Зміст:
- Що таке енергія.
- Міфи про енергію.
- Деякі джерела енергії.
- Низький рівень енергії.
- Енергія людського тепла.
- Проблеми енергійних людей.
- Стабільність та енергія.
- Система звичних почуттів.
- Вихід із стабільності.
- Енергетичні цикли.
- Передбачення циклів енергії.
====
ЩО ТАКЕ ЕНЕРГІЯ
Мета цього розділу - розглянути проблеми з енергією, що часто зустрічаються, а також способи їх вирішення. Ми будемо розбиратися:
- як улаштована енергія;
- які можуть бути джерела енергії;
- як поповнюється енергія;
- як використовується енергія;
- як втрачається енергія;
- як жити, щоб мати сили;
- як більше встигати;
- як менше втомлюватися;
- як зрозуміти, на що витрачається енергія.
Енергія - одна з найважливіших цінностей. Слово «енергія»:
- Означає якусь силу, завдяки якій ми живемо, працюємо, творимо, взаємодіємо з іншими людьми та навколишнім світом.
- Використовується для вимірювання активності, бадьорості, швидкості, життєстійкості.
- Характеризує настрій та самопочуття.
- Використовується при оцінці можливостей, наполегливості, витривалості, працездатності, мотивації.
- Часто застосовується при описі пов'язаних з нею проблем.
Як може проявлятися енергія у різних людей:
- Енергії може бути спершу багато, а потім вона раптом швидко закінчується. Такі люди починають щось робити, але майже нічого не доводять до кінця.
- Енергії може бути то багато, то дуже мало. Справи таких людей спочатку йдуть добре, а потім настає смуга невдач.
- Енергії може бути не дуже багато і буває шкода нею ділитися. Такі люди часто кажуть, що їх усі використовують.
- Енергії може бути достатньо, щоб продовжувати життя, але замало, щоб змінити його на краще. Такі люди часто скаржаться на рутину та нудьгу.
- Іноді може бути незрозуміло, чи вистачить енергії для виконання задуманого, чи можна витратити її зразу багато, чи треба заощаджувати. Такі люди, наприклад, не можуть наважитися розпочати свою справу, переїхати до іншого міста або якимось іншим чином змінити життя.
Енергії стає більше, якщо навчитися правильно з нею взаємодіяти. Кількість енергії у людини можна виміряти. Енергію неможливо накопичити, нічого не роблячи для цього. Енергію можна розглядати як «гроші» теперішнього часу.
Єдиного правильного алгоритму взаємодії з енергією немає, все індивідуально. У кожної людини енергія працює по-різному. Важливо розуміти особисті цикли енергії, її ритм, рушійні сили та перешкоди.
Енергія будується на різних станах, притаманних людині. Цих станів не два, а набагато більше. Кожен із станів має свої характеристики та тривалість. Способи переходу з одного стану до іншого складні та різноманітні, як і вплив станів один на одного. Ми можемо як помічати, так і не усвідомлювати свої стани.
Велику роль в енергетичному обміні грають емоції та почуття. У нас можуть бути неусвідомлені звичні почуття, які змушують марно витрачати енергію. Блокування почуттів знижує рівень енергії. Енергія збільшується, якщо брати до уваги почуття, працювати з ними, давати собі час, щоб пережити та усвідомити їх, а також не заважати їм надмірним контролем.
Ще одним джерелом енергії є життєві смисли, цінності та мрії. Якщо ми уявляємо щось приємне, воно може зарядити нас енергією для руху вперед. Мрії не завжди втілюються, і це нормально, проте вони є мотивацією та ресурсом для життя.
У більшості випадків здоров'я та фізична активність збільшують енергію, а хвороба поглинає її. Зв'язок енергії та стану тіла у кожної людини індивідуальний. Чим більше ми займаємося тілом, краще розуміємо та відчуваємо його потреби, тим більше енергії воно нам дає і менше забирає в разі неприємностей чи хвороби.
Якщо у людини мало енергії, вона все одно може зробити дуже багато. Навіть невелику кількість енергії можна навчитися використовувати ефективно, заощаджувати та примножувати. Для розуміння енергії треба розібратися, як саме влаштовані особисті енергетичні батареї, які є способи збільшити їхню ємність і швидкість наповнення.
Якщо людина має багато енергії, це не означає, що вона робить багато. Високий рівень енергії дає деякі переваги. Проте з ним теж треба навчитися ефективно поводитися. Негативні фактори (наприклад, велика швидкість життя, імпульсивність, відсутність пауз і відпочинку) можуть заважати ефективному існуванню з високим рівнем енергії.
Не можна заперечувати чи погано ставитися до своїх особливостей, станів, реакцій, звичок, почуттів, емоцій, навіть якщо вони здаються «поганими» чи «непридатними». Негативне ставлення до своїх особливостей знижує рівень енергії. Це стосується і неусвідомлених почуттів, через які багато хто скаржиться на прокрастинацію та лінощі.
Енергію можна збільшити, а її використання зробити більш ефективним та інтенсивним, винагороджуючи себе за малі зміни звичок, а також застосовуючи нейропластичність (властивість мозку змінюватися під дією досвіду, відновлювати втрачені зв'язки після пошкодження або у відповідь на дії).
Якщо людина використовує один або кілька видів енергії, їй треба вивчити й інші її види, навіть ті, які вона зневажає та відкидає. Найкраще навчитися використовувати якомога більше різних видів енергії.
Енергія ритмічна. Енергетичні стани змінюються циклічно. Потрібно робити паузи в роботі та змінювати тип діяльності, щоб правильно реагувати на ритм та цикли енергії. Треба розібратися у своїх енергетичних ритмах, циклах і станах. Необхідно дізнатися, які з них ми використовуємо, а які ігноруємо, уникаємо та пригнічуємо.
Енергетичні процеси запускаються як зовнішніми тригерами та діями, так і внутрішніми процесами та налаштуванням. Брак ритмічності та надмірна монотонність життя дають низький рівень енергії, поганий настрій та самопочуття, знижують рівень можливостей. Тому треба планувати та чергувати періоди «буття» та «розвитку».