Пошуки Мохтара зайняли залишок цього дня і ранок наступного, і треба такому статися, що знайшовся міський п'яниця в... управі, точніше в її підвальній частині, де тримали злочинців, які чекали на суд, але аж ніяк не порушників спокою.
Скрутившись на підстилці з сушеної трави, підтягнувши до живота ноги, Мохтар спокійно собі спав, не підозрюючи, що патрульні з ніг збилися в пошуках його худої персони.
– То він це, – Азіз-наглядач ніяковіючи чухав службовим батогом потилицю під чалмою, – сам проситься, буває. Тут його ніхто не займає, і годування, знову ж таки. Спочатку ми його ганяли, так він капості всілякі робив, щоб заарештували. Ну ми, це, щоб уникнути порушень громадського спокою і пускаємо… Він як виспиться, то взагалі мирний…
– Вставай! – Радиф пройшов у камеру і пхнув сплячого носком туфлі.
Акзам увійшов слідом і, не знайшовши де сісти, сперся на кам'яну стіну, навпроти маленького заґратованого вікна під стелею.
– Пішов ти!.. – крізь сон пробурмотів Мохтар та перекинувся на другий бік.
Тоді Радиф приклався під ребра сильніше.
– Зараз ти підеш!
– А? Чого? – одразу ж схопився п'яниця. – Нічого не знаю! Не був! Не бачив! Не міг!
– Чого не бачив? – також не знайшовши, де сісти, Радиф опустився навпочіпки перед лежачим. І відразу ж збагнув, що думка була не зовсім слушною. Запах від Мохтара йшов такий, що інспектор поспіхом відсунувся.
– Нічого не бачив! І взагалі, я весь час був тут, спитайте, хоч у… пан інспектор, — Мохтар нарешті продер очі й побачив хто перед ним. – Вас теж, того-цього, схопили? – витлумачив він присутність Радифа в камері по-своєму.
– Хай Хубал покарає тебе за такі думки! – Радиф відсунувся ще трохи.
– А це що за тип? – погляд п'яниці перейшов на Акзама. – Пика, того-цього, бандитська!
– На свою подивись! – одразу відповів інокраєць.
– Кілька днів тому, пригадуєш, ти приходив до управи скаржитися на маридів, – вирішив одразу перейти до справи інспектор, не вистачало ще, щоб парочка розв'язала тут суперечку.
– Приходив, – Мохтар сів, через що народив нову хвилю запахів, почав чухатися. – А чого, я свої, того-цього, права знаю! Нема такого закону, щоб мариди шлялися вулицями та лякали сумлінних городян. А якщо немає, виходить – не повинні! А раз шурхають і лякають, виходить, нехай варта, того-цього, пильнує! Тобто – робить свою роботу.
– Ти бачив марида два дні тому біля будинку купця Нурули?
– Мабуть, того-цього.
– І звідки він ішов?
– Кажу ж, я саме штани приспустив, а він іде, якраз з кінця вулиці, ну чи з початку, як подивитися. Там ще паркан Сагіта, теж знаєте, того, не маленький. Ну навіщо, Хубал свідок, чесним людям такі огорожі? А? Ви мені дайте відповідь?
– Точно, марид?
– А то я маридів не знаю! – Мохтар навіть сплеснув руками. – Ноги, тіло… і сморід…
– З ним був ще хтось? – запитав Акзам. Інспектор невдоволено глянув на інокрайця. Хлопець, схоже, не розуміє, його тут терплять виключно тому, що той вгадав з вогняною палицею... ну або через наказ суперінтенданта.
Але питання було правильним.
– З ним ще хтось був? – повторив Радиф.
– З ким!? – здивувався Мохтар.
Інспектор зітхнув.
– З маридом?
Мохтар почухав бороду – сплутану, всю в ковтунах, потім почухав груди, потім п'яту, потім стегно, потім праве плече, потім...
– Мохтар!
– А? Чого?
– Ну?
– Чого ну?
Довелося знову диханням утихомирювати себе.
– Поруч із маридом на вулиці хтось ще був?
– Та ні, це ж марид, хто у своєму розумі з ним поруч того-цього буде?
– Гаразд, – схоже, цього разу інспекторське чуття підвело Радифа. Він підвівся, обтрусив штани, махнув Акзаму, – пішли звідси.
– Потім на вулиці, так, було і багато, – продовжував розвивати думку Мохтар, – але, звісно, не поруч з маридом. Поряд ні, нікого!
– Потім? – Радиф повернувся на колишнє місце.
– Ну, так, потім. Я ж кажу, того, марид – страшний і сірка.
– Після марида хто був? – намагаючись стримати гнів, запитав інспектор.
– Багато хто, того-цього, — на щастя п'яниця не став чекати наступного питання готового вибухнути Радифа. – Ці, як їх – жреці бігли. Два сліпих у дорогих шатах, з вищих, і один зрячий – послушник із ними.
– Жреці? – про всяк випадок уточнив інспектор.
– Ну так, того-цього.
– Сліпі жреці Хубала Милостивого з вищих?
– Чого я, жерців не впізнаю! Бігли, наче за ними мариди, того-цього, гналися... хоча, може, й гналися... ні, не гналися, мариди ж попереду були! А ще пустельник з’явився, ось хто виродок, гірший за марида… хоча ні, марид, того-цього, гірший. Хитається і кульгає на ліву… ні, на праву… ні, все ж таки на ліву…
– Хто кульгає, марид?
– Ти чим слухав? – образився Мохтар, і навіть перестав чухатися. – Пустельник кульгав, а марид, того-цього, впав, наче мертвий. Ну, може, не мертвий, але впав і не дихає.
– Потім що було?
– А потім я втік!
Радиф перезирнувся з Акзамом, хоча б тому, що більше не було з ким переглядатися.
Жодних мертвих маридів на вулиці не знаходили.
#20 в Фантастика
#3 в Наукова фантастика
#57 в Детектив/Трилер
#35 в Детектив
любов драма детектив, інопланетні цивілізації, загадка та таємниця
Відредаговано: 06.01.2025