Зміст:
- Дієта доктора Фурмана.
- Дієта Томаса Кемпбелла.
- Нобелівська дієта.
- Вегетаріанство та сироїдіння.
- Перехід на вегетаріанство.
- Перехід на сироїдіння.
- Приклад раціону сироїда.
====
ДІЄТА ДОКТОРА ФУРМАНА
Метод схуднення, запропонований доктором Фурманом, знижує вагу в середньому на 7 кг за перший місяць, кожного наступного місяця - на 4,5 кг. Окремим людям вдається втрачати по 500 грамів на день. При цьому людина не відчуває голоду та їсть, скільки їй хочеться (навіть більше звичної кількості).
Більшість сучасних людей харчується висококалорійними продуктами, які не містять корисних нутрієнтів. Це їжа з «порожніми» калоріями, при її вживанні в організм не надходять корисні речовини, вітаміни, мікроелементи, каротиноїди, флавоноїди, органічні сполуки сірки, волокна. Рослинна їжа виконує головну роль в дієті Фурмана, лише вона містить достатню кількість поживних речовин. Встановлено, що корисні речовини з рослинної їжі оберігають від багатьох хвороб, у тому числі небезпечних.
Нестача фруктів і овочів спричиняє розвиток онкологічних захворювань. Рослинна їжа містить велику кількість фітонутрієнтів, вітамінів, мінералів, білка та незначну кількість калорій. Рослинні продукти мають велику поживну цінність. Важливою перевагою дієти Фурмана є те, що вона допомагає знизити ризик розвитку багатьох хвороб: гіпертонії, атеросклерозу, раку, цукрового діабету 2-го типу, ожиріння та інших. Харчування за цією методикою покращує стан здоров'я людей, які вже мають подібні захворювання.
Для кожного виду їжі Фурман визначив показники корисності в балах від 0 до 100. У своїй системі харчування він використовує лише продукти з високими балами. Найбільше корисних нутрієнтів знаходиться у зелених листових овочах. У зелені багато різних фітонутрієнтів і більше білків, ніж у м'ясі чи птиці.
При рівній калорійності в 100 ккал у порції стейку міститься 6,4 грам білка, а у броколі - 11,1 грам. До того ж, броколі має найбільш виражені протипухлинні властивості. Чим більше з'їдати зеленолистих овочів, тим швидше знижуватиметься вага. Ці овочі низькокалорійні, але в них міститься велика кількість клітковини та поживних речовин, тому почуття голоду не виникає.
На кухні прикріпіть напис: "САЛАТ - ОСНОВНА ЇЖА". Під салатом маються на увазі будь-які овочі в сирому вигляді. Порція салату повинна бути більшою, ніж при звичайному харчуванні. Цей раціон є не лише гарантією тонкої талії, а й служить профілактикою тяжких захворювань. Бажано не пити фрукти, а їсти їх, бо соки сприяють набору зайвої ваги.
Важливо суворо дотримуватися вимог дієти протягом перших 6 тижнів, поки людина звикає до нового способу харчування та смаку їжі. Водночас за цей період людина втрачає вагу найшвидше (до 500 грамів на добу).
Після цього дозволено послабити обмеження і харчуватися різноманітною їжею. При цьому потрібно дотримуватись основної вимоги - 90% їжі має складатися з нерафінованих рослинних продуктів. І лише 10% калорій можуть бути з продуктів тваринного походження (м'яса, молочних продуктів, птиці та риби). Наприклад, кожен продукт з цього списку містить 100 ккал: 60 грам білого м'яса птиці, 45 грам червоного м'яса, 90 грам риби, скибочка твердого сиру, одне печиво. При раціоні 2000 ккал, 10% - 200 ккал. Тому з цього списку за день можна з'їсти лише 2 порції.
РАЦІОН НА ПЕРШІ 6 ТИЖНІВ:
- сирі овочі (500 грамів на день);
- приготовлені овочі (500 грамів на день): зеленолисті, помідори, баклажани, гриби, перець, цибуля, морква, капуста;
- бобові (1 чашка на день);
- свіжі фрукти (не менше 4 штук на день);
- гарбуз, кукурудза, картопля, рис, хліб цільнозерновий, сухі сніданки з цільних злаків (не більше 1 порції або чашки на день);
- сире насіння та горіхи (до 30 грамів на день);
- авокадо (до 60 грамів на день);
- сухофрукти (до 2 столових ложок на день);
- лляне насіння (не більше 1 столової ложки на день);
- можна додавати натуральні спеції та приправи без олії та солі. Наприклад: соус з томатного соку, цибулі та часнику.
ЗАБОРОНЕНО:
- молочні та тваринні продукти;
- фруктові соки;
- олії та жири;
- перекушувати між прийомами їжі.
ПРИКЛАД МЕНЮ НА ДЕНЬ:
- Сніданок: свіжі фрукти;
- Обід: салат, бобові та фрукти;
- Вечеря: салат і варені овочі (500 грам), фрукти.
КІЛЬКІСТЬ КОРИСНИХ РЕЧОВИН У ПРОДУКТАХ:
Найбільше корисних речовин = 100 балів (Б). Найменше корисних речовин = 0 балів.
- 100 Б. СИРІ ТЕМНІ ЗЕЛЕНОЛИСТІ ОВОЧІ. Качанна капуста, листя буряків, рукола, крес-салат, шпинат.
- 95 Б. ІНШІ ЗЕЛЕНІ ТА ЛИСТОВІ ОВОЧІ. Капуста пекінська, брюссельська, броколі; салат ромен, стручкова квасоля, зелений горошок, спаржа.
- 50 Б. НЕ ЗЕЛЕНОЛИСТІ ОВОЧІ. Помідори, огірки, буряк, солодкий перець, цвітна капуста, баклажани, цибуля, редька, сира морква, бобові пагони, артишоки.
- 45 Б. СВІЖІ ФРУКТИ І ЯГОДИ. Яблука, банани, апельсини, персики, груші, полуниця, чорниця, інші ягоди, слива, диня, ківі, вишня, ананас, виноград.
- 40 Б. БОБОВІ. Сочевиця, квасоля; боби чорні, пінто; горох.
- 30 Б. СИРІ ГОРІХИ ТА НАСІННЯ. Насіння соняшнику, гарбуза та льону; кунжут, волоські горіхи, мигдаль, кешью, фісташки, пекан, лісовий горіх.
- 25 Б. КОЛЬОРОВІ КРОХМАЛИСТІ ОВОЧІ. Гарбуз, ріпа, батат, кукурудза.
- 20 Б. ЦІЛЬНОЗЕРНОВІ ТА КАРТОПЛЯ. Овес (крупа, а не пластівці), зелена гречка, ячмінь, коричневий рис, просо, кіноа, цільнозерновий хліб, булгур, картопля.
НЕ ВЖИВАТИ ПРОДУКТИ:
- 18 Б. Риба.
- 15 Б. Знежирені молочні продукти, яйця, дике м'ясо та птиця.
- 8 Б. Жирні молочні продукти.
- 6 Б. Рафіновано зерно, хліб, червоне м'ясо, макарони, продукти з білого борошна.
- 3 Б. Сир.
- 1 Б. Рафіновані олії.
- 0 Б. Солодощі, печиво, торти, цукерки, солодка газована вода, тістечка.