блогу)))
Щодо розділу - згодна, є багато цікавезних.
"Література для дітей та підлітків – це украй серйозно!"
Згоден, ще й як серйозно. Але цю серйозність на мою думку не так вже й легко усвідомити. Це безпосередньо треба мати діло з самими підлітками, бути вчителем, або що.
Лія Щеглова, Ну аякже
Найважливіше у підлітковій літературі - те, що називається ініціацією. А форма може бути різною.
Margo, як я вас розумію!))))
Підліткова проза має мотивувати підлітків задуматися над власним життям. Кожен твір несе якийсь урок для читача.
Алекс Перейра, умовно - так))
так, так, література має виховувати. неодмінно.
Лія Щеглова, чудово! ))
Дуже слушні зауваження!:)
Олеся, дякую, мені теж так здається)))
Ой, як давно вже назрівало питання підліткової літератури! Як влучно, Юлю, виділили основні проблеми. І справді: зовсім не одне й те саме література для підлітків і і література, написана підлітками. Підтримую!
Лія Щеглова, ;-)))) О дощ пішов!)
О, дуже актульна тема! Юл, молодець, що написала! Іноді зазираю в цей розділ, цікаво, що пишуть сучасні Букнет-автори, багато такого, що жахаєшся. І річ не лише в тому, що там відверто видно авторів-підлітків, річ в темах. Невже про це мріють? Не розумію!
Svitlana Kvitka, дякую, що оцінила! Так, мрії у авторів-підлітків місцями жахливі(((
Цілком слушний блог.
Більшість підлітків його не зрозуміють (ах, мамо, я згадую зараз все, що ти казала))), але тему піднімати треба.
КТГорошко, ну серед нас двох (я маю на увазі дорослих та підлітків) ми дорослі і, в ідеалі, можемо мати (не стала писати "маємо") важелі впливу на дітей. На нашому боці досвід)))
Тема важлива! З усім повністю погоджуюсь). Окремо дякую за рекомендацію свого твору. ) Інші книги, які Ви рекомендуєте, чудові. Тепер, щодо моєї книги "Одна історія на двох" . Я досі переживаю, що там все не так, як має бути))). Бо майже усі заборонені теми зачепила: і алкоголь, і куріння, і той самий секс. Вперше за всю історію мого перебування на платформі, дехто з читачів, спочатку поставив вподобайку, а потім її забрав. І я навіть знаю, за котрий із моментів))). Усіляке було). Твір для мене ... такий неоднозначний, чи що... І хоч наче й завершила його, та все одно не відпустила. Деякі моменти обдумую досі ))) Правду говорять, що підліткова література - то велика відповідальність!
Лія Щеглова, Головне, у тих ваганнях не загубитися))) От справді, вік живи, вік учись))
Я в захваті від того, яке порушено питання!! І рекомендації прикладів - ЦІННО!! Але залишається риторичним питання- ЧИ ДОСЛУХАЮТЬСЯ і чи ЗВЕРНУТЬ УВАГУ, чи ПЕРЕГЛЯНУТЬ свої визначення жанрів і тексти автори, які пишуть у цьому напрямку?!!!!
Олена Когут, мовчати не було сил))) А далі вже, як вийде)))
Я теж спочатку свою книгу в підліткову прозу засунула, а потім змінила жанр. Все-таки не для дітей вона, хоча й про підлітків.
Богдана Малкіна, це добре, коли автор вдумливо підходить до цього жанру! Дякую!
Дякую, Ліє, за пост і рекомендацію! Тема не просто важлива, а вкрай необхідна! Звісно, підлітки люблять думати про майбутнє, описувати свої мрії, але, коли описано сцену, як ГГ насолоджується алкоголем та цигаркою? Чи дівчина думає, як провести ніч із хлопцем? У підлітковій прозі, ви серйозно? Тут кожну сцену зважуєш, як написати, щоб і жорстокості не було перебір, і стосунки такі, як слід, навіть репліки, щоб перегибу не було, оцінюєш, а вчора теж кілька відкрила, а там жах - клуби, травка, секс, алкоголь...
Лія Щеглова, Дякую)
Таку інформацію варто виставляти на сайті, хоча б час від часу, замість реклами: "Твої герої переспали? А ти вірно обрав для них жанр?" Або "Не лізь до підлітків із сексом і гвалтуванням".
Дуже хороший допис, аби тільки він трапився у потрібні руки!
Лія Щеглова, Дуже на це сподіваюся, повністю підтримую)
Вау, вражена. Не цікавилась особливо цим жанром, адже маю лише один невеличкий твір про студентів. Я не бралась писати про дітей і для дітей, вважаючи, що то дуже відповідально. Тут не можна написати будь-яку дурницю і підлітки зрозуміють її. До них завжди потрібен особливий підхід і правильні приклади. Як взагалі допускають до публікації такі твори в такому жанрі?
Мартіна Зоріна, от і я так вважаю, що для дітей - це мега відповідально. Навіть не беруся поки що за такі проєкти, хоча ідеї є. Сподіваюся, цей блог прочитають не лише ті, хто думає так само, як я. Сподіваюся, хтось таки піде зараз та поприбирає свою "підліткову" прозу з цього жанру.
Проїхались, називається, катком по певних... кхм... екземплярах. Повністю підтримую! Де тут вподобайки тицяти?
Іван Дурський, платформа обмежує нас в емоційних реакціях сучасного світу)))
Дякую за підтримку))
Повністю підтримую!
Мар'яна Доля, дякую!)
Ну, я як вчитель, теж спеціалізуюсь на створенні розповідей молодіжної тематики. В мене абсолютно всі роботи стосуються підліткового віку дітей. Тим паче завдяки такій хистрості, до карантину через розповіді розкривав потрібні для дітей питання навчального характеру.
Палаш, мені подобаються вчителі, що наважуються відходити від рамок шкільної програми та сприяють розвитку креативності у дітей.
Дякую за допис! Це дуже серйозне питання.
Цих вимог, на жаль, і деякі видавництва не дотримуються.
Наталія Девятко (Natalia Devyatko), важливе, серйозне, викликає багато дискусій, і маємо у ньому багато недбалостей. Що украй прикро.
Видалення коментаря
Ви дійсно хочете видалити повідомлення?
Видалити СкасуватиКоментар буде видалено назавжди.
Блокування коментування
Ви дійсно хочете заборонити можливість коментування?
Заборонити Скасувати