Зміст:
- Вплив раціону на здоров'я.
- Проблеми зайвої ваги.
- Чому товстіють після 40 років.
- Кислотно-лужна рівновага.
- Шаталова: причини старіння.
====
ВПЛИВ РАЦІОНУ НА ЗДОРОВ'Я
Продукти харчування, які вживає людина, істотно впливають на її здоров'я і тривалість життя. Однак знання сучасних лікарів про харчування дуже обмежені. Давньогрецький цілитель Гіппократ стверджував, що їжа має бути ліками. Протягом останнього сторіччя медики ігнорують цю рекомендацію.
Вчені з'ясували, що кожна 5 смерть є наслідком неправильного харчування. Крім того, 40% онкологічних і серцево-судинних хвороб, а також діабет ІІ типу найчастіше були спровоковані неповноцінним харчуванням. Здоровий раціон - найважливіша умова для здоров'я. В багатьох випадках лікарі не зважають на роль харчування при лікуванні хвороб. Вони не отримують для цього необхідних знань, навчаючись у медичних університетах.
В закладах охорони здоров'я, відповідальних за впровадження інноваційних розробок у медицину, недооцінюють значення раціонального харчування для успішного лікування хворих. Хоча численні факти підтверджують важливість раціонального харчування у запобіганні та лікуванні багатьох захворювань.
Протягом 27 років у різних країнах проводилося дослідження взаємозв'язку раціону харчування та стану здоров'я людини. Згідно з отриманими результатами, смерть 11 млн людей на рік (приблизно 5%) була пов'язана з незбалансованим харчуванням. У раціоні цих людей переважали продукти з цукром, сиропом, фруктозою. Також вони їли продукти з трансжирами (виготовлена на заводі їжа, випічка) та пили солодку газовану воду. При цьому кількість овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, горіхів і насіння була незначною. Це дослідження стало ще одним свідченням того, що нездорове харчування підвищує ризик передчасної смерті.
В одному із досліджень вчені зробили аналіз даних про 702 308 випадків смерті хворих (у тому числі смертей від інфаркту, інсульту, цукрового діабету) і встановили, що 45% смертей сталось внаслідок неправильного харчування. Вчені пояснили це тим, що в раціоні хворих було надто мало їжі з високим вмістом омега-3 жирних кислот (горіхів, морепродуктів, насіння) та дуже багато солі і переробленого м'яса.
Раціональне харчування здатне запобігти розвитку деяких онкологічних захворювань. Близько 40% усіх хвороб спровоковані шкідливим для здоров'я способом життя та незбалансованим харчуванням.
Імовірність виникнення онкологічних захворювань грудей, простати та товстого кишечника можна знизити на 70%, а раку легень - на 50%, якщо вживати більше фруктів та овочів і при цьому знизити в раціоні кількість білого хліба та цукру (очищених вуглеводів).
ЧОМУ ЛІКАРІ НЕ ГОВОРЯТЬ ПРО ЗВ'ЯЗОК РАЦІОНА ХАРЧУВАННЯ І ЗДОРОВ'Я?
Багато лікарів радять споживати більше фруктів і овочів і скоротити кількість цукру та напівфабрикатів у раціоні. Це не дуже конкретні поради. Сумнівно, що під час навчання в інституті лікарям давали знання про біологічну цінність їжі та про способи її використання для лікування хвороб.
Співробітники Американської кардіологічної асоціації (АНА) були стурбовані зростанням таких хвороб, як цукровий діабет, ожиріння, гіпертонія та інші хронічні недуги. З ініціативи АНА експертам було доручено розібратися в причинах цього явища. Адже лікарі вже давно рекомендують пацієнтам вживати здорову їжу. Однак такі банальні поради можна прочитати в звичайних журналах і газетах. Внаслідок недоліків системи освіти знання медиків про збалансований раціон харчування дуже неглибокі. Їм невідомо про небезпеку дефіциту поживних речовин для здоров'я.
Під час опитування з'ясувалося, що лікарі мало знають про те, як стиль життя та харчовий раціон впливають на здоров'я. А отримані знання про харчування малопридатні для вирішення реальних завдань. Чому ж лікарів не навчають того, як за допомогою раціонального харчування запобігати захворюванням та лікувати їх? Проблема полягає не в підготовці медиків, а у системному підході.
Британське агентство NICE (National Institute for Health and Care Excellence), яке оцінює найдієвіші методи лікування, відкидає дієти. Попри беззаперечні свідчення про лікування від раку грудей (на ранній стадії), вікову макулярну дистрофію сітківки, цукровий діабет ІІ типу та окремих хвороб щитовидної залози за допомогою харчування, фахівці NICE заперечують вирішальний вплив харчового раціону на лікування хворих.
Підставою для вибору викладання основ медичної науки в університетах стала доповідь Flexner Report. Після її публікації закрили медичні школи, де навчали природної медицини та здорового харчування. У навчальних закладах почали викладати методику лікування із застосуванням лікарської терапії. Серед спонсорів такого напряму лікування був промисловець Джон Рокфеллер. Мільярдер вкладав великі гроші в розвиток освітніх закладів, де навчали застосуванню ліків. Ці медикаменти виготовляли з продуктів переробки нафти, видобуток якої був його головним бізнесом.
====
ПРОБЛЕМИ ЗАЙВОЇ ВАГИ
Зайва вага - не естетична вада, а серйозна хвороба, яку треба лікувати. Лікарі називають ожиріння епідемією, бо ним хворіє більше людей, ніж грипом. Згідно з даними досліджень, сьогодні на ожиріння страждають понад 2 мільярди людей, 15% чоловіків і 28% жінок. У 1980 році зайва вага була лише у 857 мільйонів людей.
Більшість людей користується автомобілями, ліфтами, комп'ютерами, стали менше рухатись, їх потреби в енергії знизилися. Чоловік у 50-х роках минулого століття витрачав близько 3800 ккал на добу, а тепер - лише 2600 ккал. Наявність різноманітної їжі та її приваблива упаковка є передумовами для переїдання.
Молодий хлопець з'їдає великі порції їжі і не набирає вагу, тому що його обмін речовин активний, а витрати енергії великі. З віком швидкість обмінних процесів знижується, а прогулянки та активний спосіб життя змінюються на роботу в офісі. Але він так само з'їдає величезні порції, поступово стаючи рихлим дядьком з животом. Ожиріння легко уникнути, зменшивши раціон, коли знижується активність. Проте мало хто так робить.