Чим би дитина не бавилася,
Аби не плакала…
( Нар. творчість)
Після чергового візиту дільничного я вирішила поговорити з Титаренко та його бригадою відверто. Зібрала після уроків Маркіна Рому, Скворцова Діму й куди ж без Вови.
- А шо це буде? – вмощуючись за першу парту, нахабно спитав Вова.
- Поговорити треба, - пояснила я, а сама не знаю, з чого його почати, щоб дійти до того, що мала пояснити цим дорослим дітям.
- А шо, чайка у вас, Софія Костянтинівна, немає? – спитав Рома й покрутив у руках порожній електрочайник.
- Принеси води, то зроблю чай, - так може й краще, дружня розмова під чай легше піде.
За пів години ми сиділи втрьох за столом, п’ючи чай з пряниками, які я передбачливо прихопила з дому. Хлопці весело розповідали, як проходив урок, коли історію заміняла Жанна Григорівна.
- Ми думали рявкне, щоб книжки відкрили й по черзі параграф читали, - почав Рома. – А вона розповіла про Вітчизняну війну так, як наша училка ніколи не розповідала. Мені аж почитати приперло.
- Тобі завжди щось як припре, - жуючи пряника, обірвав однокласника Вова. – Самі пекли чи як?
- Чи як, Вова. У магазині купувала, - швидко відповіла, намагаючись не зустрічатися з ним поглядом.
- Мент приходив на нас жалітися? – якось раптом спитав Дімка й питально глянув на мене.
- Так. Він збирає інформацію про ваші справи. Може б ви зав’язували з тими крадіжками? Не калічте своє життя, - я по-дружньому хотіла застерегти.
- Не боїсь, Соня Костянтинівна, - нарешті озвався Вова, який якось очікуюче мовчав, коли Дімка та Ромка торохтіли, як заведені. – Не спіймають. Якщо ти не закладеш. Повір, по-іншому ми не можемо. Бабло потрібне, а заробити нам не дають, бо школярі, нема освіти. Он у Ромки дві сестрички-близнючки. Годувати їх треба, а маман всю зарплату пропиває. У мене бабуся з хворим серцем, у Дімки - борг місцевому бандюку. Одним словом, ми твою турботу зацінили, респект, що не здала, але… В падло нам жити за моральними законами. Адже ж усі крадуть. Тільки ми сотнями, а уряд мільярдами. Таке життя.
І що скажеш? Вони ж не сліпі й бачать, який безлад у країні твориться. Ну що ж, я спробувала напоумити. Відсутність результату – теж результат. Життя саме розставить все на свої місця, - подумалося мені, й як у воду дивилася. За тиждень після цієї бесіди у мене поцупили з сумочки у транспорті гаманець з документами. Зазвичай я пішки ходила до школи, пам’ятаючи, що рух – це життя, але цього ранку проспала, тому, щоб не запізнитися, заштовхалася у переповнений автобус. Мені зразу погляд хлопця, притиснутого щільно до мене, не сподобався. Та й їхати було всього одну зупинку.
Прибігла до класу, витрусила вміст сумочки й холод скував серце – немає гаманця! А там і проїзний, і паспорт. Проводила цього дня уроки на автопілоті, а сама думала, як бути? Це ж лише початок місяця, майже усі гроші з зарплати свиснули. І доведеться до батьків їхати, паспорт відновлювати. Після уроків хотіла зошити перевірити, але не виходило. Нічого краще не придумала, як всістися й ревти посеред класу. Чогось я останнім часом надто сльозливою стала, напевно – нерви до біса розтринькала. Першими зазирнули дівчата – Катя й Маша. Витерли сльози й витягли з мене до найменших дрібниць мою плачевну історію. Потім десь зникли на деякий час, а за пів години прийшов Ромка й приніс гаманець з паспортом:
- На, - простяг він речі. – Грошей не віддали, але ксиву хоч повернули. Ви пробачте їх, побачили вас таку гарну, подумали, що фіфа. Менше рядитися треба.
- То я ще й винна? – обурилася спочатку, але потім подякувала.
- Винна. На козлах не треба їздити. Там завжди лохів шмонають. Вам грошей дати на перший час? – Вова Титаренко виріс наді мною, як кам’яна глиба.
- Дякую. Я у батьків попрошу, - вимовила й уявила, що б я робила, якби не мала де взяти грошей? А за квартиру платити треба, їсти щось треба, транспорт… І подивилася я на цих дітей по-іншому, хоча й про виховний процес не забула:
- Не можна так жити, хлопці!
- А ми живемо так вже давно. В чужий монастир не лізь зі своїм уставом, - як відрізав Вова й якось вивчаюче поглянув. Звичайно, я була не їхнього кола. Для мене тільки слово «крадіжка» означало щось ганебне й ні за яких умов недозволене. Цьому вчили з дитячого садочка. А ці діти так жили. Жили законами вулиці.
- Сумочка у вас, Соня Костянтинівна, суцільне гів**, - почав урок життя Вова.
- Чого це? Шкіряна, модельна… Половину моєї зарплати вартує, - обурилася.
- Не в тому річ. Може й дорога, але не практична. Для великого міста не годиться. Витягти з неї що-завгодно – раз плюнути! Якщо хочете, можу розповісти, якою має бути сумочка, щоб кишенькові крадії й рипнутися до неї не схотіли, не те, що колупатися, - щедро запропонував Вова.
- Чого ж ні, розкажи. Хто, як не кишеньковий крадій може володіти такими цінними знаннями? – різонула по самолюбству, але його складно було чимось пробити.
- По-перше, суменція має бути не такою великою. Навіщо вам така торба? По-друге, в сумочці має бути багато відділень і декілька таємних. Із замками, а не закльопками чи магнітами. Про гаманець взагалі раджу забути, - я не помітила, як усі учні пішли й ми з Вовкою лишилися одні в кабінеті. Він по-свійськи умостився на вчительському столі й розказував мені, яка має бути сумка. Учителя вчив учень! І чому? Життю.. Елементарним правилам виживання.
- Як же без гаманця? А гроші де зберігати? – не розуміла такої поради.
#2166 в Сучасна проза
#6781 в Любовні романи
#2719 в Сучасний любовний роман
Відредаговано: 08.12.2023