Зміст:
- Менше сидіти.
- Припиніть палити.
- Телевізор і відео.
- Цифрові відволікання.
====
МЕНШЕ СИДІТИ
Малорухливий спосіб життя призводить до багатьох негативних наслідків. Наше тіло запрограмоване на активний рух. Раніше кожній людині доводилося багато та важко працювати фізично, довго ходити та бігати, щоби добувати їжу. Сьогодні багато хто заробляє на життя, сидячи за комп'ютером, і здоров'я це не зміцнює. Більшість людей мало рухається не лише на роботі, а й вдома. Коли ми довго сидимо:
- Зменшується надходження кисню до мозку, що гальмує вироблення речовин, необхідних для гостроти мислення та гарної пам'яті, стабільності настрою.
- Навантаження на хребет у порівнянні з вертикальним положенням збільшується в 1,5 рази, а якщо нахилятися до монітора, воно стає ще більшим.
- Недовантажений серцевий м'яз втрачає форму, що згодом призводить до прискорення пульсу та гіпертонії.
- Уповільнюється перистальтика кишківника, а це викликає запори та згодом загрожує навіть раком товстої кишки.
- Щільність кісток змінюється через великий тиск навколишніх м'язів.
- Коли ми сидимо, м'язи майже не скорочуються, отже кістки розм'якшуються.
Доросла людина має бути фізично активною при навантаженні середньої інтенсивності не менше 150 хвилин на тиждень. А краще - більше.
ЗАВДАННЯ 1. У вільний час якнайбільше рухайтеся. Наприклад, ходіть у басейн чи на фітнес-тренування, гуляйте, танцюйте, їздіть на велосипеді. Знайдіть кілька різних хобі, які вимагатимуть фізичної активності, змусять спітніти, навантажують м'язи, серце, кровоносні судини.
ЗАВДАННЯ 2. Запишіть відповіді на запитання:
- 1. Скільки часу на тиждень ви фізично активні?
- 2. Як ця активність розподілена по днях тижня?
- 3. Яка саме фізична активність є у вашому житті?
- 4. Які види фізичної активності ви знаєте?
- 5. Які види фізичної активності ви не любите? Чому вони вам не подобаються? Ви спробували займатися ними? Як саме?
====
ПРИПИНІТЬ ПАЛИТИ
Рівень розповсюдження куріння в нашій країні дуже високий. Спростуємо поширені міфи про куріння. Сподіваємося, що нам вдасться переконати тих, хто ще не відмовився від сигарети, зробити це якомога швидше. Адже щорічно від хвороб, викликаних курінням, у світі помирає понад 4 мільйони осіб.
МІФ. КУРІННЯ ПІДВИЩУЄ ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ. Нікотин, який є головним компонентом тютюну, дійсно є слабким стимулятором, як, скажімо, кофеїн, що міститься в каві або чаї. Стимулятори в деяких випадках активізують роботу мозку і сприяють концентрації уваги. Але реальний хімічний ефект нікотину в цьому сенсі дуже слабкий. Після викуреної сигарети завдяки збудженню судинно-рухових і дихальних центрів на 5 хвилин начебто й підвищується працездатність. Але надалі вона знижується, тому що звужуються периферичні судини.
Якщо простежити за пульсом курця, можна помітити, що після першої затяжки пульс сповільнюється, а потім серце починає битися частіше, підвищується тиск. За таких умов працездатність не може збільшуватися. Багатьом курцям здається, що саме завдяки сигареті вони краще працюють. Такі люди викурюють сигарету за сигаретою. Але це самонавіювання.
МІФ. НАЙБІЛЬШ НЕБЕЗПЕЧНИЙ В СИГАРЕТІ - НІКОТИН. Основна небезпека нікотину полягає в тому, що він викликає залежність. Але нікотин не завдає такої шкоди, як інші 4 тисячі компонентів, що входять до складу тютюнового диму. Близько 200 з них особливо отруйні. Це чадний газ, аміак, синильна кислота, сірководень, радіоактивні речовини, тютюновий дьоготь. Вони глибоко проникають в легені, осідають, охолоджуються там і конденсуються у вигляді смоли.
Перше місце по агресивному впливу на організм належить бензапірену, дуже сильному канцерогену. Доведено, що через нього 40-60% тих, хто курить, можуть захворіти на рак легенів.
МІФ. «ЛЕГКІ» СИГАРЕТИ НЕ ТАКІ ШКІДЛИВІ. Відміток «lights» на сигаретних пачках уже немає, але виробники вдаються до інших хитрощів - позначають на них менший вміст смоли та нікотину. Вони продають такі сигарети в упаковках певного кольору. Курці думають, що в таких сигаретах дійсно менше смол і нікотину. Це самообман.
ВООЗ закликає заборонити друкувати на пачках будь-які дані про вміст смоли нікотину. Доза шкідливих речовин, що потрапляє в організм людини, залежить від того, як вона курить. На сигаретних пачках вказують мінімальний рівень смоли та нікотину, їх вимірює спеціальна курильна машина. Вона «затягується» кожні 60 секунд. Якщо курець затягується кожні 5-10 секунд, то отримає дозу смоли та нікотину в 6-12 разів вищу, ніж машина.
Тютюнові компанії свідомо роблять маленькі лазерні отвори в фільтрах «легких» сигарет. Оком їх не видно, тільки в мікроскоп. Чим менше смол і нікотину зазначено на пачках, тим більше «дірочок» у фільтрі. Коли курильна машина «курить», то додатково «підсмоктує» повітря, тому позначки виходять маленькі. Курець, тримаючи сигарету в руках або губами, затуляє ці дірки. Тому смол і нікотину в організм надходить значно більше, ніж зазначено на пачці.
МІФ. ЯКЩО КУРІННЯ І ВПЛИВАЄ НЕГАТИВНО, ТО ТІЛЬКИ НА ЛЕГЕНІ. Аж ніяк! Куріння навіть змінює форму серця, порушує ритм його скорочень і впливає на ферменти, що контролюють поділ клітин у серцевому м'язі. До такого висновку дійшли вчені з університету Іллінойс в Чикаго, досліджуючи дію сигаретного диму на серце. Виявилося, що у тварин, які піддавалися впливу тютюнового диму, помітно змінилася форма лівого шлуночка - головного насоса серця.
Оксид вуглецю, наявний в складі тютюнового диму, підвищує вміст холестерину в крові та зумовлює розвиток атеросклерозу. Ризик інфаркту в курців удвічі вищий, ніж у тих, хто не палить. Куріння спричиняє понад 20 хвороб - різних форм раку (ротової порожнини, нирок, сечового міхура, шийки матки), діабету.
Куріння негативно впливає на ендокринну систему, особливо жіночу. У жінок, які курять, частіше виникають кровотечі, спостерігається рання менопауза. Куріння погіршує сексуальні можливості чоловіків, бо викликає звуження кровоносних судин в пенісі.