Розділ 5.
П'ять головних помилок початківців у медитації
Це наше п'яте заняття. Я радий, що ви продовжуєте займатися. У цьому уроці трохи повторимо попередній матеріал, а також я розповім про 5 найпоширеніших помилок у початківців медитації.
Повторення того, що пройдено
У попередніх уроках було неодноразово зазначено, що об'єктом медитації є спостереження за нашим спокійним, вільним та природним диханням. Це найпопулярніша техніка медитації у світі. Здається, що вона дуже проста. Але, на мою думку, ви на своїй практиці вже переконалися, що насправді це набагато складніше, ніж здається. Не забувайте, що наше дихання є абсолютно вільним. Ми його не контролюємо, не намагаємось якось змінювати, поглиблювати чи навпаки – вкорочувати. Спостерігаємо той подих, який є. Дихання в процесі може жити своїм життям, змінюватись, ставати трохи прискореним. А можливо – навпаки, стане плавнішим. Це все нормально.
Розглядали і техніку «Уловлювання відчуттів у тілі». Вона хороша і допомагає встановити найкращий контакт зі своїм тілом, усвідомлювати та відчувати. З нею звертаємо увагу на глибину медитації. Також не забуваємо, що медитація – це розвиток навичок.
2. Друге – це керування своєю увагою. Вчимося знов і знову звертати увагу на об'єкт медитації, тобто, на усвідомлення свого дихання.
Було розглянуто важливий практичний приклад – кольорові кола. Цей приклад демонструє, в чому полягає внутрішня робота в медитації. У ній важливо відстежувати, у якому стані перебуває увага, підтримувати зелений колір, усвідомлювати дихання.
Всі приклади: кружечки, спостереження за автівками, що проїжджають, – це, насправді, не більше ніж способи показати, в чому полягає сам принцип практики. Якщо відчуваєте, що вам це заважає, можете сміливо все відкинути. Це все, так би мовити, милиці. Спочатку вони можуть бути корисні, поки ви не навчилися ходити. Потім вони перестануть бути потрібними і заважатимуть. Коли ви відчули, що в медитації зафарбовування кіл створює надмірну напругу, тоді ця техніка просто не потрібна.
Розглянемо для прикладу навичку водіння машини. Коли ми тільки вчимося водити, можливе внутрішнє промовляння: «Зчеплення, гальмо, коробка передач, 1 та 2 поворотник». Тобто це внутрішнє промовляння допомагає усвідомлювати, що ви робите. Але, погодьтеся, досвідчений водій навряд чи внутрішньо коментує кожний рух, який робить. Йому це просто не потрібно. Це як у сороконіжки спитати, з якої ноги вона починає ходити.
Тому подивіться уважно: якщо наведені приклади (з кружечками, автомобілем) вам допомагають – використовуйте. Якщо ви відчуваєте, що вони, навпаки, заважають – відкиньте їх. Головне – ви вже зрозуміли принцип, і його на своїй практиці застосовуєте. Можливо, ви придумаєте щось своє. Тут немає жодної догми. Ви можете самі стати майстром своєї медитації, вигадувати якісь власні невеликі тонкощі та нюанси, які допомагатимуть.
Можливо, медитуючи, ви придумаєте собі безліч технік для концентрації, я їх придумав для себе багато, і вони постійно поповнюються. Ви можете написати нам на емейл, і я поділюся ними з вами, він буде наприкінці книги.
Тепер розглянемо 5 найпоширеніших помилок у тих, хто тільки почав медитувати. Насправді їх більше, але я вибрав ті, що зустрічаються практично у кожного. І всі вони були допущені мною в моєму досвіді, тому мені добре знайомі.
Перша помилка: контроль медитації
Бажання контролювати медитацію, думки, зупинити внутрішній діалог – це перша, найбільш поширена помилка. Про неї вже було сказано багато, але коротко нагадаю. Якщо ви помічаєте в медитації, що хочеться повної тиші та зупинити думки, то просто відпустіть це бажання. Ні до чого хорошого воно не призведе. З'явиться лише зайва напруга і, як наслідок, розчарування. Вольовим зусиллям зупинити думки все одно не вийде.
Як то кажуть: природа риби – плавати, природа розуму – думати. Вирішивши зупинити думки – йдеш проти природи розуму. Ви нічого з цим не зможете вдіяти, Так буде завжди, так само, як риба завжди плаватиме. Не можна це заборонити. Ми вчимося спостерігати процес мислення та думок збоку, з позиції спостереження. Сподіваюся, ви це добре зрозуміли.
Друга помилка: оцінка медитації
Все полягає в оцінюванні вашої практики. Новачки дуже часто кажуть: «У мене була хороша медитація», або навпаки: «У мене була жахлива медитація, нічого не виходить». Тут важливо з'ясувати, чому ви вважаєте, що одна була гарною, а інша – поганою. Багато хто просто оцінює все за станом свого розуму. На їхню думку, якщо розум був дуже активним, було багато нав'язливих думок та ідей, то все пройшло дуже погано. А коли процес, навпаки, був спокійним, думок не було, тиша, то це була хороша медитація.
Насправді все зовсім не так. Якщо у вас є бажання оцінювати медитацію, я пропоную робити це за іншим критерієм. Наскільки медитація була гарною чи поганою – це те, наскільки продуктивно ви у цій медитації попрацювали. Як добре прокачали м'язи своєї уважності та усвідомленості. Насправді буває парадокс: та медитація, яка людині здається гарною, з погляду даного критерію тренування – погана.
Відредаговано: 09.07.2024