У цьому розділі поговоримо про почуття, емоції та інші емоційні процеси. Надамо прості визначення різних емоцій та почуттів, а також іншу корисну інформацію.
Зміст:
- Визначення: емоційні процеси.
- Визначення: емоція.
- Визначення: почуття.
- Визначення: настрій.
- Визначення: афект.
- Різниця між емоційними поняттями.
- Визначення: базові емоції.
- Визначення: гнів.
- Визначення: страх.
- Визначення: образа.
- Емоційна тендітність.
- Здоров'я та емоції.
- Розвиток гнучкості розуму.
====
ВИЗНАЧЕННЯ: ЕМОЦІЙНІ ПРОЦЕСИ
Емоційний процес, емоційний стан, емоційний феномен, афект, емоція - психофізіологічний процес, який мотивує та регулює діяльність людини, змінюючи її поведінку, мислення та сприйняття. Емоційний процес представлений у свідомості в формі переживання та відображає суб'єктивне значення ситуацій та об'єктів. Емоція, почуття, настрій, афект є емоційними процесами. Універсального визначення емоційного процесу немає. Різні вчені дають власні визначення емоційного процесу та виокремлюють різні характеристики цього явища як основні.
Емоційні процеси мають як психічну, так і фізіологічну складову. Наприклад, страх окрім досить очевидної психічної складової має ще й яскраво виражену фізіологічну складову. Страх підвищує вироблення адреналіну, уповільнює травлення, посилює виділення поту. Страх відображає уявну чи реальну небезпеку для людини. Страх готує тіло до діяльності, яка спрямована на уникнення небезпеки (збільшується приплив крові до м'язів тіла та загострюються відчуття).
АФЕКТ - інтенсивний та короткочасний емоційний процес, який супроводжується змінами в роботі внутрішніх органів і різко вираженими руховими проявами. Наприклад, переляк. ЕМОЦІЯ - емоційний процес, який віддзеркалює суб'єктивне значення ситуацій, але не конкретних об'єктів. Наприклад, тривога. Емоція менш інтенсивна та більш тривала, ніж афект.
ПОЧУТТЯ - емоційний процес, який відображає суб'єктивне значення конкретних об'єктів. Наприклад, ненависть. Почуття має більшу тривалість і меншу інтенсивність, ніж афект. НАСТРІЙ - досить тривалий емоційний процес, що має невисоку інтенсивність. Наприклад, нудьга.
ЗАВДАННЯ. Запишіть відповіді на питання:
- 1. Що таке емоційний процес?
- 2. Чим відрізняються афект, емоція, почуття, настрій?
- 3. Які складові мають емоційні процеси? Які складові має страх?
====
ВИЗНАЧЕННЯ: ЕМОЦІЯ
ЕМОЦІЯ - психічний процес середньої тривалості, який відображає суб'єктивне оцінне ставлення до можливих чи існуючих ситуацій і подій та навіть до участі в них.
Емоції характеризуються такими компонентами:
- переживається або усвідомлюється відчуття емоції;
- відбуваються різні процеси в системах організму (ендокринній, травній, дихальній, нервовій, інших);
- спостерігаються жести, рухова активність, міміка особи, зміна пози та характеру голосу.
Розрізняють такі напрями у визначенні зв'язку між почуттями та емоціями:
- Почуття та емоції вважаються тотожними поняттями.
- Почуття відносять до одного із видів емоцій.
- Почуття сприймаються як родове поняття різних емоцій.
- Почуття та емоції являють собою різні процеси.
- Емоції подаються як прояви, що еволюційно передують почуттям. Почуття, в свою чергу, перебувають на наступному еволюційному рівні та вимагають наявності певного рівня свідомості.
Під емоціями розуміють протяжні за часом процеси внутрішнього регулювання діяльності. Емоції відображають внутрішній зміст (і значення) можливих чи існуючих ситуацій, що виникають в процесі життєдіяльності. Вирізняють різні види емоцій: позитивні, негативні, нейтральні, статичні, динамічні, нетрадиційні.
Емоції викликають різні переживання (наприклад, задоволення, страх), які відіграють роль суб'єктивних орієнтуючих сигналів. Сама по собі ЕМОЦІЯ МОЖЕ, АЛЕ НЕ ЗОБОВ'ЯЗАНА ВИКЛИКАТИ ПЕРЕЖИВАННЯ. Емоція зводиться саме до внутрішніх процесів регуляції діяльності. Емоції розвивалися із найпростіших вроджених емоційних процесів, які зводилися до органічних, секреторних і рухових змін.
Емоції поступово еволюціонували до більш складних процесів, які втратили свою інстинктивну основу та отримали чітку прив'язку до ситуації, допомагаючи висловлювати особисте оцінне ставлення до існуючих чи можливих ситуацій та своєї участі в них.
Емоції можуть передаватися між людьми чи тваринами, мають здатність до узагальнення та комунікації. Емоційний досвід містить як індивідуальні переживання, так і емоційні співпереживання, що виникають у ході спілкування чи сприйняття будь-яких подій, творів мистецтва та інших об'єктів.
Емоції здатні формуватися по відношенню до ситуацій і подій, які існують лише у вигляді ідеї про уявні, очікувані або пережиті ситуації.
Емоції характеризуються ВАЛЕНТНІСТЮ (ТОНОМ) і можуть бути ПОЗИТИВНИМИ або НЕГАТИВНИМИ. Емоції можуть відрізнятися за ІНТЕНСИВНІСТЮ (СИЛОЮ). Чим сильніша емоція, тим сильніше виражені її фізіологічні прояви.
Інтенсивність емоцій залежить від великої кількості факторів, у тому числі від повноцінності та функціональної цілісності вегетативної та центральної нервової систем. Кількість виявлених негативних емоцій у кілька разів вища за кількість видів позитивних емоцій. Занадто сильні емоції вводять організм у стан стресу, втомлюють та руйнують його. Тривалий вплив сильних емоцій призводить до фізіологічних та психічних проблем.
СТЕНІЧНІ ЕМОЦІЇ спонукають до активної діяльності та мобілізують сили. Наприклад, радість, ентузіазм. АСТЕНІЧНІ ЕМОЦІЇ розслабляють і паралізують сили. Наприклад, туга, смуток. МІМІКА - універсальний спосіб прояву емоцій. ЕМОЦІЙНЕ ЗАРАЖЕННЯ - емоції, виявлені в поведінці однієї людини, викликають подібні емоції в інших людей. Між емоціями та мімікою існує двосторонній зв'язок. Емоції можуть викликати мимовільну міміку. Довільна міміка може спричинити появу емоцій.