Я їхав із Франкфурту поїздом. Інтер-сіті. Вагон переповнений. Другий клас. Пахне синтетикою і чимось смачним. Німці їдять невсебе. Туалет зайнятий постійно. Про це сповіщає червона лампочка, сяйвом до пасажирів.
А потяг мчиться. Ось закрій очей і – летиш над землею. За вікнами вечір. Листопадовий. Темний.
Чую знайому мову.
Сидять декілька літніх людей.
– Що ти там gesehen*, – питає чоловік із орлиним носом сивоволосу жінку. І далі розмова йде по-російськи. Голосно. Без принизливого до себе відношення. – Ні, в Германії ви не знайдете хорошого коропа. Буде то синій, то несмачний. А я знаю... На одному озері. Пальчики оближеш. І курей я не купую в магазині. Там бройлери. Їх годують обманом. Вони швидко ростуть. Почнеш їх варити – із кілограма залишається третина. І то сині, як ультрамарин. – Чоловік закінчив.
Жінки починають щось заперечувати. Але не довго. Чоловік не з того сорту, хто сидить нудьгуючи. Він схиляється до вицвілої старої в ряду навпроти, і говорить, ближче до її вуха, жовтого, що стирчить з рідкого безбарвного волосся.
– А ось у румунських гетто не убивали.
– Що? – перепитує вона.
– Говорю, що в румунських гетто не вбивали.
– Правда?
– Правда. Я читав. Ні, люди вмирали і там. Але своєю смертю... – Він помовчав. Потім, як би міркуючи сам із собою, додав. – Ось, кажуть, небезпечно літати літаком, їздити поїздом, автомобілем. А я вам скажу, а чим безпечніше сидіти удома?
– Ну, як же? Ризик... Ніякого.
– Ніякого? Ха-ха! Я сидів удома. На доладному стільчику. Чим складаний стільчик небезпечний? І ось він раптом складається. І я падаю. Рукою розбиваю трилітрову банку. Скло розрізає мені зап'ястя. Ось звідси і до сюди. – Він показує від великого пальця вниз через усю долоню до її тильної сторони. – Я телефоную на швидку. Приїжджає фельдшер. Відвезли. Перерізані сухожилля, вени... – Він робить паузу. – Добре, що попався тямущий лікар. Петров, запам'ятав прізвище. Так він зробив відразу ж операцію. І ось, у мене сила в руках колишня. Хоча ніхто не вірить. Плювати... Втім мені права рука не так важлива. Я ж лівша.
Я не знаю ні імені, ні роду-племені того, що говорить. Спершу думаю – із фольксдойчей. Але, у міру прислухувания і спостережень, здогадуюся, що з євреїв.
Запам'яталося з його розповідей:
– Навари мені манної каші, – каже чоловік дружині.
– Так молока немає.
– Так на воді.
– Манки немає.
– Ну, так без манки.
Він ще багато розповідав. І про західну Україну. Він там працював. І про те, що з Москви до Хабаровська вісімнадцять годин літу, а із Хабаровська до Москви всього два. «Тому, що туди, на схід, летіти проти годинникової стрілки, а назад за.»
– А на півночі гриби... – говорить тій же жовтій старій, – вище за березу.
– Та ну?
– Так. Тільки чому ви мене не запитаєте, а які там берези? Ха! Берези там стелються по землі. Висота їх п'ятнадцять сантиметрів. Ось гриби і вище за них.
– Там, напевно, багато груздів?
– Море.
– Грузді хороші. Я пам'ятаю. Майже як м'ясо. Солоні, особливо! – старенька шамкає губами, ніби смакуючи.
– Та ми їх збираємо і в бочках солимо... – Тут він осікся, пригадавши, напевно, що вже давно він нічого не солить. І що живе він у спокійній і стерильній країні. Як в презервативі. І він замовкає. І дивиться в завіконну темряву. Моргаючи. Облизуючи пересохлі губи.
Його дружина, (так я подумав), встає. Вона втомилася сидіти п'ять годин поспіль.
– Я пройдуся. – мовить вона.
Він пропускає її. Підібгавши міцні коліна.
Тим часом потяг під'їжджає до Дюссельдорфа. Мені виходити.
Мовчки йду у тамбур.
Підлога красуються синім килимовим покриттям. Туалет як і раніше зайнятий.
Дістаю редагований мною журнал «Склянка Часу». З-під акуратно укладених у валізі сорочок і светра.
Секунди летять.
Підходжу до жінки, і говорю:
– Даруйте! Я так зрозумів, ви з Росії?
– Так. Ми переїхали сюди вже п'ять років... – Вона перелякано дивиться мені в обличчя. Знизу угору. Але її очі оживають. Темніють. Вона їх трохи примружує. Вона була красуня років тридцять тому.
На нашу розмову реагують всі. І німці корінні і переселенці.
– Бажаю вам приємної поїздки далі, – говорю я голосно. На увесь вагон.
Чоловік дивиться на мене.
З радістю.
Поспішаю сказати жінці, не знаючи її імені, що я редактор журналу. І ось дарую їй один його випуск…
Вона пропонує мені сісти. І поговорити.
– Ні, спасибі. Вже Дюссельдорф. Мені виходити, – кажу я.